درمان های طبیعی برای دیابت نوع 2

بازدید از این مطلب: 1635 | | تاریخ نگارش:درمان دیابت می تواند شامل بسیاری از عناصر، از جمله داروهای سنتی، طب جایگزین، و درمان های طبیعی باشد.

درمان های جایگزین انواع تخصص ها را دربرمی گیرد که شامل تمام چیزها از رژیم غذایی و ورزش تا شرایط ذهنی و تغییر شیوه زندگی می باشد. نمونه هایی از درمان های جایگزین شامل طب سوزنی، هدایت تصویری، درمان کایروپراکتیک، یوگا، هیپنوتیزم، بازخورد زیستی، آروماتراپی، ورزش های آرامش بخش، داروهای گیاهی، ماساژ، و بسیاری دیگر می باشند.

مرکز ملی طب مکمل و جایگزین، بخشی از موسسه ملی بهداشت، طب مکمل و جایگزین را به عنوان یک «گروه پزشکی گوناگون و سیستم های مراقبت از سلامتی، روش ها و محصولاتی که در حال حاضر بعنوان بخشی از پزشکی مرسوم درنظر گرفته نمی شوند را  تعریف می کند.

طب مکمل با درمان مرسوم استفاده می شود، در حالی که طب جایگزین به جای طب رایج استفاده می شود.

برخی از افراد مبتلا به دیابت از طب مکمل یا جایگزین برای درمان دیابت استفاده می کنند. اگر چه برخی از این درمان ها ممکن است موثر باشد، باقی بی اثر یا حتی مضر می باشند. بیمارانی که طب مکمل و جایگزین استفاده می کنند نیازاست که به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی شان اجازه دهند که آنها از آنچه انجام میدهند، با خبر باشند.

چه درمان جایگزینی به جای درمان دیابت استفاده می شود؟

طب سوزنی

طب سوزنی روشی است که پزشک سوزن بسیار نازک به نقاط تعیین شده در روی پوست وارد می کند. برخی از دانشمندان می گویند که طب سوزنی باعث انتشار پمسکن های طبیعی از بدن می شود. نشان داده شده طب سوزنی برای تسکین درد مزمن اعمال شده است. طب سوزنی گاهی اوقات توسط افراد مبتلا به نوروپاتی، آسیب عصبی دردناک دیابت استفاده می شود.

پس خوراند زیستی

پس خوراند زیستی یک تکنیک است که کمک می کند تا یک فرد بیشتربرای یادگیری در مقابله با پاسخ بدن به درد آگاه باشد. این روش درمانی جایگزین بر تکنیک های تمدد اعصاب و کاهش استرس است.

هدایت تصویری

یک تکنیک تمدد اعصاب است که برخی از افراد حرفه ای که از بیوفیدبک استفاده می کنند نیز انجام میدهند. با هدایت تصویری، فرد به تصاویر مسالمت آمیز روانی مانند امواج اقیانوس فکر می کند. تصاویر فرد ممکن است کنترل و یا درمان یک بیماری مزمن، مثل دیابت را شامل شود. مردم با استفاده از این روش می گویند این تصاویر مثبت می تواند وضعیت شان را تسکین دهد.


از چه مکمل های طبیعی برای درمان دیابت استفاده می شود؟

کروم

فایده کروم اضافه برای دیابت مورد بررسی قرار گرفته و برای چندین سال مورد بحث هست. مطالعات متعددی گزارش دادند که ممکن است مکمل کروم کنترل دیابت را بهبود بخشد. کروم که به منظور تولید فاکتور تحمل گلوکز نیاز است، کمک می کند که عملکرد انسولین را بهبود بخشد. به دلیل اینکه اطلاعات نا کافی در مورد استفاده از کروم برای درمان دیابت ، هیچ توصیه برای مکمل وجود ندارد.

جینسینگ

انواع مختلفی از گیاهان به عنوان جینسینگ اشاره می شوند، اما اکثر مطالعات جینسنگ و دیابت، از جینسینگ آمریکا استفاده کرده اند. این مطالعات برخی از اثرات کاهش قند در قبل صبحانه و سطح قند خون پس از وعده غذایی در سطح A1C (به طور متوسط ​​سطح قند خون در طی یک دوره سه ماهه) را نشان داده اند.  با این حال، مطالعات طولانی مدت بزرگتر و بیشتر قبل از توصیه های کلی برای استفاده از جینسینگ مورد نیاز است. محققان همچنین تعیین کرده اند که مقدار مولفه کاهش قند در گیاهان جینسنگ به طور گسترده متفاوت است.

منیزیم

اگر چه ارتباط بین منیزیم و دیابت برای چندین دهه مورد مطالعه قرار گرفته است، با این حال هنوز به طور کامل شناخته نشده است. مطالعات نشان می دهد که کمبود منیزیم ممکن است کنترل قند خون دیابت نوع 2 را بدتر کند. دانشمندان می گویند که از کمبود منیزیم ترشح انسولین در پانکراس قطع میشود و مقاومت انسولین در بافت های بدن افزایش می یابد. شواهد نشان می دهد که کمبود منیزیم ممکن است به عوارض خاص دیابت نیز کمک کند. یک تحلیل جدید نشان داد که مردم با مصرف رژیم غذایی منیزیم بیشتر (از طریق مصرف غلات کامل، آجیل، سبزیجات برگ سبز و) خطر دیابت نوع 2 را کاهش داده اند.

وانادیم

وانادیم یک ترکیب یافت شده در مقادیر بسیار ناچیزی در گیاهان و حیوانات است.  مطالعات اولیه نشان داد که وانادیم سطح قند خون در حیوانات مبتلا به دیابت نوع 1و نوع2 را نرمال کرده است. یک مطالعه اخیر نشان داد که وقتی به افراد مبتلا به دیابت وانادیم داده شد، افزایش جزئی در سطح حساس انسولین را گسترش دادند  و قادر به کاهش انسولین مورد نیاز بودند.  در حال حاضر محققان می خواهند درک کنند که وانادیم در بدن چگونه کار می کند، عوارض جانبی بالقوه آن را کشف کنند و دوز مطمئن آن را تخمین بزنند.

کوآنزیم  Q10

کوآنزیم Q10، اغلب به عنوان CoQ10 اشاره می شود (نام های دیگرش شامل ubiquinol و ubiquinone می شود)یک ماده شبه ویتامین است. CoQ10  کمک می کند تا سلول ها انرژی تولید کنند و به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کنند. گوشت و غذاهای دریایی حاوی مقادیر کمی از CoQ10 هستند. مکملها به عنوان قرص و کپسول به بازار عرضه شده اند. شواهد نشان می دهد که ارزیابی اثربخشی CoQ10  به عنوان یک طب مکمل و جایگزین برای دیابت کافی نیست. CoQ10   کنترل قند خون را تحت تاثیر قرار نمی دهد.


چه غذاهای گیاهی برای درمان دیابت استفاده می شود؟

در زیر غذاهای گیاهی که گاهی اوقات برای درمان دیابت به خصوص برای کسانی که مبتلا به دیابت نوع 2 هستند، مورد استفاده قرار میگیرد.

 • مخمر ابجو
 • گندم سیاه
 • کلم بروکلی و سبزهای مرتبط دیگر
 • دارچین
 • میخک
 • قهوه
 • بامیه
 • نخود فرنگی
 • دانه شنبلیله
 • سیج

اکثر غذاهای گیاهی غنی از فیبر، ویتامین و مواد معدنی هستند، که در افراد مبتلا به دیابت برای سلامتی مهم می باشند.  برخی از مطالعات جدید نشان می دهد که غذاهای گیاهی خاص - دارچین، میخک، و قهوه - در واقع ممکن است در مبارزه با التهاب یاری دهنده باشند و به انسولین که، هورمون کنترل قند خون است، کمک کنند. مطالعات نشان داده اند که عصاره دارچین می تواند سوخت و ساز قند را بهبود بخشد، ترشح انسولین را تحریک  کند، که همچنین بر متابولیسم کلسترول موثر باشد. همچنین یافت شده است که عصاره روغن میخک (اوژنول) عملکرد انسولین و قند کمتر، کلسترول تام، LDL و تری گلیسیرید را بهبهو می بخشد. یافته های اخیر نشان می دهد که یک ترکیب ناشناخته در قهوه ( بدون کافئین) ممکن است حساسیت به انسولین را افزایش و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

با این حال، شواهد علمی تا کنون نقش سیر، زنجبیل، جینسینگ، زالزالک، و یا گزنه در بهره کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت پشتیبانی نمی کند.  اگر شما مبتلا به دیابت هستید و با توجه به در نظر گرفتن هر یک از این مواد گیاهی برای درمان دیابت،  برای اطمینان قبل از مصرف با دکتر خود صحبت کنید.


مواد کنترل وزن که برای درمان دیابت استفاده می شود کدامند؟

غذاهای گیاهی گاهی اوقات برای درمان دیابت به خصوص برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می شوند، در ادامه گفته شده است.

از آنجا که وزن و دیابت مرتبط هستند، بسیاری از افراد مبتلا به دیابت به درمان های جایگزین طبیعی برای درمان دیابت مراجعه می کنند، به خصوص آنهایی که کمک به کاهش وزن میکند، از جمله:

 • کیتوزان
 • آموزش زبان (هیدروکسی سیتریک اسید)
 • کروم
 • پیروات
 • سیزاب
 • خربزه تلخ به زبان چینی
 • بوش برگ شیرین
 • اسید Aristolochic

علاوه بر این، ترانس درمال (پچ پوستی) سیستم همچون اسپری دهان به منظور کاهش اشتها و تسهیل کاهش وزن توسعه یافته اند. یک سیستم پچ مقدار هومیوپاتی از 29 ترکیب مختلف برای کاهش اشتها استفاده می کند. پایین ترین خط چیست؟ مطالعه منتشر شده در دسترس بر روی آثار آن وجود ندارد.


آیا واقعا گیاهان برای درمان دیابت بی خطر هستند؟

در سال 2003، افدرین - همچنین به عنوان huang ma  شناخته شده - اولین محرک گیاهی را ارایه کرد که اکنون توسط FDA  ممنوع اعلام شد. پر طرفدار ترین ترکیب پر فروش داروهای کاهش وزن، افدرین بود که برخی مزایا را داشت.  با این حال، مدارک قابلیت آسیب رساندن  آن ارزشمند تر بود. در دوزهای بالا، افدرین باعث بی خوابی (به سختی به خواب رفتن و خواب ماندن)، فشار خون بالا، گلوکوم، و احتباس ادراری معروف شده است.  این مکمل گیاهی نیز با موارد متعددی از سکته مغزی همراه بوده است.

کیتوزان از صدف گرفته شده است و توانایی اتصال به چربی و جلوگیری از جذب آن را دارد. اگرچه گفته می شود برای تسهیل کاهش وزن، مطالعات موجود تا کنون دلگرم کننده نبوده اند.
سیزاب، Momordica charantia، Sauropus androgynus، و اسید aristolochic با بیماری کبدی، بیماری ریوی، و بیماری های کلیوی در ارتباط اند.
به اصطلاح دیگر " راه حل چاقی" ذکر شده به دقت مورد مطالعه قرار نگرفته اند، ومواردی که بررسی شده اند، نتایج ناامید کننده به همراه داشتند.
همچنین، یک نظرسنجی اخیر از داروهای گیاهی برای چاقی پیدا شده است که بسیاری ازمواد آماده سازی آن حاوی سرب و آرسنیک و دیگر فلزات سمی است.  برخی نیز حاوی مواد تشکیل دهنده دیگرهستند که اعلام نشده است. گاهی اوقات، نیز هویت گیاهی اشتباه وجود دارد.


چه ملاحظاتی قبل از استفاده از درمان های طبیعی برای درمان دیابت نیاز است؟

قبل از اینکه در مورد استفاده از یک درمان طبیعی برای درمان دیابت فکر کنید، لازم است که به مطالب زیر توجه کنید:

 • با دکتر خود قبل از مصرف در مورد هر گونه دارویی که استفاده می کنید، از جمله محصولات گیاهی، مشورت کنید.
 • اگر شما تجربه عوارض جانبی مانند تهوع، استفراغ، ضربان قلب سریع، اضطراب، بی خوابی، اسهال یا بثورات پوستی دارید ،  مصرف محصول گیاهی را قطع کنید و بلافاصله با دکتر خود اطلاع دهید.
 • از آماده سازی ماده ای با بیش از یک گیاه اجتناب کنید.
 • مراقب ادعاهای تجاری در باره توانایی محصولات گیاهی باشید.به منابع علمی مبتنی بر اطلاعات توجه کنید.

مارک های محصولات طبیعی را با دقت انتخاب کنید. فقط مارک های که در لیست شان به نام علمی گیاهان، نام و آدرس سازنده، تعداد تولید بالاو تاریخ انقضا، دستورالعمل دوز دارو و عوارض جانبی بالقوه وجوددارد خرید کنید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: درمان سنتی دیابت نوع 2 طب سنتی دیابت نوع دو درمان خانکگی دیابت نوع 2

مقالات پیشنهادی مرتبط با: درمان های طبیعی برای دیابت نوع 2


پر بیننده ترین مطالب مرتبط با: درمان های طبیعی برای دیابت نوع 2


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان acupuncture toronto آموزشگاه زبان
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.