پرسش هایی در مورد سیگار کشیدن، دخانیات، و سلامت

بازدید از این مطلب: 14615 | | تاریخ نگارش:مردم همه نوع سوالاتی در مورد سیگار، سیگار برگ، سیگار الکترونیک، دخانیات خوردنی و انواع دیگر از دخانیات های بدون دود، محصولات توتون و تنباکوی مختلف، نیکوتین، اعتیاد و ترک آن را دارند . بسیاری از این سوالات در اینجا پاسخ داده شده است.

ما همچنین به برخی از سوالات در مورد این پاسخ میدهیم که چگونه مصرف سیگار و تنباکو می تواند بر سلامتی فرد از جمله قلب، گردش خون، و ریه تاثیر گذارد. ما همچنین در مورد اثر آن بر جنین و چگونگی تاثیر آن بر خطر ابتلا به سرطان و بیماری های دیگر نیز بحث میکنیم.

لطفا به بخش " کسب اطلاعات بیشتر" برای دیدن دیگر موضوعات مرتبط با دخانیات مراجعه کنید که ما آن را با جزئیات بیشتر در سند جداگانه پوشش میدهیم.


آیا سیگار کشیدن واقعا اعتیاد آور است؟

اعتیاد به صورت تکرار شونده، به صورت اجباری و یا استفاده از یک ماده با وجود اثرات مضر آن و عواقب ناخواسته ی آن مشخص شده است. اعتیاد یک وابستگی روانی یا عاطفی به یک ماده است. نیکوتین ماده اعتیاد آور شناخته شده در تنباکو میباشد، و محققان به دنبال مواد دیگری هستند که ممکن است به وابستگی به دخانیات کمک کند.

استفاده منظم از محصولات توتون و تنباکو منجر به ایجاد اعتیاد در بسیاری از مصرف کنندگان میشود. نیکوتین یک داروی طبیعی است که در توتون و تنباکو یافت میشود، که به اندازه هروئین و یا کوکائین اعتیاد آور است:

 • هنگامی که آن به مقادیر کم استفاده شود، نیکوتین احساسات دلپذیری ایجاد میکند که فرد سیگاری تمایل به سیگار بیشتر پیدا میکند. آن بر روی مواد شیمیایی مغز و سیستم های عصبی مرکزی عمل می کند، و بر خلق و خوی فرد سیگاری موثر است. نیکوتین بسیار بسیار شبیه به دیگر داروهای اعتیاد آور ، در مدارهای مغز به دوپامین کار می کند (یک پیام رسان شیمیایی). نیکوتین نیز به شما مقدار کمی آدرنالین را می دهد که به اندازه کافی شادی آور است اما به اندازه کافی به قلب سرعت نمیبخشد و فشار خون شما را افزایش میدهد.
 • نیکوتین در عرض چند ثانیه پس از گرفتن یک کام به مغز می رسد، و اثرات آن در عرض چند دقیقه شروع میشود. این چیزی است که اغلب منجر میشود افراد سیگاری دوباره مشتاق به کشیدن گردند. اگر فرد سیگاری دوباره به زودی سیگار نکشد، علائم ترک شروع شده و در طول زمان بدتر میشود.
 • یک فرد سیگاری معمولی در حدود 10 پک از هر سیگار میکشد. یک فرد سیگاری یک بسته را در روز در حدود 200 واحد نیکوتین در هر روز میکشد.
 • افراد سیگاری معمولا به نیکوتین وابسته می باشند و از علائم (روانی یا ذهنی) جسمی و روحی ترک زمانی که آنها سیگار را ترک میکنند رنج می برند. این علائم شامل تحریک پذیری، عصبانیت، سردرد و مشکلات خواب میباشد. نشانگر واقعی برای اعتیاد، این است که مردم هنوز هم سیگار می کشند حتی اگر آنها مطمئن شوند سیگار کشیدن برای آنها بد است – و بر زندگی آنها، سلامت آنها، و خانواده آنها تاثیر نامطلوب دارد. در واقع، بسیاری از افرادی که سیگار می کشند می خواهند آن را ترک کنند.

محققان همچنین به دنبال دیگر مواد شیمیایی در تنباکو هستند که آن برای ترک سخت تر میباشد. در مغز حیوانات، دود تنباکو باعث ایجاد تغییرات شیمیایی میشود که به طور کامل توسط اثرات نیکوتین توضیح داده نشده است.

در یک سیگار به طور منظم مقدار میانگین نیکوتین فرد سیگاری دارای محدوده بین حدود 1 میلی گرم و 2 میلی گرم است. اما سیگار به خودی خود حاوی نیکوتین بیش از این میباشد. مقداری که مردم در واقع از آن استفاده میکنند بستگی به چگونگی سیگار کشیدن آنها، چگونگی طول کشیدن پُک های آنها ، میزان استنشاق آنها، و عوامل دیگر دارد.

تمامی اشکال تنباکو دارای نیکوتین و سایر مواد شیمیایی است که به راحتی از طریق ریه ها با سیگار کشیدن و از طریق دهان یا بینی ( انفیه، و یا توتون بدون دود) جذب می شود. از این نقاط ورود، نیکوتین به سرعت در سراسر بدن گسترش می یابد.


چقدر اعتیاد به نیکوتین قدرتمند است؟

حدود 70 درصد از افراد سیگاری می گویند که آنها می خواهند ترک کنند و در حدود نیمی از آنها سعی به ترک آن در هر سال میکنند، اما تنها 4٪ تا 7٪ بدون کمک موفق می شوند. دلیل آن، این است که افراد سیگاری نه تنها به لحاظ فیزیکی وابسته به نیکوتین میباشند، بلکه همچنین یک وابستگی شدید عاطفی (روانی) وجود دارد. این چیزی است که منجر به مصرف دوباره پس از ترک سیگار میشود. یک فرد سیگاری ممکن است سیگار کشیدن را با فعالیت های اجتماعی و بسیاری از فعالیت های دیگر ارتباط دهد. افراد سیگاری نیز ممکن است از توتون و تنباکو برای کمک به مدیریت احساسات ناخوشایند استفاده کنند، که می تواند به یک مشکل برای برخی از افراد سیگاری تبدیل شود هنگامی که سعی به ترک دارند. همه ی این عوامل، سیگار کشیدن را به یک عادت سخت برای ترک تبدیل میکنند.

در واقع، استفاده از کوکائین یا مواد مخدر مانند هروئین ممکن است برای ترک سیگار سخت تر باشد. محققان به تازگی 28 مطالعه مختلف را بررسی کردند که در آن مردم در تلاش بودند تا با استفاده از موادی که به آن معتاد شدند ترک کنند. آنها بر مردم در مطالعاتی تمرکز نمودند که هیچ دارویی برای کمک به ترک آنها استفاده نکردند. (بسیاری از این افراد انواع دیگر پشتیبانی از ترک، مانند رفتار درمانی را داشتند، به طوری که میزان موفقیت آنها ممکن است بالاتر باشد.) حدود 18٪ قادر به ترک الکل بودند، و بیش از 40 ٪ قادر به ترک مواد مخدر و یا کوکائین بودند، اما تنها 8٪ قادر به ترک سیگار بودند.


نیکوتین چه کاری را انجام میدهد؟

نیکوتین یک سم است، و دوز زیادی از نیکوتین می تواند با متوقف کردن عضلاتی که یک فرد برای نفس کشیدن استفاده می کند، اورا بکشد. اما افراد سیگاری معمولا از مقادیر بسیار کمتری استفاده میکنند که بدن می تواند به سرعت آن را تجزیه کند و از شر آن خلاص شود. دوز اول نیکوتین باعث می شود فرد احساس هوشیاری کند، در حالی که دوز بعدی به آنها احساس آرامش و ریلکسی میدهد.

نیکوتین می تواند افراد سیگاری جدید را ایجاد کند، و افراد سیگاری که به طور منظم و بیش از حد از آن استفاده میکنند، احساس سرگیجه یا بیماری در معده خود داشته باشند. ضربان قلب برای افراد جوان 2 تا 3 بار در دقیقه افزایش می یابد. نیکوتین نیز درجه حرارت پوست را کاهش می دهد و جریان خون در ساق و پا را کاهش می دهد. آن ممکن است نقش مهمی را در افزایش خطر ابتلای افراد سیگاری به بیماری های قلبی و سکته مغزی ایفا نماید، اما مواد دیگر در دود سیگار احتمالا نقش بزرگتری را ایفا میکند.

بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند که نیکوتین ماده ای در توتون و تنباکو است که باعث ایجاد سرطان می باشد. این باور ممکن است باعث شود برخی از افراد برای جلوگیری از بروز آن ، جایگزین نیکوتین را استفاده کنند هنگامی که در تلاش برای ترک هستند. نیکوتین چیزی است که افراد را به دخانیات معتاد نگاه میدارد، اما مواد دیگر در توتون و تنباکو باعث ایجاد سرطان میشوند.

تحقیقات نشان داده است که نیکوتین به خودی خود ، فعالیت سلول های خاص طبیعی و سلول های سرطان زا را تحت تاثیر قرار میدهد. و برخی از مطالعات حیوانی نشان داده است که نیکوتین ممکن است به تومورهای موجود برای رشد و گسترش کمک کند، اما اینکه آیا این در افراد اتفاق می افتد هنوز مشخص نیست و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.


چرا مردم شروع به سیگار کشیدن میکنند؟

اکثر مردم در نوجوانی شروع به سیگار میکنند. کسانی که دوستان و / یا پدر و مادر سیگاری دارند احتمال بیشتری برای شروع مصرف سیگار نسبت بقیه افراد دارند. برخی از نوجوانان می گویند که آنها "فقط می خواستند آن را امتحان کنند". تبلیغات صنعت دخانیات ، تخفیف در قیمت ها، تبلیغات و دیگر محصولات آنها تاثیر بزرگی در جامعه ما دارد. صنعت تنباکو میلیاردها دلار در هر سال برای ایجاد و تبلیغات در بازار صرف میکند که نشان می دهد سیگار کشیدن یک امر هیجان انگیز، پر زرق و برق، و امن است.

با وجود این واقعیت که قرار دادن محصول با نام تجاری سیگار در فیلم ها توسط موافقتنامه ی ساماندهی تنباکو در سال 1998 ممنوع اعلام شد، سیگار در 2 فیلم از 3 جعبه فیلم در سال 2005 ظاهر شد که بیش از یک سوم از فیلم ها مربوط به جوانان بود. تعدادی از این فیلم دارای صحنه های مربوط به تنباکو در سال 2005 بود. اما در سال 2010، بیش از 30 درصد از فیلم های پرفروش دارای امتیاز G، PG، PG-13 ، صحنه های مربوط به دخانیات بود. تعداد فیلم های نشان دهنده ی افراد سیگاری دوباره در سال های 2011 و 2012 آغاز شد. و مطالعات نشان می دهد که افراد جوان که سیگار کشیدن را در فیلم می بینند به احتمال زیاد سیگار کشیدن را شروع میکنند. گزارش یک جراح عمومی در 2014  اعلام کرد که سیگار کشیدن در فیلم ها برای جوانان است (از 275 مورد قرار گرفتن در معرض سیگار در هر سال به 10 مورد یا کمتر) و می تواند نوجوان را برای سیگار کشیدن به اندازه 18٪ کاهش دهد.

یکی دیگر از راه های مشترک برای جوانان در معرض دخانیات از طریق اینترنت میباشد که، یک منبع تا حد زیادی غیر قابل تنظیم از سرگرمی است. اثر اینترنت بر سیگار کشیدن نوجوان یک قسمت از پژوهش است.

آگهی های تلویزیونی برای سیگار کشیدن از سالها پیش ممنوع شده است، اما فیلم ها نشان می دهند که مارک های دخانیات احتمال بیشتری برای گنجاندن صحنه های سیگار کشیدن به عنوان بخشی از تریلر های تلویزیونی را دارا هستند. این قصد تضعیف ممنوعیت تبلیغات تلویزیونی را دارد.


چه کسی احتمال معتاد شدن را دارد؟

هر کسی که استفاده از توتون و تنباکو را آغاز می کند می تواند به یک معتاد نیکوتین تبدیل شود. مطالعات نشان می دهد که کشیدن سیگار به احتمال زیاد به یک عادت در طول سال های نوجوانی تبدیل میشود. یک فرد جوان تر زمانی که شروع به سیگار کشیدن میکند، بیشتر احتمال دارد که به یک معتاد به نیکوتین تبدیل شود.

با توجه به گزارش جراح عمومی در سال 2012، تعداد کمی از مردم بعد از سن 25 سال شروع به سیگار کشیدن میکنند. تقریبا 9 نفر از10  افراد سیگاری بزرگسالان در سن 18 سالگی آغاز نموده، و 99٪ در سن 26 سال آغاز کردند. اما یک روند اشاره کرد که در سال 2012 نشان می دهد که بیشتر مردم 18 سال و بالاتر در حال تبدیل شدن به افراد سیگاری هستند. به نظر می رسد که برخی از مردم این عادت را به تعویق انداختند، اما دلایل این مشخص نیست.


چگونه بسیاری از مردم از دخانیات استفاده میکنند؟

سیگار کشیدن در میان بزرگسالان در ایالات متحده از حدود 42٪ از جمعیت در سال 1965 را به حدود 18 درصد در سال 2012 کاهش داده است (آخرین سالی که اعداد در دسترس هستند). اما آن هنوز هم رایج ترین شکل مصرف دخانیات در ایالات متحده میباشد: حدود 42 میلیون (تا حدودی کمتر از 1 نفر در هر 5 نفر) بزرگسالان در حال حاضر سیگار میکشند. حدود 21٪ از مردان و 16٪ زنان در سال 2012 سیگار میکشند. آموزش و پرورش به میزان مصرف سیگار و میزان مصرف سیگار پایین تر در گروه ها با سطح بالاتری از آموزش و پرورش در ارتباط است. بیشتر مردم در غرب میانه (21٪) و جنوبی (20٪)، و کمتر در غرب (14٪) سیگار میکشند.

مصرف دخانیات با سیگار ختم نمی شود؛ فرم های دیگر از مصرف دخانیات شایع است. در سال 2013، یک نظرسنجی توسط اداره سلامت روان و سوء مصرف مواد مخدر در ایالات متحده گزارش داد که 13.4 میلیون نفر سیگار برگ میکشند، و 2.5 میلیون نفر از لوله ها استفاده میکنند. همان بررسی گزارش داد که 9 میلیون نفر دخانیات بدون دود یا توتون جذبی را مورد استفاده قرار میدهند.


آیا مصرف دخانیات در میان جوانان شایع است؟

بله. مصرف دخانیات از جمله سیگار، سیگار برگ، سیگار الکترونیکی، و قلیان، و همچنین استفاده از دخانیات جویدنی یا جذبی مانند اسنوس و انفیه، در میان جوانان آمریکایی ، با توجه به آخرین نظرسنجی دولت رایج است.

با وجود کاهش در سال های اخیر، در سال 2012 نزدیک به 1 مورد از 4 دانش آموزان پسر (23٪) و نزدیک به 1 مورد از 5 دانش آموزان دختر دبیرستانی (18٪) مشخص شد که مصرف کنندگان فعلی برخی از انواع توتون و تنباکو میباشند.

نزدیک به 1 مورد از 7 دانش آموزان (14٪) از مصرف کنندگان سیگار در نظر گرفته شدند. به طور معمول، حدود نیمی از این دانش آموزان گزارش می دهند که سعی برای ترک سیگار در طول سال گذشته نمودند.

سیگار کشیدن نیز در میان دانش آموزان دبیرستانی (حدود 8٪ از زنان و 17٪ مردان) شایع میباشد. حتی اگر استفاده از طعم دهنده ها دیگر در سیگار ممنوع باشد "سیگار برگ کوچک" (که اغلب مانند سیگار قهوه ای است) به شکل آب نبات و طعم میوه به درخواست جوانان به فروش می رسد.

همچنین در سال 2012، حدود 7 درصد از دانشآموزان دوره راهنمائی از نوعی توتون و تنباکو (حدود 4٪) به عنوان شایع ترین موار استفاده نمودند. تقریبا 3 درصد از آنها سیگار کشیده بودند.

در هر دو سطوح راهنمایی و دبیرستان، مصرف دخانیات در دانش آموزان پسر برای تمام محصولات بالاتر بود.

مشکلات رفتاری نیز به سیگار کشیدن مرتبط است. مطالعات نشان داده اند که دانش آموزانی که سیگار می کشند، احتمال بیشتری برای استفاده از مواد مخدر دیگر دارند، در دعوا ها دخیل هساتد، سلاح حمل میکنند ، سعی میکنند تا خود را بکشند، و در رابطه جنسی پرخطر قرار میگیرند.


چه چیز در دود دخانیات مضر است؟

سیگار، سیگار برگ و تنباکو از توتون برگ خشک ساخته شده، و برخی مواد تشکیل دهنده برای عطر و طعم آن جهت ایجاد سیگار کشیدن لذت بخش تر اضافه شده است. دود این محصولات ترکیب پیچیده ای از مواد شیمیایی تولید شده توسط سوزاندن توتون و تنباکو و مواد افزودنی است. دود دخانیات از بیش از 7000 مواد شیمیایی ، از جمله بیش از 70 عامل شناخته شده ی سرطان زا ساخته شده است. برخی از این مواد باعث ایجاد بیماری های قلبی و ریوی میشود، و همه آنها می توانند کشنده باشد. تعجب آور است که بدانید برخی از مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو عبارتند از:

 • سیانید
 • بنزن
 • فرمالدئید
 • متانول (الکل چوب)
 • استیلن (سوخت مورد استفاده در آتش دانها)
 • آمونیاک

دود تنباکو نیز دارای قطران و گازهای سمی مونوکسید کربن و اکسید نیتروژن میباشد. مواد تشکیل دهنده ی آن که بسیار خطرناک است نیکوتین، مواد مخدر اعتیاد آور است و یکی از سخت ترین مواد شیمیایی در دود سیگار میباشد.

برگ توتون و تنباکو مورد استفاده در سیگار و سیگار برگ حاوی مواد رادیو اکتیو میباشد. مقدار آن بستگی به خاک گیاهان و کود مورد استفاده دارد. اما این بدان معنی است که دود سیگار حاوی مقدار کمی از مواد رادیو اکتیو میباشد، که افراد سیگاری آن را ریه های استنشاقمیکنند. این ذرات رادیواکتیو در ریه ها نقوذ کرده، و در طول زمان می تواند سرطان زا باشد. این ممکن است یکی دیگر از عوامل کلیدی مبتلا شدن افراد سیگاری به سرطان ریه باشد.


آیا سیگار کشیدن باعث ایجاد سرطان میشود؟

بله. سیگار کشیدن حداقل 30 درصد از تمام مرگ های ناشی از سرطان را در ایالات متحده ایجاد میکند. این باعث می شود  که87 درصد از مرگ ناشی از سرطان ریه در مردان و 70٪ در زنان باشد. کشیدن سیگار باعث ایجاد سرطان نازوفارنکس (گلو)، حفره بینی، سینوس های پارانازال، لب، حنجره (صدا)، دهان، حلق (گلو)، مری (لوله بلع)، و مثانه میشود. آن نیز به توسعه سرطانهای لوزالمعده، گردن رحم، تخمدان، کولورکتوم، کلیه، معده و برخی از انواع سرطان خون مرتبط است. سیگار، سیگار برگ، انواع توتون بدون دود همه باعث ایجاد سرطان می شوند. هیچ راه امنی برای استفاده از تنباکو وجود ندارد.


چگونه دود دخانیات ، ریه ها را تحت تاثیر قرار میدهد؟

آسیب به ریه ها در افراد سیگاری آغاز می شود و عملکرد ریه آنها یک سطح پایین تر از افراد غیر سیگاری میباشد. عملکرد ریه ها همچنان بدتر میشوند تا زمانی که شخص سیگار میکشد، اما تشخیص بیماری های ریه ممکن است سال ها طول بکشد تا مشکل به اندازه کافی قابل توجه شود. سیگار کشیدن باعث ایجاد بسیاری از بیماری های ریوی میگردد که می تواند تقریبا به بدی سرطان ریه باشد.

بیماری انسدادی مزمن ریوی

بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) یک نام برای بیماری های طولانی مدت ریه میباشد که شامل هر دو برونشیت مزمن و آمفیزم (در زیر مورد بحث میباشد) است. در اینجا برخی از حقایق در مورد COPD عبارتند از:

 • بیش از 12 میلیون نفر در ایالات متحده از COPD رنج می برند. یکی دیگر از 12 میلیون نفر ممکن است این بیماری را داشته باشند و آن مشکوک نیست چرا که آنها علائم هشدار دهنده را نمی دانند.
 • COPD سومین علت عمده مرگ و میر در ایالات متحده است.
 • زنان بیشتر از مردان از COPD می میرند.
 • سیگار کشیدن عامل خطر اصلی برای COPD است - 80-90٪ از مرگ و میر COPD از کشیدن سیگار ایجاد می شود.
 • سیگارکشیدن طولانی تر و سنگین تر یک فرد ، بالاترین خطر COPD میباشد.
 • هیچ درمانی برای COPD وجود ندارد.

COPD اغلب در هنگام شروع در افراد جوان مورد توجه قرار نمیگیرد ، و معمولا قبل از تشخیص داده شدن به مراتب بدتر می شود. صدا در قفسه سینه (مانند خس خس، تند، یا سوت زدن)، تنگی نفس در هنگام فعالیت، و سرفه خلط دار برخی از نشانه های اولیه از COPD میباشد.

با گذشت زمان، COPD می تواند نفس کشیدن را حتی در حالت استراحت سخت کند. این باعث محدود سازی فعالیت ها و باعث ایجاد مشکلات سلامتی جدی میگردد. مرحله آخر یکی از مشکلات بسیار خطرناک بیماری ها است. این باعث می شود مردم به سختی نفس بکشند و احساس کنند در حال غرق شدن هستند.

برونشیت مزمن

برونشیت مزمن یک نوع COPD میباشد که یک بیماری است که در آن راه های هوایی خلط بیش از حد را ایجاد می کند ، و فرد را به سرفه کردن مجبور میسازد. این یک مشکل شایع برای افراد سیگاری است. راه های هوایی ملتهب (متورم) می شوند و سرفه مزمن (طولانی مدت) میشود. علائم می تواند با گذشت زمان بهتر شود، اما سرفه ادامه پیدا میکند. راه های هوایی توسط بافت و مخاط مسدود میگردد، و می تواند به عفونت ریه (پنومونی) منجر شود.

هیچ درمانی برای برونشیت مزمن وجود ندارد، اما ترک سیگار می تواند به حفظ علائم تحت کنترل کمک کند. ترک سیگار همچنین به جلوگیری از بدتر شدن کمک می کند.

آمفیزم

سیگار کشیدن عامل اصلی آمفیزم، نوع دیگری از COPD میباشد که به آرامی توانایی فرد را برای نفس کشیدن از بین می برد. اکسیژن در داخل خون در سراسر یک سطح بزرگ در ریه ها حرکت میکند. به طور معمول، هزاران مورد از کیسه های کوچک این سطح را تشکیل می دهند. در آمفیزم، دیواره های بین کیسه ها میشکنند و کیسه های بزرگتر اما کمتر را ایجاد میکنند. این امر باعث کاهش عملکرد سطح ریه میگردد، که مقدار اکسیژن را به خون می رسانند. با گذشت زمان، سطح ریه میتواند به قدری کوچک شود که یک فرد مبتلا به آمفیزم باید بسیار سخت تلاش کند تا اکسیژن کافی حتی در مواقع استراحت تنفس کند.

نشانه هایی از آمفیزم ممکن است شامل سرفه هایی باشد که برطرف نمی شود (که اغلب به عنوان "سرفه سیگاری" شناخته میشود)، تنگی نفس حتی زمانی که فرد به خواب رفته، احساس خستگی، و کاهش وزن نیز از علائم این بیماری است. افراد مبتلا به آمفیزم در معرض خطر بسیاری از مشکلات دیگر مربوط به عملکرد ضعیف ریه ها ، از جمله ذات الریه می باشند. در مراحل بعدی بیماری، بیماران می توانند با کمک یک لوله اکسیژن در زیر بینی نفس بکشند.

آمفیزم را نمی توان درمان نمود،، اما می توان رشد آن را آهسته تر کرد در صورتی که فرد سیگار کشیدن را متوقف کند.


چرا سیگاری ها دارای "سرفه سیگاری" میباشند؟

دود دخانیات دارای بسیاری از مواد شیمیایی و ذرات میباشد که راه های هوایی ریه ها را تحریک میسازد. هنگامی که یک فرد سیگاری این مواد را استنشاق میکند، بدن تلاش می کند تا آنها را با ساخت مخاط و سرفه تمیز کند.

سرفه سیگاری در اوایل صبح به دلایل بسیاری اتفاق می افتد. دود دخانیات اقدام برای تنفس را کند می کند، به طوری که برخی از ذرات در دود سیگار در ریه ها و مخاط در راه های هوایی باقی می ماند. در حالی که یک فرد سیگاری می خوابد (و نشانی از سیگار کشیدن نیست)، برخی از مجاری ریه بهبود می یابند و شروع به کار دوباره میکند. پس از بیدار شدن از خواب، فرد سیگاری سرفه میکند زیرا ریه ها در حال تلاش برای پاک کردن محرک و مخاط است که از روز قبل ساخته شده است.

مجاری ریه به طور کامل کار خود را متوقف میکند، زمانی که آن در معرض دود سیگار برای مدت طولانی قرار دارد. اصطلاح "سرفه سیگاری" می تواند یک علامت اولیه از COPD باشد (بالا را ببینید، "بیماری انسدادی مزمن ریوی" در بخش "چگونه دود تنباکو ،ریه ها را تحت تاثیر قرار میدهد؟")


اگر سیگار می کشید اما آن را استنشاق نمی کنید، آیا خطری وجود دارد؟

بله. هر کجا که دود سیگار سلول های زنده را لمس کند، به آن آسیب میرساند. حتی افراد سیگاری که آن را تنفس نمیکنند در حال تنفس دود محیطی سیگار هستند. آنها در معرض خطر سرطان ریه و بیماری های دیگر ناشی از دود سیگار میباشند.

افراد سیگاری، که اغلب دود حاصل از سوختن توتون و تنباکو را به طور مستقیم استنشاق نمیکنند، در افزایش خطر ابتلا به سرطان لب، دهان، زبان، و برخی از سرطان های دیگر هستند. مقاله ما را در مورد سیگار برای اطلاعات بیشتر ببینید.


آیا سیگار کشیدن قلب شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟

بله. مصرف دخانیات خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش میدهد که دلیل اول علت مرگ و میر در ایالات متحده است. سیگار کشیدن، فشار خون بالا، کلسترول بالا، عدم فعالیت بدنی، چاقی و دیابت عوامل خطرساز برای بیماری قلبی هستند. اما بزرگترین عامل خطر برای مرگ ناگهانی ناشی از حمله قلبی مصرف سیگار میباشد.

یک فرد سیگاری که دارای حمله قلبی میباشد بیشتر احتمال دارد که در یک ساعت از حمله قلبی نسبت به یک فرد غیر سیگاری بمیرد. در کمال تعجب، سطوح بسیار پایین از دود دخانیات می تواند به قلب آسیب برساند، حتی مقدار خیلی کم باعث ایجاد بیماری ریوی میگردد.


چگونه سیگار کشیدن بر زنان باردار و نوزادان آنها تاثیر می گذارد؟

زنان بارداری که سیگار می کشند ، سلامت و زندگی خود و نوزادان متولد نشده ی خود را به خطر می اندازند. سیگار کشیدن در دوران بارداری با شانس بیشتری برای سقط جنین، زایمان زودرس، تولد نوزاد مرده، مرگ نوزادان و یا تولد نوزادان کم وزن، و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) مرتبط است. 5 درصد از مرگ و میر نوزادان قابل پیشگیری است البته اگر زنان باردار سیگار نکشند. بسیاری از زنان در مورد برخی از این خطرات می دانند، و بیشتر سعی برای ترک سیگار میکنند البته زمانی که آنها باردار هستند.

هنگامی که یک زن باردارسیگار میکشد، او برای 2 نفر سیگار میکشد. نیکوتین، مونوکسید کربن و دیگر مواد شیمیایی مضر وارد جریان خون او میشود، به بدن نوزاد او میرود، و مواد مغذی حیاتی و اکسیژن که برای رشد به آن نیاز دارد را از او میگیرد.

تغذیه با شیر مادر بهترین راه برای تغذیه کودک است. اما مادران سیگاری، کودک خود را در معرض نیکوتین و سایر مواد از طریق شیر مادر قرار میدهند. نیکوتین می تواند باعث ایجاد علائم ناخواسته در نوزاد، مانند بی قراری، ضربان قلب سریع تر، و زمان خواب کوتاه تر شود. برخی از مطالعات نشان داده اند که مادرانی که بیشتر سیگار می کشند نوزادان بیقرار تری دارند، اما مطالعات دیگر یافتند که عوامل احتمالی بیشتر نقش دارند. در زمان شیردهی بهتر است که سیگار کشیده نشود. اما تغذیه با شیر مادر تصور می شود برای نوزاد از شیر خشک سالم تر است، حتی زمانی که مادر سیگار میکشد. زنانی که نمی توانند سیگار را ترک کنند، می توانند:

 • خانه های خود را به دور از دود محیطی سیگار نگاه دارند.
 •   فقط پس از شیردهی سیگار بکشند چون بدن زمان بیشتری برای تمیز کردن نیکوتین از شیر مادر دارد.
 •  سیگار کشیدن خود را تا آنجا که ممکن است کاهش دهند.

برخی از تحقیقات نیز نشان داده است که کودکانی که مادرانشان در دوران بارداری سیگار میکشند و یا در معرض دود محیطی سیگار قرار دارند ، حتی در مقادیر کم، ممکن است برای یادگیری در مدرسه کندتر باشند. آنها ممکن است کوتاه تر و کوچکتر از کودکان با والدین غیر سیگاری باشند. آنها همچنین به احتمال زیاد درسنین بالاتر سیگاری میشوند.


اثرات کوتاه مدت و بلند مدت سیگار کشیدن و دخانیات چیست؟

سیگار کشیدن باعث ایجاد بسیاری از انواع سرطان میگردد. اما سرطان تنها حدود نیمی از علل مرگ و میر مربوط به سیگار کشیدن را تشکیل می دهد. در دراز مدت، سیگار کشیدن یکی از علل عمده بیماری قلبی، آنوریسم، برونشیت، آمفیزم، و سکته مغزی است. همچنین باعث ایجاد ذات الریه میشود و آسم را بدتر میکند. سیگار کشیدن به حدود نیمی از بیماری های لثه در ایالات متحده مرتبط است، که به معنی از دست دادن دندان و جراحی دهان میباشد. آن زخم را برای درمان طولانی تر میکند و سیستم ایمنی بدن نیز ممکن است در افرادی سیگار میکشند درست کار کند.

سیگار کشیدن نیز به عروق آسیب میزند. به این دلیل است که بسیاری از جراحان عروق ، بیماران مبتلا به بیماری عروق محیطی (گردش خون ضعیف در دستها و پاها) را جراحی نمیکنند مگر اینکه آنها از سیگار کشیدن خودداری کنند. و مردان سیگاری در معرض خطر بالاتری از ناتوانی جنسی (اختلال نعوظ) نسبت به افراد غیر سیگار میباشند.

کشیدن سیگار باعث ایجاد اثرات کوتاه مدت بسیاری ، مانند عملکرد ضعیف ریه ها میگردد. به این دلیل که افراد سیگاری اغلب از تنگی نفس و سرفه های آزار دهنده رنج می برند. آنها اغلب به سرعت در طول فعالیت بدنی خسته میشوند. برخی از اثرات کوتاه مدت مشترک دیگر شامل کاهش حس بویایی و چشایی، پیری زودرس پوست، بوی بد دهان و تغییر رنگ دندان میباشد.


احتمال اینکه سیگار کشیدن شما را بکُشد چقدر است؟

در حدود نیمی از افرادی که سیگار میکشند ، به دلیل آن می میرند. در ایالات متحده، دخانیات باعث مرگ نزدیک به 1 نفر از 5 سیگاری، و یا در حدود 480،000 مرگ و میر زودرس در هر سال میشود - تقریبا نیم میلیون نفر در ایالات متحده به این دلیل میمیرند. سیگار کشیدن تنها علت قابل پیشگیری برای مرگ در جامعه ما است.

در مقیاس بزرگتر، دخانیات باعث مرگ زودرس 6 میلیون نفر در سراسر جهان هر سال میباشد. تا سال 2030، این تعداد تا 8 میلیون افزایش می یابد البته اگر روند فعلی سیگار کشیدن ادامه یابد.


آیا دود محیطی سیگار و دخانیات (زیست محیطی) خطرناک است؟

هیچ سطح امنی از قرار گرفتن در معرض دود محیطی سیگار (SHS) وجود ندارد ، که آن هم دود دخانیات در محیط زیست نام دارد. سیگار کشیدن منفعل (استنشاق دود سیگار) زمانی اتفاق می افتد که افراد غیر سیگاری دود سیگار افراد دیگر را تنفس میکنند. این شامل دود سیگار جریان اصلی (دودی که توسط افراد سیگاری ایجاد میشود) و دود جانبی (Sidestream) (دودی که به طور مستقیم از سوزاندن توتون و تنباکو می آید) میباشد.

دود محیطی سیگار شامل مواد شیمیایی مضر به همان اندازه که افراد سیگاری استنشاق می کنند، میباشد. این باعث سرطان ریه در افراد غیر سیگاری شده است و به دیگر انواع سرطان و مشکلات بهداشتی در افراد غیر سیگاری مرتبط است .

کودکان و نوزادان در معرض خطر خاصی هستند: کسانی که در معرض دود محیطی سیگار تنفس میکنند احتمال بیشتری برای بروز بیماری دارند و حتی کودکان در معرض دود محیطی سیگار احتمال مرگ را دارند.

لطفا مقاله ما را به نام دود محیطی سیگار برای کسب اطلاعات بیشتر ببینید.


آیا من در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه از بوهای دود سیگار مانده بر روی لباس ها و یا از بودن در یک اتاق که هنوز هم بوی دود سیگار را میدهد هستم؟

هیچ گزارش تحقیقات پزشکی در مورد اثرات سرطان زای بو سیگار وجود ندارد، اما تحقیقات نشان می دهد که دود سیگار محیطی (SHS) می تواند به مو، لباس، گرد و غبار، و سایر سطوح نفوذ کند. محققان این دود را"دود محیطی سوم" نامیدند. آن به ذرات اشاره دارد که در سطوح باقی مانده و شما دیگر نمی توانید سیگار را ببینید. این ذرات می توانند دوباره وارد هوا شوند، و یا افراد میتوانند (به خصوص نوزادان و کودکان کوچک) آنها را لمس کنند و ذرات  را در دست و بدن خود بگیرند.

هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای (PAHها) از عوامل ایجاد کننده ی سرطان شناخته شده است که در گرد و غبار خانه های افراد سیگاری یافت شده است. مطالعات بر روی موش ها و در آزمایشگاه نشان داده است که این مواد هنوز هم اثر دارند و ممکن است در صورت بلع شدن آسیب زا باشد، اما بررسی درباره انسان ها انجام نشده است. اگرچه سرطان به دلیل اثرات دود دسته سوم محیطی شناخته شده نیست، ولی این یک منطقه فعال پژوهشی درباره ی دخانیات است.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله ما به نام دود محیطی دسته سوم را ببینید.

چگونه مصرف دخانیات بر اقتصاد تاثیر می گذارد؟

صنعت دخانیات یکی از سودآور ترین کسب و کارها در ایالات متحده است، و میلیاردها دلار  در هر سال هزینه دارد. اما هزینه های سیگار کشیدن به مراتب بالاتر از درآمد حاصل از فروش سیگار میباشد. مراکز ایالات متحده برای کنترل و پیشگیری بیماری تخمین زده است که در سال 2004، سیگار کشیدن منجر به هزینه های سلامت و از دست دادن بهره وری در مجموع به طور متوسط $ 10.47 در هر بسته فروخته شده و مورد استفاده در ایالات متحده میگردد.

تعداد اخیر نشان می دهد که هزینه های اقتصادی سیگار کشیدن سالانه در ایالات متحده تخمین زده می شود که بین 289 $ به 332،5 میلیارد دلار باشد. این مجموع شامل موارد زیر است:

 •  132.5 تا 175.9 میلیارد دلار برای مراقبت های پزشکی مستقیم بزرگسالان
 •   151،000،000،000 دلار برای بهره وری زیان به علت مرگ زودرس
 •  5600000000 دلار برای بهره وری زیان به علت قرار گرفتن در معرض دود سیگار محیطی

چه چیزی برای محافظت از مردم در برابر خطرات سیگار کشیدن انجام می شود؟

برچسب های دخانیات

از سال 1966، هشدارهای بهداشتی یک جراح عمومی در آمریکا در تمام بسته های سیگار الزامی شده است و از سال 1987، در تمام محصولات دخانیات با دود و بدون دود برقرار گشت. از سال 2001، 7 تولید کنندگان سیگار عمده در ایالات متحده، 5 هشدارهای بهداشتی را بر روی برچسب سیگار برگ فراهم کرده اند. این برچسب ها بسیار شبیه به آنهایی است که در بسته های سیگار می باشند.

در 21 ژوئن سال 2011، اداره غذا و دارو (FDA) انتخاب خود را از 9 هشدارهای بهداشتی بزرگتر، برجسته تر، رنگی تر و پر گرافیک تر برای سیگار اعلام کرد. از سپتامبر 2012، تمام سیگار ها برای فروش یا توزیع در ایالات متحده با این هشدارهای بهداشتی سیگار جدید بسته بندی شده و سپس آگهی شدند. مطالعات نشان داده اند که بینندگان یک پاسخ قوی تر به تصاویر نسبت به هشدارهای نوشته شده نشان دادند.

تبلیغات

کنگره تبلیغات سیگار در رادیو و تلویزیون در سال 1971 و تبلیغات دخانیات بدون دود در سال 1987 ممنوع شدند. بنیاد میراث آمریکا و بسیاری از ایالات یک پیام خدمات عمومی ضد استعمال دخانیات را ایجاد نموده که بر روی تلویزیون، رادیو، و تابلوهای تبلیغاتی برجسته کردند. برخی از شرکت های دخانیات با تبلیغات خود مشهور شدند، که به نظر می رسد ضد استعمال دخانیات است، اما در واقع ترویج نگرش مطلوب نسبت به صنعت دخانیات بوده است. مقررات جدید FDA ذکر شده نیاز دارد که هر آگهی دخانیات از 20٪ فضای آگهی خود برای نمایش هشدار در مورد خطرات سیگار کشیدن استفاده کند.

قوانین جدید ، بازاریابی دخانیات را تحت تاثیر قرار میدهد

پیشگیری از سیگار کشیدن و قانون کنترل دخانیات در اکتبر 2009 اجرایی شد. این قانون اداره غذا و دارو (FDA) قدرتی برای تنظیم محصولات دخانیات در ایالات متحده داشت.

یکی از اهداف این قانون ، محدود کردن بازاریابی و تبلیغات از محصولات دخانیات میباشد. تبلیغات رنگارنگ و نمایش های فروشگاهی دیگر مجاز نیستند. فقط تبلیغات متنی سیاه و سفید مجاز است. و در سال 2010، قرار دادن تبلیغات در فضای باز دخانیات در 1،000 فوت مدارس و زمین بازی غیر قانونی شد

مالیات

مالیات بر سیگار در بسیاری از کشورها در سال های اخیر افزایش یافته است. این هزینه های افزایش یافته برای تضعیف جوانان جهت شروع به سیگار کشیدن و تشویق افراد سیگاری به ترک نشان داده شده است. در اوایل سال 2014، مالیات بر سیگار در فدرال $ 1.01 در هر بسته بود. مالیات بر دخانیات از 17 سنت (در میسوری) تا 4.35 $ یک بسته (در نیویورک) متفاوت بود.

تقریبا تمام ایالات در واشنگتن دی سی بر روی دیگر محصولات دخانیات خود مانند سیگار برگ، توتون پیپ، انفیه، و تنباکو جویدنی مالیات سنگینی وضع نمودند. در سال 2014، پنسیلوانیا هیچ هزینه مالیات دولتی را بر روی محصولات دخانیات بدون دود وضع نکرده، در حالی که مینه سوتا و واشنگتن هر دو 95٪ از قیمت عمده فروشی از محصول توتون و تنباکو را در مالیات وضع نمودند.

ممنوعیت سیگار کشیدن

قوانین در تمام 50 ایالت و ناحیه های کلمبیا ، سیگار کشیدن را در برخی از مکان های عمومی اجازه نمی دهد. این قوانین دارای محدوده برای محدودیت های ساده، مانند مناطق تعیین شده در ایالت یا ساختمان های محلی دولتی میباشد، و شامل قوانین ممنوعیت سیگار کشیدن در همه مکان های عمومی و محل کار است. ساختمان فدرال نیاز دارد که در سیگار کشیدن آزاد باشد. سیگار کشیدن نیز در تمام پرواز ها و هواپیما های داخلی ممنوع است.

با توجه به اظهارات یک جراح عمومی در آمریکا، سیاست های عاری از سیگار کشیدن که آن را در تمام مناطق داخلی ممنوع ساخته، تنها راه حصول اطمینان از این است که مردم در معرض دود سیگار محیطی در محیط کار و دیگر اماکن عمومی قرار نگیرند.


آیا دخانیات بدون دود و انفیه جایگزین بی خطری برای سیگار میباشند؟

بسیاری از واژه ها برای توصیف دخانیاتی استفاده میشوند که در دهان قرار داده میشود ، مانند دخانیات بدون دود در دهان ، جویدنی، و تنباکوی انفیه. استفاده از هر نوع دخانیات بدون دود یک خطر بزرگ برای سلامت است. این کمتر از توتون سیگار کشنده است، اما کمتر از آن خطر ندارد.

به طور کلی افرادی که از دخانیات جویدنی استفاده میکنند، به همان اندازه ی افراد سیگاری مقدار نیکوتین را وارد بدن خود میکنند. مضر ترین مواد سرطان زا در دخانیات جویدنی، نیتروسامین (TSNAها) هستند که در سطوح 100 برابر بیشتر از نیتروسامین در بیکن، آبجو و دیگر مواد غذایی می باشد. این مواد سرطانزا باعث ایجاد سرطان ریه در حیوانات آزمایشگاهی میگردد، حتی زمانی که به جای تزریق استنشاق شوند.

شیره ی توتون بدون دود به طور مستقیم از طریق مخاط دهان جذب می شود. این باعث بوجود آمدن زخم ها و تکه های سفید (به نام لکوپلاکیا) میشود که اغلب به سرطان دهان منجر می شود.

افرادی که از انواع توتون بدون دود استفاده میکنند، تا حد زیادی خطر ابتلا به سرطان های دیگر در آنها افزایش می یابد، از جمله سرطان دهان، حلق (گلو)، مری (لوله بلع که دهان و معده را متصل میکند)، معده، و لوزالمعده. اثرات دیگر استفاده از دخانیات جویدنی شامل تنفس مزمن بد، از دست دادن دندان ، بیماری لثه، پوسیدگی دندان، سایش دندان، و از دست دادن استخوان در فک میباشد. مصرف کنندگان همچنین ممکن است با مشکلاتی مثل فشار خون بالا و قرار گرفتن در معرض خطر بیماری های قلبی روبرو شوند.

برای جزئیات بیشتر، لطفا مقاله ما به نام دخانیات بدون دود را بخوانید.


اسنوس چیست؟

اسنوس یک نوع از انفیه مرطوب میباشد که برای اولین بار در سوئد استفاده شد. این اغلب با ادویه جات و یا با میوه طعم داده شد، و معمولا مانند چای کیسه ای کوچک بسته بندی شده و به  صورت یک پودر مرطوب به فروش می رسد. انفیه و دیگر موارد مشابه، اسنوس است که بین لثه و دهان قرار میگیرد و در بدن جذب می شود .

از آنجا که آن دارای بخار گرم به جای تخمیر میباشد، اسنوس سوئدی دارای نیتروسامین کمتر (TSNAها) میباشد که عامل شناخته شده سرطان است (بالا را ببینید). در ایالات متحده، اسنوس با پردازش محتوای TSNA برچسب دار میشود. سطوح TSNA در مارک های آمریکایی آزمایش شده است و آنها با منطقه های کشورها و در طول زمان تغییر می کندو فرمول آن نیز تغییر می یابد. نوع اسنوس ساخته شده در سوئد ممکن است نسبت به انفیه دارای مواد سرطان زای کمتری باشد، اما هنوز هم به این معنا نیست اسنوس امن است. این امر به ویژه در ایالات متحده صحیح است ، که در آن سطح TSNA ناشناخته باقی مانده است.

مصرف کنندگان اسنوس ممکن است بیشتر در معرض خطر سرطان لوزالمعده نسبت به غیر مصرف کنندگان باشند. آنها همچنین دچار زخم ها و یا نقاط سفید در دهان (زخم)  میشوند که در آن اسنوس قرار میگیرند. به نظر می رسد که مصرف کنندگان اسنوس ممکن است به سرطان دهان بیشتری نسبت به غیر مصرف کنندگان دچار شوند، هر چند مطالعات بیشتری باید انجام شود تا این موضوع تایید گردد.

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد اسنوس به مقاله دخانیات بدون دود مراجعه کنید.


خطرات تهدید کننده ی سلامت از سیگار کشیدن و یا پیپ کشیدن کدام است؟

بسیاری از مردم سیگار برگ را با خطر کمتری از مصرف سیگار معمولی در نظر میگیرند. در عین حال سیگار برگ می تواند در برگیرنده دخانیات به همان اندازه یک بسته کامل از سیگار باشد.

سیگار برگ کوچک به اندازه سیگار بوده و حاوی مقادیر مشابهی از توتون و تنباکو میباشد. حتی اگر بسیاری از مردم فکر کنند که کلمه "سیگار برگ" از سیگار معمولی کوچکتر است ولی امروز همه ی آنها بیش از حد معمول در دسترس میباشند. شما حتی می توانید آنها را در ایستگاه های متداول و فروشگاه ها به راحتی پیدا کنید.

بسیاری از مواد سرطان زا مشابه موجود در سیگار در سیگار برگ نیز یافت میشود. سیگار برگ بزرگ دارای نیکوتین به اندازه چند سیگار میباشد، که می تواند اعتیاد آور باشد. سیگار برگ کوچکتر اغلب دارای فیلتر بوده و مانندسیگار استنشاق می شود. بسیاری از جوانان از آنها دقیقا مانند سیگار استفاده میکنند، و انتظار می رود دارای خطر به همان اندازه باشد.

کشیدن سیگار برگ باعث ایجاد سرطان (لوله بلع) ریه، زبان، لب، دهان، گلو، حنجره، مری میشود و با سرطان مثانه و لوزالمعده مرتبط است.

افراد سیگاری که دود استنشاق میکنند و چند سیگار در طول روز میکشند نیز در معرض خطر بیماری های قلبی، بیماری رگ های خونی و بیماری مزمن ریوی هستند. کسانی که دود سیگار محیطی را استنشاق میکنند، همچنین در معرض بسیاری از خطرات بهداشتی قرار میگیرند.

افرادی که پیپ میکشند در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان ریه، لب، گلو، مری، حنجره، پانکراس و روده بزرگ و رکتوم خواهند بود. آنها همچنین در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی، سکته مغزی و بیماری مزمن ریوی میباشند. سطح این خطرات به نظر می رسد در مورد افراد سیگاری و آنها یکسان باشد.

کشیدن سیگار برگ یک جایگزین بی خطر برای سیگار کشیدن نیست.

برای کسب اطلاعات بیشتر، لطفا مقاله ما به نام سیگار کشیدن را ببینید.


در مورد سیگار های الکترونیکی چطور؟ آیا آنها بی خطر هستند؟

سیگار الکترونیکی مانند سیگار طراحی شده است، و دارای نوک روشن میباشد. زمانی که فرد سیگاری آن را پک میزند، سیستم ترکیبی از بخار، طعم دهنده، و نیکوتین در چیزی شبیه به دود وارد بدن وی میشود. فرد سیگاری این مانند دود سیگار را استنشاق کرده و نیکوتین موجود در آن جذب خون وی میشود. سیگار الکترونیکی معمولا به عنوان یک راه برای افراد سیگاری جهت جذب نیکوتین در مکان هایی که سیگار کشیدن مجاز نیست فروخته میشود. برخی از مردم فکر می کنند که آنها می توانند آن را برای کمک به مردم جهت ترک دخانیات مورد استفاده قرار دهند.

سازندگان سیگار الکترونیکی می گویند که مواد تشکیل دهنده آن "ایمن" است، اما این تنها به این معنی است که مواد تشکیل دهنده یافت شده برای خوردن بیخطر نیست. استنشاق یک ماده همان بلع آن نیست. سوالاتی در مورد چگونگی امن بودن آن برای استنشاق برخی از مواد در بخار سیگار الکترونیکی به ریه ها وجود دارد. و سیگار الکترونیکی با مواد تشکیل دهنده خود دارای برچسب نیست، به طوری که مصرف کننده نمی داند که چه چیزی در آنها وجود دارد. مقدار نیکوتین و سایر مواد تشکیل دهنده آن همچنان مبهم است.

یک مطالعه انجام شده توسط FDA ، مواد سرطان زا را در نیمی از نمونه های سیگار الکترونیکی آزمایش شده، یافته است. سایر ناخالصی ها نیز مشخص شده اند، از جمله یک نمونه با دی اتیل گلیکول که، یک ماده سمی موجود در ضد یخ میباشد.

مطالعات نشان داده اند که سیگار الکترونیکی می تواند باعث ایجاد تغییرات کوتاه مدت در ریه شود که بسیار شبیه به موارد ناشی از کشیدن سیگار به طور منظم است. اما اثرات سلامت طولانی مدت هنوز نامشخص باقی میماند. این منطقه فعال پژوهشی است، اما از ایمنی این محصولات در حال حاضر ناشناخته است.

ما نمی دانیم که سیگار الکترونیکی برای ارائه نیکوتین طراحی شده یا خیر ، اما میدانیم که نیکوتین اعتیاد آور است. این نشان میدهد که استفاده از سیگار الکترونیکی به وابستگی منجر میشود، مگر اینکه مصرف کننده خودش اقدام به ترک نماید. بررسی CDC در سال 2013 منتشر شده نشان داد که استفاده از سیگار الکترونیکی در مدرسه ی راهنمایی و دانش آموزان دبیرستان بین سال های 2011 و 2012 با 10 درصد از دانش آموزان دبیرستانی و 3٪ از دانش آموزان مدرسه دو برابر شد و استفاده از آنها خطر اعتیاد به نیکوتین را در پی خواهد داشت. در میان دانش آموزان دبیرستانی، 80 درصد به طور منظم سیگار کشیدند و سیگار الکترونیکی در همان زمان استفاده می شود.

از آنجا که انجمن سرطان آمریکا هنوز نمی داند که آیا سیگار الکترونیکی ایمن و مؤثر است یا خیر، ما نمی توانیم آنها را برای کمک به مردم جهت ترک سیگار توصیه کنیم. روش اثبات شده برای کمک به مردم برای ترک در دسترس است، از جمله فرم های خالص نیکوتین قابل استنشاق و همچنین اسپری های بینی، موارد جویدنی.

تا زمانی که سیگار الکترونیکی از نظر علمی به صورت بی خطر و موثر ثابت شود، مقررات ACS سیگار الکترونیکی و قوانینی را پشتیبانی می کند که آنها را مانند تمام محصولات توتون و تنباکو دیگر تلقی میکنند.

رونق سیگار الکترونیکی در حال حاضر به فروش سیگار برگ الکترونیکی، قلیان (بخش " چه در مورد اشکال عجیب و غریب تر سیگار کشیدن، مانند سیگار میخک و قلیان؟ را ببینید ")، و دیگر دستگاه های خاص طراحی شده برای تولید انواع مختلف سیگار با استفاده از مایعات تبخیر کننده منجر میشود. حتی مواد تشکیل دهنده و ایمنی از سیگار الکترونیکی شناخته شده است؛ مانند سیگار الکترونیکی،  که این محصولات جدید نیاز به تحقیق و پژوهش دارند.


آیا دخانیات حل شدنی  بی خطر هستند؟

محصولات توتون و تنباکو طعم دار،  قابل حل بیشتر و بیشتر در میان جوانان و افراد سیگاری فعلی رو به ممنوعیت سیگار کشیدن محبوبیت یافته است. در واقع، آنها اغلب به عنوان جایگزینی برای سیگار کشیدن در مکان هایی که سیگار کشیدن ممنوع است به بازار عرضه شده اند. این فرآورده ها به عنوان نیکوتین قابل حل و یا قابل ذوب در دهان مصرف کننده استفاده میشود. آنها در حال حاضر در بازارهای مختلف ایالات متحده به صورت آدامس ، آبنبات چوب، و قرص ظاهر می شود.

این محصولات در بازار ایالات متحده جدید میباشند، و کمی تحقیق در این زمان بر روی آنها نیاز است. مطالعات نشان داده اند که مواد تشکیل دهنده اصلی آنها ترکیبات نیکوتین و سپس طعم دهنده ها می باشند.

کمی در مورد اثرات بهداشتی این محصولات شناخته شده است، اما روشن است که آنها راه دیگری برای مردم، به ویژه جوانان، جهت آزمایش محصولات توتون و تنباکوی اعتیاد آور به نیکوتین میباشند. (برای اطلاعات بیشتر در مورد این نگاه کنید به " نیکوتین چه کاری را انجام میدهد؟" در بخش "آیا سیگار کشیدن واقعا اعتیاد آور است؟".)


چه در مورد اشکال عجیب و غریب تر سیگار ، مانند سیگار میخک، بیدی، و قلیان؟

بسیاری از اشکال تنباکو های طعم دار ، به ویژه در میان افراد جوانتر محبوب شده اند. سیگار برگ طعم دار، سیگار میخک، بیدی، و قلیان اغلب برای کسانی جذاب خواهد بود که می خواهند چیز کمی متفاوت را تجربه کنند. آنها همچنین به جوانان راه دیگری برای آزمایش با توتون و تنباکو و همچنین دخانیات میدهند.

تصویر نادرستی از این محصولات به صورت پاک، طبیعی، و امن تر از سیگار به نظر می رسد و برخی از آنها ممکن است افرادی را جذب کند که نمیخواهند سیگار بکشند. اما این محصولات دارای بسیاری از خطرات مشابه سیگار و سایر محصولات دخانیاتی میباشند، و هر کدام مرتبط با مشکلات اضافی آنها هستند.

سیگار های برگ طعم دار

از اکتبر سال 2009، قوانین فدرال، سیگارهای طعم دار را ممنوع کرده اند. البته کشیدن آنها غیر قانونی نیست، اما آن فروش آنها در ایالات متحده غیر قانونی است. شرکت های دخانیات با ساخت سیگار برگ کوچک طعم دار به عنوان یک محصول جایگزین در حال کار در اطراف این میباشند، و بچه ها و بزرگسالان و جوان از آنها استفاده میکنند. مقالات ما را درباره ی کشیدن سیگار برگ در کودک و نوجوان برای کسب اطلاعات بیشتر مشاهده کنید.

سیگار میخک

سیگار میخک، کریتک نیز نامیده می شود (kree-TEKS)، و در اندونزی و دیگر کشورهای جنوب شرقی آسیا سرچشمه گرفته است. آنها حاوی 60٪ تا 70٪ توتون و تنباکو و 30٪ تا 40٪ زمین میخک، روغن میخک، و دیگر مواد افزودنی میباشد. مواد شیمیایی موجود در میخک با آسم و دیگر بیماریهای ریوی در ارتباط است.

مصرف کنندگان اغلب این تصور اشتباه را دارند که سیگار میخک امن تر از سیگار معمولی است. اما این محصول دخانیاتی با خطرات بهداشتی مشابه سیگار روبرو میباشد. در واقع، سیگار میخک نیکوتین ، مونوکسید کربن و قطران بیشتری نسبت به سیگار معمولی را نشان داده شده است.

بیدی (Bidis)

بیدی ها سیگارهای طعم دار میباشند که در هند و دیگر کشورهای جنوب شرقی آسیا سرچشمه گرفته اند. آنها در برگ توتون فرآوری نشده رول میشوند و با رشته های رنگارنگ گره میخورند. محبوبیت آنها رو به فزونی میباشد زیرا آنها در بسیاری از طعم ها مانند آب نبات (توت فرنگی، وانیل، شیرین بیان، و انگور) در دسترس هستند، و آنها دارای هزینه کمتری از سیگار معمولی میباشند.

حتی اگر بیدی حاوی دخانیات کمتری نسبت به سیگار معمولی باشد، آنها دارای سطوح بالاتری از نیکوتین (ماده اعتیاد آور در توتون و تنباکو) و دیگر مواد مضر، مانند قطران، آمونیاک، و مونواکسید کربن خواهند بود. سطح نیکوتین بالاتر برای افراد سیگاری واکنش سریع تری میدهد.

از آنجا که آنها نازک تر از سیگار معمولی هستند، آنها نیاز به حدود 3 برابر پوک بیشتر نسبت به انواع سیگار معمولی دارند. آنها فیلتر ندارند. بیدی به نظر می رسد که دارای همه خطرات بهداشتی مشابه مانند سیگار معمولی میباشد، البته اگر بیشتر نباشد. افراد سیگاری بیدی خطرات بسیار بالاتری مانند حمله قلبی، آمفیزم، برونشیت مزمن، و سرطان نسبت به  افراد غیر سیگاری را متحمل میشوند.

قلیان (لوله های آب)

کشیدن قلیان در هند و شرق میانه آغاز شده است. مصرف کنندگان یک تنباکوی طعم دار را می سوزانند و دود را از طریق یک شلنگ طولانی استنشاق میکنند. آن در میان جوانان رایج شده است.

کشیدن قلیان معمولا یک رویداد اجتماعی میباشد که افراد از آن به عنوان لوله ی آب صحبت میکندد. آن به عنوان یک جایگزین امن تر برای سیگار درصد کمتر دخانیات استفاده میشود، به دلیل اینکه مردم فکر می کنند آب ، سموم را فیلتر میکند. این غلط است. آب، سموم را فیلتر نمیکند. در واقع، دود قلیان حاوی مواد سمی بیشتری از قبیل نیکوتین، مونوکسید کربن، قطران، فلزات سنگین، و دیگر مواد خطرناک نسبت به دود سیگار است. و مصرف کنندگان علاوه بر دود سیگار محیطی، دود آن را نیز استنشاق میکنند، و همچنین آن به صورت سموم آزاد شده از منابع حرارتی برای سوزاندن تنباکوی قلیان استفاده می شود. پیشنهاد شده است که در یک جلسه معمولی 1 ساعته از کشیدن قلیان، مصرف کنندگان ببینند که ممکن است 100 تا 200 برابر بیشتر مقدار دود، 9 برابر مقدار دی اکسید کربن ، و نزدیک به دو برابر مقدار نیکوتین را نسبت به یک سیگار دریافت کنند.

انواع مختلفی از سرطان از جمله ریه، دهان، و سرطان مثانه با کشیدن قلیان در ارتباط است. استفاده از قلیان نیز به دیگر خطرات منحصر به فرد با مصرف سیگار مرتبط است. به عنوان مثال، بیماری های عفونی می توانند با به اشتراک گذاری آن و یا از طریق راه توتون و تنباکو گسترش یابند.

تبلیغ کنندگان در حال حاضر شکلهای جدید تری از کشیدن قلیان را ارائه میدهند که می تواند شامل سنگ بخار و یا حتی باتری قلم قلیان باشد. هر دوی این ها یک بخار استنشاق شده را ایجاد میکنند، که آنها را بیشتر شبیه به سیگار الکترونیکی میکند. برخی از آنها به عنوان یک جایگزین پاک تر و سالم برای قلیان معمولی تبلیغ میشود، حتی اگر کمتر در مورد آنها شناخت داشته باشیم.

همه ی اشکال دخانیات خطرناک هستند. حتی اگر خطرات سلامتی آنها برای برخی از محصولات توتون و تنباکو کمتر از برخی دیگر باشد . تمام محصولات دخانیاتی حاوی نیکوتین هستندُس، که می تواند به افزایش استفاده و اعتیاد منجر شود. دخانیات در هر مقدار و یا به هر صورت ایمن نیست.


چه کاری برای کمک به هر گونه آسیب که ممکن است با سیگار کشیدن ایجاد گردد می توانم انجام دهم ؟

اگر شما از دخانیات استفاده میکنید و یا استفاده کرده اید، باید به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بگویید تا او را مطمئن سازید که شما در مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه مناسب هستید. آن به خوبی شناخته شده است که مصرف دخانیات شما را در معرض خطر ابتلا به بیماری های خاص قرار میدهد. این بدان معنی است که بخشی از مراقبت های بهداشتی شما باید تحت غربالگری و اقدامات پیشگیرانه جهت کمک به شما باشد تا شما به عنوان حد ممکن سالم باشید. به عنوان مثال، شما لگر می خواهید مطمئن شوید که سالم هستید باید به طور منظم داخل دهان خود را برای هر گونه تغییر بررسی کنید، و آن را با یک دکتر یا دندانپزشک در میان بگذارید اگر شما هر گونه تغییر و یا مشکلاتی در آن یافتید. انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که به طور منظم یو پی اس را شامل بررسی دهانی انجام دهید. با انجام این کار، مصرف کنندگان دخانیات ممکن است قادر به پیدا کردن تغییراتی مانند لکوپلاکیا (تکه های سفید رنگی بر روی غشای دهان) در اوایل باشند. این ممکن است به پیشگیری از سرطان دهان کمک کند.

شما همچنین باید از هر یک از موارد زیر آگاه باشید:

 • هر گونه تغییر در سرفه (به عنوان مثال، سرفه شما خلط بیشتری از حد معمول دارد)
 • سرفه های جدید
 • سرفه های خونی
 • خس خس کردن
 • مشکلات تنفسی
 • عدم تحمل در ورزش (تنگی نفس زمانی که فعالیت دارید)
 • خس خس سینه، سوت زدن، و یا تند تند تنفس کشیدن
 • سردرد
 • درد قفسه سینه
 • از دست دادن اشتها
 • کاهش وزن
 • خستگی عمومی (احساس خستگی در همه زمان ها)
 • عفونت های تنفسی شایع و یا مکرر

هر یک از این علائم می تواند نشانه سرطان ریه و یا تعدادی از مشکلات ریوی دیگر باشد، و شما باید یک دکتر را در این زمان ها ویزیت کنید.

افراد مسن تری که در معرض خطر بالاتر برای ابتلا به سرطان ریه هستند به دلیل این که آنها در مدت زمان بیشتری سیگار میکشند، مایل برای بحث در مورد اینکه آیا غربالگری برای آنها مناسب است یا خیر با پزشک خود هستند. انجمن سرطان آمریکا ، دستورالعمل هایی را برای استفاده از دوز کم توموگرافی کامپیوتری (CT) برای غربالگری سرطان ریه در افراد خاص در معرض خطر بالا دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، لطفا پیشگیری از سرطان ریه و تشخیص زودهنگام را ببینید.

به یاد داشته باشید که مصرف کنندگان دخانیات، در معرض خطر بالاتری برای سرطان های دیگر با توجه به شکل استفاده آنها  از دخانیات میباشند. شما می توانید اطلاعات بیشتری در مورد انواع سرطان که ممکن است شما در معرض خطر آن باشید را با خواندن مقاله ی ما و بحث در مورد نوع دخانیاتی که استفاده می کنید، کسب کنید (به عنوان مثال، دخانیات بدون دود ، سیگار کشیدن و سیگار برگ کشیدن). دیگر عوامل خطرساز برای این سرطانها ممکن است از استفاده شما از دخانیات مهم تر باشد، اما شما باید در مورد خطرات اضافی که ممکن است در مورد شما صدق کند ، آگاهی داشته باشید .

اگر شما در مورد سلامتی خود به دلیل مصرف دخانیات نگران هستید ، در اسرع وقت به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. از خودتان مراقبت کنید، با یک دکتر در مورد آزمایش هایی که ممکن است برای شما نیاز باشد صحبت کنید ، و درمان خود را برای حل مشکلات اولیه آغاز نمایید ، شاید این بهترین شانس برای موفقیت درمان شما باشد. بهترین راه، مراقبت از خود و کاهش خطر ابتلا به مشکلات ریوی تهدید کننده زندگی برای ترک توتون و تنباکو و دخانیات میباشد.


آیا ترک کردن میتواند واقعا به یک فرد سیگاری به صورت مادام العمر کمک کند؟

بله. هرگز برای ترک توتون و تنباکو و دخانیات خیلی دیر نیست. افراد سیگاری که زودتر ترک میکنند، بیشتر می توانند شانس خود را از ابتلا به سرطان و سایر بیماری ها کاهش دهند. در عرض چند دقیقه از کشیدن آخرین سیگار، بدن شروع به بهبود یافتن میکند:

20 دقیقه پس از ترک سیگار

ضربان قلب و فشار خون به حالت طبیعی بازمیگردد.

(عوارض استعمال دخانیات بر سختی شریان ها و پالس تقویت فشار، محمود J. 2003. فشار خون بالا: 41: 183)

12 ساعت پس از ترک سیگار

سطح مونوکسید کربن در خون شما به حالت عادی بازمیگردد.

(گزارش جراح عمومی در آمریکا ، 1988، ص. 202)

2 هفته تا 3 ماه پس از ترک سیگار

گردش خون بهبود می یابد و عملکرد ریه شما افزایش می یابد.

(گزارش جراح عمومی در آمریکا ، 1990، pp.193، 194،196، 285، 323)

1 تا 9 ماه پس از ترک سیگار

سرفه و تنگی نفس کاهش می یابد؛ مژک ها شروع به دست آوردن مجدد عملکرد طبیعی در ریه ها میکنند، توانایی رسیدگی به مخاط افزایش می یابد ، ریه ها تمیز میشوند و خطر ابتلا به عفونت کاهش می یابد.

(گزارش جراح عمومی در آمریکا ، 1990، صص. 285-287، 304)

1 سال پس از ترک سیگار

خطر ابتلا به بیماری عروقی کرونر قلب نصف یک فرد سیگاری میگردد.

(گزارش جراح عمومی در آمریکا ، 2010، ص. 359)

5 سال پس از ترک سیگار

خطر ابتلا به سرطان دهان، گلو، مری، مثانه و به نصف کاهش می یابد. خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم نسبت به فرد سیگاری کاهش می یابد. خطر سکته مغزی می تواند نسبت به یک فرد سیگاری پس از 2-5 سال کاهش یابد.

(گزارش از جراح عمومی: چگونه دود سیگار باعث ایجاد بیماری میشود - زیست شناسی و مبانی رفتاری برای سیگار کشیدن منتسب به بیماری، 2010؛ کنترل دخانیات: از میان رفتن خطر پس از ترک سیگار IARC .کتابچه پیشگیری از سرطان، جلد 11. 2007 ، ص 341)

10 سال پس از ترک سیگار

خطر مرگ ناشی از سرطان ریه حدود نصف یک فرد که هنوز هم سیگار میکشد کاهش می یابد. خطر ابتلا به سرطان حنجره و لوزالمعده کاهش می یابد.

(گزارش از جراح عمومی: چگونه دود سیگار باعث ایجاد بیماری میشود - زیست شناسی و مبانی رفتاری برای سیگار کشیدن منتسب به بیماری، 2010؛ کنترل دخانیات: از میان رفتن خطر پس از ترک سیگار IARC .کتابچه پیشگیری از سرطان، جلد 11. 2007 ، ص 341)

15 سال پس از ترک سیگار

خطر ابتلا به بیماری عروقی کرونر قلب نسبت به یک فرد سیگاری کاهش می یابد.

(کنترل دخانیات: خطر پس از ترک سیگار IARC . کتابچه پیشگیری از سرطان، جلد 11. 2007. ص 11)

اینها فقط تعداد کمی از مزایای ترک سیگار برای همیشه میباشند. ترک سیگار خطر ابتلا به دیابت را را کاهش می دهد ، و به عروق خونی اجازه می دهد تا بهتر کار کند، و به قلب و ریه ها کمک می کند.

امید به زندگی برای افراد سیگاری حداقل 10 سال کوتاه تر از افراد غیر سیگاری میباشد. ترک سیگار قبل از سن 40 خطر مرگ ناشی از بیماری های مرتبط با سیگار کشیدن را تا حدود 90 درصد کاهش می دهد. ترک در حالی که شما جوان هستید، خطرات تهدید کننده سلامتی شما را بیشتر کاهش می دهد ، اما ترک سیگار در هر سنی می تواند سال هایی از زندگی را به شما باز پس دهد که ممکن بود با ادامه سیگار کشیدن از دست بدهید.


آیا مزایای ترک سیگار وجود دارد که من در آنِ واحد متوجه آن شود؟

ترک کردن عادت سیگار برخی از پاداش ها را ارائه می دهد که شما در آنِ واحد متوجه آن میشوید و برخی آهسته تر در طول زمان خود را نشان میدهند. این مزایا می توانند در زندگی روزمره به مقدار زیادی بهبود یابد.

 • مواد غذایی طعم بهتری خواهد داشت.
 • حس های شما از بویایی به حالت عادی باز می گردد.
 • تنفس، مو و لباس شما بوی بهتری میدهد.
 • دندان ها و ناخن شما دیگر زرد نمیشود
 • در فعالیت های عادی شما کمتر به نفس نفس می افتید (به عنوان مثال، بالا رفتن از پله ها و یا کارهای خانه).
 • شما می توانید در ساختمان های بدون دود سیگار زندگی کنید و هیچ نیازی به رفتن به خارج برای سیگار کشیدن وجود نخواهد داشت.

ترک سیگار نیز از ایجاد اثرات مخرب توتون و تنباکو و دخانیات در شما جلوگیری میکند ، از جمله چین و چروک زودرس پوست، بیماری های لثه و از دست رفتن دندان .


فرض کنید من برای مدتی سیگار کشیدم و سپس ترک کردم؟

خیلی بهتر است که هرگز سیگار نکشیده باشید - و از تبدیل شدن به معتاد به نیکوتین جلوگیری کنید- تا اینکه سیگار بکشید با این طرح که در آینده آن را ترک کنید. بهترین انتخاب شما می تواند خودداری از استفاده از همه اشکال تنباکو  و دخانیات باشد.

آسیب های ناشی از سیگار کشیدن در همان ابتدا آغاز میگردد، و آن بسیار اعتیاد آور خواهد بود. همان برای سایر اشکال تنباکو و دخانیات مشابه است. مطالعات نشان داده اند که نیکوتین به اندازه هروئین، کوکائین یا الکل اعتیاد آور است. نیکوتین یک تساهل در بدن ایجاد کرده و وابستگی روانی را ترویج میدهد. این رایج ترین شکل از اعتیاد به مواد مخدر در ایالات متحده است. این باعث می شود که ترک بسیار سخت تر بشود ، اما با حمایت درست آن می تواند انجام شود. هنگامی که یک فرد سیگاری سابق مجددا از دخانیات استفاده میکند ، حتی سال ها پس از ترک ، بدن او به همان اندازه واکنش نشان میدهد که برای اولین بار سیگار کشیده، به همین دلیل بسیاری از مردم به عادت سابق خود بازمیگرند. فکر نکنید که شما می توانید برای مدت کوتاهی سیگار بکشید و هر زمانی که میخواهید آن را ترک کنید - این به ندرت آسان است.


مردم چگونه دخانیات را ترک میکنند؟

ترک دخانیات آسان نیست. اکثر مردم باید حداقل چند بار سعی کنند تا قادر به ترک برای همیشه شوند. راه های بسیاری برای ترک وجود دارد. به عنوان مثال، برخی از آنها قادر به متوقف کردن خواهند بود، برخی از شرکت در Smokeout® بزرگ آمریکایی، و برخی از مردم از روش های دیگر ترک استفاده میکنند.

هیچ راه خوبی برای ترک وجود ندارد. ترک برای همیشه اغلب به معنای استفاده از 3 یا چندین روش ها، از جمله راهنمای گام به گام ، گروه های خودیاری، مشاوره، برنامه های مشاوره مبتنی بر تلفن رایگان، پشتیبانی آنلاین، و / یا درمان های جایگزین نیکوتین یا سایر داروها میباشد.

مهم نیست که کدام روش استفاده می شود، مردم در تلاش برای ترک دخانیات نیاز به بیش از یک راه برای نزدیک شدن به ترک دارند. مصرف کنندگان دخانیات باید با نشانه های فیزیکی ناشی از خروج از نیکوتین مقابله کنند، که معمولا چند روز تا چند هفته طول میکشد. آنها همچنین نیاز به مقابله کردن با وابستگی های عاطفی، روانی، و روانی دارند. افرادی که راه خوبی را برای ترک پیدا میکنند باید با فشار، استرس و درد عاطفی بدون سیگار کشیدن مقابله کنند. مشکلات روحی و روانی می تواند حتی سال ها بعد از  ترک عود کند . این به دلیل اعتیاد آور بودن نیکوتین است. برای کسب اطلاعات بیشتر جهت ترک و درمان و برای اخذ کمک به مقالات ما به نام راهنمای ترک سیگار و راهنمای ترک دخانیات بدون دود مراجعه کنید.


از کجا می توانم برای ترک دخانیات کمک بگیرم؟

جلوگیری از استفاده از دخانیات دشوار است، اما شما می توانید آن را انجام دهید! بیش از 50 میلیون آمریکایی سیگار کشیدن را برای همیشه ترک کرده اند، و در حال حاضر افراد سیگاری سابق بیش از افراد سیگاری در حال حاضر در ایالات متحده وجود دارد. مردم سایر اشکال دخانیات را ترک میکنند. بسیاری از سازمان ها اطلاعات، مشاوره، و خدمات دیگر را در مورد چگونگی ترک ، و همچنین اطلاعاتی را برای کمک ارائه میکنند. دیگر منابع خوب برای کمک شامل دکتر خود، دندانپزشک، بیمارستان محلی، و یا کارفرما میباشد.


ترجمه شده از وبسایت : www.cancer.org


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: سرطان سرطانی

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery THE WORLD'S FIRST FITNESS SOCIAL MEDIA PLATFORM FITNESS SOCIAL MEDIA
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.