هفته پنجم بارداری

بازدید از این مطلب: 82988 | | تاریخ نگارش: روز اول هفته  روز دوم هفته  روز سوم هفته  روز چهارم هفته  روز پنجم هفته  روز ششم هفته  روز هفتم هفته


در هفته ی 5 بارداری شما، یک ماه از بارداریتان گذشته است.  شما تمام تست های بارداری در منزل را انجام داده اید، دیگر قاعده نمی شوید و علائم حاملگی (حساسیت به لمس پستان، خستگی و حالت تهوع و استفراغ بارداری) را تجربه می کنید. این مرحله،  بخش مهمی از بارداری است.  در هفته 5، سونوگرافی نشان خواهد داد که کودکی در راه است.علائم و تغییرات بدن در هفته ی پنجم  بارداری

در این زمان شما تمام علائم بارداری را تجربه می کنید ، تست های بارداری نشان می دهد که سطح HCG  در بدن شما به اندازه کافی برای تایید اینکه باردار هستید، بالاست.  شکم شما تا حدود 14 هفتگی بزرگ نمی شود، اما فشار درون شکم افزایش می یابد و شما احساسی شبیه به فوریت در دفع ادرار دارید. اکثر مردم نمی توانند  با نگاه کردن به شما بگویند که  حامله هستید، اما خود شما می دانید. که باردارید.

رشد کودک در هفته پنجم بارداری

در هفته ی 5   ام  بارداری ، کودک شما به سرعت در حال رشد است. در پایان هفته پنجم، مانند یک بچه قورباغه به نظر می رسد  که  دم  دارد، و تقریبا به اندازه یک دانه پرتقال است و یا 5-1  میلی متر طول دارد.  در طول این هفته، اندام های حیاتی کودک شما رشد می کنند. قلب، سیستم اعصاب مرکزی ( مغز و نخاع)، استخوان ها و عضلات به سرعت از این زمان شروع به شکل گیری می کنند. به علاوه، اسکلت شروع به شکل گرفتن می کند. قلب کودک شما به سرعت در حال رشد است، همانطور که شروع به چهارحفره ای شدن و  پمپاژ خون می  کند.  برخی از  دستگاه های سونوگرافی  قادرند ضربان قلب را به زودی در پنج هفتگی تشخیص دهند.  لوله عصبی، که در نهایت تبدیل به مغز و نخاع می شود، کم کم تشکیل می شود.   جفت رشد می کند، و از این طریق و همین طور از راه بند ناف، نوزاد شما تغذیه می شود. چشم ها، گوش ها، بینی، دهان، انگشتان دست و پا نیز شروع به ظاهر شدن می  کنند.


نکات هفته پنجم بارداری
شما بطور قطع حامله هستید، اگر شما و همسرتان این را تاکنون به کسی نگفته اید، حالا زمان بسیار خوبی است که این مسئله را مطرح کنید. به یاد داشته باشید که این یک زمان بسیار مهم در زندگی شما است، و اگر شما عادت های نامناسب خود را متوقف نکرده اید و یا شیوه زندگی خود را تغییر نداده اید، حالا زمان انجام این کار  است. درهفته پنجم اتفاقات بسیار مهمی در تکامل کودک شما رخ می دهد، و اگر عادات خود (نوشیدن الکل، سیگار کشیدن، مواد مخدر، داروها، و غیره) را تغییر ندهید، ممکن است سلامت کودکتان را به خطر بیاندازید.


هفته پنجم بارداری: چگونه سن بارداری محاسبه می شود؟

همیشه سردرگمی زیادی هنگام بحث در مورد روشی که در آن سن بارداری محاسبه می شود وجود دارد. از آنجا که بسیاری از زنان نمی دانند چه زمانی حامله شده اند، سن حاملگی همیشه از اولین روز آخرین دوره قاعدگی (LMP)  محاسبه  می شود. با توجه به این که از  این راه سن بارداری محاسبه شده است، حاملگی شما حدودا 40 هفته طول خواهد کشید. 


هفته 5 بارداری: چه تغییراتی در بدن شما رخ می دهد؟

هنوز هیچ تغییر  قابل توجهی در ظاهر شما در این زمان وجود ندارد. شما ممکن است متوجه علائم حاملگی مانند استفراغ حاملگی شوید. حدود 50 درصد از زنان باردار استفراغ حاملگی را تجربه خواهند کرد.   
استفراغ حاملگی به طور معمول در حدود هفته 6 بارداری آغاز می شود، اما برای آمادگی برخورد با آن زود نیست. استفراغ حاملگی می تواند صبح، در طول روز و یا در شب رخ دهد.   
اگر استفراغ حاملگی آنقدر شدید است که شما دائما در حال بالا آوردن هستید و نمی توانید چیزی بخورید، با پزشک خود در مورد احتمال ابتلا به هیپرامزیس گراویداروم  ( تهوع و استفراغ دوران بارداری) مشورت کنید.


هفته پنجم بارداری: برای کودک شما چه اتفاقی می افتد؟

در این زمان به نظر می رسد که کودک شما بیشتر شبیه به یک بچه قورباغه باشد تا یک نوزاد. قلب کودک شما با یک ریتم ثابت می زند و ساختارهایی که به چشم و گوش تبدیل خواهند شد، شروع به شکل گیری می کنند.. اسکلت کودک شما نیز شروع به تشکیل شدن می کند.


هفته پنجم بارداری:  کودک شما چقدر بزرگ شده است؟

کودک شما هنوز هم بسیار کوچک است و 0.118 اینچ طول دارد. در این زمان طول کودک شما از فرق سر تا پایین پشت  (CRL)اندازه گیری می شود . از اندازه گیری CRL  تا هفته ی  20 ام بارداری استفاده می شود، و در آن زمان معیار ما به اندازه گیری از فرق سر تا پاشنه پا  (CHL) تغییر خواهد کرد.


هفته پنجم بارداری : برای این هفته از بارداری چه برنامه ریزی باید کرد؟

اگر شما هنوز یک قرار ملاقات برای اولین ویزیت پره ناتال خود نگذاشته اید، باید این کار را انجام دهید و به پزشک یا ماما مراجعه کنید. 

هفته پنجم بارداری:  نکاتی برای بهتر شدن روند بارداری

شما ممکن است ندانید انتظار چه مقدار افزایش وزن را باید داشته باشید. کالج زنان و زایمان آمریکا(ACOG)  توصیه به وزن گیری به میزان25 تا 35 پوند در حاملگی برای زنانی که هنگام وقوع حاملگی وزن طبیعی دارند،  می کند. زنان کم وزن باید حدود 34 پوند وزن اضافه کنند، در حالی که زنان دارای اضافه وزن باید 20 پوند به وزنشان اضافه کنند.  

هفته پنجم بارداری: نکاتی در مورد  شوهر خانم باردار

سعی کنید بدون اینکه  همسرتان از شما بخواهد،  در انجام کارهای خانه به وی کمک کنید،  مثل جارو کردن، بیرون بردن سطل زباله، و یا شستن ظروف. 


 تصویر دو بعدی هفته پنجم بارداری

 هفته ششم بارداری

 هفته چهارم بارداری


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: بارداری حاملگی بارداری هفته به هفته حاملگی هفته به هفته هفته پنج بارداری هفته پنج حاملگی هفته 5 بارداری هفته 5 حاملگی هفته پنجم بارداری حالگی هفته 5 بارداری هفته پنج حاملگی هفته پنج بارداری هفته 5 هفته پنجم حاملگی

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.