بارداری و هرپس تناسلی

بازدید از این مطلب: 8050 | | تاریخ نگارش:زنان بارداری که به هرپس تناسلی مبتلا هستند، می بایست در مورد انتقال ویروس به کودک خود آگاه باشند، ولی نباید در این زمینه خیلی هم  نگران باشند.

مادر می تواند کودک خود را در طی زایمان آلوده کند و اغلب این حالت کشنده است. ولی اگر خانمی پیش از آن که باردار شود، هرپس تناسلی داشته باشد و یا اگر در ابتدای بارداری به  عفونت مبتلا شده باشد، احتمال آن که کودک وی عفونت را بگیرد، بسیار کم است - در واقع در حد کمتر از 1 درصد. زنانی که هرپس تناسلی دارند به دقت از نظر  هر نوع علائمی پیش از آن که بچه دار شوند، معاینه می شوند. اگر زخم ها و یا نشانه هایی  دیده شود، ممکن است کودک با روش سزارین به دنیا  بیاید. ( که به آن  سزارین سکشن می گویند).

خطر ابتلای کودک در این حالت بالا است، در واقع در زمانی که مادر به تازگی و در انتهای بارداری عفونت را گرفته باشد ( در حدود 30 تا 50 درصد). علت آن این است که دستگاه ایمنی مادر، آنتی بادی های محافظت کننده را علیه ویروس نمی سازد. زنانی که عفونت هرپس قدیمی دارند، آنتی بادی هایی علیه ویروس دارند، که می تواند به حفاظت از کودک کمک کند. اگر شما باردار هستید و فکر می کنید که ممکن است اخیرا به عفونت هرپس مبتلا شده باشید، در این زمینه به پزشک خود اطلاع دهید تا وی دستورات لازم را برای شما اتخاذ کند.

راه هایی که می توان در زمان بارداری از  ابتلا به هرپس اجتناب کرد

 زنانی که هرپس تناسلی ندارند، می بایست در مورد روابط جنسی در طی 3 ماهه ی سوم بارداری دقت داشته باشند. مگر آن که شما  مطمئن هستید که همسر شما  قطعا هرپس ندارد، در این صورت در طی 3 ماهه ی سوم بارداری  از تماس جنسی پرهیز کنید. اگر شریک جنسی شما  زخم هایی دارد ( در واقع از نوع هرپس دهانی)، وی نمی بایست   در طول این مدت تماس جنسی دهانی داشته باشد.  

برخی پزشکان بر این باورند که تمام خانم ها می بایست از نظر هرپس بررسی شوند،  در واقع در زمانی که می خواهند باردار شوند، بویژه اگر شریک جنسی آن ها سابقه ی ابتلا به هرپس را داشته باشد و  یا همین حالا  مبتلا به هرپس باشد. اگر شما و یا شریک جنسی شما نیاز به بررسی دارید، با پزشک خود مشورت کنید و از وی بخواهید تا دستورات لازم را اتخاذ کند.       

درمان هرپس تناسلی در طی بارداری

زنانی که داروهای ضد ویروس را برای هرپس استفاده می کنند – با داروهای مهار کننده ی روزانه و یا گاها داروهایی برای از بین بردن ویروس ها – می بایست با پزشک خود در مورد این که آیا می توانند این دارو ها  را در طول بارداری استفاده کنند یا که خیر، مشورت کنند. پاسخ به این سوال خیلی قاطعانه نیست. شما و پزشکتان در مورد خطرات و مزیت های روشی که انتخاب می کنید، با هم بحث می کنید.

عفونت هرپس  در نوزادان تازه متولد شده بسیار جدی و مهلک  است. به هیچ وجه اجازه ندهید که فردی که در ناحیه ی دهانی تبخال دارد، کودک شما را ببوسد. اگر شما تبخال دارید، کودکتان را نبوسید و دست هایتان را با صابون و آب قبل از  بقل کردن و لمس کردن بچه بشوئید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: هرپس تناسلی بارداری حاملگی

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.