زنان و مصرف سیگار

بازدید از این مطلب: 2572 | | تاریخ نگارش:همه گیری بیماری ها و سرطان های مربوط به مصرف سیگار در زنان

در مارس 2001، انجمن جراحان عمومی در آمریکا گزارش مفصلی با عنوان زنان و مصرف سیگار ، همراه با بیانیه زیر منتشر کرد  :

" هنگامی که ما خواستار توجه به مشکلات بهداشت عمومی هستیم، نباید از کلمه "بیماری همه گیر" استفاده ی غلط کنیم. اما هیچ کلمه ی بهتری برای توصیف افزایش600 درصدی از سال 1950 در نرخ مرگ و میر زنان به علت سرطان ریه -یک بیماری که در درجه اول توسط مصرف سیگار ایجاد می شود - وجود ندارد . به وضوح، بیماری های مرتبط با مصرف سیگار در میان زنان ،بیماری همه گیر است.

 • دکتر دیوید ساچر، MD، PhD

سیگار کشیدن قابل پیشگیری ترین علت مرگ زودرس در این کشور است. با توجه به آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، بیماری های مرتبط با سیگار کشیدن سالانه باعث مرگ بیش از 200000 زن در ایالات متحده می گردد . به طور متوسط، زنان سیگاری 14.5 سال زودتر از افراد غیر سیگاری می میرند.

اخیرترین نظر سنجی CDC (از سال 2012) نشان داد که نزدیک به 1 مورد از 6 زنان آمریکایی در سن 18 سال یا مسن تر (15.8٪) سیگار میکشند . بالاترین نرخ در میان زنان چند نژادی (24٪)، زنان سرخپوست امریکایی / بومی آلاسکا (18.7٪)، پس از آن زنان سفید پوست (18.4٪)، آفریقایی-آمریکایی (14.8٪)، اسپانیایی (7.8٪)، و زنان آسیایی (5.5٪) دیده شد.

به طور کلی احتمال سیگاری شدن زنان با تحصیلات پایین تر ، بیشتر است . به عنوان مثال، زنانی که فارغ التحصیلان دبیرستان هستند بیش از دو برابر احتمال دارد که نسبت به فارغ التحصیلان دانشگاه سیگاری شوند. زنان با GED بیش از سه برابر احتمال دارد نسبت به زنانی که از دانشگاه فارغ التحصیل میشوند، سیگاری شوند.

به طور کلی، زنان کمتر از مردان احتمال سیگار کشیدن را دارند . اما سیگار کشیدن در میان افراد جوان تر نسبت به زنان مسن تر محبوب تر میباشد . نزدیک به 18 درصد از زنان در سنین 25 تا 44 سیگار میکشند . نرخ مصرف سیگار در میان زنان با سنین 18 تا 24، حدود 14.5٪ میباشد ، اما این تعداد شامل زنانی که در این گروه سنی سایر اشکال تنباکو مانند سیگار برگ کوچک و سیگار الکترونیکی می کشند، نمیشود. اگر این زنان جوان به سیگار کشیدن ادامه دهند در هنگام پیری ،  به بیماری های مرتبط با سیگار کشیدن و ناتوانی مبتلا میگردند . حدود 7.5 درصد از زنان 65 سال به بالا از آن سیگار میکشند.

زنانی که سیگار می کشند اغلب در سنین نوجوانی آن را آغاز نمودند - در بسیاری از موارد قبل از سن 18 شروع به مصرف سیگار کرده اند . و زمانی که یک دختر جوانتر شروع به سیگار کشیدن میکند، به احتمال بیشتر استفاده از توتون و تنباکو را در بزرگسالی خواهد داشت. در نظر سنجی CDC که اخیرا منتشر شده  نشان میدهد که 35 درصد از دختران کلاس نهم حداقل روزی یک سیگار میکشند . این میزان در کلاس دوازدهم  تقریبا 54٪ است . در اوایل مدرسه ، حدود 3٪ از دختران حداقل یک سیگار در ماه گذشته کشیده اند.

این مساله فقط در مورد سیگار معمولی نیست. طبق یک نظرسنجی با موضوع استفاده از مواد مخدر در سال 2013، 21 درصد از دختران کلاس دوازدهم از قلیان در سال گذشته استفاده نموده اند. پرسش در مورد تنها در ماه گذشته بود و بیش از 8 درصد از دختران دبیرستانی (و نه فقط بزرگسالان) از سیگار برگ کوچک استفاده نمودند، در حالی که 5 درصد گفتند که قلیان استفاده میکردند . روند جدیدتر سیگار الکترونیکی است - 10٪ از دانش آموزان دبیرستانی تلاش کرده اند حداقل یک بار آن را استفاده کنند، و 2 درصد آن دختران دبیرستانی را شامل می شود .


چگونه سیگار کشیدن می تواند بر سلامت شما تاثیر گذارد ؟

سیگار کشیدن باعث کوتاه شدن عمر میشود

یک مطالعه در سال 2013 در مورد زنان در انگلستان دریافت که 2 مورد از 3 مرگ و میر در افراد سیگاری که در سال های 50 ، 60، و 70 ، با سیگار کشیدن ایجاد شده است .  محققان مشاهده کردند که ادامه سیگار کشیدن باعث از دست دادن حداقل 10 سال طول عمر آنها میگردد، اما اضافه کرد که افراد سیگاری که قبل از سن 40 سالگی ترک کردند، قادر به جلوگیری از 90 درصد از مرگ و میر زودرس ناشی از سیگار کشیدن بودند. اگر زنان قبل از سن 30 سالگی آن را ترک کنند، قادر به جلوگیری از بیش از 97٪ این مرگ زودرس بودند.

سرطان

مصرف دخانیات باعث مرگ ناشی از سرطان نزدیک به 1 مورد از 3 مورد میباشد. زنان سیگاری در حدود 26 برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری به سرطان ریه دچار میشوند. دهها هزار نفر از زنان در این سال از سرطان ریه میمیرند و همچنین سرطان ریه به عنوان علت اصلی مرگ ناشی از سرطان در زنان میباشد . حدود 70 درصد از مرگ و میر در زنان با سرطان ریه با سیگار کشیدن ایجاد می شود.

نه تنها سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد، بلکه موجب سرطان هایی از قبیل:

 • دهان
 • حنجره (جعبه صدا)
 • حلق (گلو)
 • بینی و سینوس ها
 • لب
 • مری (لوله بلع)
 • کلیه
 • دهانه رحم
 • کبد
 • مثانه
 • لوزالمعده
 • معده
 • تخمدان (Mucinous)
 • روده ی بزرگ / مقعد

خواهد بود.

سیگار کشیدن نیز به لوسمی حاد میلوئید مرتبط است.


سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد

زنانی که سیگار می کشند تا حد زیادی خطر ابتلا به بیماری های قلبی (قاتل پیشرو در زنان) و سکته مغزی درآنها افزایش می یابد . این احتمال با تعداد سیگار مصرف شده و مدت زمانی که یک زن سیگار میکشد افزایش می یابد ، اما حتی افرادی که کمتر از 5 نخ سیگار در روز میکشند به بیماری های قلبی و عروق خونی دچار میشوند .سن بسیاری از زنانی که از بیماری های قلبی می میرند معمولا قبل از یائسگی است، سیگار کشیدن باعث افزایش خطر مرگ زود رس در زنان جوان تر نسبت به زنان مسن تر میگردد . مطالعات نشان می دهد که سیگار کشیدن باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و حتی بیشتر در بین زنان جوانی که به طور همزمان  قرص های ضد بارداری استفاده میکنند ، می شود.


سیگار کشیدن به ریه های شما آسیب میزند

سیگار کشیدن به راه های هوایی و کیسه های هوایی کوچک در ریه های شما آسیب میزند. سرفه مزمن، خس خس سینه، تنفس مشکل کوتاه مدت و بلند مدت (مزمن) و بیماری های ریوی از جمله مشکلات ناشی از مصرف سیگار می باشد . بیش از 90٪ از علت مرگ و میر به علت برونشیت مزمن و آمفیزم میباشد - بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)– که از کشیدن سیگار ناشی میگردد . امروزه، زنان بیشتر از مردان بخاطر COPD می میرند، و شواهد نشان می دهد که زنان بیشتر احتمال دارد که از COPD شدید در سنین جوان تر نسبت به مردان رنج ببرند.

خطر ابتلا به COPD با تعدادی سیگار هایی که هر روز کشیده میشود و با مدت زمانی که یک زن سیگار میکشد افزایش می یابد . زنان سیگاری35 ساله یا بیشتر تقریبا 13 برابر بیشتر از آمفیزم یا برونشیت نسبت به کسانی که هرگز سیگار نکشیده اند می میرند. ریه دارای رشد آهسته تری در دختران نوجوان که سیگار می کشند خواهد بود. و زنان سیگاری عملکرد ریه خود را در اوایل دوران بلوغ از دست میدهند.


سیگار کشیدن باعث دیگر مشکلات سلامتی میشود

سیگار کشیدن می تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن جریان خون ضعیف در دست و پا شود (یک بیماری شناخته شده به عنوان بیماری عروق محیطی و یا PVD). این بیماری می تواند فعالیت های روزمره مانند راه رفتن را محدود کند و ممکن است به زخم های باز که بهبود نمی یابند منجر شود. حتی بدتر، عمل جراحی برای بهبود جریان خون در افرادی که سیگار میکشند اغلب با شکست مواجه میشود. به همین خاطر است که بسیاری از پزشکان که رگ های خونی (جراحان عروق) را عمل میکنند ، جراحی خاصی را در بیماران مبتلا به PVD انجام نمیدهند مگر اینکه آنها سیگار کشیدن را متوقف کنند. ترک سیگار خطر ابتلای یک زن به PVD را کاهش می دهد. و در افراد مبتلا به PVD ، ترک سیگار شانس از بین رفتن PVD را بهبود می بخشد.

زنانی که سیگار می کشند، به خصوص پس از گذر از سن یائسگی، تراکم استخوان پایین تری خواهند داشت (استخوان نازک تر). این بدان معناست که آنها در معرض خطر بالاتری برای شکستگی استخوان، از جمله شکستگی لگن، نسبت به زنانی که سیگار نمیکشند قرار میگیرند . آنها همچنین ممکن است در معرض خطر بیشتری برای گرفتن آرتریت روماتوئید و آب مروارید (کدورت عدسی های چشم)، و همچنین دژنراسیون ماکولا وابسته به سن، که موجب کوری می گردد قرار گیرند.


سیگار کشیدن بر بهداشت باروری شما تاثیر می گذارد

مصرف دخانیات می تواند به سلامت تناسلی زن آسیب برساند. زنان سیگاری بیشتر احتمال دارد که با مشکل باردار شدن مواجه شوند. افراد سیگاری جوان در آغاز یائسگی نسبت به افراد غیر سیگاری ممکن است علائم ناخوشایند تری را در سن یائسگی داشته باشند.

سیگار کشیدن نیز می تواند باعث بروز مشکلات در دوران بارداری شود که می تواند به مادر و نوزاد آسیب بزند. افراد سیگاری در معرض خطر بالاتری از جفت (ارگان که محافظت و تغذیه جنین در حال رسشد را برعهده دارد) در حال رشد بیش از حد نزدیک به دهانه رحم قرار دارد. آنها همچنین احتمال بیشتری دارد که به حاملگی خارج رحمی دچار شوند (که در آن ایمپلنت جنین در خارج از رحم رشد میکند)، که می تواند زندگی مادر را تهدید کند. همچنین افراد سیگاری بیشتر احتمال دارد که به پارگی زودرس غشاء و فرآیندهای غشایی و جفت دچار شوند. خونریزی شدید، زایمان زودرس (تولد نوزاد نارس)، و عمل سزارین اورژانسی (Csection) ممکن است از این مشکلات منجر شوند. افراد سیگاری بیشتر احتمال به سقط جنین، مرده زایی، نوزادان مبتلا به شکاف کام و لب، و نوزادان متولد شده با وزن پایین بیش از حد دارند.


سیگار کشیدن چگونه می تواند بر سلامت کودک شما تاثیر گذارد؟

تا 5 درصد از مرگ و میر نوزادان قابل پیشگیری است البته اگر زنان باردار سیگار نکشند.

بیش از 10 درصد از زنان در طول بارداری خود سیگار می کشند - برخی از مطالعات، تعداد 15٪ و یا بالاتری را نشان داده اند، و آن با سن متفاوت خواهد بود. زنان باردار در سطوح بالاتر 18 تا 25 ساله سیگار میکشند، با بیش از 20٪ در ماه گذشته، در مقایسه با نزدیک به 13 درصد از زنان 26 ساله یا مسن تر سیگار میکشند.

سیگار کشیدن با افزایش خطر ابتلا به زایمان زودرس و مرگ نوزاد در ارتباط است. نوزادان متولد شده از افراد سیگاری در معرض خطر بالاتر برای نقص قلب، شکاف لب یا کام و نقص احتمالی سایر اعضا نسبت به نوزادان متولد شده از افراد غیر سیگاری می باشد . تحقیقات همچنین نشان می دهد که نوزادان مادرانی که در طول و پس از بارداری سیگار می کشند 3 تا 4 برابر بیشتر احتمال دارد که دچار سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) نسبت به نوزادان متولد شده از مادران غیر سیگاری شوند. خطر SIDS برای مادرانی که از سیگار کشیدن در دوران بارداری خودداری میکنند تا حدودی کمتر میباشد، حتی اگر آنها دوباره پس از زایمان شروع به سیگار کشیدن کنند . نوزادان مادران غیر سیگاری کمترین احتمال خطر به SIDS را دارند.

زنانی که قادر به متوقف کردن سیگار در دوران بارداری میباشند، نیمی از آنها 6 ماه پس از زایمان سیگار میکشند. سیگار کشیدن در دوران بارداری باعث تولد کودکان کم وزن در حداقل 1 در 5 نوزادان میگردد. دلیل آن این است که سیگار کشیدن در دوران بارداری رشد جنین را کند می کند، و اغلب باعث میشود نوزادان با مشکلات سلامتی و در نتیجه با وزن کم به دنیا بیایند. زنانی که در طول 3 تا 4 ماه اول بارداری سیگار نمیکشند، کمتر احتمال دارد نوزادان با وزن کم نسبت به کسانی که سیگار میکشند به دنیا آورند.

بسیاری از زنان قادر به ترک سیگار در اوایل حاملگی هستند . اما کسانی که اختلالات خلقی مانند افسردگی دارند، با ترک سیگار به مشکلات عدیده ای مواجه می شوند . محققان آموخته اند که بین یک سوم و نیمی از زنانی که در دوران بارداری سیگار می کشند یک اختلال خلقی وجود دارد . برای زنان باردار درمان افسردگی، اضطراب، یا ترک نیکوتین با داروهای دارای  مخدر سخت تر خواهد بود و باعث صدمه زدن به جنین می شود. با این حال، مشاوره و درمان بهداشت روان ممکن است به برخی از این زنان کمک کند. اگر زنی با ترک سیگار قبل از بارداری خود به مشکل برخورد ، بهتر اس تا با پزشک متخصص خود ملاقات کرده و از وی مشورت بخواهد.

پس از اینکه یک کودک متولد می شود، نیکوتین و دیگر مواد موجود در دود تنباکو همچنین می توانند از طریق شیر مادر منتقل شوندکه می تواند بر سلامت کودک تاثیر گذارد. به عنوان مثال، نوزادانی که از مادران سیگاری شیر میخورند، نیم ساعت کمتر نسبت به افراد غیر سیگاری میخوابند و دچار اختلال خواب میشوند (این بیش از 3½ ساعت درست بعد از تغذیه با شیر مادر اندازه گیری شد). بهتر است در حال شیر دادن به نوزاد سیگار کشیده نشود. اما حتی زمانی که مادر سیگار میکشد، تغذیه از شیر مادر هنوز هم برای نوزاد نسبت به تغذیه از شیر با بطری ترجیح داده میشود.

و زنانی که نمی توانند آن را ترک کنند، می توانند چیزهای دیگر را برای کاهش مواجهه کودک با صدمات انجام دهند:

 • اطمینان حاصل کنند که تمام خانه خالی از دود میباشد
 •  پس از شیردهی و نه قبل از آ« سیگار بکشند.
 • به اندازه ای که میتوانند مصرف خود را کاهش دهند

اگر شما در حالی که باردار هستید موفق به ترک سیگار شدید، عادت خود را تا زمان تولد کودکتان ترک کنید. هنگامی که شما برای شروع مجدد وسوسه شدید، فورا تقاضای کمک کنید. و به خاطر داشته باشید که پدر و مادر های سیگاری بیشتر احتمال دارد که کودکان سیگاری داشته باشند. بنابراین اگر شما همچنان به ترک سیگار ادامه دهید، فرزندانتان شانس بیشتری برای زندگی سالم بدون سیگار خواهد داشت.


چگونه دود سیگار محیطی می تواند بر سلامت کودکان شما تاثیر گذارد؟

تخمین زده شده که حدود 1 نفر از هر 4 کودک بین سنین 3 تا 11 در ایالات متحده با حداقل یک فرد سیگاری زندگی می کنند. مطالعات نشان می دهد که کودکانی که پدر و مادر سیگاری دارند ، بیشتر مریض میشوند. آنها در اغلب موارد برونشیت و ذات الریه ، و سرفه و خس خس سینه دارند. دود سیگار محیطی همچنین می تواند حمله آسم را آغاز کند، و علائم آسم را بدتر سازد و حتی منجر به موارد جدید ابتلا به آسم در بچه ها شود که قبلا دارای علائم نبودند . بیش از 40٪ از کودکانی که به اتاق اورژانس برای آسم میروند با افراد سیگاری زندگی می کنند. حمله شدید آسم می تواند کشنده باشد.

کودکانی که با پدر و مادر سیگاری زندگی می کنند نیز عفونت گوش بیشتری خواهند داشت. این اغلب باعث میشود مایع در گوش آنها نفوذ کند و آنها ممکن است به جراحی برای بازکردن لوله های گوش نیاز پیدا کند. برخی از این مشکلات ممکن است به نظر کوچک برسند ، اما آنها به سرعت اضافه میشوند: هزینه ها، ویزیت دکتر، دارو، از دست دادن زمان مدرسه و اغلب زمان تلف شده برای پدر و مادر که باید برای پرستاری از یک کودک بیمار در خانه بمانند از جمله مشکلات آن میباشد.

گزارش جراح عمومی: دود محیطی افرادی که سیگار نمیکشند را می کُشد ، و باعث می شود دیگران بیمار شوند:

دود سیگار محیطی، همچنین به عنوان دود تنباکو از محیط زیست (ETS) شناخته شده است، همچنین نشان میدهد که خطر ابتلا به سرطان ریه افزایش می یابد. گزارش سال 2006 از جراح عمومی در مورد دود سیگار محیطی اظهار داشت که:

 • میلیون ها آمریکایی، کودکان و بزرگسالان، در معرض دود سیگار محیطی در خانه و محل کار خود میباشند، حتی اگر مقدار زیادی از ها در کنترل دخانیات ایجاد شده باشد.
 • دود محیطی باعث مرگ زودرس و بیماری در کودکان و بزرگسالانی میشود که سیگار نمیکشند.
 • کودکان در معرض دود سیگار محیطی امکان افزایش ریسک برای سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS)، عفونت های تنفسی، مشکلات گوش و آسم شدید را دارند.
 • هنگامی که پدر و مادر سیگار میکشند، باعث ایجاد اختلالات تنفسی و علائم آن و کاهش رشد ریه در کودکان خود میگردد.
 • دود سیگار محیطی به قلب، عروق خونی، و گردش خون آسیب می رساند. با گذشت زمان آن می تواند به بیماری های قلبی، سکته مغزی، حمله قلبی و غیره منجر شود.
 • شواهد علمی نشان می دهد که هیچ میزان در ایمنی قرار گرفتن در معرض دود سیگار وجود ندارد. قرار گرفتن در معرض آن نیز مضر است.
 • تنها راه به طور کامل محافظت از افراد غیر سیگاری برای قرار گرفتن در معرض دود محیطی در داخل خانه ، جلوگیری از سیگار کشیدن در فضای داخلی و یا ساختمان میباشد. جداسازی افراد سیگاری از افراد غیر سیگاری، تمیز کردن هوا، و ساختمان های تهویه می تواند غیر سیگاری ها را از دود سیگار حفظ کند.

ترک عادت سیگار کشیدن

در یک بررسی در سال 2010 ، بیش از 70 درصد از زنان گفتند: آنها می خواستند سیگار را ترک کنند. بیش از نیمی از آنها گزارش دادند که آنها سعی در ترک سیگار در سال گذشته داشتند. شانس ترک و ماندن در ترک برای هر دو مردان و زنان یکسان میباشد، اما ممکن است برخی از راه های زنان متفاوت باشد (بخش زیر را ببینید، "تفاوت های بین زنان و مردان").

ترک می تواند به کاهش خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات بهداشتی مرتبط با مصرف سیگار کمک کند. خطر ابتلا به بیماری های قلبی تا حد زیادی فقط 1 تا 2 سال پس از ترک سیگار کاهش می یابد. خطر ابتلا به سکته مغزی می تواند از یک فرد سیگاری ظرف مدت 2 تا 5 سال پس از ترک سیگار کاهش یابد.

بسیاری از زنان از ترک سیگار به خاطر اضافه وزن میترسند. برخی از زنان که سیگار را ترک میکنند ، چند پوند اضافه وزن بیشتر در سال اول پیدا میکنند. این متفاوت خواه  بود، اما زنان به طور متوسط حدود ده پوند پس از ترک به دست می آورند. این مقدار افزایش وزن معمولا می تواند از طریق رژیم غذایی و ورزش کنترل شود. و فواید سلامتی ترک سیگار خیلی بیشتر از هر گونه مشکلات مطرح شده توسط اضافه وزن ها خواهد بود.

تفاوت های بین زنان و مردان

برخی از مطالعات نشان داده اند که ممکن است تفاوت هایی در مردان و زنان وجود داشته باشد که در حال تلاش برای ترک سیگار هستند. تعداد کمی از مطالعات، به عنوان مثال، نشان دادند که درمان های جایگزین برای نیکوتین به نظر می رسد به مردان بیشتر از زنان کمک کند. مطالعات در مورد داروهای دیگر، مانند بوپروپیون (Zyban®) و varenicline (Chantix®) چنین تفاوت هایی یافت نشد - مردان و زنان دارای میزان موفقیت یکسان بودند. برخی از این مطالعات برای مشاوره یا حمایت گروهی مورد استفاده قرار گرفتند، که به نظر می رسید به زنان و مردان برای ترک کمک میکند.

همچنین یک سوال در مورد اینکه چگونه تغییرات هورمونی ماهانه می تواند بر زنان پیش از یائسگی تاثیر گذارد وجود دارد. نتایج مطالعه در مورد اینکه آیا آن برای زنان در طول بخش های اولین و یا آخرین مورد قاعدگی خود برای ترک سیگار میباشد یا خیر ترکیب شده است. بسیاری از مطالعات به نظر می رسد از این ایده حمایت میکنند که زنان ممکن است میل قوی تری به سیگار کشیدن درست قبل از قاعدگی خود داشته باشند. این در مورد زنان در زمان مشابه ممکن است علائم پیش از قاعدگی داشته باشد . به این دلیل، برخی از کارشناسان توصیه می کنند که زنانی که سیگار را بعد از نشانه های پیش از قاعدگی ترک نمودند این دوره را گذرانده اند.

دریافت کمک برای ترک

شما لازم نیست که برای انجام آن تنها باشید. در واقع، ابزار ترک مانند برنامه های مبتنی بر تلفن ، گروه های پشتیبانی و داروها می تواند شانس شما را برای ترک و ماندن در ترک بهبود بخشد.


ترجمه شده از وبسایت: www.cancer.org


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: سرطان سرطانی

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery THE WORLD'S FIRST FITNESS SOCIAL MEDIA PLATFORM FITNESS SOCIAL MEDIA
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.