مراحل زایمان

بازدید از این مطلب: 4634 | | تاریخ نگارش:درد زایمان در سه مرحله اتفاق می افتد و به صورت میانگین 12 تا 24 ساعت برای تولد اول طول می کشد. معمولا درد در زایمان های بعدی کوتاه تر است.

مرحله اول درد زایمان

مرحله اول درد زایمان طولانی ترین بخش درد زایمان است و می تواند تا 20 ساعت طول بکشد. این زمانی شروع می شود که رحم شما شروع به باز شدن می کند و وقتی که کاملا تا 10 سانتی متر باز شد درد تمام می شود. زمانیکه سرویکس از 0 تا 3 یا 4 سانتی متر اتساع پیدا می کند, انقباضات با گذر زمان شدید تر می شود. انقباضات خفیف در 15 تا 20 دقیقه از هم شروع می شود و 60 تا 90 ثانیه طول می کشد. انقباضات تا زمانی که کمتر از 5 دقیقه از هم فاصله داشته باشند منظم تر می شود. این بخش زایمان ( که فاز نهفته نام دارد ) به بهترین شکل در راحتی خانه تجربه می شود.

وقتی که سرویکس از 4 تا 8 سانتی متر اتساع پیدا می کند ( که فاز فعال نام دارد ) انقباضات قوی تر می شود و حدود 3 دقیقه از هم فاصله دارد و 45 ثانیه طول می کشد. شما ممکن است کمر درد و خونریزی افزایش یافته از واژن خود داشته باشید. خلق شما ممکن است جدی تر شود همچنان که روی کار سخت کنار آمدن با انقباضات تمرکز می کنید. شما همچنین به فرد ساپورت کننده وابسته تر خواهید شد.

نکاتی برای کمک به شما از طریق فاز فعال زایمان:

  • تغییر پوزیشن را امتحان کنید. ممکن است بخواهید سعی کنید روی دست و پایتان ( چهار دست و پا ) قرار بگیرید تا درد زایمان پشت را کم کنید.
  • در وان گرم قرار بگیرید یا دوش گرمی بگیرید.
  • به تمرین تنفس و تکنیک های آرام سازی ادامه دهید.

اگر غشای آمنیوتی شما پاره شد- کیسه آب پاره شد- انقباضات ممکن است شدید تر شود. وقتی که سرویکس از 8 تا 10 سانتی متر اتساع پیدا می کند, انقباضات 2 تا 3 دقیقه از هم فاصله دارند و حدود 1 دقیقه طول می کشند. شما ممکن است احساس فشار روی مقعد داشته باید و کمر درد شما بدتر می شود. خونریزی از واژن بیشتر خواهد شد.

تمرین نفس کشیدن و تکنیک های آرام سازی مثل ماساژ یا گوش دادن به موسیقی آرامش بخش می تواند کمک کند. روی یک انقباض در هر بار تمرکز کنید . به خاطر داشته باشید که هر انقباض شما را به در آغوش کشیدن کودکتان نزدیک تر می کند.

طی فاز فعال درد زایمان است که شما به بیمارستان خواهید رفت. بعد از رسیدن, زا شما خواسته می شود تا لباس بیمارستان را بپوشید. نبض, فشار خون و دمای بدن شما بررسی خواهد شد. یک مانیتور روی شکم شما برای مدت کوتاهی قرار می گیرد تا انقباضات رحم بررسی شود و ضربان قلب کودکتان ارزیابی شود. ارائه کننده مراقبت سلامت شما سرویکس شما را طی ارزیابی لگن بررسی خواهد کرد تا تعیین کند درد زایمان تا کجا پیش رفته است.

یک رشته درون وریدی در ورید بازوی شما قرار می گیرد تا مایعات و دارو را در صورت ضرورت به شما برساند.


مرحله دوم درد زایمان 

مرحله دوم درد زایمان زمانی شروع می شود که دهانه رحم کاملا تا 10 سانتی متر اتساع یافته است. این مرحله تا وقتی که نوزاد شما از مجرای زایمان و واژن عبور کند و به دنیا بیاید ادامه پیدا می کند. این مرحله ممکن است دو ساعت یا بیشتر طول بکشد.

انقباضات ممکن است حس متفاوتی نسبت به مرحله او زایمان داشته باشد- آنها 2 تا 5 دقیقه از هم فاصله دارند و حدود 60 تا 90 ثانیه طول می کشند. شما تمایل بیشتری برای فشار آوردن با انقباضات خود دارید. سعی کنید تا حد ممکن بین فواصل فشار آوردن استراحت  کنید و تنها زمانی که ارائه کننده خدمات سلامت به شما می گوید فشار بیاورید.

نکاتی برای کمک به فشار آوردن شما:

  • موقعیت های مختلف را امتحان کنید - دراز کشیدن به یک طرف درحالیکه پایتان بالا است, زانو زدن, یا چهار دست و پا شدن
  • نفس های عمیقی قبل و بعد از هر انقباض بکشید.
  • تا حد ممکن موقع فشار آوردن خود را خم کنید. این اجازه می دهد که تمام عضلات شما کار کند.

شما ممکن است داروهای مسکن دریافت کنید یا اپیزیوتومی(برش جراحی واژن موقع زایمان) داشته باشید. اپیزیوتومی روندی است که در آن برش کوچکی بین واژن و مقعد ایجاد می شود تا مجرای واژن بزرگ شود. اپیزیوتومی ممکن است برای کمک به بیرون آمدن سریعتر کودک یا جلوگیری از پارگی بزرگ نامنظم دیواره واژن لازم باشد.

مکان سر نوزاد شما درحالیکه از میان لگن عبور می کند با عددی به نام ایستگاه گزارش می شود. اگر سر کودک شروع به پایین آمدن نکرده باشد, ایستگاه در منفی 3 گزارش می شود. زمانی که سر کودک در ایستگاه صفر باشد, این در میانه مجرای زایمان قرار دارد و در لگن درگیر است. ایستگاه کودک شما به تعیین پیشروی مرحله دوی زایمان کمک می کند.

زمانی که کودک شما به دنیا می آید ارائه کننده خدمات سلامت و بهداشت کودک را در حالیکه سرش رو به پایین است نگه می دارد تا مانع از ورود مانع آمنیوتیک, موکوس و خون به ریه های کودک شما شود. دهان و بینی نوزاد با سرنگ حبابی کوچکی ساکشن می شود تا هر مایع اضافی برداشته شود. ارائه کننده خدمات سلامت شما کودک را روی شکم شما قرار می دهد و اندکی بعد, بند ناف بریده می شود.


مرحله سوم درد زایمان

مرحله سوم درد زایمان بعد از به دنیا آمدن کودک شروع می شود و زمانی که جفت از دیواره رحم جدا می شود و از واژن عبور می کند به پایان می رسد. این مرحله اغلب زایمان بعد از تولد نامیده می شود و کوتاه ترین مرحله زایمان است این از چند دقیقه کم تا 20 دقیقه طول می کشد. شما انقباضات را احساس خواهید کرد اما آنها کمتر دردناک خواهند بود. اگر شما اپیسیوتومی یا پارگی کوچک داشته باشید, این طی این مرحله از زایمان بخیه می خورد.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: مراحل زایمان زایمان درد زایمان بارداری وضع حمل

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery THE WORLD'S FIRST FITNESS SOCIAL MEDIA PLATFORM FITNESS SOCIAL MEDIA
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.