دخانیات بدون دود و سرطان

بازدید از این مطلب: 6363 | | تاریخ نگارش:دخانیات بدون دود چیست؟

دو شکل اساسی در دخانیات بدون دود وجود دارد: جویدن تنباکو و انفیه.

تنباکوی جویدنی

تنباکوی جویدنی به صورت رشته های بلند از برگ های سست و شاخه های توتون و تنباکو میباشد. قطعات و اجزای آن، معمولا بین گونه و لثه یا دندان قرار داده میشود. نیکوتین موجود در قطعه ای از تنباکوی جویدنی از طریق بافتهای دهان جذب می شود. سپس مصرف کنندگان بزاق قهوه ای را از طریق تنباکوی خیس تف میکند.

انفیه

انفیه یک تنباکو زمینی و ظریفی میباشد که در قوطی یا کیسه بسته بندی میشود. آن به صورت خشک یا مرطوب به فروش می رسد.

انفیه مرطوب با قرار دادن بین لب پایین و یا گونه و لثه استفاده می شود. نیکوتین موجود در انفیه از طریق بافت های دهان جذب می شود. انفیه مرطوب نیز به صورت چای های کیسه ای کوچک و یا پلی اتیلن موجود است که می تواند بین گونه و لثه قرار داده شود. این ها به صورت "بدون دود" طراحی شده اند و به عنوان یک راه برای استفاده از تنباکو با احتیاط به بازار عرضه شدند.

انفیه خشک نیز در یک نوع پودری فروخته میشود و توسط بو و یا استنشاق پودر داخل بینی استفاده می شود.

اسنوس

اسنوس دارای حالت ذرات ریز زمینی میباشد که از انفیه مرطوب تشکیل شده و برای اولین بار از سوئد و نروژ آمده است. این اغلب در کیسه های کوچک بسته بندی میشود، و می تواند مانند انفیه مرطوب و شل مورد استفاده قرار گیرد. برخی از افراد بر این باورند که اسنوس یک تنباکوی بی خطر برای استفاده میباشد. از آنجا که این دارای بخار گرم می باشد و نه حالت تخمیری (مثل انفیه آمریکایی و سایر اشکال تنباکو)، اسنوس سوئدی دارای نیتروسامین کمتر از تنباکو (TSNAها) میباشد که می توانند باعث ایجاد سرطان شود. اما دیگر مواد سرطان زا از اسنوس در کنار TSNAها وجود دارد.

این درست است که مصرف کنندگان اسنوس در سوئد دارای نرخ برخی از انواع سرطان ها نسبت به افراد سیگاری سوئدی میباشند. اما مصرف کنندگان اسنوس ممکن است بیشتر در معرض خطر سرطان لوزالمعده نسبت به افرادی استفاده نمیکنند داشته باشند. آنها همچنین دچار زخم ها و یا نقاطی در دهان (زخم شده) میگردد که در آن اسنوس قرار داده می شود. به نظر می رسد که مصرف کنندگان اسنوس ممکن است دچار سرطان دهان بیشتری نسبت به کسانی که استفاده نمیکنند شوند ، و همچنین خطر ابتلا به سرطان های مری، معده و پانکراس در آنها بیشتر است، اما مطالعات بیشتری باید انجام شود تا صحت این موضوع روشن گردد. (نگاه کنید به بخش "خطرات استفاده از توتون بدون دود چه هستند؟" برای اطلاعات بیشتر)

این نیز مهم است که بدانید که اسنوس سوئدی در یک حالت خاص تولید میشود که برخی از سموم را محدود میکند، و دارای استانداردهای تولیدی بسیار خاص است. سازندگان سوئدی نیز برای مصرف کننده اطلاعاتی را در مورد محصول فراهم می کنند. اسنوسی که در آمریکا ساخته شده این نوع از مقررات یا الزامات را در پردازش و یا برچسب زدن ندارد.

از آنجا که فروشندگان آمریکایی تنباکو لازم نیست فهرست بندی کنند که چه چیزی در محصولاتشان وجود دارد، سخت است که بدانیم چگونه نسخه های ایالات متحده از اسنوس ممکن است با نسحه های سویدی بدون تحقیقات بیشتری مقایسه شوند. مطالعات انجام شده نشان می دهد که تا کنون نسخه های آمریکایی از اسنوس حاوی مقادیر مختلفی از TSNAها بسته به نوع نام تجاری و منطقه از ایالات متحده میباشد. هیچ نیازی به سطح TSNAها در اسنوس آمریکا وجود ندارد، و همچنین هیچ نیازی برای برچسب زدن این ماده سرطان زا وجود ندارد.

اسنوس شامل تنباکو میباشد، پس آن مفید نیست اگر شما می خواهید آن را ترک کنید. آن به عنوان اعتیاد آور ترین ماده ممکن نسبت به هر شکل دیگری از توتون و تنباکو در نظر گرفته میشود. اسنوس آمریکایی ثابت شده است که امن تر از اشکال شایع تر از توتون بدون دود میباشد. تا به امروز، اسنوس یا Snus در مطالعات بالینی کنترل شده آزمایش نشده است.

سطح نیکوتین در اسنوس آمریکایی نیز متفاوت است، که باعث می شود ما سخت تر بدانیم که چقدر شما به جایگزین نیکوتین ممکن است نیاز داشته باشید البته اگر شما سعی به ترک آن دارید. از آنجا که اسنوس هنوز هم در ایالات متحده جدید  میباشد، آن نسبت به مشکلات بهداشت و سلامت دیگر که ممکن است باعث ایجاد آن شود بلاتکلیف خواهد بود.

تنباکوی حل شدنی

شرکت های دخانیات نیز اشکال حل شدنی از توتون بدون دود را ایجاد کرده اند. این به صورت شیرین، مثل آب نبات، قرص ، از آدامس، یا گلوله های خوراکی در دسترس هستند. همه ی آنها شامل تنباکو و نیکوتین میباشند. بسته به نوع، آنها طراحی شده اند که در دهان گذاشته شوند، جویده شوند و یا مکیده شوند تا زمانی که حل گردند. انواع میوه ای آن قابل بلعیده شدن هستند.

برخی از این محصولات توتون بدون دود جدید با طعم نعناع هستند و بسیار شبیه به آب نبات میباشند. چرا که آنها بسیار وسوسه انگیز هستند، آنها می توانند به راحتی کودکان و حیوانات خانگی را مسموم کنند.


چه کسانی از توتون بدون دود استفاده میکنند؟

داده های جمع آوری شده در سال 2012 نشان داد که در حدود 3.5٪ از افراد 12 ساله و مسن تر در ایالات متحده توتون بدون دود استفاده می کنند - که در حدود 9 میلیون نفر هستند. استفاده از توتون بدون دود در گروه های سنی جوان، با بیش از 5.5٪ از افراد 18 ساله تا 25 ساله مصرف کنندگان فعلی میباشند.

حدود 1 میلیون نفر با سن 12 سال و بالاتر شروع به استفاده از توتون بدون دود در سال های قبل از پژوهش نمودند. حدود 46٪ از کاربران جدید کمتر از 18 سال داشتند زمانی که آنها برای اولین بار از آن استفاده می کردند.

این داده ها توسط بررسی دخانیات ملی جوانان CDC در سال 2012 حمایت شده، که دریافتند که استفاده از توتون بدون دود در میان بچه های دبیرستانی  و حتی بالاتر در بزرگسالان جوان میباشد. آنها دریافتند که حدود 11٪ از دانش آموزان پسر دوره متوسطه و 1.5٪ از دانش آموز دختر تنباکو بدون دود در ماه قبل از پژوهش استفاده کرده بودند. یکی دیگر 4٪ از مردان و 1٪ از زنان اسنوس استفاده کرده بودند، در حالی که 1٪ از مردان و 0.6 درصد زنان تنباکوی حل شدنی استفاده کردند.

بررسی دخانیات CDC جوانان، کودکان جوان تر را در نظر دارد. در بررسی سال 2012 ، بیش از 2٪ از دانش آموزان و 1٪ از دختران مدرسه راهنمایی استفاده از تنباکوی بدون دود حداقل یک بار در 30 روز قبل از بررسی را گزارش کردند. یکی دیگر 1٪ از پسران و 0.6٪ دختران اسنوس را مورد استفاده قرار دادند، در حالی که 0.7٪ از پسران و 0.4٪ دختران تنباکوی حل شدنی را مورد استفاده قرار میدهند.

اگر چه طعم دهنده ها در سیگار مجاز نیستند، صنعت دخانیات موارد شیرین کننده و طعم دهنده را در توتون بدون دود ارائه می دهد. این می تواند مانند آب نبات با طعم هایی همچون وانیل، نعناع، و میوه جات باشد که آن بیشتر برای جوانان جذاب میباشد.

عوامل خاصی به نظر می رسند که آیا جوانان از دخانیات استفاده میکنند یا خیر. آنها عبارتند از:

 • نمونه هایی تعیین شده توسط پدر و مادر
 • فشار همسالان
 • شیوه زندگی محلی و مد
 • نگرش عمومی نسبت به اقتدار
 • شرایط اقتصادی
 • نمونه هایی تعیین شده توسط معلمان و کارکنان مدرسه
 • حضور باندهای تبهکار
 • استفاده از مواد مخدر و الکل

تبلیغات شرکت دخانیات و قرار گرفتن در معرض تبلیغات می تواند جوانان را تحت تاثیر قرار دهد. در سال 2003، بیش از 1 بازیکن از 3 بازیکن اصلی بیس بال لیگ از توتون بدون دود، انفیه عمدتا مرطوب استفاده می کردند ، و بسیاری آنها هنوز هم استفاده میکنند. ورزشکاران یک منبع بزرگ برای بازاریابی توتون بدون دود داشته، و اغلب در تلویزیون با استفاده از آن در طول یک بازی دیده میشوند. به عنوان الگوی رفتاری، آنها می توانند جوانان را برای پذیرش از توتون بدون دود تحت تاثیر قرار دهند.


اثر ممنوعیت سیگار کشیدن

ممنوعیت سیگار کشیدن اجرایی دولت یک نفوذ اخیر در استفاده از توتون بدون دود میباشد. در پاسخ به این ممنوعیت، شرکت های دخانیات دارای بازاریابی محصولات توتون بدون دود به شدت بیشتر شده اند. آنها دخانیات بدون دود را به عنوان جایگزینی برای سیگارکسیدن در مکان هایی که سیگار کشیدن ممنوع است تبلیغ میکنند. هنگامی که افراد سیگاری از این محصولات به جای تلاش برای ترک دخانیات استفاده میکنند، آنها همچنان به حمایت از صنعت دخانیات میپردازند.

مطالعات جدید نشان می دهد که به نظر می رسد تلاش های بازاریابی در نگه داشتن مردم برای سیگار کشیدن در حالی که آنها از دخانیات بدون دود استفاده میکنند، به ویژه نوجوانان موفق بوده است. استفاده از سیگار و یا سایر اشکال تنباکو دودی (مانند سیگار برگ، سیگار میخک، و یا قلیان) همراه با توتون بدون دود میباشد که اغلب استفاده دوگانه نامیده می شود. خطرات بهداشتی ناشی از استفاده دوگانه ممکن است ، به ویژه برای بیماری های قلبی بالاتر باشد.

افراد سیگاری که از ترک کردن سیگار با استفاده از دخانیات بدون دود برای دریافت نیکوتین سر باز میزنند در حالی که موارد بدون دود خطر سرطان ریه را کاهش نمی دهد. خطر ابتلا به سرطان ریه مدت زمان بیشتری تحت تاثیر قرار میگیرد، و این افراد هنوز هم از دخانیات و سیگار استفاده میکنند. تحقیقات همچنین نشان داده است که افرادی که از دخانیات بدون دود استفاده میکنند، اغلب ترک آنها سخت تر از افرادی است که سیگار میکشند.

بخش "بازاریابی محصولات دخانیات بدون دود" را برای اطلاعات بیشتر در ممنوعیت سیگار کشیدن و پاسخ شرکت های دخانیات را ببینید.


چگونه دخانیات بدون دود متفاوت از سیگار کشیدن است؟

مسیر متفاوت است، اما اعتیاد به نیکوتین مشابه است.

نیکوتین در محصولات توتون و تنباکوی بدون دود از طریق دهان و بینی به همراه ترکیبات دیگر در دخانیات جذب می شود.

سیگار ها، لوله ها، و سیگار برگ ، توتون و تنباکو را میسوزاند، و نیکوتین ازطریق دود به داخل بدن از طریق دهان، بینی و ریه ها همراه با ذرات دیگر تولید شده توسط احتراق جذب میشود. سوزاندن توتون همچنین باعث ایجاد دود سیگار محیطی میگردد، که افراد دیگر و فرد سیگاری در آن تنفس میکنند و در سطوح نفوذ میکند.

همه اشکال دخانیات ، تنباکو و نیکوتین می تواند به افراد آسیب برساند و یا کودکان و حیوانات خانگی را بکشند، اگر به طور تصادفی یا در غیر این صورت مصرف شوند.


چه نوع بیماری هایی توسط دخانیات خوراکی یا بدون دود ایجاد میگردد

اثرات زیان بار بهداشتی دخانیات بدون دود عبارتند از:

 • سرطان دهان، زبان، گونه، و گلو
 • سرطان مری (لوله بلع که از دهان به معده می رود)
 • سرطان معده
 • سرطان پانکراس
 • افزایش احتمالی خطر ابتلا به بیماری های قلبی، حملات قلبی و سکته مغزی
 • اعتیاد به نیکوتین (که می تواند از سیگار کشیدن ایجاد شود)
 • لکوپلاکیا (زخم سفید در دهان که می تواند به سرطان تبدیل شود)
 • حالت فرو نشینی لثه (لثه به آرامی از اطراف دندان کوچک میشود) و بیماری های لثه (التهاب لثه)
 • از دست دادن استخوان اطراف ریشه دندان
 • سایش (خارش و پوشیدن پایین) دندان
 • فساد دندان
 • از دست دادن دندان
 • تغییر رنگ دندان
 • بوی بد دهان

بیماریهای دهانی

لکوپلاکیا یک زخم سفید در دهان است که می تواند به سرطان تبدیل شود. اینها گاهی زخم نام دارند اما آنها معمولا بدون درد هستند. بسیاری از مطالعات میزان بالای لکوپلاکیا را در محل دهان نشاند دادند. یک مطالعه نشان داد که نزدیک به 3 مورد از 4 مصرف کننده، روزانه از انفیه مرطوب و تنباکوی جویدنی استفاده نمودند که به صورت ضایعات سرطانی یا پیش سرطانی (زخم) در دهان میباشد. فرد دیگری که از دخانیات دهانی استفاده  میکند، بیشتر احتمال دارد که به لکوپلاکیا مبتلا گردد.

دخانیات می تواند باعث تحریک و یا از بین بردن بافت لثه شود. بسیاری از مصرف کنندگان که به طور منظم از توتون بدون دود استفاده میکنند دچار سایش لثه ، بیماری لثه، پوسیدگی دندان (از قند بالا در توتون و تنباکو)، و از دست دادن استخوان اطراف دندان میگردند. سطح ریشه دندان ممکن است در معرض آن کوچک شود. همه این ها می توانند دندانها را نرم کند و از بین ببرد.

بیماری های قلبی

دخانیات بدون دود نیز ممکن است نقش مهمی را در بیماری های قلبی و فشار خون بالا ایفا کند. نتایج یک مطالعه از انجمن سرطان آمریکا نشان داد که مردانی که از سیگار کشیدن  به انفیه یا جویدن تنباکوروی می آوردند، دارای نرخ مرگ و میر بالاتری از بیماری های قلبی، سکته، سرطان دهان و ریه خواهند شد و تمام علل مرگ و میر آنها نسبت به افراد سیگاری سابق که استفاده از تمام محصولات توتون و تنباکو را متوقف کردند بالا تر خواهد بود. معلوم نیست که آیا بیماری های قلبی عامل محصولات دخانیات بدون دود در این مطالعه بوده است یا خیر.

مطالعات بعدی نتایج مختلفی را در بر داشت. برخی نشان دهنده افزایش اندکی در بیماری های قلبی در میان مصرف کنندگان توتون و تنباکو بدون دود میباشند. یک مطالعه که در کشور هند انجام شد نشان میدهد که مصرف دخانیات بدون دود دارای خطرات ناشی از حمله قلبی و مرگ ناگهانی نسبت به کسانی است که دخانیات بدون دود استفاده میکنند، و حتی بالاتر در کسانی که هر دو دخانیات را استفاده میکنند. آنها همچنین فشار خون بالا تر و مشکلات انعقادی را نسبت به کسانی که دخانیات بدون دود استفاده میکنند خواهند داشت. مطالعات انجام شده در سوئد هیچ گونه افزایشی در حملات قلبی را نشان نداد، اما مصرف کنندگان انفیه (اسنوس) به احتمال زیاد از حملات قلبی رنج میبرند. دیگر مطالعات سوئدی دریافته اند که فشار خون بالا و نارسایی قلبی در سطوح بالاتر در مصرف کنندگان اسنوس در مقایسه با موارد استفاده ازدخانیات دیده می شود.

مطالعات بیشتری در آمریکا برای شناسایی بیماری های قلبی مربوط به استفاده از توتون و تنباکو بدون دود مورد نیاز میباشد.


مواد سرطان زا

انفیه و جویدن محصولات دخانیات به طور گسترده ای در ایالات متحده استفاده می شود و دارای سطح بسیار بالایی از عوامل (مواد سرطان زا) نیتروسامین خاص سرطان زا میباشد. این مواد سرطان زا باعث ایجاد سرطان ریه در حیوانات میگردد، حتی زمانی که به خون خود آنها تزریق می شود. دیگر عوامل سرطان زای موجود در تنباکو بدون دود هم همچنین وجود دارد ، مانند بنزو [A] و دیگر مواد سرطان زا مثل آروماتیک چند حلقه ای. این مواد سرطان زا ممکن است دارای انواع مختلفی از سرطان مربوط به استفاده از توتون و تنباکوی بدون دود باشند (فهرست بالا را ببینید).


چگونه خطرات ناشی از استفاده از دخانیات بدون دود با سیگار کشیدن مقایسه میگردند؟

محصولات دخانیات بدون دود کمتر از سیگار کُشنده هستند: به طور متوسط، آنها مردم را کمتر از سیگار میکشند. اما دخانیات بدون دود بسیار لطمه می زند و مردم را می کُشد. حتی اگر آنها به عنوان یک جایگزین کمتر مضر بجای سیگار کشیدن به بازار عرضه شوند، بازهم محصولات بدون دود می توانند کشنده باشد. و آنها برای کمک به افراد سیگاری جهت ترک ثابت نشده اند.

افراد سیگاری که میخواهند با استفاده از محصولات بدون دود ترک نمایند، تا حد زیادی خطر ابتلا به سرطان ریه را در خود افزایش دهد. آنها همچنین خود را در معرض مشکلات سلامتی ناشی از دخانیات جدید بدون دود قرار میدهند.


بازاریابی محصولات دخانیات بدون دود

شرکت های دخانیات به قوانینی پاسخ دادند که سیگار کشیدن را در مکان های عمومی با فروش محصولات بدون دود ممنوع میسازد. شرکت های سیگار به طور فزاینده ای محصولات دخانیات بدون دود را برای حفظ مشتریان خود با استفاده از نام تجاری خود تولید و بازاریابی میکنند. آنها با استفاده از شعارهای تبلیغاتی مانند "هر زمان در هر نقطه "و" استعمال دخانیات ممنوع است، هیچ مشکلی نیست "افراد سیگاری را هدف قرار میدهند که در طلب نیکوتین میباشند در حالی که آنها در مکان های عمومی قرار دارند . نمونه ی رایگان آن اغلب ارائه میگردد تا مردم را برای امتحان این محصولات جدید تشویق سازد. اما بدون این محصولات بدون دود ، این افراد سیگاری ممکن است انگیزه ای برای ترک سیگار به طور کامل پیدا کنند.

صنعت تنباکو نیز این ایده را ترویج میدهد که تعویض این محصولات بدون دود یک راه خوب برای ترک سیگار است. این ادعا به جای بیان آشکار جها اجتناب از نیاز این محصولات به جای مواد مخدر میباشند. هیچ اثباتی برای این که دخانیات بدون دود می توانند در واقع به افراد سیگاری جهت ترک کمک کنند وجود ندارد. اما برای درمان اعتیاد به دخانیات، مانند محصولات جایگزین نیکوتین، دارو، و درمان های رفتاری ثابت شده است. این درمان استاندارد با دقت تست شده و برای کمک به مردم جهت ترک سیگار ثابت شده است.


قوانینی که بازاریابی دخانیات را تحت تاثیر قرار میدهد

پیشگیری از سیگار و قانون کنترل دخانیات در اکتبر 2009 به تصویب رسید. این قانون اداره غذا و دارو (FDA) دارای قدرت برای تنظیم محصولات دخانیات در ایالات متحده می باشد. یکی از اهداف این قانون محدود کردن بازاریابی و تبلیغات از محصولات دخانیات - از جمله محصولات دخانیات بدون دود میباشد. تبلیغات رنگارنگ و نمایش در فروشگاه  های دیگر مجاز نیست. فقط تبلیغات متنی سیاه و سفید مجاز است. از سال 2010، همه تبلیغات در فضای باز دخانیات در مدارس و زمین های بازی غیر قانونی بوده است.

بر اساس قانون، دخانیات بدون دود جدید و سایر محصولات این ادعا را دارند که خطرات بهداشتی پایین باید توسط FDA تایید شود. چنین ادعاهایی تنها زمانی مجاز است که اگر سازندگان بتوانند نشان دهند که این محصول می تواند برای بسیاری از افراد غیر سیگاری تشویق کننده باشد و یا ترک کنندگان آنها را به جای استفاده از دخانیات امتحان کنند.


بازاریابی اینترنتی

تعدادی از وب سایت ها با نام تجاری تنباکو افزایش یافته است. اینترنت، به شرکت های دخانیات یک دیدگاه آسان، و اغلب قابل مشاهده برای عموم میدهد، که به معنی هدف قرار دادن تبلیغات - به خصوص بزرگترین گروه از کاربران اینترنت -برای جوانان و جوانان است.

در حال حاضر، به نظر می رسد که هیچ چیز برای جلوگیری از کاربران برا ی استفاده از توتون و تنباکو بدون دود و ارسال فیلم آنلاین نشان دهنده یا توصیفککنده استفاده از دخانیات توسط جوانان یا نوجوانان وجود ندارد. این مطالعات، ده ها مورد از جمله فیلم های به راحتی در دسترس را پیدا کرده اند. بسیاری از این فیلم ها مورد حمایت طرفداران دخانیات قرار گرفت. بسیاری از این فیلم ها هزاران بار بدون محدودیت سنی تماشا شد. در یک مطالعه، بیش از 1 مورد از 5 فیلم توسط گروه های حرفه ای ایجاد شد.

راه دیگر شرکت های دخانیات بالا بردن دید از محصولات خود از طریق سایت های شبکه های اجتماعی است. مردم می توانند "دوستان" و یا "پیروان" صفحات خود را بالا ببرند و آنها را در معرض و حتی بیشتر برای محصولات خود قرار دهند.

اینترنت یک مرز جدید برای بازاریابی دخانیات است که سیاست گذاران باید آن را دنبال کنند. این که آیا و چگونه استفاده از دخانیات بدون دود جوانان را تحت تاثیر قرار میدهد هنوز هم نیاز به روشن شدن دارد.


ترجمه شده از وبسایت: www.cancer.org


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: سرطانی دخانیات سیگار قلیان تنباکو تنباکوی جویدنی اسنوس تنباکوی حل شدنی

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery THE WORLD'S FIRST FITNESS SOCIAL MEDIA PLATFORM FITNESS SOCIAL MEDIA
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.