یائسگی زودرس

بازدید از این مطلب: 2448 | | تاریخ نگارش:در ایالات متحده ، سن متوسط یائسه شدن ، 51 سال است . اما به علت ژنتیکی ، بیماری ، درمان های دارویی و... بعضی از خانم ها قبل از 40 سالگی یائسه می شوند . یائسگی ای که قبل از 40 سالگی ایجاد شود ، چه طبیعی باشد و چه القا شده ، به آن یائسگی زودرس می گویند . علاوه بر گرگرفتگی و حالت دل آشوبه و اضطراب که علائم طبیعی یائسگی هستند ، خانم هایی که دچار یائسگی زودرس می شوند ، علائم روحی و فیزیکی دیگری نیز دارند . مثلا چون یائسگی نشان دهنده پایان سال های باروری یک خانم است ، برای خانمی که می خواسته باردار شود ، یائسه شدن خیلی وحشتناک خواهد بود .

علائم یائسگی زودرس چه هستند ؟

علائم معمولا شبیه یائسگی طبیعی هستند :

 • پریود شدن نامنظم و یا از دست رفته
 • پریودهایی که شدیدتر و یا ملایم تر از حد معمول اند
 • گرگرفتگی ( یک داغ شدن ناگهانی که در قسمت بالایی بدن پخش می شود )

این ها علائمی هستند که نشان می دهند تخمدان یک خانم ، استروژن کم تری تولید می کند . علاوه بر علائم بالا ، بعضی ها علائم دیگری نیز تجربه می کنند :

 • خشکی واژن ( واژن ممکن است نازک تر شود و انعطاب پذیری آن کم تر گردد )
 • مشکلات مثانه و سخت بودن کنترل ادرار
 • تغییرات روحی ( افسردگی ملایم ، دل آشوبه و حساس شدن )
 • پوست ، چشم و دهان خشک
 • مشکلات و اختلالات خواب
 • کاهش میل جنسی

اگر زیر 40 سال سن دارید ، به پزشک مراجعه کنید تا بفهمد شما دچار یائسگی زودرس شده اید یا نه

یائسگی زودرس می تواند به عوامل زیر مرتبط باشد :

 • شیمی درمانی
 • شما یا یکی از اعضای خانواده تان ناهنجاری خورایمنی مثل بیماری گراو یا لوپوس دارید
 • به مدت بیش از یک سال است که سعی می کنید باردار شوید اما موفق نمی شوید
 • مادر یا خواهر شما دچار یائسگی زودرس شده است

یائسگی زودرس چگونه تشخیص داده می شود ؟

برای تشخیص ، معمولا پزشک از شما یک آزمایش فیزیکی و نیز تست خون را برای پی بردن  به حالاتی مثل حاملگی و نیز بیماری تیروئید ، می گیرد . پزشک ممکن است از شما آزمایشی بگیرد تا سطح استرادیول را اندازه گیری نماید . سطح پایین استرادیول ( نوعی استروژن ) می تواند معین کند که تخمدان های شما دارند از کار می افتند یا نه . هنگامیکه سطح استرادیول کم تر از 30 باشد ، می تواند نشان دهد که شما یائسه شده اید . اما بهرحال مهم ترین آزمایش تعیین کننده این مسئله ، سطح FSH ( هورمون محرک فولیکول ) در خون است . FSH باعث تحریک تخمدان های شما برای ساخت استروژن می شود و اگر در خون زیاد شود ، به این معنی است که دیگر توسط تخمدان ها جذب و دریافت نمی گردد . زمانی که سطح FSH در خون بیشتر از 40mIU/mL شود ، معمولا نشان دهنده یائسگی است .

ایا عوامل دیگری وجود دارد که خانمی را در یائسگی زودرس تحت تاثیر قرار دهند ؟

خانم هایی که دچار یائسگی زودرس می شوند ، همانند خانم هایی که طبیعی یائسه می شوند ، کاهش سطح استروژن را به دلیل توقف عملکرد تخمدان دارند .  کاهش سطح استروژن می تواند منجر به تغییرات در سلامتی یک خانم شود و خطر ابتلا به بیماری هایی مثل پوکی استخوان را در وی افزایش دهند . دیگر خطرات شامل افزایش خطر ابتلا به سرطان تخمدان و کولون ، بیماری های دندانی ، افتادن دندان ها و... می شود . بهرحال خانم هایی که دچار یائسگی زودرس می شوند نسبت به خانم هایی که طبیعی یائسه می شوند ، سال های بیشتری از زندگی شان را باید بدون استروژن سپری کنند و این امر سبب قرار گرفتن بیشتر آن ها در معرض خطرهای ذکر شده می گردد .

یائسگی زودرس چگونه درمان می شود ؟

علائم و بیماری های حاصل از یائسگی زودرس و نیز مشکلات روحی حاصل از آن می تواند با روش هایی همانند روش های مورد استفاده در یائسگی طبیعی ، مورد درمان و مدیریت قرار گیرد . خانم هایی که به علت یائسگی زودرس دیگر قادر به بارداری نیستند باید راجع به این مسئله با پزشک و یا متخصص دستگاه تولید مثل صحبت کنند .

آیا یائسگی زودرس برگشت پذیر است ؟

معمولا نه...همین که یائسه شوید ، بعید به نظر می آید که دوباره به حالت قبل برگردید .


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: یائسه یائسه شدن در سن پایین یائسگی زودرس یائسگی یائسگی در سن پایین علائم یائسگی زودرس

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery THE WORLD'S FIRST FITNESS SOCIAL MEDIA PLATFORM FITNESS SOCIAL MEDIA
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.