علل پزشکی یائسگی

بازدید از این مطلب: 2128 | | تاریخ نگارش:یائسگی طبیعی ، پایان همیشگی قاعدگی است و هیچ علت پزشکی ای هم ندارد . خانم هایی که دچار یائسگی طبیعی می شوند ، یائسگی آن ها سه مرحله است : 1- پیش از یائسگی 2- یائسگی  3- پس از یائسگی

اما همه خانم ها دچار یائسگی طبیعی نمی شوند . بعضی ها به یائسگی القا شده دچار می شوند که در اثر جراحی یا درمان های پزشکی مثل شیمی درمانی و رادیودرمانی ایجاد می شود .

یائسگی ناشی از جراحی چیست ؟

اوورکتومی دوطرفه ، فرآیندی است که طی آن با یک عمل جراحی ، تخمدان ها برداشته می شوند . به همین دلیل یائسگی القا می شود و افرادی که به این ترتیب یائسه می شوند ، نسبت به افرائی که یائسگی طبیعی دارند ، علائمی به مراتب شدیدتر را تجربه می کنند .

چرا باید بعضی ها اوورکتومی دوطرفه انجام دهند ؟

در بیشتر موارد ، این عمل به دلیل سرطان هایی مثل سرطان اندومتر ( سرطان رحم ) ، سرطان گردن رحم و سرطان تخمدان انجام می شود . هر چند گاهی هم ممکن است این جراحی به دلیل شرایط غیر سرطانی مثل فیبروید رحم ، اندومتروزیس و عفونت انجام می شود .

چه جراحی هایی می تواند شامل اوورکتومی دو طرفه شود ؟

  • هیسترکتومی ( جراحی برداشت رحم ) گاهی می تواند شامل اوورکتومی دوطرفه هم بشود . هیسترکتومی ای که در آن تخمدان ها برداشته نشود ، باعث یائسگی نمی گردد . اگرچه رحم برداشته می شود اما کاردکرد تخمدان ها همچنان ادامه دارد .

دیگر جراحی هایی که می تواند شامل برداشتن هر دو تخمدان شود ، شامل موارد زیر است:

  • برش شکمی : این یک روش جراحی است که برای درمان سرطان روده و کولون انجام می شود . اگرچه این عمل معمولا شامل برداشت بخش پایینی کولون و روده می شود اما می تواند گاهی شامل برداشت کامل تخمدان ها و رحم و یا بخشی از آن ها شود .
  • عمل احشای کامل لگنی : این روش معمولا فقط برای سرطان های لگنی که بر خلاف جراحی و رادیودرمانی دوباره عود کرده اند ، انجام می شود . این شامل برداشت بیشتر اعضای لگنی از جمله رحم ، گردن رحم ، تخمدان ها ، لوله فالوپ ، بخشی از واژن و مثانه و بخشی از روده می شود .

چه درمان هایی می تواند باعث یائسگی شود ؟

شیمی درمانی و رادیو درمانی لگنی می تواند سبب القای یائسگی شود زیرا این دو عمل سبب آسیب دیدن تخمدان ها می شوند . البته گاهی آسیب به تخمدان دائمی نیست و بعدها بهبودی حاصل می شود .


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: یائسه علت یائسگی دلیل یائسه شدن

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery THE WORLD'S FIRST FITNESS SOCIAL MEDIA PLATFORM FITNESS SOCIAL MEDIA
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.