استفاده از توتون و تنباکو در کودکان و نوجوانان

بازدید از این مطلب: 6117 | | تاریخ نگارش:خبر خوب : مصرف سیگار در اواخر دهه 1990 در نوجوانان آمریکایی  رو به کاهش گذاشته است .

خبر بد : روزانه نزدیک به 3000 کودک زیر 18 سال مصرف اولین سیگار را تجربه می کنند و 700 نفر دیگر مصرفه روزانه سیگار خود را پی می گیرند . حدود یک سوم از این سیگاری ها در اثر یکی از بیماری های مربوط به سیگار قبل از موعه مقرر می میرند.

اخبار ناگوار بیشتر : در سال 2013 ، نزیک به 23 درصد دانش آموزان دبیرستانی ، برخی از محصولات تنباکو را مورد مصرف قرار داده اند .  در حال حاضر ، گونه های جدید ومتنوع تری از تنباکو وجود دارد و بسیاری از نوجونان از میان آنها ، سیگارهای برگ طعم دار ، تنباکو های بدون دود ، قلیان ، پیپ وسیگارهای الکترونیکی را انتخاب می کنند . آنها اغلب به یک انتخاب بسنده نکرده و نزدیک به 13 درصد دانش آموزان دبیرستانی بیش از یک محصول تنباکو را مورد مصرف قرار می دهند .

به هر حال هر آنچه که انتخاب می کنند اهمیت ندارد ، مساله ی حائز اهمیت این است که آنها در دبیرستان به دام مواد مخدر می افتند . در سن 17 سالگی ، حدود نیمی از نوجوانان سیگاری حداقل یک بار سعی به ترک تنباکو کرده اند .

کودکان و نوجوانان اهداف مناسب و راحتی برای محصولات تنباکو هستند . آنها اغلب تحت تاثیر تبلیغات تلویزیونی ، فیلم ها ، اینترنت و گفته های دوستانشان قرار می گیرند و هیچوقت نمی توانند درک کنند که ترک این ماده مخدر چه عمل سخت و طاقت فرسایی خواهد بود و درگیر مشکلات سلامتی مرتبط با سیگار شدن مانند سرطان ، آمفیزم ، نابینایی و یا ناتوانی جنسی برای آنها از مسائل نگران کننده واقعی به حساب نمی آید . کودکان و نوجوانان باتوجه به موقعیت سنی شان ، در مورد مسائل و مشکلات مربوط به سلامتی فکر نمی کنند .


حقایقی در مورد بچه ها و دخانیات

تقریبا همه ی افراد سیگاری ، در زمان جوانی شروع به مصرف سیگار نموده اند.

بررسی مطالعات حاکی از این است که تقریبا تمامی اولین تجربه های مصرف تنباکو پیش از فارغ التحصیلی از دبیرستان رخ داده است . با توجه به گزارش جراحان عمومی سال 2014 ، تعداد افراد کمی پس از سن 25 سال اولین تجربه مصرف تنباکو را داشته اند : 98% بزرگسالان سیگاری برای اولین بار در حدود سن 26 سالگی اولین سیگار را کشیده اند و نزدیک به 9 تا 10 درصد آنها در سن 18 سالگی شروع به مصرف سیگار کرده اند . هر چه شروع سن مصرف سیگار پایین تر باشد ، احتمال ادامه مصرف آن در بزرگسالی بیشتر است .  افرادی که به طور مرتب در جوانی سیگار میکشند ، احتمال سخت تر شدن ترک آن برایشان در آینده وجود خواهد داشت .  بدین معنا که اگر از کودکانمان تا سن 18 سالگی در برابر مصرف سیگار محافظت نماییم ، اکثر آنها شروع به مصرف آن پس از این دوره سنی نخواهند نمود .

کودکان سیگاری ، مشکلات سلامتی مرتبط با سیگار دارند

مصرف سیگار منجر به مشکلات جدی جسمی در کودکان و نوجوانان می شود . کودکان و نوجوانانی که به طور مرتب سیگار مصرف می کنند ممکن است با مشکلات زیر روبرو شوند :

 • حمله های سرفه
 • تنگی نفس، حتی زمانی که ورزش نمی کنند
 • خس خس سینه و تنگی نفس
 • سردرد های مکرر
 • افزایش خلط ( مخاط)
 • بیماری های تنفسی که به طور مکرر و در حالت وخیم اتفاق می افتد
 • علائم سرماخوردگی و آنفولانزای وخیم
 • کاهش وضعیت آمادگی جسمانی
 • ضعف رشد و عملکرد ریه
 • وخامت وضعیت کلی سلامت
 • اعتیاد به نیکوتین

نوجوان هایی که به مصرف کردن سیگار ادامه دهند با بالا رفتن سن ، مشکلاتت زیر را خواهند داشت :

 • بیماری های لثه و ازبین رفتن دندان ها
 • ناباروری و ناتوانی جنسی
 • بیماری های مزمن ریوی مانند آمفیزم و برونشیت که ورزش و فعالیت افراد را محدود می کند
 • از دست دادن شنوایی
 • مشکلات بینایی ، مانند دژنراسیون ماکولا که در نهایت منجر به نابینایی می شود
 • بیماری های رگ های خونی که ممکن است منجر به حملات قلبی و سکته در سنین جوانی شود

اکثر افرد سیگاری جوان به سیگار معتاد بوده و ترک کردن آن برایشان سخت به نظر می رسد .

اکثر افراد جوانی که به طور مرتب سیگار مصرف می کنند ، به نیکوتین معتاد شده اند .  در حقیقت ، نوع اعتیاد آنها مانند افراد بزرگسال است . طبق گزارش جرحان عمومی در سال 2012 :

"از هر سه جوان سیگاری ، تنها یک نفر از آنها ترک خواهد کرد ، و یک نفر از آنها در اثر بیماری های مرتبط با تنباکو می میرد . اکثر این افراد جوان هیچوقت در باره عواقب طولانی مدت مصرف دخانیات بر سلامتشان در هنگام شروع مصرف اطلاعی نداشتند ؛ و نیکوتین این ماده ی بسیار اعتیاد آور باعث می شود تا افراد تا بزرگسالی و با عواقب مرگبار به سیگار کشیدن ادامه دهند . "

بسیاری از سیگاری های نوجوان اذعان کرده اند که تمایل زیادی به ترک سیگار داشته اما در این مسیر ناموفق بوده اند .

مصرف تنباکو ارتباط مستقیمی با رفتارهای پرخطر دارد

تحقیقات نشان داده است که مصرف کنندگان نوجوان تنباکو نسبت کسانی که مصرف نمی کنند ، تمایل زیادی به مصرف الکل و مواد مخدر نیز دارند . سیگاری ها میل بیشتری به درگیری و نزاع ، حمل اسلحه ، خودکشی دارند و از مشکلات روانی مانند افسردگی و رفتارهای پرخطر جنسی رنج می برند .

این الزاما بدین معنی نیست که مصرف تنباکو منجر به این رفتارها می شود اما مشاهده ی آن در نوجوانانی که تنباکو را مورد مصرف قرار می دهند شایع تر است . عوامل دیگر نیز نقش به سزایی دارند . برای مثال ، والدین نوجوانانی که سیگار می کشند و رفتارهای پرخطر دارند به احتمال زیاد نقش حامی بودن خود را در زندگی روزمره این نوجوانان به خوبی بازی نکرده اند .


نگاهی به آمار بیاندازیم

مصرف دخانیات در دانش آموزان مقطع راهنمایی

آمار اخیر در مصرف دخانیات در میان دانش آموزان مقطع راهنمایی  آمریکا از یک بررسی در سال 2013 توسط مرکز کنترل بیماری ها گزارش شده است .

 • گزارش ها حاکی از آن است که قریب به 7 % از دانش آموزان مقطع راهنمایی ، انواع اشکال تنباکو از جمله سیگار برگ ، تنباکوهای جویدنی  ، سیگار ، قلیان ، پیپ ، سیگار های الکترونیکی و سیگارهای طعم دار مانند بیدی یا کریکت را در یک ماه گذشته به مصرف رسانیده اند .
 • تقریبا 3 % دانش آموزان سیگار و بیش از 3 % از آنها سیگار برگ کشیده اند . نزدیک به 2 % از این افراد پیپ ، 1.1% قلیان و 1.1% سیگار الکترونیکی مصرف کرده اند . حدود 0.4% کریکت و به همین میزان افراد بیدی به مصرف رسانده اند .
 • 1.4 % از تنباکوهای جویدنی و بدون دود و 0.4% اسناس مصرف نموده اند .
 • میزان مصرف این موارد در دختران و پسران به یک میزان مشاهده شده است .

مصرف دخانیات در دانش آموزان دبیرستانی

جدیدترین آمار مصرف دخانیات در دانش آموزان دبیرستانی از سازمان بررسی مصرف تنباکو در جوانان در سال 2013 گزارش شده است . توجه داشته باشید که این تحقیقات بر روی دانش آموزانی که هنوز در مدرسه مشغول به تحصیل هستند انجام شده است . نوجوانانی که فارغ التحصیل شده اند آمار بالاتری در مصرف توتون و تنباکو داشته و در این بررسی ها گنجانده نشده اند .

 • گزارش ها بیانگر آن است که در سراسر کشور آمریکا نزدیک به 23 % دانش آموزان مقطع دبیرستان انواع اشکال تنباکو اعم از سیگار ، سیگار برگ ، پیپ ، بیدی ، کریکت ، قلیان ، سیگار الکترونیکی  و تنباکوی بدون دود را حداقل 1 تا 30 روز قبل از انجام این بررسی مصرف کرده اند . بیش از 18 درصد دانش آموزان دختر مقطع دبیرستان و حدود 27 درصد پسران گرایش به این دخانیات داشته اند .  
 • به طور متوسط ، از هر 8 نفر ، ا نفر از آنها سیگار می کشند ( 12.7% ) . و همچنین مصرف سیگار در دخترها(11%) کمتر از پسرها (14%) و همچنین در دانش آموزان سفید پوست (14%) بیشتر از سیاه پوستان ، هیسپانیک/لاتین (9%) می باشد .
 • حدود 12 % دانش آموزان مقطع دبیرستان در 30 روز قبل از بررسی آمار ، سیگار برگ کشیده اند . دانش آموزان پسر (15%) تمایل بیشتر در کشیدن سیگار برگ نسبت به دانش آموزان دختر (8%) داشته اند .
 • حدود 6 % دانش آموزان دبیرستانی تنباکوهای جویدنی و بدون دود را 30 روز قبل از بررسی آماری مورد مصرف قرار داده اند .
 • طبق گزارش ها ، حدود نیمی از دانش آموزان سیگاری در طی سال گذشته تلاش در ترک آن داشته اند .
 • دیگر مصارف دخانیات در بین دانش آموزان دبیرستانی از قبیل پیپ ( بالای 4%) ، بیدی ( حدود 1 %) و کریکت ( حدود 1% ) بوده است .

سلیقه ی نوجوانان در مصرف تنباکو و نیکوتین متفاوت است

هنگامی که سخن از سیگار به میان می آید ، همه مردم به ارتباط آن به نوجوانان می اندیشند در حالی که مصرف آن در بین کودکان رشد فزاینده ای داشته است .


سیگار برگ

به نظر می سد که سیگار برگ ضرر کمتری نسبت به سیگار معمولی داشته و میزان اعتیاد آوری آن کمتر باشد ، در حالی که به کاملا اشتباه است . از سال 1998 ، سیگار برگ های کوچکتر در بازار سیگار گوی سبقت را ربوده بود. بسیاری از این سیگار برگ ها بسیار شبیه به سیگار معمولی و تنها تفاوت آن در رنگ قهوه ای آن بود . آنها همچنین بصورت بسته بندی به فروش می رسیدند .

طعم دهنده ای که به طور معمول در سیگار برگ های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد ، دلیل دیگری بر جلب نظر قشر جوان به مصرف این محصول می باشد . طعم های میوه ، آب نبات و شکلات از طعم هایی است که هر کودکی را بسوی خود جلب می کند . قوانین ایالات متحده سیگارهای طعم دار را غیر قانونی اعلام کرده که به نظر می رسد این قانون باعث شده است که برخی به استفاده از سیگار برگهای کوچک روی بیاورند . انتظار می رود که مشکل سیگار برگ های کوچک و طعم دار ، زمانیکه کارخانه های تنباکو از نبود قانون برای این دست از محصولات سوء استفاده نمایند ، بدتر نیز خواهد شد .

 از آنجایی که این ها سیگار برگ هستند ، بیشتر این محصولات به اندازه ی سیگار های معمولی مشمول مالیات نبوده و باعث می شود تا به صورت ارزان تر و راحت تری در دسترس کودکان قرار گیرد .

سیگار های برگ به اندازه ی سیگار های معمولی اعتیاد آور و کشنده هستند . این نوع سیگار که اندازه آن کوچکتر است اغلب روزانه مصرف شده و میزان استشاق دود حاصله از آن به اندازه ی سیگارهای معمولی است. حتی اگر دود آن به طور کامل استنشاق نشود ، دود حاصله از آن فضای اطراف را پر کرده و به ریه ی فرد سیگاری بر می گردد . جای تعجب نیست که سیگار برگ باعث همان نوع از بیماری ها و سرطان های ناشی از سیگار معمولی هستند ،  باشد .

تنباکوی جویدنی یا بدون دود

میزان کشنده بودن این نوع از تنباکو به مراتب کمتر و جایگزین دود کردن سیگار است  اما این قضیه از خطرناک بودن آن کم نمی کند .  تنباکوهایی که در دهان گذاشته می شود نام های مختلفی دارند . تنباکوی دهانی ، جویدنی ، بدون دود . استفاده از این تنباکوهای دهانی با هر عنوان نامی می تواند منجر به بیماری ها و مشکلات زیر شود :

 • سرطان دهان
 • سرطان حلق ( گلو ) و حنجره ( جعبه ی صدا )
 • سرطان مری ( مجرای بلع ) و معده
 • سرطان پانکراس ( لوزالمعده)
 •  بیماری های مربط به لثه از جمله تحلیل رفتن آن که در نهایت منجر به افتادن دندان ها می شود.
 • ایجاد نقاط پیش سرطانی در دهان به نام لکوپلاکیا
 • اعتیاد به نیکوتین

درکنار همه این مسائل ، باید به بیماری و حملات قلبی نیز اشاره کرد . و تحقیقات نشان داده است که احتمال سیگاری شدن نوجوانانی که از این ماده استفاده می نمایند بسیار بیشتر است .

اسنوس یا تنباکوی حل شدنی

اسناس یا تنباکوی جویدنی دو نوع از تنباکوهای بدون دود هستند که در حال حاضر مورد استفاده کودکان و نوجوانان قرار میگیرد .

اسنوس ، نوع مرغوبی از انفیه ی مرطوب است که از تنباکو و طعم دهنده ساخته شده و در کیسه های کوچک بسته بندی می شود . در طی آمارگیری سال 2013  ،  1.8 % دانش آموزان دبیرستانی در یک ماه قبل  از آمارگیری شروع به استفاده از این محصول کرده و 6.2% آنها قبل تر از آن مصرف کرده بودند .

این ماده حل شدنی در قالب های قرص های مکیدنی ، قرص های معمولی ، نوار ، وچوب که حاوی تنباکو و نیکوتین هستند به فروش می رسند . نوع مصرف آنها  بسته به شکل آن متفاوت است برای مثال برخی باید در دهان نگه داشته شوند برخی دیگرجویدنی و یا مکیدنی هستند تا توسط بافت های دهان جذب شوند . طعم بعضی از این محصولات  نعناع بوده و مانند آبنبات است . برخی دیگر شبیه به خلال دندان و یا نوارهای دهان شویه می مانند . در سال 2013 حدود 1 % دانش آموزان دبیرستانی این محصولات را امتحان کرده اند .

مصرف تنباکوهای بدون دود در مکان هایی که سیگار کشیدن ممنوع باشد ، رایج تر است

متاسفانه بسیاری از کارخانجات تنباکو از قانون ممنوعیت سیگار کشیدن به نفع خود استفاده کرده و مصرف تنباکوهای جویدنی و بدون دود را در این مکان ها ترویج می دهند . همانطور که توسط مراکز پیشگیری بیماری ها توصیه شده ،  مصرف سیگار در محوطه ، سرویس و کلاس های مدرسه از سوی دانش آموزان ، کارکنان ، والدین و یا هر شخص دیگری ممنوع اعلام شده است اما با این حال بسیاری از مدارس از موارد جایگزین دود سیگار استفاده میکنند . و این قضیه باعث شد تا کارخانجات تنباکو محصولات خود را بیش از پیش در بازار عرضه کنند . بسیاری از این محصولات جدید دخانی با عنوان جایگزینی مطمئن در مکانهای منع مصرف سیگار  تبلیغ می شوند .

مصرف تنباکوهای جویدنی و بدون دود برای ترک سیگار

بسیاری از کارخانجات تولید این تنباکوها استفاده از این محصولات را به عنوان راهی برای ترک سیگار ترویج می دهند ، اما  هیچ مدرکی دال بر درست بودن این مبحث که تنباکوی جویدی و یا هر تنباکویی که مصرف دهانی دارد به ترک سیگار کمک می کند ، وجود ندارد . برعکس ، سازمان غذا و داروی آمریکا ، درمان های استانداردی که جواب پس داده است را تایید می کند از جمله جایگزین کردن نیکوتین ، انواع خاصی از داروهای ضد افسردگی ، مسدود کننده های گیرنده نیکوتین در بدن  و رفتار درمانی . در هیچ کدام از آنها به استفاده از تنباکوهای جویدنی اشاره نگردیده است . و حتی اگر این محصولات به ترک سیگار کمک کند از سویی دیگر منجر به سرطان خواهد شد . این محصول به تنهایی اعتیاد آور بود و ترک ان به مراتب سخت تر است .  

قلیان

مبدا و شروع قلیان ریشه در آسیا و شرق میانه دارد . تنباکو با طعم هایی از قبیل عسل ، نعناع ، شیرین بیان ، ملاس و میوه با آب داخل مخزن قلیان مخلوط شده و دود طعم دار از طریقه لوله ی قلیان استنشاق می شود . معمولا مخلوط تنباکو به وسیله ذغال گداخته ، گرم می شود . قلیان کشیدن معمولا در جمع های دوستانه و هنگامی که افراد می خواهند با هم وقت بگذرانند و در حین گپ زدن انجام می شود . امروزه مصرف قلیان در میان افراد جوانتر و در کشورهای غربی نیز رایج شده است . طبق بررسی های انجام شده در سال 2013 بیش از 5% دانش آموزان دبیرستانی قلیان را مورد مصرف قرار می دهند . مصرف قلیان در جمع و حضور دیگران به نظر جوانان راهی پذیرفته برای مصرف تنباکو است .

در حال حاضر ، قلیان به عنوان وسیله ای مطمئن و جایگزین سیگار در جامعه وجود دارد . این باور اشتباه است . آب ، سم های داخل تنباکو را به هیچ وجه  فیلتر نمی کند . در حقیقت مشخص شده است که دود قلیان حاوی درصد های بالایی از سموم از جمله  مونوکسید کربن، نیکوتین، تار، و فلزات سنگین که میزان آن بسیار بسیار بالاتر از دود سیگار است و همچنین افرادی که قلیاسن مصرف کرده اند پس از آن میزان بسیار بالایی از کربن دی اکسید در خون آنها مشاهده می شود .

انواع مختلفی از سرطان از جمله سرطان ریه به مصرف قلیان ارتباط دارد . همچنین خطر مواجه شدن با مشکلاتی نیز در مصرف قلیان وجود دارد که در مصرف سیگار نیست . به عنوان مثال ، بیماری های عفونی از جمله سل ( که می تواند ریه ها و دیگر نقاط بدن را آلوده سازد ) ، آسپرژیلوس ( قارچی که موجب عفونی شدن شدید ریه خواهد شد ) ، هلیکوباکتر ( باکتری ای که منجر به زخم معده می شود ) ، ویروس اپستاین-بار (که می تواند باعث مونونوکلئوز شده که به چندین سرطان ارتباط دارد ) که از طریق مصرف مشترک لوله ی قلیان منتقل خواهد شد .

اشکال جدیدی از قلیان به بازار عرضه شده است که سنگ بخار و قلم باتری خور را در خود جای می هد . بخار تولید شده از هر دوی این مدل ها استنشاق شده اما سنگ های بخار با ذغال نیمه سوخته گرم میشوند که باعث تولید کربن مونوکسید و دیگر سم ها می شود . قلیان های قلمی منند سیگار های الکترونیک کار می کنند . برخی فروشندگان اذعان میکنند که این نوع از محصولات سالم تر بوده و حایگزین مناسبی برای مصرف مرتب قلیان هستند  ، در حالیکه سالم بودن اینها هنوز ثابت نشده است .

سیگارهای الکترونیکی

سیگارهای الکترونیکی دستگاه های کوچک قابل تعویضی هستند که بسیار شبیه به سیگار واقعی می باشند ، اما کودکان بیشتر جذب سیگارهای الکترونیکی رنگارنگی می شوند که قلیان اکترونیکی نام دارد . تمامی این محصولات برای تبخیر کردن نیکوتین می بایست به باتری متصل شوند . بخار حاصله از آن دارای طعم های میوه و شکلات است که جوانان را به سوی خود جلب می نماید . تا اواخر سال 2014 هیچ محدودیت قانونی دال بر عدم فروش این محصولات به کودکان وجود ندارد این در حالی است که در بسیاری از کشور ها برای افراد زیر سن قانونی ممنوعیت دارد .

درصد دانش آموزان دبیرستانی که از این محصول استفاده می کنند بین سال های 2011 تا 2012 دو برابر شده است . در سال 2013 با 4.5% در دانش آموزان دبیرستانی و 1% در دانش آموزان راهنمایی ، این روند به رشد خود ادامه داده است . گرچه بخار تولید شده از سیگار الکترونیکی به اندازه ی دود تنباکو بد نمی باشد ، اما نگرانی موجود به خاطر قانونی نبودن مصرف این محصولات است .

کریکت و بیدی

میخک و دیگر سیگارهای طعم دار عمدتا توسط افراد سیگاری جوان به مصرف می رسد . می شود گفت از نظر طراحی به عنوان تمرینی برای سیگار بوده و راهی است تا کودکان صرف تنباکو را تجربه کرده و بهنیکوتین معتاد شوند . تصاویر نادرستی که از این محصولات با عنوان پاک ، طبیعی و امن تر نسبت به سیگارهای معمولی وجود دارد به نظر می رسد که صرفا جنبه تبلیغاتی داشته تا جوانانی که تا به حال سیگار نکشیده اند جذب این محصولات شوند . اما در واقع از سیگارها مطمئن تر نیستند و هر کدام به نوع خود مشکلات خاص خود را دارند . با اینکه قوانین فدرال حکم ممنوعیت سیگارهای طعم دار از جمله کریکت  بیدی را از سال 2009 صادر کرده است ، داشتن و یا مصرف آن غیر قانونی نبوده و تنها فروختن آنها در آمریکا غیر مجاز می باشد .

با اینکه پلیس فدرال آمریکا در رابطه با ممنوعیت فروش سیگارهای طعم دار در داخل یا خارج از این کشور هشدار داده است ، این محصولات گاهی اوقات در فروشگاه های آنلاین در بعضی کشورها یافت می شود . کارخانجات تنباکو در آمریکا با ساختن سیگار برگ ها کوچک به عنوان جایگزینی برای این محصولات ، در حال دور زدن قوانین حاکم بر کشور خود هستند .

کرکت ( سیگار میخک )

کریکت که با عنوان سیگار میخک نیز شناخته می شود ، محصولات دخانی هستند با مضراتی به اندازه سیگار های معمولی . کریکت از 60 تا 70% تنباکو ، 30 تا 40% میخک ، روغن میخک و دیگر مواد افزودنی تشکیل شده است . این محصول عمدتا در کشور اندونزی و دیگر کشورهای جنوب شرق آسیا تولید شده و حتی کودکان نیز میتوانند برای خود درست کنند .

مصرف کنندگان کریکت در معرض خطر بالای آسم و دیگر بیماری های ریه به نسبت افراد دیگر هستند . کریکت مشکلاتی ریوی از قبیل کمبود اکسیژن ، آب آوردن ریه ها و تورم را بوجود خواهد آورد . مصرف کنندگان این محصول 20 برابر خطر ابتلا به عملکرد غیر طبیعی ریه را در مقایسه با افراد غیر سیگاری خواهد داشت . ( مسدود شدن راه های هوایی و یا جذب ضعیف اکسیژن )

با وجود قاونون منع فروش و واردات سیگارهای طعم دار ، نزدیک به 3 درصد دانش آموزان دبیرستانی حداقل یک بار در طول سال 2013 این محصول را امتحان کرده اند .

سیگارهای طعم دار ( بیدی )

سیگارهای طم دار و یا بیدی عمدتا از کشور هندوستان و دیگر کشورهای جنوب شرق آسیا می آید .  این محصول نسبتا در بین افراد جوان در ایالات متحده محبوب و پرطرفدار می باشد . از آنجاییکه این محصولات در طعم هایی مانند شکلات ، گیلاس، توت فرنگی، شیرین بیان و پرتقال به فروش می رسد ، مردم تصور میکنند که مطمئن تر و سالم تر از سیگارهای معمولی هستند . قیمت این محصولا از سیگارهای معمولی پایین تر بوده و به خاطر وجود میزان بالای نیکوتین ، حس بهتری به مصرف کننده می بخشد .

بیدی ها در حقیقت تنباکو های دست سازی هستند که در برگ های تندو یا تمبورنی (گیاهان بومی آسیا) پیچیده شده و و با رشته های رنگی بسته می شود . حتی اگر بیدی ها تنباکوی کمتری نسبت به سیگارهای معمولی داشته باشند ، نیکوتین موجود در آنها 3 تا 5 برابر بیشتر از سیگارهای معمولی بوده و فیلتر نشده هستند . در سال 2013 حدود 3% دانش آموزان دبیرستان بیدی را تجربه کرده اند .

خطراتی که بیدی ها برای سلامت بدن فراهم می آورند اگر بیشتر از سیگارهای معمولی نباشد کمتر هم نیست . مصرف کننده های بیدی در خطر بسیار بالای حملات قلبی ، بیماری های قلبی ، آمفیزم ، برونشیت مزمن و برخی دیگر سرطان ها نسبت به افراد غیرسیگاری می باشند .


آنچه والدین و دیگر افراد نگران می توانند برای دور نگه داشتن تنباکو از فرزندانشان انجام دهند

فرزندان خود را از شروع کردن مصرف تنباکو دور نگه دارید .

والدین آگاه قدرت بیشتری برای دور نگاه داشتن فرزندان خود از شروع مصرف تنباکو دارند . طبق مطالعاتی که در 2009 انجام شده است ، احتمال سیگاری شدن نوجوانانی که والدین آنها اغلب در رابطه با مخاطرات سیگار با آنها صحبت می کنند ، نسبت به دیگران 50 % کمتر است .

در اینجا به نکاتی به منظور کمک به والدین در رابطه با این مهم پرداخته شده است :

 • به خاطر داشته باشید که علی رغم تاثیر فیلم ، موسیقی ، اینترنت  و هم سن و سالان ، والدین می توانند بیشترین و بزرگترین تاثیر را در زندگی فرزندان خود  داشته باشند .
 • با فرزندان خود درباره خطرات مصرف دخانیات صحبت کنید ( مطالعات نشان داده است که بسیار موثر است ) . اگر عزیزانتان از این مشکل رنج می برند و یا به واسطه ی دخانیات از دنیا رفته اند ، فرزندان خود را از این خبر آگاه کنید . برای مثال بگذارید آنها بدانند که مصرف دخانیات قلب و ریه ها را دچار اختلال می کند و می تواند منجر به دیگر مشکلات جسمی از جمله سرطان شود . همچنین به بلایی که دخانیات بر سر ظاهر انسان می ورد اشاره نمایید برای مثال ، مصرف سیگار باعث می شود تا موها ، دهان ولباس های فرد همیشه بوی بد داده و همچنین منجر به بد رنگ شدن دندان ها و ناخن ها نیز می شود . تنباکوهای بدون دود و جویدنی باعث بوی بد دهان ، پوسیدگی دندان ها و از دست دادن ها لثه و دندان ها می شود .
 • در مورد مضرات دخانیات با کودکانتان در حدود سن 5 تا 6 سالگی صحبت کرده و تا دوران دبیرستان ادامه دهید . بسیاری از کودکان در سن 11 سالگی به تنباکو روی آورده و برخی در سن 14 سالگی معتاد می شوند .
 • در مورد اینکه دوستان فرزندان تنباکو مصرف می کنند یا نه اطلاعات کسب کنید و "نه" گفتن در برابر مصرف دخانیات را به فرزندانتان آموزش دهید .
 • در رابطه با جذاب بودن کاذب دخانیات در رسانه ها از جمله تبلیغات ، فیلم ها و مجلات صحبت کنید .

احتمال سیگاری شدن فرزندانی که والدین آنها دخانیات مصرف می کنند بیشتر است ، اما بدانید حتی اگر خودتان تنباکو مصرف می کنید هنوز هم بر تصمیمات فرزندان تاثیر گذار خواهید بود . می توان گفت که قدرت ما بیشتر است چراکه شما روزی در جایگاه او بوده اید . پس بهترین حرکت برای تاثیر گذاشتن بر وی ، ترک کردن خودتان است . در همین حال که دیگر در مقابل او سیگار نمی کشید ، به او پیشنهاد مصرف آن را هم نیز ندهید و از گذاشتن سیگار در دسترس آنها جدا بپرهیزید . می توانید با فرزندان در ابتدای امر راجع به مسائل زیر صحبت کنید:

 • چگونه شروع به مصرف کرده و در ابتدا چه فکر می کردید
 • میزان سخت بودن ترک سیگار
 • میزان تاثیر آن بر سلامت جسم و روح
 • چه هزینه های مالی و اجتماعی به بار می آورد

در صورت امکان در خانه سیگار نکشید و به هیچ کس اجازه ی مصرف آن در محیط داخلی را ندهید . اگر وسیله نقلیه دارید ، این قانون را در آنجا هم پیاده کنید .

به فرزند خود در ترک آن کمک نمایید

اگر فرزند شما در حال حاضر شروع به مصرف دخانیات کرده است ، سازمان مبارزه با مواد مخدر راه های زیر را برای ترک این عادت پیشنهاد می کند :

 • از تهدید کردن و اولتیماتوم دادن بپرهیزید . دلیل مصرف سیگار و یا دیگرانواع دخانیات از سوی فرزندتان را بیابید . آیا او سعی می کند تا در مقابل شما جلب توجه کند یا در میان دوستان خود مصرف میکند ؟
 • علاقه نشان دهید . چند سوال بپرسید . سعی کنید دریابید که چه تغییراتی در زندگی فرزندتان باعث ترک کردن وی می شود .
 • درصورتیکه خودتان هم دخانیات مصرف می کنید ، شروع به ترک کردن آن نمایید .  اگر قبلا سیگار می کشیدید و به تازگی ترک کرده اید ،درباره وضعیت دوران مصرفتان برای فرزندتان صحبت کنید . در رابطه با مصرف آسان و ترک بسیار سخت آن بحث و گفتگو نمایید. کودکان و نوجوانان بر این باورند که هر زمانی که خواستند قادر به ترک آن خواهند بود اما تحقیقات نشان می دهد که اکثر نوجوانان هرگز نمیتوانند ترک کنند . درباره این حقایق در محیطی دوستانه بحث و گفتگو نمایید.
 • اگر فرزندتان در حال ترک است ، حامی او باشید . خود و فرزندتان را برای رویارویی با نوسانات خلقی که در اثر ترک نیکوتین است آماده سازید . این 5 مورد را برای رویارویی در شرایط سخت ترک به فرزندتان آموزش دهید:
 • : اشتیاق به نیکوتین با گذر زمان از بین خواهد رفت

نفس عمیق : چند نفس عمیق ارامشبخش بکش

نوشیدن آب : به دفع مواد شیمیایی از بدن کمک خواهد کرد

انجام کار دیگر : عادت سالم و جدید دیگری پیدا کن

 • : در باره ی افکار و احساساتت صحبت کن
 • لیستی از دلایل ترک دخانیات به همراه فرزندتان تهیه کنید . هنگامی که فرزندتان به مصرف کردن وسوسه شد این لیست را برای وی بیاورید .
 • در آخر هنگامی که به طور کامل ترک کرد به او هدیه دهید. برای پایان زمان ترک یک برنامه ریزی دو نفره داشته باشید .
 • کمک کردن به ترک دخانیات به فرزندی که قبلا مصرف می کرده است بهترین فعالیت والدین می باشد . وحتی اگر خودتان هم مصرف می کنید دومین امر مهم ترک دادن خودتان است .

ترجمه شده از وبسایت : www.cancer.org 


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: سیگار تنباکو سیگار و نوجوانان سیگار و کودکان استعمال سیگار سیگار کشیدن سیگار و سرطان

پر بیننده ترین مطالب مرتبط با: استفاده از توتون و تنباکو در کودکان و نوجوانان


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery THE WORLD'S FIRST FITNESS SOCIAL MEDIA PLATFORM FITNESS SOCIAL MEDIA
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.