نگرش ها و سرطان

بازدید از این مطلب: 3676 | | تاریخ نگارش:هنگامی که به شخصی گفته می شود که وی مبتلا به سرطان است ، برای ولی سوال های نگران کنده پیش می آید . از جمله :

  • آیا من خودم باعث سرطان شدم؟
  • آیا احساسات بر رشد سرطان و یا نتیجه ی در مان تاثیری دارد ؟
  • آیا با مثبت اندیشی می توان در رشد تومور و مقابله بدنم با سرطان کنترل داشت ؟
  • آیا آرامش و مثبت نگری در درمان سرطان من موثر خواهد بود ؟

بخش مهمی از مقابله با سرطان ، شناخت عواطف و احساسات است . درمان هایی که با احساسات و روابط (گاهی اوقات مداخلات روانی اجتماعی نامیده می شود) ما درگیر می شود می تواند به فرد مبتلا احساس خوشبینانه تر و بهتری ببخشد . اما هیچ شواهد خوبی دال بر اینکه این مداخلات می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش داده ، از بازگشت مجدد آن جلوگیری نماید و یا به فرد مبتلا در طولانی شدن عمرش کمک بخشد ، دیده نشده است . با این حال مسائلی مانند حمایت های گروهی ، درمان فردی ، تمرکز و تکنینک های تمدد اعصاب می تواند برای کم کردن استرس و مقابله با احساسات بر آمده از تشخیص سرطان اثر بخش باشد .


ویژگی های شخصیتی و سرطان

برای سال های متمادی این عقیده وجود داشت که افرادی با شخصیت های خاص بیشتر مستعد مبتلا شدن به سرطان بودند . طبق این تفکری که بین عوام رایج بود ، افراد عصبی ودرونگر در بالاترین خطر ابتلا به سرطان بودنند . همزمان با آن ، برخی بر این باور بودند که شخصیت فرد ، نتیجه سرطان را تحت تاثیر قرار می دهد  .

بسیاری از مطالعات نشان می دهند که هیچ ارتباطی بین شخصیت یک فرد و ابتلای وی به سرطان وجود ندارد البته چندی از تحقیقات این ارتباط را تایید می کرد . متخصصان خاطر نشان کردند که بسیاری از این مطالعات هیچ پشتوانه ی صحیح علمی و تحقیقاتی نداشته اند .این بدین معناست که نتایج آنها بسیار تصادفی و یا اعمال نظرات شخصی بوده است .  همچنین برخی نشریات ، مطالعاتی را منتشر میکنند که ارتباط وجود داشته و عدم وجود ارتباط را منکر می شوند . مردم نیز تمایل دارند تا همان مطالعات کمی که در رابطه با ارتباط مثبت اندیشی و درمان سرطان وجود دارد را باور کرده و بخوانند .

در سال 2010 بزرگترین و بهترین مطالعه ی علمی به روز منتشر شد . در این نشریه حدود 60 هزار نفر و قریب به 30 سال مورد بررسی قرار گرفته بودند . این مطالعه ی دقیق عواملی مانند مصرف سیگار ، الکل ودیگر موارد شناخته شده ی سرطان را در نظر گرفته بود . طبق این مطالعه ی عظیم ارتباطی بین شخصیت فردی و خطر کلی سرطان و همچنین صفات شخصیتی و نجات از سرطان وجود نداشته است .


آیا نگرش مثبت ، سرطان را تحت تاثیر قرار می دهد ؟

افراد مبتلا به سرطان و خانواده های آنها ممکن است نسبت به واکنش های احساسی خود در برابر بیماری احساس گناه کنند . این افراد دائما تحت فشار " نگه داشتن نگرش مثبت " که غیر واقعی است ، می باشند. این احساس فشار می تواند ریشه در درون خود فرد و یا افراد دیگر و یا از هردوی آنها داشته باشد . غم و اندوه، افسردگی، احساس گناه ، ترس و اضطراب همه بخش های طبیعی ناراحتی و یادگیری مقابله با تغییرات بزرگ در زندگی هستند . تلاش در نادیده گرفتن این احساسات و درمیان نگذاشتن آن با دیگران ، فرد مبتلا به سرطان را تنها تر از قبل می کند . و همچنین می تواند حال او را از نظر احساسی بدتر نماید . برخی افراد در هنگام عدم توانایی در مثبت نگه داشتن افکار ، احساس گناه کرده و یا خود را سرزنش میکند که این عمل تنها به بار عاطفی آنها اضافه می کند .

در همین راستا ، بسیار از مردم تمایل به باورد داشتن قدرت ذهن بر کنترل بیماری های جدی دارند . این یک باور آرامش بخش است که به فرد احساس امنیت می بخشد . اگر این عقیده صحیح بود شما می توانستید با قدرت ذهن خود از رشد سرطان جلوگیری کنید . اما بخش سخت این عقیده آنجا نمودار می شود که وضع بیماری فرد رو به بهبود نگذاشته و فرد مبتلا خود را سرزنش می کند .

برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با ارتباط بین نگرش و شانس زنده ماندن ، محققان وضعیت روحی بیش از 1000 بیمار مبتلا به سرطان سر و گردن را مورد بررسی قرار دادند . با گذشت زمان ، رشد سرطان در کسانی که از نظر روحی در وضعیت بهتر قرار داشتند با کسانی که وضعیت روحی خوبی نداشتند ، به یک میزان بود . بر اساس آنچه درباره شروع و رشد سرطان می دانیم ، دلیلی بر باور این عقیده وجود نخواهد داشت.


آیا روان درمانی می تواند به افراد مبتلا در افزودن طول عمرشان کمک رسان باشد ؟

تحقیق در حوزه ی درمان ، کاهش استرس و سرطان بسیار آشفته شده است . که محققان و بیماران را سردرگم نموده است . برای مثال پژوهشی در سال 1989 که توسط دیوید اشپیگل و همکارانش انجام شده بود به نظر می رسید که عقایدی متفاوت در زمینه امید به زنگی و مشارکت در گروه های حمایتی ارائه داده بود . اما تحقیقات دیگر که در روندی مشابه انجام شده بود نتایج یکسانی نداشت . بررسی ای در سال 2004 بیشتر نتایج تحقیقات بیماران سرطانی تحت روان درمانی را مورد تحلیل قرار داد . هیچ اثری از این روان درمانی در  بیش از 1000 بیمار دیده نشده بود . در سال 2007 ، تخقیقا بازنگری گشتند . در برخی از بیماران علائم مثبتی دیده شد اما عوامل پزشکی تاثیر بیشتر نسبت به روان درمانی داشته بودند .

در نهایت ، اشپیگل در سال 2007 ، دوبار پژوهش های سال 1989 خود را با گروهی جدید تکرار کرد . نتایج تحقیقا وی در سال 2007 ، مثبت تر بود اما هنوز تفاوتی در زنده نگه داشتن فرد بیمار دیده نشد .

در چند دهه ی اخیر ، تحقیقات نشان داده است که دادن اطلاعات مفید به بیماران در گروه های حمایتی ، از میزان تنش ، اضطراب ، و خستگی ناشی از بیماری کاسته و از خطر ابتلا به افسردگی جلوگیری می نماید.

واضح است که گروه های حمایتی بر کیفیت زندگی افراد بیمار تاثیر می گذارد ، اما شواهد پزشکی نشان داده است که این گروه ها بر میزان عمر افراد مبتلا به سرطان دخالتی ندارد .


روان درمانی و حمایت های عاطفی

سرطان در اصل سلامت بدن شما را هدف قرار می دهد ، اما در عین حال به عواطف و احساسات نیز صدمه وارد می کند .

روان درمانی که مدعی تغییر رشد تومور است ، تنها راه درمانی نباید باشد ، چرا که برخی می اندیشند که دیگر به درمان هی پزشکی و شیمیایی احتیاجی نیست . اما روان درمانی به عنوان درمان کمکی و حمایت های روحی به بیمار و عزیزانش کمک می کند تا سرطان و درمان آن را بهتر مدیریت کنند . با اعضای تیم درمان سرطان خود صحبت کنید و درباره اینکه چگونه در روند درمان می تواند کمک رسان حال خود باشید از آنها مشورت بگیرید. گاهی اوقات صحبت کردن با اشخاصی که قبلا با سرطان دست و پنجه نرم می کردند و روزی در جایگاه شما بودند بسیار کمک کننده است .

نگرش ، احساسات و خلق و خوی شما می تواند روز به روز و گاهی حتی ساعت به ساعت ، تغییر کند . ممکن است یک روز حالتان خوب و فردای آن حالتان بسیار بد باشد. دانستن اینکه این بالا و پایین شدن احساسات طبیعی است و با گذشت زمان بیشتر افراد می توانند خود را با آن تطابق داده و به زندگی ادامه دهند ، بسیار مهم است . بعضی افراد کمک بیشتری از گروه های حمایتی و یا روان درمانی برای مقابله با این احساسات احتیاج دارند . و در آخر به دنبال  قدرت و حمایت مورد نیاز برای پیدا کردن بهترین احساس و بهترین کیفیت زندگی را  باشید .


ترجمه شده از وبسایت: www.cancer.org


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: سرطانی سرطان نگرش انرژی مثبت روان درمانی مثبت اندیشی دعا آرامش

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery THE WORLD'S FIRST FITNESS SOCIAL MEDIA PLATFORM FITNESS SOCIAL MEDIA
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.