ام اس و خستگی

بازدید از این مطلب: 1632 | | تاریخ نگارش:در مبحث پزشکی، خستگی به معنای از پا افتادن نیست .از پای افتادن برای هر کسی اتفاق می افتد – حسی که انتظار می رود پس از فعالیت های خاص و یا در پایان روز احساس شود. معمولا می دانید چرا خسته  اید و خواب خوب شبانه مشکل را حل میکند.

خستگی کمبود انرژی روزانه است.  خستگی غیر معمول و یا بیش از حد در کل بدن که با خواب برطرف نمی شود که می تواند بصورت حاد (به مدت یک ماه یا کمتر) یا مزمن (که مدت آن از یک تا شش ماه یا بیشتر است)باشد. خستگی می تواند یک فرد را از فعالیت های معمول بازداشته و کمیت و کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

 به عقیده انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس، 80 درصد از افراد مبتلا به MS دچار خستگی می شوند. خستگی ناشی از MS روز به روز بدتر شده، اغلب با گرما و رطوبت تشدید می شود، و به طور ناگهانی و راحت تر نسبت به خستگی طبیعی برطرف می شود.


چه اقدامی باید در مقابل خستگی ناشی از ام اس انجام دهم؟

بهترین راه برای مبارزه با خستگی مربوط به MS درمان علت بنیادین بیماری می باشد. متاسفانه، علت دقیق خستگی ناشی از MS اغلب ناشناخته است، و یا ممکن است علل متعددی وجود داشته باشد. با این حال، می توانید با انجام کارهایی  به کنترل خستگی کمک کنید. در اینجا چند راهنمایی وجود دارد که عبارتند از:

ارزیابی وضعیت شخصیتان

 • ارزیابی سطح انرژی خود. فکر کنید که انرژی شما در بانک ذخیره می شود. واریز و برداشت باید در طول دوره روزانه  یا هفتگی انجام شود تا حفاظت از انرژی، جبران، ومیزان مصرف را متعادل سازد.  به مدت یک هفته کارهای روزانه خود را یادداشت کنید تا زمان هایی از روز را که بیشتر خسته هستید و یا بیشتر انرژی دارید را شناسایی کنید. توجه داشته باشید به آنچه فکر می کنید نیز ممکن است از عوامل مؤثر باشد.
 • نسبت به علائم هشدار دهنده شخصی خود درباره خستگی هوشیار باشید. علائم هشدار دهنده خستگی ممکن است شامل خستگی چشم، خستگی ساق پا، خستگی کل بدن،  سفت شدن شانه ها، کاهش انرژی یا کمبود انرژی، ناتوانی در تمرکز، ضعف و یا ناتوانی، درماندگی و یا فقدان انگیزه، خواب آلودگی، افزایش تحریک پذیری، عصبانیت، اضطراب، و یا عدم تحمل باشد.

انرژی خود را ذخیره سازی کنید

 • برنامه ریزی کرده و کار خود را ازپیش سازماندهی کنید . به عنوان مثال، ذخیره سازی مواد را تغییر دهید تا بیرون رفتن ها کاهش یابد، وظایف خود را در هنگام ضرورت به فرد دیگری محول کنید، و کارها را با هم ادغام کرده و کارهای مفصل را ساده سازی کنید.
 • برای استراحت برنامه ریزی کنید. به عنوان مثال، بین زمان استراحت و کار تعادل برقرار کنید و قبل از احساس خستگی استراحت کنید.  استراحت های کوتاه  و مکررمفید می باشد.
 • آرام پیش روید. یک سرعت متوسط ​​بهتر از عجله در کارهاست.  فشارهای ناگهانی و یا طولانی مدت را کاهش دهید. نشستن و ایستادن را با یکدیگر جایگزین کنید.
 • تمرین فیزیکی مناسب بدن را انجام دهید. هنگام نشستن، از یک صندلی با پشتی و تکیه گاه مناسب استفاده کنید .راست بنشینید کمر بصورت صاف بوده و شانه خود را عقب دهید. سطح کار خود را تنظیم کنید. کار را بدون خم شدن بیش از حد انجام دهید. هنگام خم شدن برای بلند کردن چیزی، زانوها را خم کرده و از عضلات ساق پای خود نه از کمر خود برای بلند کردن استفاده کنید. با زانو مستقیم کمر خود را به جلو خم نکنید. همچنین، سعی کنید چند بار کوچک را به جای یک بار بزرگ حمل کنید، و یا از یک سبد خرید استفاده کنید.
 • کار هایی که بالاتر از سرتان انجام می شوند را کمتر کنید. به عنوان مثال، از ابزار دسته بلند استفاده  کنید، وسایل را در جاهای پایین تر قرار دهید، و این فعالیت ها را تا هر زمان ممکن به دیگری محول کنید.
 • کارهایی که تنش عضلانی را افزایش می دهد کمتر کنید.
 • موقعیت زیست محیطی که باعث خستگی می شود را شناسایی کنید. به عنوان مثال، از ورزش و گرما اجتناب کنید، از سیگار و یا دودهای مضر دوری کنید، و از دوش آب گرم یا حمام طولانی اجتناب کنید.
 • فعالیت های خود را اولویت بندی کنید. تصمیم بگیرید که چه فعالیت هایی برای شما مهم هستند، و کدام یک را می توانید واگذار کنید. انرژی خود را بر روی وظایف مهم قرار دهید

تغذیه درست

 اگر به اندازه کافی غذا نخورید و یا از مواد غذایی مناسب استفاده نکنید، خستگی را اغلب بدتر می سازید. حفظ تغذیه خوب می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته و انرژی بیشتری داشته باشید

ورزش

کاهش فعالیت فیزیکی، که ممکن است در نتیجه بیماری یا درمان باشد، می تواند به خستگی و کمبود انرژی منجر شود. دانشمندان دریافته اند که در ورزشکاران حتی سالم که مجبور به صرف زمان های طولانی در رختخواب و یا نشستن در صندلی ها هستند  احساس اضطراب، افسردگی، ضعف، خستگی، و حالت دل آشوبه افزایش می یابد. ورزش با شدت متوسط ​​می تواند این احساسات را کاهش دهد، به شما کمک کند فعال باقی بمانید، و انرژی خود را افزایش دهید.

یادگیری مدیریت استرس

مدیریت استرس می تواند نقش مهمی در مبارزه با خستگی بازی کند در اینجا چند راهنمایی برای کمک جهت دوری از استرس ارائه شده است:

 • انتظارات خود را تعدیل کنید. به عنوان مثال، اگر شما یک لیست از 10 کار دارید که می خواهید برای امروز انجام دهید، آن را به دو فعالیت کاهش داده و بقیه  را برای روز دیگر قرار دهید. حس موفقیت روش خوبی برای کاهش استرس است.
 • به دیگران کمک کنید تا شما را درک کرده و از شما حمایت کنند. خانواده و دوستان می توانند برای شما مفید باشد اگر آنها بتوانند "خودشان را به جای شما بگذارند" و منظور شما ازخستگی را درک کنند. گروه های پشتیبانی می تواند یک منبع آرامش باشند. دیگر افراد مبتلا به MSوضعیت شما را درک خواهند کرد.
 • تکنیک های تمدد اعصاب. نوارهای صوتی که تنفس عمیق و یا تجسم را آموزش می دهند می توانند به کاهش استرس کمک کنند.
 • شرکت در فعالیت هایی که توجه شما را از خستگی دور می کند. به عنوان مثال، فعالیت هایی مانند بافندگی، خواندن، و یا گوش دادن به موسیقی نیاز به انرژی فیزیکی کمی دارند که و به توجه نیاز دارند.

اگر استرستان غیر قابل کنترل باشد، با دکتر خود صحبت کنید. آنها برای کمک به شما آنجا هستند.


 چه زمانی باید برای خستگی به دکتر مراجعه کنم ؟

 اگر چه خستگی یک نشانه شایع بوده و اغلب ازبیماری MS مورد انتظاراست، اما باید در صورت تمایل ،نگرانی های خود را به پزشکان خود ابراز کنید.  گاهی اوقات خستگی ممکن است یک سرنخ برای  بیماری های بنیادین دیگر باشد. برخی مواقع دیگر، ممکن است اقدامات درمانی بتواند از بروز خستگی جلوگیری کند.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: MS خسته شدن زیاد مولتیپل اسکلروزیس

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.