هفته هشتم بارداری

بازدید از این مطلب: 89677 | | تاریخ نگارش: روز اول هفته  روز دوم هفته  روز سوم هفته  روز چهارم هفته  روز پنجم هفته  روز ششم هفته  روز هفتم هفته


بسیاری از  اتفاقات در طی هفته ی هشتم بارداری رخ می دهد. اگر چه بسیاری از زنان در طی هفته های 6 ام و 7 ام،  اولین ویزیت های پزشکی خود را انجام می دهند، ولی بسیاری از پزشکان تا بعد از هفته ی 8 ام صبر می کنند و یا تا وقتی که دو عادت ماهیانه عقب بیفتد، در واقع قبل از اینکه برنامه ریزی های لازم برای بارداری را انجام دهند.   

 در اولین ویزیت پزشکی شما به سوالات فراوانی پاسخ می دهید.  در این زمان ممکن است اولین سونوگرافی شما انجام شود، در همین زمان است که برای اولین بار شما می توانید کودک خود را ببینید و با استفاده از سونوگرافی می توانید اطلاعاتی را در مورد تعداد ضربان قلب بدست بیاوریم که ممکن است نشان دهنده ی دوقلویی باشد!!  این جا مرحله ای است که شما تمام مشخصات پزشکی خود را برای پزشک پر می کنید. این کار باعث می شود تا پس از تولد کودک شما از سلامت لازم برخوردار باشد.


 


علائم و تغییرات بدنی در هفته هشتم بارداری

بسیاری از تغییرات در این هفته در بدن شما رخ می دهد و پس از این که از هفته ی 8 ام گذشتیم،  در خارج از بدن شما هم بسیاری از تغییرات ایجاد می شود. رحم شما با رشد کودک بزرگ می شود و در این زمان به اندازه ی یک گریپ فروت می شود. پستان های شما بیشتر رشد می کنند و حساس تر هم می شوند. وریدهای تیره ای در اطراف پستان ها ،  به علت افزایش خونرسانی ممکن است ظاهر شوند. این ورید ها در تمام خانم های باردار ظاهر نمی شوند ولی  در بسیاری از خانم های باردار ایجاد می شوند.  به علت تغییرات هورمونی که در بدن شما ایجاد می شود، آرئول ( پوست اطراف نیپل پستان ها) تیره می شود. برجستگي هاي اطراف نوک سينه (توبرکل مونتگومري)  ایجاد می شود  و نیپل هم بزرگ تر می شود. ماده ای غلیظ و زرد رنگ به نام کلستروم از نیپل ها خارج می شود. شما ممکن است کرامپ و یا درد را در شکم در اثر رشد رحم تجربه کنید.


رشد کودک در هفته هشتم بارداری

  در تقویم هفته ی هشتم بارداری ، موارد بسیاری قابل ذکر است. اول این که،  در انتهای مرحله ی جنینی قرار داریم.  در این  مرحله بخش دمی جنین از بین می رود.    در این حالت جنین در حدود 1 اینج طول دارد و وزنی حدود 3 گرم دارد. وقتی که روده  رشد می کند،  از اتاقک شکمی بیرون می زند و وارد طناب نافی می شود تا هفته ی  12 ام  بارداری.  اگر چه به سختی می توان این بخش ها را مشاهده کرد  ولی گناد ها ( غدد جنسی) یا به شکل بیضه ها و یا به شکل تخمدان در می آیند.   استخوانی  شدن و یا سفت شدن استخوان ها را هم در این مرحله از بارداری داریم و آرنج، مچ و سایر استخوان ها و مفاصل شکل می گیرند.  دست و پاهای پره دار شروع به طویل شدن می کنند و از هم جدا می شوند و اگر دقیق نگاه کنید می توانید هر 20 انگشت دست و پا را ببینید!! ویژگی های صورتی هم کم کم قابل تشخیص می شود. بینی به وضوح قابل تشخیص است. و گوش ها در حال رشد هستند و به سمت داخل  و خارج شکل می گیرند.  خط فکی و دهان هم به وضوح قابل مشاهده است و دندان ها در جایی هستند که باید  قرار بگیرند. 

تعداد ضربان قلب جنین در این هفته از بارداری در حدود 150 بار در دقیقه است، تقریبا دو برابر سریع تر از ضربان قلب شما!! در این مرحله حرکات کمی توسط مادر حس می شود.  حجم مایع آمنیوتیک ( مایعی که درون پرده ی داخلی محافظت کننده ی  جنین ]  آمنیون[    وجود دارد) با سرعتی معادل با دو قاشق غذا خوری در هر هفته افزایش می یابد. در مغز جنین،  سلول های عصبی  شاخه شاخه می شوند و انشعاب پیدا می کنند و  با هم دیگر ارتباط پیدا می کنند، و به این ترتیب مسیرهای اولیه عصبی شکل می گیرد.


نکات مربوط به هفته هشتم بارداری  

 یکی از اولین مواردی که  در بارداری هفته ی 8 ام خانم باردار می تواند انجام دهد، پیش از آن که برای کودک خود لباس تهیه کند،  اینست که یک یا دو  سینه بند بخرد.  وقتی که شما سینه بند محافظت کننده می خرید،  توجه کنید که یک یا دو سایر بزرگ تر از سایز طبیعی سینه های شما باشد تا با رشد پستان ها  بتواند هماهنگ باشد. اگر چه میزان رشد پستان ها در  هر خانم با خانم دیگر فرق دارد ولی کمی افزایش سایز طبیعی است.  چیز دیگری که می توانید در طی هفته ی 8 ام بارداری بخرید،  و تا کنون انجام نداده اید، خریدن کتاب های بارداری است.  اگر وقت بگذارید و این کتاب ها را مطالعه کنید، اعتماد به نفس و نگرانی شما از بارداری کم تر می شود، همین طور به شما کمک می کند تا تغییراتی را که در طی هفته های بارداری تجربه خواهید کرد را بهتر درک کنید.  سعی کنید در این روند مطالعاتی همسر و بقیه بچه های خود را هم مشارکت دهید تا آن ها هم احساس نزدیکی با کودک شما داشته باشند. این موارد ، به آن ها کمک می کند تا برخی از تغییرات داخلی و خارجی را که در 32 هفته ی بعدی رخ خواهد دا د، متوجه شوند. توجه کنید که همچنان مصرف ویتامین ها را پیش از تولد کودک ادامه دهید تا بارداری شما روند سالم و بی خطری را طی کند.   تغییرات هورمونی در این هفته از بارداری بویژه افزایش مقدار پروژسترون ممکن است با  کندی و خستگی شما مرتبط باشد.  تهوع و استفراغ هم ممکن است انرژی شما را هدر دهد. در این هفته ممکن است نتوانید خواب خوبی را در طول شب تجربه کنید.           

در این هفته از بارداری پزشک به شما یک سری تست های غربالگری ژنتیکی و تست های تشخیصی را پیشنهاد می کند. مثل آزمایشات خون.


 تصویر دو بعدی هفته هشتم بارداری

 تصویر دو بعدی هفته هشتم بارداری

 هفته نهم بارداری

 هفته هفتم بارداری


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: بارداری حاملگی بارداری هفته به هفته حاملگی هفته به هفته هفته 8 بارداری هفته 8 حاملگی هفته هشت بارداری هفته هشت حاملگی هفته هشتم بارداری هفته هشتم حاملگی هشتمین هفته بارداری هشتمین هفته حاملگی بارداری هفته 8 حالگی هفته 8 بارداری هفته هشت حاملگی هفته هشت

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.