یائسگی و بیماری قلبی

بازدید از این مطلب: 2036 | | تاریخ نگارش:خیلی از خانم ها فکر می کنند بیماری قلبی ، یک بیماری برای مردان است . اما اینگونه نیست . بیماری قلبی ، قاتل درجه یک خانم هاست . در واقع پس از 50 سالگی ، بیش از نیمی از مرگ و میر خانم ها به علت ابتلا به نوعی از بیماری های قلبی و عروقی است .

هنگامی که یک خانم به سن 50 سالگی می رسد ( همان سن یائسگی ) ، خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی در وی افزایش می یابد . برای خانم هایی که دچار یائسگی زودرس می شوند و یا به علت جراحی یائسه می گردند و استروژن هم مصرف نمی کنند ، خطر ابتلا به بیماری قلبی بالاتر هم خواهد بود . اگر خانمی یائسه شود و سایر فاکتورهای خطر بیماری قلبی را هم داشته باشد ، خطر بسیار زیادتر است . این فاکتورها که خطر را زیاد می کنند شامل موارد زیر می شوند :

 • دیابت
 • سیگار کشیدن
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بد بالا ( LDL )
 • کلسترول خوب پایین ( HDL )
 • چاقی
 • زندگی کم تحرک
 • سابقه خانوادگی بیماری قلبی

چگونه بیماری قلبی با یائسگی مرتبط است ؟

پس از یائسگی ، به علت تغییرات هورمونی ، خطر بیماری قلبی افزایش می یابد .

چطور خانم های یائسه می توانند خطر ابتلا به بیماری قلبی را در خود کاهش دهند ؟

داشتن یک سبک زندگی سالم در پیشگیری از بیماری قلبی در خانم ها موثر است . داخل کردن موارد زیر در زندگی روزمره تان می تواند این خطر را طی یائسگی و پس از آن کم کند :

 • ترک سیگار و یا پرهیز از آن : افراد سیگاری دو برابر افراد غیر سیگاری در خطر ابتلا به بیماری قلبی اند . علاوه بر حذف سیگار ، از نزدیکی به افراد سیگاری و در معرض دود قرار گرفتن هم خودداری کنید زیرا این هم باعث افزایش خطر ابتلا می شود .
 • در وزن متناسب و مناسب بمانید : هر چه وزن شما بالاتر باشد ، قلب شما سخت تر می تواند کار کند و مواد غذایی را به بدن شما برساند . تحقیقات نشان داده که چاقی هم خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد .
 • ورزش در طول هفته : قلب هم مانند هر ماهیچه دیگری نیاز دارد که کار کند تا قوی تر و سالم تر شود . اینکه بطور مرتب فعال باشید و ورزش کنید ( حداقل 150 دقیقه در هفته ) باعث می شود قلب شما بهتر بتواند خون را به بدن شما پمپ کند . فعالیت و ورزش می تواند سایر فاکتورهای خطر را کاهش دهد . ورزش باعث کاهش فشار خون و کلسترول ، کاهش استرس ، مقابله با افزایش وزن و افزایش سطح گلوکز خون می گردد . اما اگر قبلا غیر فعال بوده اید و هم اکنون می خواهید فعال شوید ، با پزشکتان صحبت کنید .
 • رژیم غذایی مناسب : رژیم غذایی ای با چربی استاندارد ، چربی ترانس کم و مقدار فیبر بالا داشته باشید . مواد غذایی ای مثل دانه حبوبات ، سبزیجات ، میوه ، ماهی ، مواد غنی از آهن و دانه سویا بسیار عالی هستند .
 • شرایط بیماری را کنترل کنید : اگر به دیابت ، کلسترول بالا یا فشار خون بالا  مبتلا هستید ، آن ها را کنترل کنید زیرا این ها از جمله فاکتورهای خطر برای بیماری قلبی اند .

آیا درمان جایگزینی هورمون ( HRT ) می تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد ؟

برای چند سال تحقیقات نشان داد که استروژن می تواند در طی درمان جایگزینی هورمونی ( HRT ) خطر ابتلا به بیماری قلبی را در خانم ها کاهش دهد . اما تحقیقات جدید این مسئله را رد کرده است .

با استفاده از اطلاعات سرویس پیشگیری امریکا ( USPSTF ) در سال 2012 ، زمانی که هورمون درمانی را برای پیشگیری از بیماری قلبی ، جنون و پوکی استخوان تجویز کردند ، فهمیدند که این هورمون درمانی جایگزینی باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی ، بیماری کیسه صفرا ، خطر تدریجی جنون و نیز ابتلا به سرطان سینه می شوند . این امر راجع به HRT با استروژن است . اگر برای کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی از استروژن یا HRT مخلوط استفاده می کنید ، با پزشک مشورت کنید . او حتما یک روش جایگزین بهتر و کم خطر به شما پیشنهاد می کند . مثل : تغییر سبک زندگی ، داروهای کاهش دهنده فشارخون و کلسترول و...


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: یائسه قلب ناراحتی قلبی زمان یائسگی یائسگی و بیماری قلبی یائسگی بیماری قلبی

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery THE WORLD'S FIRST FITNESS SOCIAL MEDIA PLATFORM FITNESS SOCIAL MEDIA
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.