رژیم غذایی مایو کلینیک

بازدید از این مطلب: 3003 | | تاریخ نگارش:از دست دادن وزن و خوردن غذاهای سالم نباید پیچیده باشد و کتاب رژیم غذایی کلینیک مایو نقش درخشانی برای نشان دادن این مسئله که غذا خوردن صحیح، داشتن تناسب‌ اندام و کاهش وزن چقدر ساده است را بازی می‌ کند. این کتاب کاربرپسند مملو از تصاویر، گرافیک، نکات، دستورالعمل‌ها و آثار هنری است که درک مدیریت وزن را ساده می‌ سازد.

رژیم غذایی کلینیک مایو تا حدودی برای مقابله با یک نسخه‌ ی جعلی از رژیمی ایجاد گردید که توسط کلینیک معتبر مایو در مینه‌ سوتا ایجاد نگردیده و هیچ ارتباطی با آن نداشت. دکتر دونالد هنسرود، ویرایشگر پزشکی رژیم غذایی مایو می‌گوید: این رژِم غذایی زودگذر برای سال‌های متوالی وجود داشته است و الهام‌ بخش کارشناسان در کلینیک بوده تا به صورت مستقیم یک برنامه‌ی کاهش وزن سالم را ثبت نمایند.

رژیم ساختگی کلینیک مایو یک برنامه‌ی کم کربوهیدرات با چربی بالا است که پودرهای معجزه‌آسای چربی سوزی را به گریپ‌ فروت نسبت می‌ دهد. رژیم گیرندگان 12 روز این برنامه را دنبال نموده و سپس دو روز استراحت می‌کنند و این سیکل را برای ده هفته با وعده‌ی یک کاهش وزن 50 تا 55 پوندی ادامه می‌دهند.

اما رژیم واقعی کلینیک مایو یک رویکرد علمی و سالم برای مدیریت درازمدت وزن است.

دکتر هنسرود استادیار و رئیس طب پیشگیری و تغذیه در این زمینه می‌ گوید: برنامه‌ ی ما درباره‌ی تغییرات سبک زندگی و کمک به افراد برای کاهش وزن به شیوه‌ای سالم است، در حالی که این عادات را برای یک عمر زندگی ایجاد خواهیم کرد.

نکات کلیدی رژیم واقعی کلینیک مایو عبارت‌اند از:

 • خوردن غذا بر طبق هرم وزن سالم کلینیک که به شما می‌گوید چه مقدار از هر گروه غذایی نیاز دارید تا به کالری مورد نظرتان دست پیدا کنید.
 • داشتن فعالیت فیزیکی بیشتر
 • اتخاذ عادات سالم
 • تعریف کردن اهداف واقع‌ بینانه
 • داشتن انگیزه

چه چیزی می‌ توانیم بخوریم

هرم وزن سالم کلینیک مایو که مشابه هرم غذایی دولت ایالات متحده آمریکا است، خوردن طیفی از غذاهای مغذی را توصیه می‌کند.

میزان هر وعده‌ی غذایی و توصیه‌های مربوط به آن برای هر گروه غذایی در این برنامه گنجانده شده است تا به رژیم گیرندگان کمک کند تا منوهای غذایی خویش را برنامه‌ ریزی کنند. هر میزانی که شما غذا بخورید بستگی به کالری هدف شما دارد که می‌تواند بسته به جنسیت و وزن شروع شما بین 1200 تا 1800 در هر روز باشد.

در اینجا نمونه‌ای از غذاهای موجود در منوی 1200 کالری را داریم:

 • 4 وعده یا بیشتر سبزیجات
 • 3 وعده یا بیشتر میوه
 • 4 وعده کربوهیدرات‌های هوشمند (غلات سبوس‌ دار و بیشتر)
 • 3 وعده پروتئین بدون چربی یا لبنیات کم‌ چرب
 • 3 وعده چربی‌های سالم

کارشناسان می‌ گویند: اما این‌ها فقط دستورالعمل هستند. از آنجایی که میوه و سبزیجات بنیان تشکیل دهنده‌ی این برنامه هستند، این‌ها مواد غذایی هستند که باید در ابتدا آن‌ها را مصرف کنید.

شیرین‌ کننده‌های مصنوعی، الکل و شیرینی‌ها در طی بخش اولیه و شروع سریع این برنامه مجاز نیستند. پس از آن، مصرف این مواد با میانگین 75 کالری در هر روز محدود می‌شود.

رژیم غذایی کلینیک مایو چگونه عمل می‌ کند؟

رژیم غذایی مایو با یک فاز دو هفته‌ ای شروع سریع آغاز می‌ شود که «از دست دادن وزن» نامیده می‌ شود و طوری طراحی شده است که به شما کمک کند تا با خیال راحت 6 تا 10 پوند در دو هفته کم کنید. دکتر هنسرود می‌ گوید: کاهش وزن با برنامه‌ی شروع سریع به رژیم گیرندگان کمک می‌ کند تا وقتی موفقیت خود را در کاهش وزن دیدند انگیزه پیدا کرده و با پیشرفت برنامه وزن از دست داده را حفظ کنند.

این فاز ابتدایی بر روی یادگیری نحوه‌ی ایجاد عادات سبک زندگی سالم متمرکز است. در این فاز شما:

 • پنج عادت سالم مانند خوردن صبحانه یا خوردن میوه و سبزی بیشتر را به برنامه‌ی خود اضافه می‌کنند.
 • پنج عادت ناسالم مانند ترک شکر یا جایگزین کردن اسنک‌ های ناسالم با میوه و سبزی را ترک می‌کنند.
 • پنج عادت امتیازدار مانند ثبت میزان فعالیت و مصرف غذا یا ورزش بیشتر را اتخاذ می‌کنند.

فاز دوم که «زندگی کردن» نامیده می‌شود ابزار و تکنیک‌هایی که شما برای حفظ عادات سالمی که در فاز اول یاد گرفته‌ اید بدان نیاز دارید را به شما ارائه می‌دهد. این ابزارها عبارت‌اند از:

 • تعیین اهداف کاهش وزن
 • غذا خوردن بر طبق هرم وزن سالم مایو
 • درک میزان وعده‌های غذایی
 • داشتن فعالیت بدنی بیشتر

کاهش وزن آرام 1 تا 2 پوندی را در هر هفته در طی فاز «زندگی کن» انتظار داشته باشید؛ این برنامه همچنین می‌ تواند به عنوان یک برنامه‌ی نگهداری عمل کند.

کارشناسان درباره‌ی رژیم غذایی مایو چه می‌ گویند

بیشتر افراد می‌دانند که باید کمتر غذا بخورند و بیشتر ورزش کنند، اما چگونگی انجام این کار را نمی‌ دانند.

دکتر روت فرچمن سخنگوی انجمن رژیم غذایی آمریکا می‌گوید که رژیم غذایی کلینیک مایو را تائید می‌ کند زیرا این رژیم به رژیم گیرندگان توصیه‌ها و ابزار ساده‌ای را ارائه داده و به آن‌ها نحوه‌ی کاهش وزن به شکلی سرگرم‌کننده و تشویق‌آمیز را یاد می‌ دهد.

او همچنین بیان می‌ کند: این رژیم نوعی رویکرد قابل‌اعتماد برای کل خانواده است، صرف‌ نظر از اینکه شما قصد کاهش وزن یا نگهداری وزن خود را دارید، زیرا این رژیم بر مبنای خوردن غذاهای سالم و داشتن فعالیت بیشتر است.

با این حال فرچمن هشدار می‌ دهد که ممکن است انتظار کاهش وزن 6 تا 10 پوندی در طی فاز اولیه «از دست دادن وزن» ممکن است غیرواقعی به نظر برسد. او می‌گوید: در 20 سال تجربه‌ی من برای کمک به بیماران برای کاهش وزن، بیشتر افراد حدود 1% از وزنشان را در یک هفته از دست می‌دهند، بنابراین یک فرد 200 پوندی به طور متوسط یک کاهش وزن 2 پوندی را تجربه می‌کند و این وزن شامل از دست دادن ابتدایی مایعات بدن است.

رژیم غذایی کلینیک مایو: غذایی برای اندیشه

این برنامه خیلی فراتر از یک رژیم غذایی است. این برنامه چارچوبی برای کمک به رژیم گیرندگان در جهت تغییر سبک زندگی است تا به کنترل وزن پایدار و واقعی دست پیدا کنند. بر مبنای آخرین تحقیقات علمی و سبک زندگی محرک و ساده، این رژیم غذایی سرآمد برنامه‌ی رژیمی موجود در بازار است.


ترجمه شده ار وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: Mayo Clinic Diet لاغری رژِیمی برنامه کاهش وزن

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.