علائم و نشانه های سرطان

بازدید از این مطلب: 3339 | | تاریخ نگارش:علائم و نشانه های سرطان کدامند ؟

علائم و نشانه ها ، هشدار هایی از سمت بدن برای جراحت ، بیماری و امراض هستند که مشخص می کنند که چیزی در بدن به درستی کار نمی کند .

نشانه (Sign ) ، هشداریست که توسط افراد دیگر از جمله افراد خانواده ، پزشک و یا پرستار قابل رویت می باشد . برای مثال ، تب ، بالا رفتن میزان تنفس ، صداهای غیر طبیعی  ریه که از طریق گوشی پزشکی شنیده می شود ، می تواند نشانه های ذات الریه باشد.

علائم ((Symptom  ، هشداریست که توسط خودِ بیمار احساس و یا دیده می شود اما ممکناست توسط دیگران تشخیص داده نشود . برای مثال ضعف ، درد ، احساس تنگی نفس می تواند از علائم بیماری ذات الریه باشد .

داشتن یه علامت و یا نشانه دلایل کافی برای تشخیص بیماری و عامل بوجود آمدن آن نیستند .  برای مثال وجود جوش در کودکان می تواند نشانه بیماریهای زیادی باشد ، از جمله دست زدن به یک گیاه سمی ، سرخک ، حساسیت پوستی  و یا حساسیت مواد غذایی . اما اگر همراه این جوش ، نشانه های دیگری مانند تب بالا ، لرز ، درد و گلو درد  نیز در کودک دیده شود ، پزشک حدس های نزدیکتری خواهد زد . گاهی اوقات تنها علائم و نشانه ها به شناخت دقیق بیماری کمک نمی کند . به همین منظور با استفاده از برخی آزمایش های پزشکی از جمله ایکس-ری ، آزمایش خون   و یا بایوپسی  در مورد نوع بیماری میتواناطمینان حاصل کرد .


نشانه ها و علائم سرطان چگونه ظاهر می شوند ؟

سرطان مچموعه ای از بیماری هاست که می تواند علائم و نشانه هایی را نیز همراه داشته باشد . نوع نشانه و علامت بستگی به مکان و اندازه سرطان و میزان تاثیر آن بر بافت یا اندام بدن دارد . در صورتی که سرطان در بدن گسترش یابد ( متاستاز دادن ) ، علائم و نشانه های آن می تواند در بخش های مختلف بدن نمودار شود.

هنگامی که سرطان در بدن رشد می کند ، قادر است تا  اندام ها ، عروق خونی و اعصاب مجاور را تحت فشار  قرار دهد . این فشار منجر به بروز برخی نشانه ها و علئم خواهد شد . اگر سرطان در یک منظقه بحرانی مانند بخش خاصی از مغز  وجود داشته باشد ، حتی کوچک ترین تومور ، علائمی را از خود بروز می دهد .

اما گاهی اوقات سرطان در جایی شروع می شود که تا وقتی بسیار بزرگ نشده باشد ، هیچ علامت یا نشانه ای  از خود ایجاد نمی کند . سرطان پانکراس برای مثال ، معمولا تا زمانی که بزرگ نشده باشد هیچ علامتی از خود نشان نمی دهد ، بلکه این علائم زمانی هویدا می شوند که به قدری رشد کرده اند که به اعصاب و یا اندام های مجاور فشار وارد می کنند. ( این فشار باعث درد کمر و یا شکم می شود ). برخی دیگرممکن است در اطراف مجاری صفراوی رشد کرده و مانع جریان صفرا شوند . این گونه باعث زرد شدن سفیدی چشم و پوست می شوند ( یرقان ) . زمانی که سرطان پانکراس  اینگونه علائم و نشانه ها را از خود بروز می دهد ، معمولا به مرحله ی پیشرفته و خطرناک رسیده است. بدین معناست که فراتر از محل رشد و انتشار اولیه خود (پانکراس) رفته است .

سرطان ممکن است همچنین با علائمی از قبیل تب ، خستگی مفرط یا کاهش وزن همراه باشد . که این علائم در نتیجه ی این است که سلول های سرطانی بیشتر ذخیره ی انرژی بدن را استفاده کرده اند و یا موادی از خود ترشح نموده اند که منجر به تغییر روش بدن درکسب انرژی از مواد غذایی ، شده باشد . سرطان همچنین می تواند باعث این شود که سیستم ایمنی بدن چنین نشانه ها و علائمی را از خود بروز دهدو

بعضی اوقات ، سلول های سرطانی ماده ای از خود آزاد می کنند که وارد جریان خون شده و منجر به علائمی می شود که معمولا  ارتباطی به سرطان ندارد . برای مثال ، برخی سرطان های پانکراس موادی از خود آزاد می کنند که باعث ایجاد لخته های خون در سیاهرگ های پا می شود . برخی سرطان های ریه مواد شبه هورمونی می سازند که سطح کلسیم خون را بالا می برد . این اتفاق اعصاب و عضلات را تحت تاثیر قرار داده و باعث می شود تا فرد احساس ضعف و سرگیجه کند .


علائم و نشانه ها چگونه کمک کننده خواهند بود ؟

هنگامی که سرطان به موقع تشخیص داده شود ( زمانی که هنوز کوچک است و ریسک پخش شدن آن در بدن بسییار پایین است ) ، درمان موثر تر خواهد بود .این اغلب بدین معناست که شانس درمان بسیار بالاست به خصوص در زمانی که سرطان با عمل جراحی به کلی ریشه کن شود .

بهترین مثال که در رابطه با اهمیت تشخیص زود موقع سرطان می توان زد ، سرطان ملانوم  ( رنگدانه) پوست است . این سرطان اگر به عمق پوست راه پیدا نکرده باشد به راحتی قابل درمان است . نرخ بقای 5 ساله ( درصد زنده ماندن حداقل 5 سال  پس از تشخیص ) در مراحل اولیه 98% می باشد .به محض اینکه سرطان ملانوم پوست به دیگر بخش های بدن گسترش یابد ، این نرخ بقای 5 ساله 16% افت می کند .

افراد اغلب ، علائم را نادیده می گیرند . شاید آنها نمیدانند که این علائم نشان دهنده ی وجود مشکلی در بدن آنهاست . و یا ممکن است از مواجهه با حقیقت واهمه داشته باشند و نخواهند مراقبت های درمانی را دریافت کنند . و یا شاید از پس هزینه های پزشکی بر نمی آیند .

هر فردی در مقابله با برخی علائم از جمله خستگی  یا سرفه ، هرگز مشکوک به وجود سرطان در بدن خود نمی شود . علائم مورد نظر ممکن است بی اهمیت تلقی شوند  ، بخصوص اگر دلیلی هم بر این علائم وجود داشته و خیلی هم ماندگار نبوده باشند . از سویی دیگر ، ممکن است فردی علائمی را شبیه به توده در پستان خود که احتمال می رود کیست باشد ،  ببیند اما تصور کند که خود به خود از بین خواهد رفت . اما در هر صورت ، هیچ علامتی نباید نادیده گرفته شود بخصوص اگر طولانی شده و یا رو به وخامت گذارد .

اغلب ، علائمی که توسط افراد تشخیص داده می شود به سرطان ختم نمی شود ، اما لازم است تا به صورت موردی چک شده و از نبود هر گونه بیماری اطمینان حاصل شود . حتی اگر دلییل آن علامت سرطان نباشد ، پزشک کمک می کند تا علت آن را متوجه شده و در صورت لزوم نسبت به درمان آن اقدام شود .

گاهی اوقات ، این امکان وجود دارد تا سرطان قبل از بروز علائم تشخیص داده شود . انجمن سرطان آمریکا  و دیگر گروه های درمانی ، چکاپ مرتب سرطان و آزمایش های مخصوص آن را برای همه  حتی افرادی که هیچ علائمی ندارند ، توصیه می کند . این اقدام پیشگیرانه کمک می کند تا سرطان های خاص زودتر و قبل از بروز علائم ، تشخیص داده شوند .


علائم و نشانه های عمومی سرطان کدامند ؟

لازم است تا با برخی علائم و نشانه های عمومی سرطان آشنا شوید . اما به خاطر داشته باشید که ، دارا بودن هر یک از این علائم به معنی مبتلا بودن به سرطان نیست ، خیلی عوامل دیگر با این علائم و نشانه ها همراه هستند . اگر در خود هر یک از این علائم را مشاهده نمودید و وجود آنها به طول انجامید و یا رو به وخامت گذاشت ، لطفا برای مشخص شدن مشکل به پزشک مراجعه نمایید .

 • کاهش وزن ناگهانی

اغلب افراد مبتلا به سرطان در یک برهه ی زمانی با کاهش وزن مواجه می شوند . هنگامی که یک فرد بدون هیچ دلیل مشخصی وزن خود را ازدست می دهد ، به آن کاهش وزن ناگهانی می گویند . کاهش وزن ناگهانی 10 پوند و یا بیشتر ، ممکن است اولین نشانه ی سرطان باشد . این نشانه معمولا با سرطان های پانکراس ، معده ، مری ( لوله ی بلع ) ، و یا ریه همراه است .

 • تب

تب در سرطان بسیار شایع است ، اما اغلب  پس از گسترش سرطان از سرمنشاء اولیه اتفاق می افتد . تقریبا همه ی افراد مبتلا به سرطان ، تب را همراه خواهند داشت بخصوص در زمانی که سرطان و یا درمان آن ، سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار میدهد . ( تب باعث می شود تا شرایط مبارزه با عفونت برای بدن سخت تر شود ) . تب ندرتا از نشانه های اولیه ی سرطان هایی از جمله لوسمی و لنفوم می باشد .

 • خستگی

خستگی به نوعی کوفتگی مفرط گفته می شود که با استراحت بهبود نمیابد و می تواند علامت مهمی از رشد سرطان بوده  و در شروع برخی از انواع سرطان ها مانند لوسمی ، رخ دهد . برخی از سرطان های روده و معده می تواند منجر به از دست دادن خون به صورت نا آشکار شوند این نیز می تواند دلیلی بر کوفتگی در بدن بیمار شود .

 • درد

درد می تواند از اولین علامت ها در برخی سرطان ها مانند سرطان استخوان و سرطان بیضه باشد. سردردی که برطرف نشده و یا با گذر زمان از شدت آن کاسته نمی شود ، ممکن است علامتی از تومور مغزی  و درد پشت می تواند علامتی از سرطان روده بزرگ ، راست روده و یاتخمدان باشد . در اغلب موارد درد ناشی از سرطان در نتیجه ی گسترده شدن و متاستاز دادن آن می باشد.

 • تغییرات پوستی

علاوه بر سرطان پوست ، تغییرات پوستی در برخی دیگر سرطان ها نیز مشاهده شده است . این علائم و نشانه ها عبارتند از :

 - تیره شدن ظاهر پوست (هیپرپیگمانتاسیون)

- زرد شدن سفیدی چشم و پوست ( یرقان )

- قرمز شدن پوست ( اریتم )

- خارش پوست

- رشد بیش از حد مو


علائم و نشانه های سرطان های خاص

در کنار علائم عمومی ، باید به دنبال دیگر علائم و نشانه های معمول که نشان دهنده ی سرطان هستند ، باشیم. باز هم متذکر می شویم که شاید این علائم دلیلی به جز سرطان داشته باشند ، اما این مسله مهم است تا در اسرع وقت با پزشک معالج مشورت نمایید ، بخصوص اگر دلیلی برای مرتبط دادن آن به مشکلتان نیابید و یا طولانی شده ویا رو به وخامت گذاشته باشد .

 • تغییر در عادات روده و یا عملکرد مثانه

یبوست طولانی مدت ، اسهال و یا تغییر در اندازه مدفوع می تواند از نشانه های سرطان روده بزرگ باشد . احساس درد در هنگام دفع ادرار ، دیدن خون در ادرار و یا تغییر در عملکرد سرطان ( مانند نیاز به دفع ادرار بیشتر یا کمتر از حد معمول ) می تواند به سرطان پروستات و یا مثانه مرتبط باشد . با توجه بهموارد گفته شده با مشاهده هرگونه تغیییرات در عملکرد روده و یا مثانه به پزشک مراجعه نمایید .

 • زخم هایی که بهبود نمی یابند

سرطان های پوست ممکن است با خونریزی همراه باشند و مانند زخم هایی که بهبود نیافته اند به نظر برسند . وجود زخم طولانی مدت در دهان می تواند ناشی از سرطان دهان باشد . این علائم باید فورا بررسی شود به خصوص برای افرادی که سیگار میکشند ، تنباکو و یا الکل مصرف می کنند . مشاهده زخم برای آلت تناسلی مردان و یا مهبل ممکن است یا نشانه ای از عفونت و یا سرطان در مراحل اولیه باشد که باید حتما به متخصص مراجعه نمود .

 • زخم و لکه های سفید داخل دهان و زبان

زخم های سفی در دهان و لکه های سفید بر روی زبان  ممکن است ناشی ازلکوپلاکیا باشد . التهاب های مکرر در منطقه ای از بدن آن محیط را برای سرطان آماده میکند که به آن لکوپلاکیا می گویند که اغلب به واسطه تنباکو و سیگار ایجاد می شوند . احتمال ابتلا به این بیماری در افردای که از پیپ و تنباکو های جویدنی استفاده می کنند ، بسیار بالاتر می باشد . اگر لکوپلاکیا درمان نشود ، تبدیل به سرطان دهان خواهد شد . هرگونه رخداد تغییرات ناخوشایند در دهان حتما و فورا باید توسط پزشک و یا دندانپزشک بررسی گردد .

 • ترشح و یا خونریزی غیر عادی

خونریزی های غیر عادی می تواند در مراحل اولیه و یا پیشرفته ی سرطان رخ دهد .  سرفه خونی ممکن است از نشانه های سرطان ریه باشد . مشاهده ی خون در مدفوع می تواند نشانه ی سرطان روده ی بزرگ و یا مقعد باشد. ( گاهی مدفوع بسیار تیره و یا سیاه دیده می شود ) . در سرطان دهانه رحم یا تندومتریوم ( پوشش داخلی رحم ) ممکن است خونریزی های غیر طبیعی از واژن مشاهده شود . دیدن خون در ادرار نیز می تواند نشانه ی سرطان مثانه و یا کلیه باشد . ترشح خونی از نوک پستان ممکن است نشانه ای از سرطان پستان باشد.

 • وجود توده ی سفت در پستان و یا دیگر نقاط بدن

بسیاری از سرطان ها از طریق پوست احساس می شوند . این سرطان ها معمولا  سرطان پستان ، بیضه ، غدد لنفاوی و دیگر بافت های نرم بدن هستند . وجود این توده ها میتواند نشانه ای از مراحل اولیه و یا پیشرفته ی سرطان باشد و می بایست توسط پزشک بررسی گردد ، به خصوص اگر این توده بزرگتر شده باشد .  توجه داشته باشید که نشانه  ی سرطان پستان در برخی افراد ، سفت و قرمز شن پوست آن ناحیه به جای ایجاد توده ، می باشد .

 • سوء هاضمه و یا مشکل در بلع

سوء هاضمه و یا مشکل در بلع غذا که بهبود نمی یابند ممکن است از نشانه های سرطان مری( لوله یبلع که به معده منتهی می شود) ، معده  و یا حلق ( گلو) باشد . اما مانند بسیاری از علائمی که عنوان شد ، تمامی آنها می تواند دلیلی جز سرطان داشته باشند .

 • مشاهده هر گونه تغییر در زگیل ، خال و یا هرگونه تغییر پوستی

ایجاد تغییر در رنگ ، شکل یا اندازه ی هر زگیل ، خال و یا کک و مک و یا هر گونه  تغییر دیگر می بایست ختما و فورا توسط پزشک بررسی گردد . برخی از این تغییرات پوستی ممکن است ملانوما باشد که درصورت تشخیص به موقع ، با موفقیت درمان می شود.

 • سرفه های ازار دهنده و یا خشن شدن صدا

سرفه ی ممتد ممکن است از نشانه های سرطان ریه باشد . و همچنین خشونت صدا می تواند نشانه ای از سرطان حنجره و یا غده تیروئید گزارش شود .

علائم دیگر

علائم و نشانه های ذکر شده در بالا ، شایع ترین موارد مشاهده شده در سرطان هستند اما با این حال ممکن است علائم دیگری نیز وجود داشته باشد که در این بین آورده نشده است . در صورت مشاهده هر گونه تغییر قابل توجه در نحوه عملکرد بدنتان شدید بخصوص اگر مزمن بود و یا رو به وخامت گذاشت ، با پزشک متخصص در جریان بگذارید. اگر ارتباطی به سرطان نداشته باشد ، پزشک دلیل آن را بررسی کرده و در صورت لزوم آن را درمان می کند . و اگر تشخیص داده شد که سرطان است ، این شانس را به خود داده اید تا به موقع آن را درمان کنید.


ترجمه شده از وبسایت: www.cancer.org


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: علایم اولیه سرطان سرطانی نشانه های سرطان نشانه سرطان cancer

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery THE WORLD'S FIRST FITNESS SOCIAL MEDIA PLATFORM FITNESS SOCIAL MEDIA
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.