راهنمای خرید تخت ها و گهواره های نوزاد

بازدید از این مطلب: 8379 | | تاریخ نگارش:تخمین زده می شود که کودکان طی سال اول تا هجده ساعت در روز را در گهواره خود سپری می کنند که به این معناست که شما و تخت قرار است کل جهان کودک باشید. شما تختی نیاز دارید که با علائق شما تناسب داشته باشد اما همینطور چیزی می خواهید که راحت و ایمن باشد.
چه کودک شما از همان اول به تخت برود یا چند ماهی را در گهواره, ننو یا در کنار شما سپری کند باید بدانید نهایتا اکثر کودکان به تخت خود می روند بنابراین اگر شما در نظر دارید فقط یک وسیله خریداری کنید, آن وسیله تخت است. همینطور گزینه های چند مرحله عالی وجود دارد که شما را از گهواره سبدی تا تخت و تا تخت خردسال با تنها یک خرید هدایت می کند.
تخت های کودک در مدل های مختلف زیادی وجود دارند و تمام انواع مواد و پرداخت ها روی آنها انجام شده است بنابراین دنبال هرچیزی که باشید, یافتن آن بسیار آسان است. هر نوع تختی که انتخاب می کنید, از تخت های ارزان اجتناب کنید. مدلهای جدید تر ایمن تر هستند به خاطر اینکه استانداردهای ایمنی تکامل یافته اند و تخت های قدیمی ممکن است نرده هایی داشته باشد که به حدی دور از هم قرار دارند که ایمن تلقی نمی شوند.

انتخاب های اصلی شما

در اینجا گزینه های برای شما  ارائه شده است.

تخت کودک: تخت کودک یک جز ثابت محل نگهداری است , یک وسیله که هر چیز دیگری حول آن طراحی شده است. یک تخت کودک که تبدیل به تخت خردسال می شود می تواند ارزش سرمایه گذاری داشته باشد به خاطر اینکه دو تا چهار سال استفاده می شود.

گهواره های سبدی و گهواره های چوبی: یک تخت کوچکتر برای چند ماه اول نوزاد شما می تواند یک لمس رمانتیک و زیبا به محل نگهداری اضافه کند اگر چه اصلا ضروری نیست. یک مزیت بزرگ آنها این است که  به اندازه کافی کوچک  هستند که در خانه جابه جا شوند به این معنی که کودک شما می تواند در هر اتاقی بخوابد(از جمله اتاق خواب شما که باعث می شود تغذیه شبانه نیز آسان تر شود)

خوابیدن کنار شما: اگر شما می خواهید که کودک شما در اتاق شما بخوابد, یک تخت کوچک که در بالای تخت شما قرار می گیرد یا کنار آن نصب می شود, با کناره های محکم که مانع از غلت زدن شما روی نوزاد می شود گزینه مناسبی است. مدل در بالای تخت می تواند به عنوان یک گهواره قابل حمل برای والدینی که در سفر هستند به کار رود.

گهواره های قابل حمل: گهواره های قابل حمل می تواند برای کسانی که زیاد سفر می کنند بسیار مناسب باشد و همین طور یک گزینه خوب برای خانه های پدربزرگ ها و مادربزرگ ها است. بعضی از آنها باز و بسته می شود و می تواند به عنوان جای بازی روزانه استفاده شوند. گزینه های جدید تر بیشتر شبیه چادرهای آماده عمل می کنند و در حالیکه آنها به عنوان محل بازی به کار نمی روند کوچکتر و قابل حمل تر هستند و به عنوان چادر حافظ در برابر اشعه ماورابنفش برای بیرون از خانه به کار می روند.

راهنمایی کلی

گهواره های چوبی, گهوراه های سبدی و تخت های خواب کنار تخت والدین. مسئله مهمی که باید درباره این سه نوع تخت بدانید این است که آنها همگی اختیاری هستند. آنها یک حس رمانتیک خاص دارند و فضای کمتری را اشغال می کنند اما در سه تا شش ماه, کودک شما نیاز به جای بزرگتری دارد. هیچ کدام از این ها در اندازه استاندارد نیستند بنابراین اگر تشک ندارند, مطمئن شوید که موردی که متناسب با شماست را انتخاب می کنید.

گهواره های قابل حمل. موقع خرید برای گهواره های قابل حمل مطمئن شوید که به اندازه کافی سبک وزن است که با نیازهای شما تطابق حاصل کند, به آسانی برپا شود و جمع شود, به آسانی تمیز شود و مراقبت از آن آسان باشد و به اندازه کافی محکم باشد که برای استفاده سرپا بماند. یک چمدان سفری, کیف یا حداقل وجود یک دسته برای اطمینان حاصل کردن از قابل حمل بودن لازم است.

تشک ها. درست مثل تخت خود شما, شما تشک خوبی می خواهید که در گهواره قرار دهید. تقریبا تمام گهواره ها اندازه استانداردی دارند و یک قانون کلی این است که هر چه محکمتر باشد بهتر است. در واقع, بعضی مطالعات تشک نرم تر را مرتبط با سندرم مرگ ناگهانی دانسته اند. دو نوع اصلی تشک وجود دارد: فومی و فنری. یک تشک فومی خوب سنگین تر است و زمانی که آن را فشار می دهید سریع به جای خود بر می گردد. یک تشک فنری باید تعداد حداقل 150 حلقه داشته باشد، همچنین مرکز و نیز لبه هایش محکم باشد. تشک های گهواره نوعا با وینیل لایه دار پوشانده شده اند تا استحکام و مقاومت شان به آب افزایش یابد. استثناها تشک های ارگانیک هستند که شامل تشک پشمی با ساختار فنری و تشک لاتکس که بیشتر شبیه فوم هستند می باشد. اگر شما یک تشک ارگانیک انتخاب کنید, باید به خاطر داشته باشید که پوشش وینیل نداشته باشد بنابراین مطمئن شوید که پد تشک ضد آب را برای حفاظت از خرید انتخاب کنید.

ویژگی هایی که باید به دنبال آنها باشید

 • نرده های تخت. تخت ها دو نوع نرده دارند: نرده های ثابت یا نرده های متحرک. تخت ها با نرده های ثابت عموما محکم تر هستند اما نرده های متحرک می تواند پایین آورده شود تا بیرون آوردن و داخل گذاشت کودک آسان تر شود. فقط مطمئن شوید که تخت های نرده متحرک را قبل از خرید تست کنید تا مطمئن شوید که کناره ها به آسانی تنظیم می شوند.
 • قابل تبدیل. امروزه, بیشتر تخت ها حداقل به تخت خردسال تبدیل می شوند و بعضی حتی مرحله گهواره سبدی را نیز تحت پوشش قرار می دهند.
 • ارتفاع تشک قابل تنظیم. تمام تخت ها سه یا چهار مجموعه ارتفاع تشک دارند. ایده بالاتر نگه داشتن ارتفاع تشک در اوایل است تا دسترسی آسان تر به تخت فراهم شود سپس زمانی که کودک شما تحرک بیشتری پیدا کرد تشک پایین برده می شود تا مانع از پریدن او به بیرون شوید. مطمئن شوید که این تغیر ارتفاع در تخت در نظر گرفته شده باشد- شما لازم است تا سه بار این تغییر ارتفاع را برای کودک انجام دهید!
 • کشوهای زیر تخت. بعضی سازنده ها این را به عنوان یک آپشن ارائه می کنند و می توانند یک فضای عالی برای نگهداری وسایل باشند. اگر تخت با کشو همراه نیست شما می توانید جعبه های نگهداری یا سبدهایی برای قرار دادن زیر تخت خریداری کنید.
 • قابلت تنفس. مطمئن شوید که تخت, گهواره یا تخت کنار تخت والدین ساختار قابل تنفس و فضای کافی برای کودک شما داشته باشد. این نه تنها عرق کردن سر را به حداقل می رساند و خواب را بهبود می بخشد بلکه به منظور جلوگیری از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد است.

ملاحظات سنی

 • تخت ها, گهواره های سبدی و تخت های کنار تخت والدین واقعا تنها گزینه ها برای نوزادان هستند. بسته به اندازه کودک شما و تخت, این گزینه ها تنها برای سه تا شش ماه مفید خواهند بود.
 • تخت های کودک می تواند از همان روز اول استفاده شوند و بیشتر کودکان تا بعد از دو سالگی در آن می مانند. یک علامت برجسته که نشان می دهد کودک شما از تخت بزرگتر شده است این است که او سعی می کند از تخت بیرون بیاید.
 • تخت هایی که تبدیل به تخت خردسال می شود می تواند برای پنج سال یا بیشتر بسته به اندازه کودک استفاده شوند. این تخت ها از تشک مشابه با تخت کودک استفاده می کنند و شامل میله های حفاظتی هستند که مانع از افتادن کودک از تخت می شوند.
 • تخت های کودک قابل حمل می تواند برای خواب در جاده استفاده شوند تا زمانی که شما کودک را در تخت نگه می دارید. زمانی که کودک شما از تخت خود بزرگتر شده است  یا هنوز یاد نگرفته که بدون افتادن از تخت بخوابد- شما باید دنبال راه حل جدیدی برای زمان سفر مثل نرده های قابل نصب یا قرار دادن بالش روی زمین استفاده کنید.

ملاحظات سبک زندگی

 • قابلیت حمل. اگر شما زیاد سفر می کنید, نیاز به یک تخت قابل حمل دارید. اینکه چقدر سفر می کنید تعیین کننده نوع تخت است. یک تخت قابل حمل که تبدیل به زمین بازی می شود به عنوان گزینه دیگری در دسترس است در حالیکه مدل چادری کوچکتر و سبک تر است و می تواند در چمدان شما حمل شود.
 • چند مرحله ای. مطمئن شوید که برنامه های خانواده را موقع خرید تخت در نظر داشته باشید. اگر شما تنها یک کودک دارید, ممکن است بیشترین استفاده را از تختی داشته باشید که تبدیل به تخت خردسال می شود. اگر شما بچه های بیشتری می خواهید می توانید استفاده زیادی از تخت های غیر قابل تبدیل کنید.

نکته های لازم برای استفاده

 • تمام بالش ها, عروسک های پلیشی, پتوهای بزرگ,  حتی دندان گیر ها را زمانی که کودک خواب یا بدون مراقبت است از تخت خارج کنید.
 • اگر شما تخت با نرده متحرک دارید, زمانی که کودک در تخت است همیشه کنار آن را بالا کشیده و قفل کنید.
 • تشک تخت باید به درستی اندازه تخت باشد. قانون اصلی این است که بیش از دو انگشت بزرگسال نباید بتواند بین تخت و تشک قرار گیرد.
 • به صورت منظم, تخت خود را برای پیج های شل, شکستگی ها, رنگ های پریده, یا لبه های شکسته بررسی کنید.
 • کودک را به صورت ایمن دور از دسترس طناب های آویزان, سایه های لامپ, هیترها و هر چیز دیگری که می تواند خطر ایجاد کند قرار دهید.
 • مطمئن شوید که فضای تنفس کافی در تخت شما, گهواره سبدی یا تخت کنار تخت والدین وجود دارد که کودک بیش از حد گرمش نشود.
 • گهواره های قابل حمل نباید به صورت دائم استفاده شود. آنها پایداری لازم برای استفاده طولانی مدت را ندارند.

وسایل فرعی مورد نیاز 

 • سایبان یا کلاه. این ها صرفا تزئینی هستند اما می توانند جلوه ی زیبایی به تخت دهند.
 • وسایل متحرک تخت. از نظر رشدی, رنگ های سیاه و سفید انتخاب عالی برای نوزادان هستند. فقط مطمئن شوید که آویز متحرک به اندازه کافی بالا نصب شده باشد که کودک زمانی که شروع به ایستادن می کند نتواند آن را بگیرد.
 • اسباب بازی های صدا دار. بیشتر افراد ماشین های صداداری را دوست دارند که به خارج تخت نصب می شود و شامل موسیقی آرامش بخش یا صداهای طبیعت هستند.

اطلاعات بیشتر

ریسک ها و مزایای خوابیدن کنار تخت والدین

استفاده اشتراکی از تخت با کودک خود در ایالات متحده بحث برانگیز است. طرفداران باور دارند که تخت والدین جایی است که نوزاد به آن تعلق دارد. مخالفان معتقد هستند که این عمل ایمن نیست. مزیت های خوابیدن کنار والدین؟ خوابیدن کنار والدین تغذیه با شیر مادر را ترغیب می کند و خوابیدن کودک را آسان تر می کند و خواب بهتری برای مادر و نوزاد فراهم می کند و ارتباط را به خصوص برای والدین شاغلی که طی روز کودک خود را نمی بینند تقویت می کند. استدلالها بر خلاف این مسئله مرتبط با امنیت هستند. بزرگترین استدلال مخالف خطر خفگی در صورتی که والدین در خواب روی کودک غلت بزنند است. اما همینطور نگرانی هایی درباره قرار گرفتن صورت کودک رو به پایین روی تخت نرم تر یا گیر افتادن بین تشک و سر تخت وجود درد. بعضی از این نگرانی ها می تواند با استفاده از تخت کنار تخت والدین حذف شود که در بالای تخت شما قرار می گیرد و دیواره های محکمی دارد و فضای کوچکتری که برای کودک شما ایمن تر است فراهم می کند. اگر نظر یک حرفه ای را می خواهید با متخصص کودکان صحبت کنید اما جایی که نهایتا کودک شما قرار است بخوابد یک تصمیم فردی است.

امنیت خواب و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد(SIDS) یک تشخیص برای مرگ ناگهانی و بدون توضیح نوزادان زیر یک سال است. SIDS یک علت برجسبته مرگ در کودکان زیر سن یک سال است و بیشتر موارد بین دو الی چهار ماهگی اتفاق می افتد. SIDS گاهی مرگ تخت نامیده می شود به خاطر اینکه بیشتر موارد SIDS موقعی اتفاق می افتد که کودک در تخت خوابیده است. تخت ها باعث SIDS نمی شود اما جنبه های دیگر محیط خواب نوزاد ممکن است ریسک این خطر را افزایش دهد. برای مثال تختی که وسایل آن اطراف بینی یا دهان کودک است می تواند تنفس هوای خالی از اکسیژن را باعث شود. مهم است که مطمئن شوید که تخت کودک تهویه خوبی دارد و اینکه شما آیتم های غیر ضروری را در تخت کنار کودک نمی گذارید. به جز ملحفه متناسب و ضربه گیر مناسب تنها چیزی که باید در تخت با کودک شما باشد یک پتوی دارای تهویه و سبک وزن است. در واقع بسیاری از فعالان SIDS یک پتوی قابل پوشیدن یا کیسه خواب را برای گرم نگه داشتن کودک در شب ترجیح می دهند که در تخت جایگزین پتوهای شل می شود و احتمال قرار گرفتن پتو دور صورت کودک را کاهش می دهد. آکادمی آمریکایی پزشکان کودکان می گوید که ایمن ترین وضعیت برای کودک موقع خواب, برای کاهش احتمال SIDS خوابیدن به پشت است. اگر کودک شما دوست دارد که در خواب غلت بزند, از وسیله ای برای حفظ وضعیت خواب استفاده کنید که کنار لگن او قرار می گیرد تا او را در وضعیت مناسب قرار دهد. بعضی مدل ها همینطور شامل ساپورت کمر می باشند که سر کودک را اندکی بالاتر می آورند و می تواند به هضم یا تنفس زمانی که کودک سرماخورده است کمک کند. وسایل حفظ وضعیت خواب نباید زمانی که کودک می تواند به صورت مستقل غلت بزند استفاده شوند. شواهد برجسته ای وجود دارد که نشان می دهد بعضی از کودکان به خاطر ناهنجاری های یافت شده در بخشی از مغز که تنفس و بیدار شدن طی خواب را کنترل می کند بیشتر          نسبت به این سندرم آسیب پذیرتر هستند. بنابراین در حالیکه هیچ کس به صورت مطمئن نمی داند که آیا اقدامات لیست شده در بالا مانع از سندرم می شود یا خیر, ولی در کل این اقدامات نوزادان را در برابر خفگی حفاظت ایجاد می کنند ضروری هستند.


ترجمه شده از وبسایت: www.giggle.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: وسایل کودک لوازم کودک

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان acupuncture toronto آموزشگاه زبان
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.