تلوژن افلوویوم

بازدید از این مطلب: 2548 | | تاریخ نگارش:آیا می توان آسیب تلوژن افلوویوم مو را درمان کرد؟

تلوژن افلوویوم یکی از چند نام مورد استفاده برای شناسایی الگوهای مختلف ریزش مو می باشد. کلمه "افلوویوم" به معنای "ریزش" می باشد و یک چرخه ای را توضیح می دهد که به موجب آن رشد مو متوقف شده و به طور خود به خودی ریزش می یابد. این در واقع یک اتفاق کاملاً طبیعی است و نیاز به وجود یک دلیل برای هشدار خطر نیست، اما گاهی اوقات این چرخه طبیعی می تواند مختل شده و سپس مشکلاتی ممکن است رخ دهد.

تعریف فنی تلوژن افلوویوم به این صورت است که آن شرایطی است که با میزان غیر طبیعی موها در هنگام خواب و یا استراحت مشخص می شود. این زمانی است که مو در مرحله ایستا به طور منظم ریزش می یابد، بنابراین اگر یک درصد زیادی مو در این مرحله باقی می ماند، بیشتر از آن نسبت به حد معمول ریزش خواهد یافت. نتیجه نازک شدن سراسری موها می باشد، معمولاً فقط بر روی پوست سر وجود دارد اما در برخی موارد شدید همچنین می تواند ریزش مو در ابرو و منطقه ناحیه تناسلی نیز رخ دهد.

سه نوع اساسی تلوژن افلوویوم (TE) وجود دارد: یک شوک ناگهانی که می تواند باعث از دست دادن ناگهانی و دراماتیک مو شود به طوری که آن فورا وارد مرحله ایستایی می شود؛ از دست دادن تدریجی مو به طوری که مو وارد مرحله ایستایی به طور معمول می شود، اما از آن بیرون نمی آید و به جای آن شروع به ریزش می کند؛ یا یک سری از چرخه های رشد سریع که از رشد موی مبتلا جلوگیری کرده و مو وارد مرحله ایستایی شده و در نتیجه مو ریزش می یابد.


چه چیزی باعث این ریزش مو می شود؟

در دوران بارداری، فولیکول های مو بیشتر در مرحله رشد باقی می مانند. پس از بارداری، نسبت بیشتری از این موها به مرحله ایستایی می روند، که باعث افزایش ریزش خود اصلاحی موقت موها می شود.

همین پدیده می تواند پس از قطع قرصهای ضد بارداری دیده شود.

آنفلوآنزا یا استرس نیز می تواند باعث تلوژن افلوویوم شود.

متأسفانه، بسیاری موارد وجود دارد که ما هنوز در مورد این بیماری نمی دانیم، که تعیین کننده علت اصلی مشکل می باشد. همراه با شرایطی مانند بارداری که می توانند بر تعادل هورمون ها و استرس شدید تأثیر بگذارند، تصور بر این است که کمبودهای تغذیه ای نیز ممکن است نقش مهمی در توسعه تلوژن افلوویوم بازی کند. به طور خاص، کمبود آهن، ناشی از خوردن یک رژیم غذایی که به مقدار کافی از گوشت قرمز را شامل نمی شود، می تواند بر رشد مو تأثیر بگذارد.


آیا درمانی برای تلوژن افلوویوم وجود دارد؟

هیچ درمانی برای تلوژن افلوویوم وجود ندارد، به طوری که این شرایط در نهایت خود را تصحیح می کنند. همه موهای از دست رفته در نهایت جایگزین خواهند شد.

در حالی که هیچ درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد، روش توصیه شده، شناسایی استرس اساسی می باشد که باعث ایجاد آن شده و گام هایی را برای رفع آن برمی دارد. اگر علت زمینه ای چیزی متمایز شده باشد، مانند داشتن عمل جراحی یا مصرف دارو خاص، می تواند به راحتی انجام شود. در موارد دیگر، ممکن است شناسایی یک عامل استرس زای خاص دشوارتر باشد.

از آنجا که گام های بسیاری در درک و درمان تلوژن افلوویوم (TE) برداشته شده است، اگر یک عامل استرس زای خاص تشخیص داده نشود، پس شما تنها باید منتظر شرایط بیرونی باشید. برخی از متخصصان پوست سعی کرده اند با استفاده از داروی مینوکسیدیل رشد موها را تحریک کنند، اما این نتایج در بهترین حالت اگر عامل استرس اصلی مشخص نشود، محدود می شوند.


ترجمه شده از وبسایت: www.skinsite.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: Telogen Effluvium

مقالات پیشنهادی مرتبط با: تلوژن افلوویوم


پر بیننده ترین مطالب مرتبط با: تلوژن افلوویوم


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.