سرطان سلولی فلسی پوست

بازدید از این مطلب: 4495 | | تاریخ نگارش:تعریف

سرطان سلولی فلسی پوست یک شکل از سرطان پوست است که معمولاً در نتیجه آسیب بلند مدت نور خورشید به پوست است. سرطان سلولی فلسی پوست آهسته و پیوسته بزرگ شده و می تواند به بافت مجاور مانند چشم، حمله کند. آنها همچنین اگر زود درمان نشوند می توانند به نقاط دورتر بدن (متاستاز) گسترش یابند. تنها راه مطمئن برای بیان این که آیا رشد پوست، سرطانی است، بیوپسی می باشد. این شامل برداشتن یک قطعه کوچک از پوست و نظر یک آسیب شناس در زیر میکروسکوپ در آزمایشگاه تشخیص طبی می باشد. بیوپسی سرطان را برطرف نمی کند، آن تنها بخش بالایی (مانند نوک یک کوه یخ) را بر می دارد. گاهی اوقات پوست پس از بیوپسی التیام می یابد زیرا آن بیش از بخش سرطانی رشد می کند. این بدان معنی نیست که سرطان از بین رفته است، به این معنی است که سرطان در حال حاضر با یک پوششی از پوست پوشیده شده است. اگر سرطان به طور کامل برطرف شود، آن می تواند به عمق پوست برود و متاستاز (نفوذ سرطان به بخش داخلی) ارگان های داخلی بدن باعث مرگ می شود.


دلایل

  • قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به طور مکرر و طولانی مدت باعث آسیب پوست می شود که ممکن است سرطان سلولی فلسی را توسعه دهد.
  • آسیب نور آفتاب مسئول کارسینوم سلول سنگفرشی (سرطان سلولی فلسی) معمولاً سال های قبل از شروع سرطان رخ می دهد.
  • کارسینوم سلول سنگفرشی (سرطان سلولی فلسی) بر روی صورت شایع تر می باشد زیرا صورت نور آفتاب بیشتری نسبت به سایر نقاط بدن دریافت می کند.
  • افرادی دارای پوست لطیف تر نسبت به افراد با پوست تیره تر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان هستند، زیرا رنگدانه های پوست از پوست محافظت می کنند. افراد با نژاد آفریقایی با پوست بسیار تیره عملاً هرگز مبتلا به سرطان سلولی فلسی (کارسینوم سلول سنگفرشی) پوست نمی شوند.
  • افرادی که یک کارسینوم سلول سنگفرشی (سرطان سلولی فلسی) دارند، احتمال ابتلای آنها بیشتر است. اغلب مردم به یک سرطان سلول سنگفرشی ثانویه نزدیک به نقطه ای که درمان شده اند مبتلا می شوند، به این دلیل که پوست اطراف آن نیز به همان اندازه توسط نور خورشید آسیب دیده است که پوست آسیب دیده در آن اولین کارسینوم سلول سنگفرشی رشد کرده است.

پیشگیری

  • قرار گرفتن در معرض نور خورشید و حمام آفتاب گرفتن باعث آسیب تدریجی پوست می شود، حتی اگر از آفتاب سوختگی اجتناب شود. ده تا چهل سال می تواند بین زمان قرار گرفتن در معرض آفتاب و توسعه سرطان سلول سنگفرشی (سرطان سلولی فلسی) پوست طول بکشد.
  • آسیب های نور خورشید دائمی و غیر قابل برگشت هستند. شما باید کرم ضدآفتاب و یا مرطوب کننده با SPF 15 یا بالاتر را هر روز قبل از خروج از خانه بر روی پوست بمالید. به دریا نروید و سعی کنید از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به طور کامل اجتناب نمایید. آسیب قبلاً وارد شده است، کمی نور بیشتر خورشید تفاوت زیادی را ایجاد نخواهد کرد.
  • برخی از کسانی که کارسینوم سلول سنگفرشی (سرطان سلولی فلسی) داشته اند نیاز به بررسی هر سه ماه یکبار به مدت دو سال برای تست پوست و سپس هر شش ماه در تمام طول زندگی دارند. حداکثر عود بیماری در طول دو سال اول می باشد.

ترجمه شده از وبسایت: www.skinsite.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: squamous cell carcinoma سرطان پوست

پر بیننده ترین مطالب مرتبط با: سرطان سلولی فلسی پوست


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.