روز صدم بارداری

بازدید از این مطلب: 4102 | | تاریخ نگارش:الان هفته ی 14 ام و روز دوم چرخه است - 180 روز مانده تا زمان زایمان


وضعیت کودک شما در این روز از بارداری چگونه است
در این تصویر 3 بعدی سونوگرافی، جنین به پشت قرار دارد. بازوها و پاها بلند تر شده اند و جنین می تواند آزادانه حرکت کند. سر جنین در مقایسه با تنه و پیشانی هنوز نسبتا بزرگ و برجسته است.


از بیرون به نظر می رسد که جنین کاملا نمو یافته است، ولی تغییرات اساسی در اندام های داخلی بدن جنین در حال وقوع است تا تمامی اندام ها به مراحل بلوغ خود نزدیک تر شوند.

گردن جنین در حال رشد است و در این زمان به ظاهر انسان شبیه تر است. درون بدن جنین، غده ی تیروئید در قاعده ی زبان در ابتدا نمو می یابد و به تدریج به سمت پائین به سمت گردن می رود.

غده ی تیروئید  هورمون تیروکسین می سازد، برای این کار باید ید از راه جفت به بدن جنین برسد.

کلیه های کودک شروع به عملکرد می کنند. نفرون ها ( واحد های عملکردی کلیه ها) در کلیه ها طویل تر می شوند و به بلوغ می رسند. این واحد های ساختاری کلیوی می توانند باعث شوند تا کلیه ها با فیلتر کردن خون و حذف مواد زائد از بدن عملکرد خود را ایفا کنند. 

نفرون های جدید تا هفته ی 37 ام بارداری تولید خواهند شد و کلیه ها به طویل شدن تا حدود 1 میلی متر  در هر هفته از کل بارداری ادامه می دهند.

کارکردن در زمان بارداری

اکثر کارفرمایان در زمانی که متوجه می شوند کارمندشان باردار است از وی حمایت می کنند.  در زمانی که شما باردار هستید کارفرمای شما بیشتر مسئولیت دارد. برای مثال باید مراقب باشند تا شما جسم سنگینی را بلند نکنید و یا برای مدت طولانی سر پا نیاستید و یا مواد سمی را جابجا نکنید.

از پزشک بپرسید

در وسط شکم من خط عمودی تیره ای ایجاد شده است. این خط چیست؟

این خط لاینیا نیگرا نام دارد و به علت تغییر در میزان پیگمان های پوستی رخ می دهد و بسیار هم شایع است و در90 درصد زنان باردار دیده می شود.

همچنین ممکن است تیرگی در پوست  اطراف نیپل ( نوک پستان ها)  دیده شود. در برخی از زنان، پچ های ( لکه های) پوستی  در صورت ایجاد می شود که کلوآسما و یا ماسک بارداری نام دارد. این تغییرات  پوستی به علت مقادیر زیاد هورمون های بارداری از جمله استروژن در بارداری ایجاد می شود و بر روی سلول های تولید کننده ی ملانین  در پوست اثر دارد که پوست را تیره تر می کنند. این تغییرات طبیعی هستند و وقتی که کودک شما به دنیا می آید معمولا از بین می روند.


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: روز 100 صدمین حاملگی روز صدم بارداری بارداری بارداری روز به روز

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.