علل یائسگی زودرس

بازدید از این مطلب: 2173 | | تاریخ نگارش:یائسگی زودرس

یائسگی ای است که پیش از 40 سالگی رخ می دهد و می تواند طبیعی و یا القا شده باشد. خانم هایی که زودتر از حد معمول یائسه می شوند همان علائمی را دارند که بقیه در هنگام یائسگی خواهند داشت. این علائم شامل گرگرفتگی ، مشکلات عاطفی و روحی ، خشکی واژن و کاهش میل جنسی است.برای بعضی از خانم هایی که دچار یائسگی زودرس می شوند ، این علائم شدیدترند. خانم هایی که دچار یائسگی زودرس می شوند زودتر از خانم هایی که دیرتر یائسه می شوند ، استخوتن هایشان ضعیف می شود و در واقع زودتر یائسه شدن باعث افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی استخوان می شود. علل یائسگی زودرس می توانند مسائل زیر باشند :

  • نقص کروموزومی : نقص در کروموزوم ها می تواند دلیل وقوع یائسگی زودرس باشد. مثلا خانم هایی که سندروم ترنر دارند ، یا بدون دومین کروموزوم X متولد می شوند یا اینکه بدون بخشی از کروموزوم متولد می شوند. در این افراد ، تخمدان ها به شکل نرمال و طبیعی شکل نمی گیرند و نتیجه آن در نهایت یائسگی زودرس می شود.
  • ژنتیک : خانم هایی که سابقه فامیلی یائسگی زودرس دارند ممکن است زودتر یائسه شوند.
  • بیماری های خودایمن : در حالت عادی ، سیستم ایمنی بدن به عوامل بیگانه حمله می کند اما در بیماری های خودایمنی ، سیستم ایمنی به هر دلیلی ، اشتباه می کند و به بافت ها و اندام های خودی حمله ور می شود و ممکن است این حمله به سیستم تولید مثلی رخ دهد. این امر باعث تخریب تخمدان ها می شود و تخمدان دیگر نمی تواند هورمون های زنانه را تولید کند. دو بیماری که در آن ها این اتفاق می افتد و در نهایت به دلیل عدم تولید هورمون ها فرد یائسه می شود ، بیماری تیروئید و نیز بیماری آرتریت روماتوئید است.
  • عمل جراحی برداشتن تخمدان ها : عمل برداشتن هر دو تخمدان که به آن اوورکتومی دوطرفه می گویند سبب وقوع سریع یائسگی می شود. فرد ، دیگر هورمون تولید نکرده و پریود هم نمی شود. ممکن است علائم یائسگی مثل گرگرفتگی و از بین رفتن میل جنسی هم ظاهر شوند. خانم هایی که هیسترکتومی ( برداشت رحم ) انجام می دهند ، اما تخمدان های آن ها سرجایشان هستند ، یائسه نمی شوند زیرا تخمدان ها هنوز هستند و دارند هورمون تولید می کنند. اما چون رحم ندارند ، دیگر پریود نمی شوند و باردار هم نمی گردند. آنها ممکن است گرگرفتگی را تجربه کنند زیرا عمل جراحی گاهی می تواند به منابع خونی تخمدان ها آسیب بزند. پس از آن فرد یک یائسگی طبیعی را یک یا دو سال قبل از آنچه که انتظار می رود خواهد داشت.
  • شیمی درمانی یا درمان رادیویی مفصل ران براس سرطان : شیمی درمانی یا درمان رادیویی مفصل ران برای سرطان های سیستم تولید مثلی می توانند باعث آسیب به تخمدان شوند. خانم ها ممکن است پس از این درمان ها دیگر پریود نشوند و حتی توان باروریشان را از دست دهند. در درمان های سرطان ، اینکه یائسگی اتفاق بیفتد یا نیفتد به نوع شیمی درمانی ، مقدار آن و سن خانم در حین آغاز درمان بستگی دارد. هرچه یک خانم جوان تر باشد ، کم تر احتمال دارد که یائسه شود.

چگونه بفهمید که دچار یائسگی زودهنگام شده اید ؟

 پریود شما درباره علائمتان مثل گرگرفتگی ، پریود نامنظم ، مشکلات خواب و خشکی واژن خواهد پرسید. به طور طبیعی ، یائسگی زمانی اتفاق افتاده که یک خانم  12 ماه پشت سرهم پریود نشده باشد. اما برای تشخیص ، فقط در نظر گرفتن علائم کافی نیست. انجام آزمایش خون برای اندازه گیری هورمون FSH ( هورمون تحریک کننده فولیکول ) لازم است. تخمدان های شما از این هورمون برای تولید استروژن استفاده می کنند. هنگام توقف تولید استروژن توسط تخمدان ها ، سطح FSH افزایش می یابد. هنگامی که FSH شما از حد نرمال بالاتر باشد ، شما به یائسگی رسیده اید.چون مقدار استروژن روزانه تغییر می کند ، اگر بخواهید این تست را انجام دهید ، باید آن را بیش از یک مرتبه تکرار کنید.

همچنین ممکن است آزمایش سطح استرادیول ( نوعی استروژن ) و هورمون LH را انجام دهید. هنگام توقف کار تخمدان ها ، سطح استرادیول کاهش می یابد و پایین تر از حد نرمال بودن آن نشان دهنده یائسگی است. LH هورمونی است که تخمک گذاری را تحریک می کند. اگر مقدار آن بیشتر ار حد طبیعی باشد ، شما یائسه شده اید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: یائسه شدن در سن پایین تر یائسگس زود یائسگی زودرس

مقالات پیشنهادی مرتبط با: علل یائسگی زودرس


پر بیننده ترین مطالب مرتبط با: علل یائسگی زودرس


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery THE WORLD'S FIRST FITNESS SOCIAL MEDIA PLATFORM FITNESS SOCIAL MEDIA
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.