بارداری کاذب ( پسودوسیز )

بازدید از این مطلب: 8637 | | تاریخ نگارش:حاملگی کاذب

معمولا بارداری برای والدین هیجان انگیز است. اما همیشه با تولد یک کودک به پایان نمی رسد. در موارد نادر، زن تصور می کند که باردار است، فقط به این دلیل که علائم او شبیه بارداری است.

حاملگی کاذب که به آن پسودوسیز هم می گویند، باور کردن این موضوع است که شما در انتظار یک کودک هستید، در حالیکه در واقعیت این چنین نیست. افرادی با بارداری کاذب بسیاری از علائم بارداری را دارند به جز یک جنین واقعی. این شرایط غیر معمول در 1 تا 6 نفر از هر 22000 نفر به وجود می آید. حتی ممکن است مردان هم بارداری کاذب را تجربه کنند. به صورتی که بسیاری از علائم بارداری مثل افزایش وزن، تهوع، و کمردرد در آنها ایجاد می شود.


چه عواملی بارداری کاذب را به وجود می آورند؟

اخیرا پزشکان مسائل روانی و فیزیکی مربوط به پسودوسیز را درک نموده اند. با وجود این که علل دقیق آن هنوز مشخص نیست، اما پزشکان بر عوامل روانی تاکید بیشتری دارند.

وقتی یک زن تمایل شدیدی به بارداری دارد، که می تواند ناشی از ناباروری، سقط مکرر جنین، تاخیر در قاعدگی، یا تمایل به ازدواج باشد، بدن او برخی علائم بارداری را نشان می دهد (مثل تورم شکم، بزرگ شدن سینه، و حتی حس جنبش جنین). سپس مغز او چنین علائمی را با بارداری اشتباه می گیرد، و هورمون های مربوطه (استروژن و پرولاکتین) افزایش می یابد.

برخی محققین اظهار داشته اند که فقر، کمبود تحصیلات، سوء استفاده جنسی از کودکان، یا مشکلات در روابط، نقش مهمی در ایجاد بارداری کاذب ایفا می کنند. حاملگی کاذب با ادعای بارداری برای یک منفعت (مثلا منفعت مالی) یا توهم بارداری (مثل بیماران اسکیزوفرنی) متفاوت است.


علائم بارداری کاذب

زمان مبتلا به پسودوسیز علائم یکسانی با بارداری واقعی دارند، مثل:

  • قطع دوره قاعدگی
  • تورم شکم
  • بزرگ شدن سینه ها، تغییراتی در نوک پستان، و احتمالا تولید شیر
  • احساس حرکت جنین
  • تهوع و استفراغ
  • افزایش وزن

این نشانه ها برای چند هفته، 9 ماه، و یا حتی چندین سال باقی می مانند. درصد خیلی کمی از بیماران مبتلا به حاملگی کاذب با درد زایمان به مطب پزشک مراجعه می کنند.


آزمایش های مربوط به بارداری کاذب

جهت تعیین این که یک زن بارداری کاذب را تجربه می کند، ابتدا پزشک باید علائم او را ارزیابی نماید، یک آزمایش لگن و اولتراسوند شکم انجام دهد همان آزمایش هایی که برای مشاهده جنین در حین یک بارداری نرمال اجرا می شوند.

در مورد بارداری کاذب، هیچ جنینی با اولتراسوند مشاهده نمی شود، و هیچ گونه ضربان قلبی شنیده نخواهد شد. اما گاهی پزشک تغییرات فیزیکی را مشاهده می کند که مشابه بارداری نرمال هستند، مثل بزرگ شدن رحم و نرم شدن گردن رحم. آزمایش ادرار همیشه در این موارد منفی است، به جز برخی موارد که سرطان ها هورمون های مشابهی را با بارداری تولید می نمایند.

در شرایط معینی علائم بارداری مشاهده می شوند که عبارتند از بارداری نابجا، چاقی بیمارگونه، و سرطان. ممکن است در این شرایط به آزمایش هایی نیاز باشد.


درمان بارداری کاذب

وقتی یک زن باور دارد که حامله شده است، مخصوصا برای یک دوره چند ماهه، گفتن این حقیقت به او که باردار نیست بسیار ناراحت کننده خواهد بود. پزشکان باید به آرامی این موضوع را برایش شرح دهند، و حمایت روانی را فراهم دارند تا به بازتوانی وی کمک شود.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: بارداری کاذب پسودوسیز حاملگی باردار شدن توهم علایم بارداری حامله شدن حاملگی کاذب

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.