هفته اول بارداری

بازدید از این مطلب: 177370 | | تاریخ نگارش: روز اول هفته  روز دوم هفته   روز سوم هفته  روز چهارم هفته  روز پنجم هفته  روز ششم هفته  روز هفتم هفته


هفته ی 3-1

هفته های بارداری  از اولین روز  آخرین قاعدگی شروع می شود. این بدین معنی است که در دو هفته ی اول فرد واقعا باردار نیست و بدن به طور معمول برای تخمک گذاری آماده شده است. در حوالی 2 هفته پس از اولین روز از قاعدگی، تخمک گذاری انجام می شود ( بر اساس طول دوره ی قاعدگی).

در طی 3 هفته  پس از اولین روز آخرین قاعدگی، تخمک بارور شده در طول لوله ی رحمی ( لوله ی فالوپ) رو به رحم حرکت می کند. تخمک در ابتدا یک سلول منفرد است و کم کم تقسیم می شود و این تقسیمات ادامه می یابد. به مرور زمان تخمک به رحم می رسد که توده ای را با بیش از 100 سلول ایجاد می کند که جنین نام دارد. وقتی که در رحم قرار می گیرد،  جنین در  لایه ی پوششی دیواره ی رحم نفوذ می کند و به این مرحله، لانه گزینی ( جایگزینی) می گویند.


هفته اول بارداری

در مورد بیشتر خانم ها، بویژه در مواردی که برنامه ای برای بارداری ندارند، هفته ی اول بارداری معمولا بدون دانستن وقوع بارداری می گذرد و خانم باردار از آن اطلاعی ندارد. حتی ممکن است این روال تا هفته ی دوم هم ادامه داشته باشد. بسیاری از زنان که همیشه چرخه های قاعدگی مرتبی داشته اند، وقتی یک بار ( برای یک ماه) این چرخه بهم می ریزد، اظهار می کنند که مورد خاصی نیست و صرفا بهم ریختگی موقتی قاعدگی است.  نکته جالب این است که در طول هفته ی اول بارداری هیچ نوع علامت واضحی هم دیده نمی شود ولی نشانه هایی از خستگی،  کاهش علاقه  و یا نیاز دائم به ادرار کردن دیده می شود. در حالی که، بسیاری از زنان این علائم را به سندرم پس از قاعدگی نسبت می دهند و خیلی اعتقادی ندارند که باردار شده اند.     

 چرخه ی قاعدگی تقریبا حدود 28 روز طول می کشد، اگر چه این زمان می تواند بین 24 تا 35 هم روز هم در برخی از خانم ها متغیر باشد. زمانی این چرخه شروع می شود که تخمک از تخمدان آزاد می شود ( که به این مرحله تخمک گذاری می گویند) و به سمت لوله های فالوپ ( لوله های رحمی) حرکت می کند، در واقع در همان محلی که اسپرم ( در صورت  لقاح) به آن می رسد و باروری رخ می دهد. از این قسمت است که تخمک های بارور شده از راه لوله های رحمی حرکت می کند و به سمت رحم می رود و در نهایت در رحم لانه گزینی ( جایگزینی) انجام می شود. دیواره ی رحم ضخیم می شود تا برای پذیرش تخمک بارور شده مهیا شود. اگر لقاح رخ ندهد، لایه های پوشاننده ی دیواره ی رحم ریزش می کند و در نتیجه عروق دیواره ی رحمی خونریزی می کنند و قاعدگی رخ می دهد.    

 


برخی نکات وجود دارد که باید برای زمان تخمک گذاری آن ها را بدانید:

 • تخمک ها 12 تا 24 ساعت پس از ترک تخمدان زندگی می کنند و پس از آن از بین می روند.
 • به طور طبیعی، تنها یک تخمک هر بار  در زمان تخمک گذاری آزاد می شود.
 • عواملی همچون استرس، بیماری و یا مشکل در هورمون های طبیعی می توانند بر روی سیر تخمک گذاری اثر گذار باشند.
 • برخی زنان ممکن است در طی تخمک گذاری، مواردی  از لکه بینی خفیف را تجربه کنند.

باید بدانیم که چرخه ی ماهیانه ی خانم ها از اولین روز دوره ی قاعدگی تا اولین روز عادت ماهیانه ی بعدی محاسبه می شود. به طور متوسط دوره ی ماهیانه 28 تا 32 روز می باشد.  تخمک گذاری  از اولین روز چرخه محاسبه می شود.  در بیشتر خانم ها زمان تخمک گذاری بین روز های 11 تا 21 چرخه ی ماهیانه است. به این بخش، زمان باروری می گویند، چون مقاربت در این زمان  باعث افزایش شانس  بارداری می شود. 

برخی افراد  فکر می کنند که خانم ها واقعا در هفته ی اول، باردار نمی شوند و این اتفاق حاصل لقاح  در طول هفته ی دوم است. این  در واقع علت اصلی است که چرا بسیاری از بارداری ها در طی هفته ی اول شناسایی نمی شوند.


تغییراتی که در هفته ی اول بارداری در بدن  شما رخ می دهد:

باز هم همانند قبل، تغییرات جسمانی مشخصی در طی هفته ی اول بارداری رخ نمی دهد، اگر چه بسیاری از تغییرات درونی ممکن است رخ دهد. علائم شایع در این هفته شامل موارد زیر می باشد:

 • مشکلات هاضمه و گوارش مثل دفع گاز، یبوست و یا تهوع. سایر علائم شامل موارد زیر است:
 • دردناک شدن پستان ها
 • خستگی
 • تغییر خلق و خو
 • تهوع و استفراغ صبحگاهی
 • و تغییرات هورمونی

این علائم از خانمی به خانم دیگر تفاوت دارد و بیشتر  زنان تا پس از هفته ی دوم بارداری این علائم را متوجه نمی شوند.

در زمانی که شانس باروری در شما بالاتر است، برای  آن که بتوانید کودک سالمی داشته باشید، ممکن است نیاز باشد تا در سبک زندگی خود تغییراتی بدهید. انجام ورزش کافی و  داشتن رژیم متعادل، عوامل مهم و تاثیر گذاری برای  ارزیابی  در این زمینه هستند.   

در این زمان بهتر است که شما از مکمل ها و ویتامین ها استفاده کنید و از برخی مواد پرهیز کنید، از آن جمله عبارتند از:     

 • کافئین
 • الکل
 • داروهای  تفننی
 • نیکوتین ( منظور سیگار است).

 اگر شما برخی داروهایی را که سابقا برایتان تجویز شده مصرف می کنید، باید با پزشک خود آن را در میان بگذارید تا وی این داروها را بررسی کند و به شما بگوید که آیا مصرف این داروها در طول بارداری برای شما خطری دارد و یا مانعی برای مصرف آن ها وجود ندارد.    

   در بیشتر موارد بارداری، همسر شما احساس نمی کند که در این زمان نقشی را بر عهده دارد. در حالی که، وضعیت سلامتی و شیوه ی  زندگی شما می تواند بر روی آینده ی  کودک شما اثر گذار باشد. شما می بایست از نظر موارد زیر تحت بررسی قرار بگیرید:

 • وضع تغذیه       
 • داروها
 • عاداتی مثل سیگار کشیدن، مصرف الکل و یا هر نوع داروی دیگری که مصرف می کنید.

 ​تصویر دو بعدی این هفته

  هفته دوم بارداری


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: علایم بارداری علایم هفته اول بارداری بارداری حاملگی هفته اول بارداری هفته اول حاملگی هفته 1 بارداری هفته 1 حاملگی اولین هفته بارداری اولین هفته حاملگی هفته یک بارداری هفته یک حاملگی هفته یکم بارداری هفته یکم حاملگی

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.