دود سیگار محیطی

بازدید از این مطلب: 3457 | | تاریخ نگارش:با توجه به گزارش جراح عمومی در سال 2014 ، بیش از 20 میلیون مرگ و میر ناشی از سیگار کشیدن در ایالات متحده از سال 1964 وجود داشته است. 2.5 میلیون از این مرگ و میر ها در میان افراد غیر سیگاری بوده که از قرار گرفتن در معرض دود محیطی کشته شدند. در آن زمان، 100،000 نوزاد به دلیل سیگار کشیدن والدین (از جمله سیگار کشیدن در دوران بارداری) درگذشتند.


دود سیگار محیطی چیست؟

دود سیگار محیطی (SHS) نیز به عنوان دود سیگار در محیط زیست (ETS) شناخته شده است. SHS ترکیبی از 2 نوع سیگار میباشد که از سوختن توتون و تنباکو آمده است:

 • دود جانبی (Sidestream): از کشیدن سیگار، لوله، یا سیگار برگ بوجود می آید
 • دود جریان اصلی: دود سیگار مستقیم از یک فرد سیگاری

حتی اگر ما فکر کنیم که همه ی اینها یکسان هستند، این حقیقت ندارد. دود جانبی دارای غلظت های بالاتر از عوامل سرطان زا و سمی تر از جریان اصلی دود میباشد. و، آن دارای ذرات کوچکتر از دود جریان اصلی میباشد. این ذرات کوچکتر راه خود را به درون ریه ها و سلول های بدن به صورت راحت تر ایجاد میکنند.

هنگامی که افراد غیر سیگاری در معرض دود سیگار  فرد دیگر قرار میگیرند، آن سیگار کشیدن غیر ارادی و یا سیگار کشیدن منفعل نام دارد. افراد غیر سیگاری که در دود سیگار تنفس میکنند، دراصل نیکوتین و مواد شیمیایی سمی را با همان مسیر افراد سیگاری وارد بدن خود میکنند. هرچه بیشتر دود سیگار را نفس بکشید،  سطح بالاتر از این مواد شیمیایی مضر را در بدن خود وارد نمودید.


چرا دود سیگار محیطی یک مشکل است؟

دود سیگار محیطی باعث سرطان میشود

دود سیگار محیطی به عنوان یک عامل "سرطان زا " توسط آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA)، برنامه سمشناسی ملی ایالات متحده، و آژانس بین المللی تحقیقات درباره سرطان (IARC - شاخه ای از سازمان بهداشت جهانی) شناخته شده است. دود تنباکو ترکیبی از گازها و ذرات است. این شامل بیش از 7،000 ترکیبات شیمیایی میباشد. بیش از 250 مواد شیمیایی به صورت مضر شناخته شده است ، و حداقل 69 می توانند باعث ایجاد سرطان شود.

دود سیگار به سرطان ریه مرتبط است. همچنین شواهد نشان می دهد که آن ممکن است به لنفوم، لوسمی، تومورهای مغزی در کودکان و سرطان حنجره ، حلق (گلو)، سینوس بینی، مغز، مثانه، مقعد، معده ، و سرطان پستان در بزرگسالان مرتبط باشد.

IARC در سال 2009 گزارش نموده است که پدر و مادری که قبل و در دوران بارداری سیگار می کشیدند بیشتر احتمال دارد که یک کودک با بیماری hepatoblastoma داشته باشند. تصور می شود که این سرطان کبد نادر در حالی شروع میشود که کودک هنوز در رحم میباشد. در مقایسه با پدر و مادر غیر سیگاری، خطر ابتلا به بیماری ها حدود دو برابر افزایش می یابد اگر فقط یکی از والدین سیگار بکشند، اما نزدیک به 5 برابر بیشتر میشود زمانی که هر دو پدر و مادر سیگاری باشند.

دود سیگار محیطی و سرطان پستان

این که آیا دود سیگار خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد یا خیر هنوز در حال مطالعه است. هر دو دود جریان اصلی و دود جانبی دارای مواد شیمیایی با غلظت های بالا میباشد که، موجب بروز سرطان پستان میگردد. مواد شیمیایی از دود سیگار به بافت پستان میرسد و می تواند در شیر مادر یافت شود.

یکی از دلایل ارتباط بین دود سیگار و خطر ابتلا به سرطان پستان در مطالعات انسانی نامشخص است زیرا خطر ابتلا به سرطان پستان به وضوح نشان داده نشده است که در افراد سیگاری افزایش یابد. یک توضیح ممکن است این باشد که دود تنباکو ممکن است اثرات متفاوتی بر روی خطر ابتلا به سرطان پستان در افراد سیگاری در مقایسه با کسانی که در معرض  دود سیگار هستند داشته باشد.

گزارشی از آژانس حفاظت از محیط زیست کالیفرنیا در سال 2005 به این نتیجه رسیدند که شواهد در مورد دود سیگار و سرطان پستان "سازگار با ارتباط علت و معلولی" در زنان جوانتر است. این به این معنی است که دود سیگار از علل سرطان پستان در این زنان میباشد. گزارش جراح عمومی در سال 2014 ایالات متحده آمریکا به این نتیجه رسیدند که شواهد "مطرح کننده است اما کافی نیست" . در هر صورت، این ارتباط امکان پذیر با سرطان پستان هنوز دلیل دیگری برای جلوگیری از دود محیطی سیگار میباشد.

دود سیگار محیطی باعث بیماری های دیگر و مرگ و میر میشود

دود سیگار محیطی می تواند در بسیاری از موارد مضر باشد. هر سال در ایالات متحده به تنهایی، آن مسئول برای موارد زیر میباشد:

 • برآورد 42000 مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی در افرادی که در حال حاضر غیر سیگاری هستند
 • 7000 مرگ و میر سرطان ریه در بزرگسالان غیر سیگاری
 • آسم و مشکلات مربوط به آسم در 1 میلیون کودک مبتلا به آسم
 • بین 150.000 تا 300.000 مشکلات مربوط به عفونت دستگاه تنفسی تحتانی (ریه و برونشت) در کودکان زیر 18 ماه ، با 7500 تا15000 مورد  بستری شدن در بیمارستان در هر سال
 • کودکان احتمال بیشتری برای مراقبت های ویژه دارند زمانی که آنها به آنفولانزا مبتلا میشوند. آنها در بیمارستان بستری میگردند، و آنها به احتمال زیاد نیاز به لوله تنفسی نسبت به بچه هایی که در معرض دود سیگار نیستند، پیدا میکنند.

در ایالات متحده، هزینه های مراقبت بیشتر پزشکی، بیماری و مرگ . میر ناشی از دود سیگار بالغ بر 10 میلیارد دلار در سال است.

برخی مطالعات SHS را به تغییرات روانی و عاطفی مرتبط نمودند. به عنوان مثال، یک مطالعه چینی پیشنهاد کرده است که قرار گرفتن در معرض دود سیگار به افزایش خطر سندرم شدید و زوال عقل مرتبط میباشد. یک مطالعه انگلیسی گزارش داد که زنان در دوران بارداری در معرض دود سیگار خطر بیشتری برای افسردگی در دوران بارداری متحمل میشوند. تحقیقات بیشتری برای درک بهتر رابطه احتمالی بین دود سیگار، زوال عقل، و سلامت روان مورد نیاز است.


گزارش های جراح عمومی: یافته ها در مورد سیگار کشیدن، دود سیگار محیطی و سلامت

در سال 1964، 32  گزارش مربوط به تنباکو در ایالات متحده آمریکا توسط جراح عمومی نوشته است تا مردم را ازمسائل مربوط به سلامت مرتبط با دخانیات و دود سیگار آگاه سازد. تحقیقات در حال انجام مورد استفاده در این گزارش هنوز هم این واقعیت را حمایت میکند که تنباکو و دود سیگار به مشکلات سلامتی جدی مرتبط است که قابل پیشگیری میباشد. گزارش ها، بسیاری از یافته های مهم دررابطه با دود سیگار را برجسته کرده اند مانند:

 • دود سیگار، کودکان و بزرگسالانی را که سیگار نمی کشند میکُشد.
 • دود سیگار باعث بیماری در کودکان و در بزرگسالانی که سیگار نمیکشند میگردد.
 • قرار گرفتن در معرض دود سیگار در بارداری شانس اینکه یک زن سقط (سقط جنین) داشته باشد، مرده زایی، تولد نوزاد با وزن کم، و سایر مشکلات بارداری و زایمان را افزایش میدهد.
 • نوزادان و کودکان در معرض دود محیطی سیگار در معرض خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS)، عفونت های تنفسی فوقانی و ریه، عفونت گوش حملات شدید و مکرر آسم هستند.
 • سیگار کشیدن توسط پدر و مادر می تواند باعث ایجاد خس خس، سرفه، برونشیت، ذات الریه و، و کند شدن رشد ریه در فرزندان خود شود.
 • دود محیطی سیگار فورا بر قلب، رگ های خونی و گردش خون تاثیر می گذارد. با گذشت زمان آن می تواند به بیماری های قلبی، سکته مغزی، حمله قلبی و غیره منجر شود.
 • دود محیطی سیگار باعث ایجاد سرطان ریه در افرادی میشود که هرگز سیگار نکشیده اند. حتی قرار گرفتن کوتاه در معرض دود سیگار می تواند بر سلول های ایجاد کننده روند سرطان تاثیر گذارد. یک جراح عمومی تخمین می زند که کسانی که با یک فرد سیگاری زندگی می کنند احتمال ابتلا به سرطان ریه در آنها 20 تا 30 درصد افزایش می یابد.
 • مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو به اسپرم آسیب میزند، که ممکن است باروری را کاهش داده و به رشد جنین آسیب برساند. دود سیگار به اسپرم در حیوانات آسیب  میزند، اما مطالعات بیشتری برای پیدا کردن اثرات آن بر انسان مورد نیاز است.
 • هیچ مورد ایمنی از قرار گرفتن در معرض دود سیگار وجود ندارد. قرار گرفتن در معرض آن مضر است.
 • میلیون ها آمریکایی، هر دو کودکان و بزرگسالان، هنوز در معرض دود سیگار در خانه و محل کار خود با وجود مقدار زیادی از پیشرفت ها در کنترل دخانیات میباشند. در واقع، تقریبا نیمی از افراد غیر سیگاری و بیش از 60 درصد از کودکان در ایالات متحده همچنان در معرض آن قرار دارند.
 • به طور متوسط، کودکان بیشتر از بزرگسالان غیر سیگاری در معرض دود سیگار هستند.
 • تنها راه به طور کامل محافظت از افراد غیر سیگاری از قرار گرفتن در معرض دود سیگار جلوگیری از سیگار کشیدن در فضای محیط داخلی ساختمان و داخل خانه است. جداسازی افراد سیگاری و غیر سیگاری، تمیز کردن هوا، و تهویه ساختمان ها می تواندافراد غیر سیگاری از قرار گرفتن در معرض دود سیگار حفظ کند.

در کجا دوم محیطی سیگار یک مشکل به حساب می آید؟

شما باید به طور خاص در مورد قرار گرفتن در معرض دود سیگار محیطی (SHS) در این مکانها نگران باشید:

در محل کار

محل کار یک منبع اصلی از قرار گرفتن در معرض دود سیگار برای بسیاری از بزرگسالان است.

آژانس فدرال ایمنی کار و مدیریت سلامت (OSHA)، مسئول ایمنی و بهداشت در محیط کار میباشد که، در مورد دود سیگارمحیطی به عنوان یک ماده سرطانزا در محل کار نگرانی دارد. موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی (NIOSH) و OSHA تشخیص میدهد که هیچ سطح شناخته شده ی امنی برای دود سیگار وجود ندارد، و توصیه می کنند که قرار گرفتن در معرض آن به پایین ترین سطح ممکن کاهش می یابد.

در میان بزرگسالان غیر سیگاری، دود سیگار در محل کار باعث افزایش خطر بیماری قلبی و سرطان ریه میگردد. یک جراح عمومی گفته است که سیاست های محل کار بدون سیگار کشیدن تنها راه برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض دود سیگار در محل کار میباشد. اگر مردم هنوز هم در داخل ساختمان سیگار بکشند ، جداسازی افراد سیگاری و غیر سیگاری، تمیز کردن هوا، تهویه ساختمان نمی تواند از قرار گرفتن در معرض دود سیگار جلوگیری کند. پاداش اضافی برای حفاظت از افراد غیر سیگاری، این است که محدودیتهای سیگار کشیدن در محل کار ممکن است افراد سیگاری را تشویق به سیگار کشیدن کمتر، و یا حتی ترک آن نماید.

در مکان های عمومی

هر کسی می تواند در معرض دود سیگار در مکان های عمومی مانند رستوران ها، مراکز خرید، حمل و نقل عمومی، پارک ها، مدارس، و مراکز و مهد کودک قرار گیرد. یک جراح عمومی پیشنهاد کرده است که افراد رستوران ها و دیگر کسب و کار های عاری از دود را انتخاب کنند، و اجازه دهید صاحبان کسب و کار بدانند که دود سیگار برای سلامت خانواده ها مضر است.

مکان های عمومی که در آن کودکان قرار دارند و منطقه های خاص نگرانی میباشند. مطمئن شوید که مرکز مهد کودک شما یا مدرسه عاری از دود سیگار است.

برخی از کسب و کار ها به نظر می رسد ترس از ممنوعیت سیگار کشیدن دارند، اما هیچ شواهد قوی وجود ندارد که ممنوعیت دود سیگار برای کسب و کار آن بد باشد.

در خانه

خانه خود را عاری از هرگونه دود نمایید، چون این ممکن است یکی از مهم ترین چیزهایی باشد که شما می توانید برای سلامت خانواده خود انجام دهید. هر عضو خانواده می تواند مشکلات بهداشتی مربوط به دود محیطی سیگار را توسعه دهد. بدنهای در حال رشد کودکان به ویژه به سموم در دود سیگار حساس هستند. آسم، عفونت ریه، و عفونت گوش در کودکان در اطراف افراد سیگاری شایع تر است. برخی از این مشکلات می تواند جدی و حتی تهدید کننده برای زندگی باشد. اینها ممکن است مشکلات کوچکی به نظر رسد، اما آنها می توانند به سرعت افزایش یابد – و باعث مراجعه بسیار زیادی به دکتر،  از دست دادن زمان و مصرف دارو ، از دست دادن زمان مدرسه، و اغلب از دست دادن زمان کار برای پدر و مادر میگردد که باید از یک کودک بیمار مراقبت نمایند و هزینه هایی را بپردازند که می تواند یک خانواده را تحت تاثیر قرار دهد.

در مورد آن فکر کنید: ما زمان بیشتری را در خانه نسبت به هر جای دیگری صرف میکنیم. یک خانه ی عاری از دود خانواده شما، مهمانان شما، و حتی حیوانات خانگی شما را محافظت می کند.

خانه های چند واحدی که در آن سیگار کشیدن مجاز است ، توجه خاص و یک موضوع تحقیق است. دود سیگار می تواند از طریق هوا، دیوار و کف ، آسانسور حرکت کند، و فضاهای آپارتمانی در طبقه های دیگر را آلوده سازد ، حتی کسانی که از دود دور هستند. دود سیگار نمی تواند با تهویه مطبوع، تمیز کردن هوا، و یا با جدا کردن افراد سیگاری از افراد غیر سیگاری کنترل شود.

در ماشین

آمریکایی ها مقدار زیادی از زمان خود را در اتومبیل صرف میکنند، و اگر کسی سیگار بکشد، سموم می تواند به سرعت منتشر شود. باز هم، این می تواند به ویژه برای کودکان مضر باشد.

در پاسخ به این واقعیت، سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا برای تشویق مردم جهت سیگار نکشیدن در اتومبیل های خود، و همچنین خانه های خود کار کرده است. برخی از ایالت ها و شهرستانها حتی قوانینی وضع نموده اند که ممنوعیت سیگار کشیدن در خودرو دارد به ویژه اگر مسافر در سن یا وزن خاصی را حمل کنند. بسیاری از امکانات از جمله ساختمان های شهرستان، مراکز، مدارس، کالج ها، بیمارستان ها دارای ممنوعیت سیگار کشیدن در زمینه های خود، از جمله پارکینگ خود میباشند.


چه در مورد طولانی بودن بوی سیگار؟

هیچ پژوهشی در ادبیات پزشکی تاکنون وجود ندارد که نشان دهد بوی سیگار طولانی مدت باعث ایجاد سرطان در مردم شود. تحقیقات نشان می دهد که ذرات از دود سیگار محیطی می تواند به صورت گرد و غبار بر روی سطوح باقی بماند و مدت ها پس از آن وجود داشته باشد. برخی از مطالعات نشان می دهد که ذرات می تواند برای ماهها باقی بماند. حتی اگر آن دیگر در قالب سیگار کشدن نباشد، برخی از محققان این دود و یا دود سیگار باقی مانده را خطرناک تصور نمودند.

باقی مانده دود سیگار هنوز در حال مطالعه است. ذراتی که از دود تنباکو خارج میشوند، میتوانند با گاز در هوا به شکل ترکیبات سرطان زا ترکیب شوند. NNK و PAH ها (هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای)، سرطان زا میباشند و می توانند باعث ایجاد سرطان ریه در نمونه های گرفته شده از گرد و غبار در داخل خانه های افراد سیگاری شوند. تحقیقات همچنین نشان داده است که دود سیگار محیطی می تواندبه DNA سلول های انسان آسیب رساند.

هر چند برخی مسائل مربوط به این هنوز ناشناخته است، اثرات سرطان زای دود سیگار به احتمال زیاد در مقایسه با قرار گرفتن در معرض مستقیم دود سیگار کوچک میباشد. با این حال، ترکیبات ممکن است وجود داشته باشد و استنشاق گرد و غبار در خانه، و نیز ممکن است از طریق پوست جذب می شود و یا به طور تصادفی از طریق دهان گرفته شود. این به این دلیل است که هر گونه خطر برای ترکیبات ممکن است برای نوزادان و کودکان که در خانه بازی میکنند و اغلب همه چیز را در دهان خود میگیرند مطرح باشد.

تحقیقات بیشتر اخیر نشان داده است که این ترکیبات می توانند با شستن نرمال حذف شوند.

هیچ خطر ابتلا به سرطانی واقعی در این زمان اندازه گیری نشده است، اما خطرات بهداشتی در رابطه با مانده دود سیگار یک منطقه فعال پژوهشی می باشد.


آنچه که می تواند در مورد دود سیگار محیطی انجام شود؟

مقامات محلی، ایالتی، و فدرال می توانند سیاست های عمومی را برای محافظت از مردم از دود سیگار (SHS) و کودکان از بیماری های مرتبط با تنباکو و اعتیاد تصویب کنند. از آنجا که هیچ سطوح امنی از SHS وجود ندارد، این مهم است که هر سیاست قوی در سطوح دیگر عمل کند.

بسیاری از دولت های محلی و ایالتی آمریکا ، و حتی دولت فدرال در برخی کشورهای دیگر، تصمیم گرفته اند که از سلامت کارکنان و دیگران در اماکن عمومی حفاظت و برای آنان این از اهمیت زیادی برخوردار است. بسیاری از آنها قوانین هوای تمیز را اعمال نمودند. اگر چه قوانین از جایی به جای دیگر متفاوت است،ولی آنها در حال رایج شدن میباشند. اطلاعات دقیق تر در مورد محدودیت استعمال سیگار در هر ایالت و به خصوص انجمن ریه آمریکا در دسترس است.

شما لازم نیست صبر کنید تا دولت عمل کند. حتی اگر سیگار می کشید، شما می توانید تصمیم بگیرید که خانه و ماشین خود را عاری از هرگونه دود سازید. این باعث می شود تنفس امن تر و لذت بخش تر برای کودکان، خانواده های دیگر، و مهمانان خود صورت گیرد.


ترجمه شده از وبسایت : www.cancer.org


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: سرطانی

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery THE WORLD'S FIRST FITNESS SOCIAL MEDIA PLATFORM FITNESS SOCIAL MEDIA
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.