گزینه های تسکین درد برای تولد کودک

بازدید از این مطلب: 4542 | | تاریخ نگارش:چطور درد زایمان خود را کنترل خواهید کرد؟

اگر نگران دردی زایمان هستید, شما تنها نیستند. شما هم احتمالا به همان اندازه که داستان های وحشتناک بیمارستان را شنیده اید داستان هایی راجع به اینکه آسان تر از چیزی که فکر می کردم بود شنیده اید. در واقعیت, زنان درد را به صورت متفاوتی تجربه می کنند و تحمل می کنند. برای بعضی زنان باردار, تنفس متمرکز تنها چیزی است که برای زایمان نیاز دارند. بقیه نیاز به تسکینی دارند که مسکن ها فراهم می کنند.

تعدادی داروی مختلف وجود دارد که زن می تواند طی زایمان استفاده کند. مهم است که آنها را با ارائه کننده سلامت خود قبل از روز زایمان بررسی کنید.

در ذهن داشته باشید که انتخاب تسکین درد شما ممکن است با شرایط معین زایمان تعیین شود. در کل زایمان شما, ارائه کننده خدمات سلامت پیشرفت شما و احساس شما را بررسی خواهد کرد تا به انتخاب تکنیک تسکین درد کمک کند.

استفاده از تسکین دهنده درد نباید باعث شود احساس بی کفایتی کنید. شما تنها کسی هستید که می داند شما چه احساسی دارید, بنابراین تصمیمات درباره کنترل درد زایمان شما باید توسط خود شما اتخاذ شود. همچنین درباره امنیت دارو نگران نباشد. تمام داروهای ارائه شده طی زایمان برای شما و نوزاد شما بی خطر هستند.

چه داروهای تسکین دردی برای زایمان در دسترس هستند؟

سه شیوه اصلی برای فراهم کردن تسکین درد طی زایمان وجود دارد:

  • بی حسی موضعی ممکن است توسط ارائه کننده خدمات شما طی زایمان برای بی حس کردن ناحیه دردناک درون یا حول واژن در صورت نیاز به بخیه استفاده شود. داروهای موضعی ناراحتی را طی زایمان کاهش نمی دهند.
  • بی حسی منطقه ای ( که بی حسی نخاعی یا اپی دورال هم نامیده می شود) توسط هوشبر طی زایمان برای کاهش ناراحتی به کار می رود. در هر دو بی حسی نخاعی و اپی دورال, داروها نزدیک به اعصاب در کمر شما برای متوقف کردن درد در یک منطقه گسترده در بدن شما درحالیکه شما بیدار هستید به کار می رود. بی حسی منطقه ای به شدت درد را در کل پروسه زایمان کاهش می دهد. می تواند در صورتی که عمل سزارین ضروری باشد استفاده شود.
  • بیهوشی عمومی شما را طی پروسه زایمان بیهوش می کند. درحالیکه این کار بی خط است, بیهوشی عمومی به ندرت استفاده می شود و تنها طی موارد اورژانسی به کار می رود به خاطر اینکه مانع از این می شود که بلافاصله بعد از تولد نوزاد او را ببینید.

داروهای کاهش دهنده درد می تواند در ورید یا عضله برای از بین بردن ناراحتی زایمان به کار رود. این داروها کاملا درد را متوقف نمی کند اما آن را کاهش می دهد. به خاطر اینکه آنها بر کل بدن اثر می گذارند و ممکن است باعث به خواب رفتن شما و نوزاد شما شود, این داروها عمدتا طی زایمان اولیه برای کمک به استراحت و حفظ انرژی شما استفاده می شوند.

تفاوت بین بی حسی نخاعی و اپی دورال چیست؟

در بی حسی نخاعی, دارو درون دورا ( پوشش سخت احاطه کننده مغز و طناب نخاعی ) تزریق می شود. طی اپی دورال, دارو درون ستون نخاعی درست خارج کیسه ای که طناب نخاعی را احاطه کرده تزریق می شود. بی حسی نخاعی داروی کمتری می خواهد و سریعتر از اپی دورال عمل می کند. اما بیشتر احتمال دارد که باعث سر درد یا فشار خون کم شود.

چطور بی حسی منطقه ای طی زایمان انجام می شود؟

اگر شما نیاز به بی حسی منطقه ای داشته باشید, ممکن است بی حسی نخاعی یا اپی دورال یا ترکیبی از  هر دو دریافت کنید. ارائه کننده خدمات سلامت شما نوع آن را مبتنی بر سلامت عمومی شما و پیشرفت زایمان انتخاب خواهد کرد.

بعد از بازبینی تاریخچه پزشکی شما, هوش بر ناحیه ای را در قسمت تحتانی کمر با بی حسی موضعی بی حس خواهد کرد. هوش بر سپس سوزن خاصی را در ناحیه بی حس واردمی کند تا مکان دقیق تزریق داروی بی حسی را مشخص کند. بعد از تزریق دارو, هوش بر سوزن را بر می دارد. در بیشتر موارد, یک تیوپ پلاستیکی باریک به نام کاتتر اپی دورال بعد از برداشتن سوزن در آنجا می ماند تا دارو را در صورت نیاز طی زایمان وارد بدن کند. روند می تواند درحالیکه شما نشسته یا دراز کشیده به یک طرف هستید انجام شود.

موقع زایمان چه زمانی می تواند بی حسی منطقه ای داشته باشم؟

بهترین زمان برای انجام بی حسی منطقه ای بسته به شما و واکنش نوزاد شما به زایمان متفاوت است. ارائه کننده خدمات سلامت شما بهترین زمان را برای اینکار تعیین خواهد کرد.

ایا بی حسی بر کودک من اثر می گذارد؟

تحقیق نشان داده است که بی حسی منطقه ای – هم به صورت نخاعی و اهم اپی دورال- برای شما و کودک شما ایمن است.

چقدر طول می کشد که بی حسی اثر کند و چه مدت اثر آن باقی خواهد ماند؟

اپی دورال 10 تا 20 دقیقه بعد از تزریق دارو تاثیر می کند. رهایی از درد با بی حسی اپی دورال تا زمانی که شما به آن احتیاج داشته باشید طول می کشد به خاطر اینکه دارو همیشه می تواند از طریق کاتتر تزریق شود.

بی حسی نخاعی بلافصاله بعد از اینکه دارو تزریق شد شروع می شود. رهایی از درد حدود 2 ساعت طول می کشد. اگر زایمان شما بیش از این مدت طول بکشد, کاتاتر اپی دورال وارد می شود تا دارو برای ادامه رهایی از درد شما تا وقتی که لازم داشته باشید وارد شود.

آیا بعد از بی حسی چیزی احساس می کنم؟

اگرچه درد شما به صورت قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد, ممکن است هنوز احساس فشار خفیفی از انقباضات داشته باشید. ممکن است موقتی که پزشک شما را ارزیابی می کند هم احساس فشار کنید.

آیا بعد از بی حسی منطقه ای باید در تخت بمانم؟

ضرورتا نه. هوش بر شما می تواند بی حسی را تنظیم کند طوری که شما بتوانید روی صندلی بشینید یا راه بروید. راه رفتن یا نشسته می تواند حتی به زایمان شما کمک بکند. اگر علاقه دارید, از هوش بر خود بخواهید که تزریق اپی دورال با امکان راه رفتن را انجام دهد. با این حال در ذهن داشته باشید که موقعیت فردی شما ممکن است اجازه این کار را ندهد.

آیا بی حسی منطقه ای زایمان مرا کند می کند؟

در بعضی زنان, زایمان و انقباضات ممکن است برای دوره کوتاهی بعد از بی حسی منطقه ای  کند شود. بیشتر زنان متوجه می شود که بی حسی منطقه ای به آنها کمک می کند که آرام شوند و در واقع الگوی انقباض آنها را درحالیکه آنها استراحت می کنند بهبود می بخشد.

اگر من بی حسی منطقه ای داشته باشم, می توانم برای زایمان فشار بیاورم؟

بله. بی حسی منطقه ای به شما امکان می دهد که به آرامی استراحت کنید درحالیکه رحم شما اتساع پیدا می کند. این نباید بر توانایی شما برای فشار آوردن اثر بگذارد. در عوض, این فشار آوردن را راحت تر می کند.

آیا بی حسی موضعی اثرات جانبی دارد؟

 متخصص بیهوشی شما احتیاطات را برای جلوگیری از مشکلات در نظر خواهد داشت. اگرچه مشکلات خیلی به ندرت اتفاق می افتد, بعضی از اثرات جانبی عبارتند از:

  • فشار خون کم. به شما مایعات وریدی داده خواهد شد و فشار خون شما به دقت تحت نظارت قرار خواهد گرفت و برای پیشگیری درمان خواهد شد.
  • خارش خفیف طی زایمان. اگر خارش شما اذیت کننده شد, هوش بر شما می تواند این مسئله را درمان کند.
  • سر درد. خوردن مایعات و استفاده از قرص های مسکن می تواند به کاهش سر درد بعد از بی حسی منطقه ای کمک کند. اگر سردرد باقی ماند, به هوش بر خود بگویید تا داروهای بیشتری برای شما تجویز شود.
  • واکنش هوشبری موضعی. درحالیکه واکنش های بی حسی موضعی به ندرت اتفاق می افتند, ممکن است خطرناک باشند. اگر احساس گیجی یا صدای زنگ در گوش خود داشتید به هوش بر خود بگویید تا خیلی سریع مشکل را برطرف کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: تسکین درد درد زایمان زایمان بی حسی منطقه ای بارداری حاملگی تفاوت بین بی حسی نخاعی و اپی دورال گزینه های تسکین درد برای تولد کودک تسکین درد برای تولد کودک درد در تولد کودک

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery THE WORLD'S FIRST FITNESS SOCIAL MEDIA PLATFORM FITNESS SOCIAL MEDIA
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.