پ‍ی‍ت‍ری‍ازی‍س‌ روب‍را پ‍ی‍لاری‍س

بازدید از این مطلب: 4255 | | تاریخ نگارش:پ‍ی‍ت‍ری‍ازی‍س‌ روب‍را پ‍ی‍لاری‍س – یک اختلال پوستی نادر

اختلال پوستی پ‍ی‍ت‍ری‍ازی‍س‌ روب‍را پ‍ی‍لاری‍س یا PRP بسیار کمیاب است و لزوماً خطرناک نیست، اما برای افراد مبتلا ناخوشایند و ناراحت کننده است. تاثیر آن بر زنان و مردان یکسان است، ممکن است در دوران کودکی و یا بزرگسالی رخ دهد، و تنها بخشی از بدن یا کل بدن یک فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

 در واقع این بیماری قابل درمان نیست، اگر چه در برخی موارد به خودی خود از میان می رود و علائم آن را می توان کنترل نمود. در صورتیکه PRP در شما شخیص داده شده باشد، درک علل و علائم آن، و انتخاب گزینه های درمانی، بهترین راه برای رسیدگی به این بیماری است.

علائم و نشانه های pilaris pityriasisrubra شامل تکه های بزرگ نارنجی مایل به قرمز یا فلس های پلاک مانند بر روی پوست، همراه با ضخیم شدن و پوسته پوسته شدن پوست است. این لکه ها معمولاٌ خیلی خارش دارند و ناراحت کننده هستند. ضخیم شدن پوست ممکن است در پا و دست نیز ظاهر می شود و بیمار همچنین ممکن است متوجه ی برآمدگی هایی در اطراف فولیکول های مو شود. در برخی افراد مبتلا، همچنین تورم پاها یا سایر قسمت های بدن وجود دارد.


فرم های بسیاری از PRP وجود دارد

چندین شکل مختلف از PRP، از جمله آغاز کلاسیک آن در بزرگسالان وجود دارد. که رایج ترین نوع است و در زمان بلوغ آغاز می شود، همراه با علائمی که پس از چند سال از میان می روند. در موارد بسیار نادر، علائم باز خواهند گشت و بیماری به صورت دوره ای در می آید، یعنی چرخه ی ظاهر و ناپدید شدن ایجاد می گردد.

شروع غیر معمول آن در بزرگسالان بسیار نادر است؛  همچنین به نظر می رسد این نوع زمانی پدید می آید که یک شخص یک فرد، بزرگسال است اما علائم آن سالها، یا حتی دهه هاست که از میان رفته است.

به طور معمول شروعِ آن در نوجوانان است در زمانی که شرایط به نظر می رسد که فرد مبتلا، یک کودک است و این علائم در ظرف یک سال ناپدید می شوند. با آغاز PRP به صورت محدود و مشخص در نوجوانان، علائم قبل از اینکه یک کودک به سن بلوغ برسد، ظاهر می شوند و تنها دست ها، پاها، آرنج، زانو هستند. هنگامی که یک کودک به نوجوان تبدیل شود، این علائم معمولا از میان می روند.

سخت ترین شکل درمان PRP مربوط به HIV  است. این بیماری در زمانی که یک فرد به HIV مبتلا باشد، به سراغ فرد می آید و چون سیستم ایمنی بدن به علت بیماری سرکوب شده، درمان علائم آن مشکل است.


علل و درمان pilaris pityriasisrubra

یک چالش در درمان pilaris pityriasisrubra این است که هیچ علت قطعی شناخته شده برای آن وجود ندارد. برخی موارد آن ارثی هستند در حالی که برخی دیگر نه. به نظر می رسد اغلب موارد آن، بدون هر نوع علتی باشند، که پس از مدتی خود به خود، با یا بدون درمان ناپدید می شوند. برخی کارشناسان پیشنهاد می دهند که این بیماری ممکن است به دلیل نقص در چگونگی فرآوری ویتامین  A در بدن باشد، اگر چه این را توضیح نمی دهد که چرا علائم رفت و آمد انجام می دهند.

برخی از موارد PRP با یک نوع سرطان پوست همراه است اما این مورد بسیار نادر است. با این حال، هر کسی با این بیماری باید تست شده و اطمینان حاصل شود که ملانوم زیر لکه های PRP وجود نداشته باشد.

در اغلب موارد، PRP با بیماری های پوستی مشابه مانند پسوریازیس یا اگزما اشتباه گرفته می شود، و تنها زمانی تشخیص داده می شوند که به درمان استاندارد برای آن بیماری ها پاسخ داده نشود. دکتر نیز ممکن است بیوپسی پوست را انجام دهد، که یک بخش کوچکی از پوست را بریده و سپس در آزمایشگاه مورد مطالعه قرار می گیرد تا بیماری واقعی که باعث خشکی و پوسته پوسته شدن شده است، شناسایی شود.

خود بیماری قابل درمان نمی باشد اما علائم را می توان با کرم های موضعی که حاوی اسید لاکتیک است درمان نمود، که در خلاص شدن از شر پوست های خشن و پوسته پوسته کمک می کند. ویتامین A خوراکی علائم آن را کاهش می دهد، و یا بیمار ممکن است رتینوئید مصرف کند که دارویی برای کند نمودن رشد سلول های پوست است.

در برخی موارد، درمان با نور می تواند کمک کند. این امر در زمانی است که نور ماوراء بنفش بر روی منطقه آسیب دیده متمرکز شود که به نوبه خود سرعت درمان را زیاد می کند.

اگر شما به pilaris pityriasisrubra مشکوک هستید یا قبلاً تشخیص داده شده است، با دکتر خود در مورد گزینه های درمان در ارتباط باشید. بسیاری از موارد PRP ناپدید شده و هرگز باز نمی گردند،  شما می خواهید نسبت به درمان این بیماری اطمینان حاصل نمایید، به نحوی که پوست اطراف را تحت تاثیر قرار نگیرد و در زمان شیوع آن، به دلیل ظاهر پوست خود دچار خجالت یا ناراحتی غیر ضروری نشوید. 


ترجمه شده از وبسایت: www.skinsite.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: PityriasisRubra Pilaris

مقالات پیشنهادی مرتبط با: پ‍ی‍ت‍ری‍ازی‍س‌ روب‍را پ‍ی‍لاری‍س


پر بیننده ترین مطالب مرتبط با: پ‍ی‍ت‍ری‍ازی‍س‌ روب‍را پ‍ی‍لاری‍س


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.