توده کیسه صفرا

بازدید از این مطلب: 651 | | تاریخ نگارش:سرطان چیست؟

بدن انسان ازتریلیون ها سلول زنده ساخته شده است.سلول های عادی بدن رشد می کنند، به سلول های جدید تقسیم می شوند و به یک روش منظم می میرند.در طول سال های اولیه زندگی یک فرد، سلول های طبیعی بدن سریع تر تقسیم میشوند واجازه می دهند تا شخص رشد کند. هنگامی که فرد بالغ می شو.د،بیشتر سلول ها تنها به جای سلول های فرسوده و یا سلول های در حال مرگ و یا برای تعمیر صدمات، تقسیم می شوند. سرطان آغاز می شود هنگامی که سلول ها در یک قسمت از بدن شروع به رشد خارج از کنترل کنند. انواع بسیاری از سرطان وجود دارد اما همه آن ها به دلیل رشد سلول های طبیعی و از کنترل خارج شدن آن ها، شروع می شوند. رشد سلول های سرطانی متفاوت از رشد سلول های طبیعی است.به جای مرگ، سلول های سرطانی همچنان به رشد و شکل دهی خود ادامه داده وسلول های غیر طبیعی جدید ایجاد می کنند.در اغلب موارد، سلول های سرطانی، تومور تشکیل می دهند.سلول های سرطانی همچنین می توانند به بافت های دیگر حمله کنند و این چیزی است که سلول های طبیعی نمی توانند آن را انجام دهند. رشد خارج از کنترل و حمله به بافت های دیگر هستند که باعث می شود یک سلول به یک سلول سرطانی تبدیل شود. سلول ها به دلیل آسیب به DNA به سلول های سرطانی تبدیل می شوند.DNA در هر سلولی وجود دارد و هدایت کننده تمام اقدامات آن است.در یک سلول طبیعی، زمانی که DNA آسیب می بیند سلول تعمیر می  شود و یا می میرد.در سلول های سرطانی، DNA آسیب دیده  قابل تعمیر نیست اما سلول نمی میرد.در عوض این سلول در ساختن سلول های جدید که بدن به آن نیاز ندارد،فعالیت می کند.این سلول های جدید شبیه DNAآسیب دیده ای است که همان سلول های غیر طبیعی را تولید کرده است.مردم می توانند   DNAآسیب دیده را به ارث ببرند اما اغلب DNA آسیب دیده موجب اتفاق افتادن اشتباهاتی می شود به طوری که سلول طبیعی تولید مثل کرده ویا هر چیزی را در محیط ایجاد می کند.گاهی اوقات علت آسیب DNA چیزی  آشکار مانند کشیدن سیگار است.اما اغلب موارد هیچ علت مشخصی برای آن وجود ندارد.سلول های سرطانی اغلب به دیگر بخش های بدن حرکت می کنند.جایی که آن ها شروع به رشد کرده وتشکیل تومورهای جدیدی را می دهند که جایگزین بافت های سالم می شود.این فرآیند متاستاز نامیده  می شود.متاستاز زمانی اتفاق می افتد که سلول های سرطانی وارد جریان خون یا عروق بدن ما شوند.مهم نیست که سرطان در کجا گسترش پیدا کرده است.سرطان بر اساس محلی که در آن آغازشده قابل درمان است.برای مثال، سرطان روده بزرگ که به کبد گسترش یافته است هنوز هم سرطان روده بزرگ است و سرطان کبد نشده است.انواع مختلف سرطان می توانند بسیار متفاوت باشند. آنها در سطوح مختلف رشد وپاسخ به درمان متفاوتی دارند. به همین خاطر است که چرا مردم مبتلا به سرطان نیاز به در مان نوع خاص  سرطان دارند.همه تومورها سرطانی می باشند. تومورهایی که سرطان نیستند، خوش خیم نامیده می شوند.تومورهای خوش خیم می توانند مشکلاتی را به وجود بیاورند.آن ها می توانند رشد کنند و بر روی اندامها وبافت های سالم فشار ایجاد کنند.اما آن ها نمی توانند در بافت های دیگر بدن رشد کنند.چون آن ها نمی توانند حمله کنند، آن ها همچنین می توانند به دیگر قسمت های بدن(متاستاز) گسترش پیدا کنند.این تومورها به ندرت تهدید کننده زندگی هستند.

سرطان کیسه صفرا چیست؟

سرطان کیسه صفرا سرطانی است که که در کیسه صفرا شروع می شود. برای درک این سرطان، ما به شما کمک می کنیم تا در مورد کیسه صفرا و آنچه  که نمی دانید، بیشتر بدانید.

درباره کیسه صفرا

کیسه صفرا یک ارگان کوچک گلابی شکل در زیر کبد است. هم کبد وهم کیسه صفرا پشت دنده پایین سمت راست قرار دارند.در بزرگسالان، کیسه صفرا  معمولا 3 تا 4 اینچ طول دارد و به طور معمول بزرگتر از 1 اینچ است.کیسه صفرا تغلیظ شده وموجب ذخیره سازی صفرا ومایع ساخته شده در کبد می شود.صفرا به هضم چربی در غذاها کمک می کند وآن ها را از طریق روده کوچک منتقل می کند. صفرا به طور مستقیم از کبد آزاد شده وبه روده کوچک منتقل می شود وبا در کیسه صفرا  ذخیره شده و بعد منتشر می شود. هنگامی که مواد غذایی(به خصوص  مواد غذایی چرب) هضم می شوند، کیسه صفرا منقبض شده و از طریق یک لوله کوچک صفراوی بنام مجرای سیستیک منتشر می شود. مجرای سیستیک به مجرای مشترک کبدی که از کبد می آید، می پیوندد و به شکل مجرای صفراوی مشترک در می آید. مجرای صفراوی مشترک با مجرای اصلی پانکراس (مجرای لوزالمعده) می  پیوندد و در دوازده (اولین قسمت روده کوچک) در آمپول واتر خالی می شود. کیسه صفرا مفید است اما شما لازم نیست بدانید که آن چگونه زندگی می کند. بسیاری از مردم کیسه صفرا را درزندگی طبیعی خود حذف می کنند.

انواع سرطان های کیسه صفرا

درحدود 9 تا 10نوع ازسرطانهای کیسه صفرا از نوع adenocarcinomas هستند. این نوع سرطان، سرطانی است که در سلول هایی  با خواص غده ای که خط بسیاری از سطوح داخلی و خارجی بدن (از جمله در داخل دستگاه گوارش) است، شروع  می شود. Papillary adenocarcinoma یا سرطان papillary یک نوع ازسرطان های کیسه صفرا است که شایسته ذکر ویژه است.هنگامی که در زیر میکروسکوپ دیده می شود، سلول های اینسرطان کیسه صفرا به صورت انگشت مانند مرتب شده  اند.به طور کلی، سرطان های papillary به احتمال زیاد در داخل کبد یا نزدیکی گره های لنفاوی رشد نمی کنند.آنها به پیش بینی قبل از مرض در مقایسه با انواع دیگر adenocarcinomas کیسه صفرا تمایل دارند.حدود 6 درصد از تمام سرطان های کیسه صفرا از نوع papillary adenocarcinomas هستند. انواع دیگر سرطان مانند adenosquamous carcinomas، کارسینوم سلول سنگ فرشی،کارسینوم سلول کوچک، و سارکوماس می توانند در کیسه صفرا توسعه پیدا کنند اما اغلب این مورد غیر معمول است.

آمارهای کلیدی در مورد سرطان کیسه صفرا چیست؟

برآورد انجمن سرطان آمریکا برای سرطان کیسه صفرا و نزدیک به مجاری صفراوی بزرگ در ایالات متحده برای سال 2015 عبارتند از:

در باره 10910 مورد جدید تشخیص داده شده:4990 مورد در مردان و 5920مورد در زنان بوده اند.

درباره 3700 مرگ ناشی از این سرطان:1660 مورد در مردان و 2040مورد در زنان بوده است.

از این موارد جدید، کمتر از 4 در هر 10نفر(در حدود 4000 مورد) سرطان کیسه صفرا خواهد بود.سرطان کیسه صفرا معمولا تا زمانی که پیشرفت حاصل نشده باشد و علائم خود را نشان ندهند، وجود ندارد.تنها در حدود 1 از 5 سرطان کیسه صفرا در مراحل اوبیه تشخیص داده میشود زمانی که سرطان هنوز از کیسه صفرا پخش و منتشر نشده باشد.شانس زنده ماندن برای بیماران مبتلا به سرطان کیسه صفرا تا حد زیادی بستگی به چگونگی پیشرفت آن دارد.برای آمار میزان زنده ماندن بخش آمارهای بقا برای سرطان کیسه صفرا را ببینید.


ترجمه شده از وبسایت: www.cancer.org


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: توده کیسه صفرا سرطان کیسه صفرا

مقالات پیشنهادی مرتبط با: توده کیسه صفرا


پر بیننده ترین مطالب مرتبط با: توده کیسه صفرا


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.