بثورات پیچک سمی

بازدید از این مطلب: 2111 | | تاریخ نگارش:دلایل

بثورات پیچک سمی و بلوط سمی به دلیل آلرژی به رزین یا صمغ این گیاهان ایجاد می شود، که به نام گیاهان سماق یا Rhu نامیده می شوند. نیازی نیست که در تماس مستقیم با برگ، ریشه، و یا شاخه از گیاهان سماق باشیذ تا مبتلا به این جوش ها شوید. رزین گیاه می تواند به طور غیر مستقیم به پوست شما برسد زمانی که شما لباس یا یک حیوان خانگی حامل رزین را لمس کنید. بلوط سمی می تواند از طریق هوا توسط گرده گسترش یابد.

مانند دیگر آلرژیها، آلرژی سماق اکتسابی است. شما با آن به دنیا نیامده اید. در حالی که برخی افراد خوش شانس هرگز به گیاهان سماق (Rhus) آلرژی ندارند، اغلب افراد در برخی از زمان ها حساس شده و آلرژی در آنها باقی می ماند. متاسفانه، هیچ راهی برای حساسیت زدایی افراد به گیاهان سماق وجود ندارد. این نوع از آلرژی نوعی از درماتیت تماسی آلرژیک است.


سرایت

  • جوش های ناشی از پیچک یا بوط سمی مسری نیستند. مایع داخل تاول ها موجب گسترش جوش نخواهند شد.
  • جوش های Rhus بلافاصله پس از تماس با رزین گیاه ظاهر نمی شوند، بلکه پس از یک دوره ی زمانی نهفته پدید می آیند. این دوره نهفته بین قرار گرفتن در معرض گیاه و ظاهر شدن جوش ها ممکن است به کوتاهی چهار ساعت یا به یلندی 10 روز باشد، که به حساسیت های فردی و میزان تماس با گیاه بستگی دارد. گاهی اوقات، پس از آغاز درمان، جوش های جدید به وجود می آیند. این جوش های جدید در مناطقی از بدن هستند که دوره نهفته آنها طولانی تر است.

درمان

  • بثورات Rhus  خود محدود هستند و دیر یا زود بدون درمان از میان می روند. در صورت وجود بثورات خفیف، به طبیعت اجازه دهید مسیر و زمان خود را طی کند ، اما در بثورات شدید نیاز است به دکتر مراجعه کنید و مشکلات و ناتوانی ناشی از آنها را درمان کنید.
  • بهترین و مطمئن ترین درمان برای بثورات Rhus یا سماق، یک درمان طبیعی مانند Sumactin و یا با محلول سولفات منگنز می باشد. تاثیر محلول سولفات منگنز نشان داده شده است، و برای غیر فعال ساختن اوروشیول بر روی پوست و برای تسکین خارش مناسب است. محلول سولفات منگنز احتمالا به عنوان یک عامل شلاته (کیلیت ساز) برای سم زدایی اوروشیول عمل می کند. پاک کننده ی Dr. West’s Poison Ivy, Oak, Sumac از رایج ترین محلول های منگنز سولفات موجود برای درمان بثورات سماق یا Rhus است.
  • آماده سازی کورتیزون نوع خوراکی به طور چشمگیری در درمان بثورات سماق موثر است. و در بسیاری از افرادی که این دارو را برای یک دوره کوتاه (2-3 هفته) مصرف کرده اند، سالم است. اگر شما زخم معده، فشار خون بالا یا دیابت دارید، باید کورتیزون تنها تحت نظارت پزشک مصرف شود.
  • بهبود جوش باید سریع و یکنواخت خواهد شد. که به دریافت کافی کورتیزون بستگی دارد. اگر بثورات شما به طور یکنواخت بهبود نداشته باشد، با پزشک تماس بگیرید و روش درمان خود را تغییر دهید.
  • هنگامی که تورم کاهش یافته است، آماده سازی کورتیزون به شما کمک خواهد کرد تا بثورات خود را التیام بخشید. تا زمانی که تورم کاهش نیافته باشد و تاول متوقف نشده باشد، آن را بکار نبرید زیرا موثر نخواهد بود.
  • ممکن است از حمام یا دوش مثل همیشه استفاده کنید. بعد از حمام تا جایی که می توانید آب را سرد کنید،  (پایین را ببینید)، و صابون را بر روی بثورات خود استفاده نکنید چرا که ممکن است تحریک کننده باشد.

پیشگیری

  • تنها راه برای جلوگیری از بثورات سماق یا Rhus  جلوگیری از تماس با رزین گیاه است. توصیه سنتی شستشو با صابون قوی و آب گرم پس از تماس با رزین است. هیچ آسیبی نمی رساند، اما شستن، تنها 15 دقیقه پس از قرار گرفتن در معرض رزین موثر است. شما باید لباس، حیوانات خانگی، و ابزار ی که ممکن است دوباره در معرض رزین قرار گرفته باشند را بشویید.
  • گیاهان سماق  (Rhus) ممکن است دلیل بثورات و جوش در طول سال باشند. ریشه و ساقه می تواند مانند برگ ها باعث جوش زدن شوند. اگر شما نمی توانید پیچک سمی یا بلوط سمی را بشناسید، از کسی بخواهید آنها را معرفی کند، بنابراین شما می توانید از آنها اجتناب کنند.

ترجمه شده از وبسایت: www.skinsite.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: poison ivy Rhus Allergy Oak Allergy

مقالات پیشنهادی مرتبط با: بثورات پیچک سمی


پر بیننده ترین مطالب مرتبط با: بثورات پیچک سمی


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.