پورفیریا کوتانئا تاردا

بازدید از این مطلب: 3165 | | تاریخ نگارش:علائم پورفیریا کوتانئا تاردا چیست؟

Porphyria Cutanea Tarda یا PCT یک اصطلاح بسیار فنی برای حساسیت شدید به نور خورشید است. کسانی که در این وضعیت قرار دارند می توانند علائم شدیدی را تجربه کنند بطوریکه باعث به خطر انداختن زندگی شان شود. علائم مختلفی برای این بیماری وجود دارد و با وجود اینکه نادر است بسیار جدی است. اما گزینه های درمانی برای افراد مبتلا وجود دارد. چند واقعیت ساده درباره Porphyria Cutanea Tarda را در نظر بگیرید. بنابراین بهتر می توانید علائم و دلایل آن را، اگر این تشخیص را دریافت کرده باشید، درک کنید.


علائم و دلایل PCT چیست؟

PCT کمبود یک آنزیم خاص به نام هم را است که به طور معمول در کبد ایجاد ایجاد می شود. در برخی مواقع این بیماری می تواند توسط تغییر در ژن ارثی ایجاد شود، اما در سایر موارد توسط عوامل خارجی ایجاد می شود. به عنوان مثال جانبازان جنگ که از مواد سمی به نام Agent Orange استفاده می کنند، اغلب PCT را گسترش می دهند.

کسانی که با تغییر ژن باعث ایجاد PCT می شوند لزوما باعث پیشرفت علائم این وضعیت نمی شوند، HIV، هپاتیت C، سطح خاصی از استروژن و سوء مصرف الکل خطر اینکه فرد باعث پیشرفت علائم شود را افزایش می دهد.

بیماری های کبد و مازاد آهن در سیستم می تواند این خطر را افزایش دهد. حساسیت شدید بیمار به نور خورشید هنگامی است که آن ها نتایج PCT را دارند که شامل تاول به همراه رنگدانه افزایش یافته، رشد بیش از حد مو و نازک شدن واقعی از پوست در مناطق آسیب دیده است. خارش و ورم نیز شایع است.هنگامی که افراد با علائم شدید در معرض نور آفتاب قرار می گیرند،می توانند دچار رخوت، دل درد، بی حس شدن، سوزن سوزن شدن، حالت تهوع و یبوست شوند. آنها همچنین ممکن است درد در شکم و پشت را تجربه کنند.

در موارد بسیار شدید یک فرد همچنین می تواند تغییرات شخصیتی و اختلالات خلقی را تجربه کند. یک فرد با PCT ممکن است خطر افزایش تاول های تشکیل شده بر روی پوست پس از آسیب های جزیی را تجربه کند. آن ها ممکن است پر از چرک و کیست های کوچک، که احتمالا زمانی که زخم التیام یافته است، باشند.


گزینه های درمان Porphyria cutanea tarda

در گام اول درمان PCT ، خطر شیوع بیماری را کاهش دهید. بسیاری از کسانی که مبتلا به این بیماری هستند متوجه شده اند که پوشاندن پنجره های خانه شان با یک پرده نازک که نور را مسدود کند، می تواند مفید باشد. آن ها هنگامی که مشغول فعالیت در بیرون هستند اغلب لباس آستین بلند پوشیده و از یک چتر به عنوان سایه بان استفاده می کنند. استفاده از ضد آفتاب قوی می تواند مفید باشد.

اجتناب از الکل، استروژن، و آهن نیز بسیار مهم است. یک فرد با PCT ممکن است از خوردن گوشت قرمز بخاطر آهن بالای آن خودداری کند و از الکل پرهیز کند.

تزریق هم را می تواند به کاهش علائم PCT کمک کند. گرفتن خون به منظور کاهش سطح آهن در بدن می تواند خطر ابتلای فرد به بیماری و علائم آن را کاهش دهد.

برخی از داروها نیز می تواند به مدیریت علائم کلی کمک کنند. برای هر فردی با porphyria cutanea tarda بسیار مهم است تا آنجا که ممکن است از تحریک علائم خودداری کنید. از نور مستقیم خورشید اجتناب کرده و از الکل پرهیز کنید.

معمولا هر دو هفته یک بار خون گرفته می شود. بنابراین در حفظ وقت های خود بکوشید. در مورد هر گونه شیوع با دکتر خود صحبت کرده و مطمئن باشید که اطلاعات پزشکی اضطراری در تمام زمان ها در دست است، زیرا علائم شدید ممکن است به بستری شدن در بیمارستان نیاز داشته باشد.


ترجمه شده از وبسایت: www.skinsite.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: Porphyria Cutanea Tarda PCT

مقالات پیشنهادی مرتبط با: پورفیریا کوتانئا تاردا


پر بیننده ترین مطالب مرتبط با: پورفیریا کوتانئا تاردا


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.