چطور به کودکان مبتلا به اتیسم آموزش دهیم؟

بازدید از این مطلب: 5198 | | تاریخ نگارش:اختلال طیف اتیسم یک مجموعه پیچیده چند لایه از علائم است که به صورت متفاوتی از فردی به فرد دیگر ظاهر می شود. این یک چالش موقع تعیین چگونگی آموزش به کودک اتیستیک می باشد. اگرچه هر کدام از کودکان اتیستیک به متدهای آموزشی به صورت متفاوتی واکنش نشان می دهند، ولی استراتژی های کمی وجود دارد که معمولا برای کمک به کودکان اتیستیک در اهداف آموزشی به کار می رود.


فضای آموزشی را مشخص کنید. 

این کار به این خاطر است که کودکان اتیستیک اغلب در تطابق با محیط های مختلف یا فضاهای بی نظم مشکل دارند.

فضای آموزشی خود را با جاهای مجزا و تعریف شده مثل اسباب بازی ها، صنایع دستی و پارچه ها بسازید. 

شاخص های فیزیکی برای حیطه های تعریف شده روی زمین قرار دهید مثل برای بازی کردن هر کودک روی آن، یک چهارچوب مربع برای ناحیه خواندن و غیره.

یک برنامه قابل پیش بینی ایجاد کنید.

بسیاری از کودکان اتیستیک روی یک برنامه قابل پیش بینی پیشرفت می کنند، بنابراین دادن ایمنی به آن ها برای این که بدانند هر روز انتظار چه چیزی داشته باشند مفید است.

یک ساعت آنالوگ قابل مشاهده روی دیوار قرار دهید و تصاویری را نصب کنید که فعالیت های روزانه و زمانی که آنها اتفاق می افتد را مشخص کند. اگر کودک در خواندن ساعت های آنالوگ مشکل دارد، از یک ساعت دیجیتال استفاده کنید. برنامه های تصویری هم مفید هستند.

از تصاویر بسته روی تلویزیون استفاده کنید.

به علاوه، کودکان اتیستیک گاهی در پردازش کلمات گفتاری مشکل دارند به خصوص آن هایی که مربوط به تلویزیون است و کودکانی که می توانند بخوانند ممکن است از داشتن توانایی دیدن کلمات و نیز شنیدن  آن ها  سود ببرند.

فرض کنید که کودکان صلاحیت و توانایی مشارکت به شیوه خاص خود را دارند. 

کودکان اتیستیک به اندازه کودکان غیر اتیستیک توانایی خواندن را دارند. آن ها فقط لازم دارند که استراتژی برای جذب مناسب اطلاعات پیدا کنند.

مشاهده کنید چه اشیایی کودکان را جذب می کند. آیا لازم است که به سراغ لیست کردن الفبا بروید؟ آیا نگه داشتن پتو کمک می کند که آن ها بلند بخوانند؟ هر چیزی که هست، به کودک اجازه دهید که در چهارچوب خاص خود یاد بگیرد.

آگاه باشید که stimming (رفتارهای خود تحریکی مثل زدن دست ها به هم یا بی قراری) برای تمرکز کودکان اتیستیک ضروری است و حس رفاه به آنها می دهد.

به همتاهای کودکان یاد بدهید که به این رفتارها احترام بگذارند به جای اینکه به کودک اتیستیک آموزش دهید که آن ها را سرکوب کنند.

به کودکان اتیستیک مدل سازی اجتمای را یاد دهید.

بسیاری کودکان اتیستیک دشواری در درک سرنخ های عاطفی، انگیزه ها و دیگر سرنخ های اجتماعی دارند که در میان کودکان غیر اتیستیک متمایز است.

داستان هایی بخوانید تا رفتار مناسب در موقعیت های مختلف را نشان دهید. برای مثال داستانی درباره کودکی بخوانید که ناراحت است و به اخم یا اشک به عنوان مثال های ناراحتی اشاره کنید تا به کودک اتیستیک کمک کنید، بفهمد چطور عواطف را درک کند. کودک می تواند با به خاطر سپردن آن ها را بیاموزد.

بسیاری کودکان اتیستیک توانایی این را دارند که یاد بگیرند چطور به صورت مناسب تعامل برقرار کنند. باید به سادگی به آن ها تکنیک ها به صورت آشکار نشان داده شود، به جای اینکه فقط از طریق مشاهده آن ها را درک کنند.

از علایق خاص برای تسهیل پروسه یادگیری استفاده کنید.

بسیاری از کودکان اتیستیک روی علایق خاص خود ثابت می شوند و این احساس می تواند به عنوان مزیت حین تدریس استفاده شود.

برای مثال اگر کودک ماشین ها را دوست دارد از ماشین اسباب بازی برای آموزش جغرافی روی نقشه با راندن ماشین به ایالات مختلف استفاده کنید.

از فرمان های کلامی طولانی اجتناب کنید. 

این کار می تواند گیج کننده باشد، زیرا کودک اتیستیک اغلب در پردازش توالی ها به خصوص توالی های گفتاری مشکل دارد.

اگر کودک می تواند بخواند، دستورالعمل ها را بنویسید. اگر کودک هنوز در حال یادگیری است، دستورالعمل های نوشتاری با تصویر می تواند کمک کند.

در مراحل کوتاه دستورالعمل ها را بدهید.


نکات

از لمس ناگهانی کودک مبتلا به اتیسم اجتناب کنید. لمس می تواند به شدت آزار دهنده یا حتی برای بعضی کودکان اتیستیک درناک باشد. اگر کودک حساسیت بیش از حد به لمس دارد، تنها آن ها را در صورتی که مطلقا ضروری است لمس کنید.

سعی کنید از راه های خلاقانه و جالب برای آموزش کودک استفاده کنید. اگر این کار را بکنید بهتر است، زیرا کودکان به این راه بهتر جواب می دهند.

برای اطلاعات بیشتر شما می توانید این کتاب را مطالعه کنید: 

1001 ایده عالی برای آموزش و بزرگ کردن کودک مبتلا به اتیسم و آسپرگر

سر کودک داد نزنید. کودکان اتیستیک اغلب حساسیت بیش از حد شنوایی دارند و صداهای بلند می تواند درد فیزیکی و اضافه بار حسی ایجاد کند.


هشدارها

اگر نگرانی درباره روش های تدریس وجود دارد، همیشه با درمانگر کودک یا متخصص مشورت کنید.


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: اوتیسم اتیسم adhd اختلال طیف اتیسم

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.