مداخلات درمانی اتیسم ABA ، RDI و درمان های حسی

بازدید از این مطلب: 5745 | | تاریخ نگارش:آموزش آنالیز رفتاری کاربردی (ABA) چیست؟

بسیاری از کودکان با اتیسم و اختلالات مرتبط، رفتارهای ناخواسته ای مثل ضربه زدن به سر یا زدن دیگران را نشان می دهند. برای والدین و مراقبان دیگر، تلاش برای کاهش این رفتار ها می تواند دشوار و ناامید کننده باشد. در واقع، تلاش ها در جهت جلوگیری از این کار معمولا باعث بدتر شدن این رفتارها می شود.

یک رویکرد برای کنار آمدن با این مسائل آنالیز رفتاری کاربردی یا ABA است. یکی از قابل قبول ترین درمان های اتیسم قوانینی است که مستلزم این است که بیمه کننده سلامت آن را تحت پوشش قرار دهد.

ABA بر اساس این نظریه است که افراد احتمال بیشتری دارد که رفتارهایی را تکرار کنند که پاداش می گیرند تا رفتارهایی که تایید نمی شود یا رد می شود. از دهه 1960، محققان تایید کرده اند که ABA می تواند به کودکان مبتلا به اتیسم کمک کند. ABA این کار را با کمک به آن ها در توسعه تعدادی از مجموعه مهارت ها انجام می دهد، در حالی که در عین حال احتمال مشارکت در رفتارهای مشکل زا را کاهش می دهد. تکنیکی به عنوان درمان برای اتیسم توسط انجمن پزشکی آمریکا، آکادمی کودکان آمریکا و جراحی عمومی آمریکا تایید شده است.

آنالیز رفتار کاربردی چطور کار می کند؟

آموزش ABA معمولا توسط درمانگر آموزش دیده انجام می شود. در ABA سنتی، درمانگر 20 تا 40 ساعت در هفته را صرف کار یک به یک با کودک می کرد. اغلب با این حال درمانگر از نسخه ای از درمان که به عنوان ABA اصلاح شده شناخته شده است استفاده می کند. با ABA اصلاح شده، درمانگر 15-10 ساعت در هفته را صرف کار تک به تک با کودک می کند تا به کودک زمانی برای درمان های دیگر مثل کاردرمانی و گفتار درمانی بدهد. این امر همینطور به کودک امکان می دهد که زمانی را در محیط اجتماعی درمانی صرف کند. تمام کودکان مبتلا به اتیسم منحصر به فرد هستند و نیازهای یادگیری خاصی دارند. متعاقبا، درمانگر یک برنامه آنالیز رفتاری کاربردی را توسعه خواهد داد که برای رفع آن نیاز ها مناسب است.

درمان با ارزیابی توسط درمانگر شروع می شود. هدف از ارزیابی تعیین این مسئله است که کدام مهارت ها را کودک دارد و در کجا کودک دارای نقص است. سپس درمانگر برنامه ABA با هدف افزایش مهارت های کودک در بسیاری از حیطه ها را توسعه می دهد. این برنامه احتمالا شامل اهداف مرتبط با موارد زیر است:

  • رشد آکادمیک
  • مهارت های ارتباطی
  • مهارت های اجتماعی و تعامل کلی با محیط

بعد از تعیین اهداف، درمانگر یک سری مراحل ایجاد می کند تا به کودک کمک کند که به آن اهداف برسد. درمانگر ABA می تواند تعدادی از روندهای مختلف را برای آموزش مهارت معین به کودک مبتلا به اتیسم به کار برد.

یک روند که متداولا استفاده می شود، آموزش تلاش گسسته است. درمانگر به کودک یک راهنمایی می دهد. سپس کودک فرصت پاسخگویی دارد. اگر کودک به صورت مناسبی پاسخ دهد، به رفتار پاداش داده می شود. پاداش خاص چیزی است که کودک از آن لذت می برد به صورتی که انگیزه پیدا می کند که رفتار مطلوب را در آینده تکرار کند.

مسلما، جهان به سادگی که آموزش تلاش گسسته باعث می شود به نظر برسد نیست. بنابراین برنامه های آنالیز رفتار کاربردی شامل تعدادی روندهای آموزشی دیگر نیز می باشد. این ها برای آموزش به کودکان برای تعمیم مهارتهایی که آموخته اند به مجموعه های متفاوت استفاده می شوند. روندها ممکن است شامل آموزش مهارت ها در کل روز و تحلیل فعالیت باشد. با این روندها، کودکان مبتلا به اتسیم یاد می گیرند که مراحل متعدد را برای انجام کارهای خاص انجام دهند.

آیا آموزش ABA برای کودک من و خودک مناسب است؟

آموزش ABA زمانی کارآمدتر است که درمان زمانی که کودک کمتر از 5 سال دارد شروع شود، اگرچه کودکان بزرگتر مبتلا به اتیسم هم از آن سود می برند.

برای کسب بیشترین سود از آنالیز رفتاری کاربردی، کودک شما به درمان تک به تک برای ساعات زیادی در هر هفته دارد. این آموزش ABA گسترده همینطور در صورتی بیشتر کارآمد است که خود شما آموزش ABA را دریافت کنید. از این طریق می توانید به کودک خود آموزش دهید و رفتارهای مثبت را در تمام زمان ها تقویت کنید. این به کودک شما کمک خواهد کرد که مهارت هایی که یاد می گیرد را تعمیم دهد. این همینطور کمک می کند که احتمال اینکه کودک در رفتارهای منفی یا ناسالم درگیر شود کاهش پیدا کند.


مداخله توسعه رابطه چیست (RDI

مداخله توسعه رابطه یک راه نسبتا جدید برای درمان اتیسم است. این کار توسط تیم زن و شوهر، روانشناسان بالینی استیون گاتستین PhD  و راشل شیلی PhD توسعه یافته بود.

آموزش RDI قصد آموزش به کودکان برای چگونگی مشارکت در روابط اجتماعی با افراد دیگر را دارد. نوعا آموزش RDI با کمک به کودکان برای توسعه رابطه با والدین خود و دیگر اعضای خانواده شروع می شود. این حالت شبیه به درمان های دیگر برای اتیسم است از این نظر که روی نقص اصلی تمرکز می کند: مهارت های اجتماعی و تعامل. درگیری والدینی کلیدی برای موفقیت RDI است. RDI به والدین آموزش می دهد که چطور از تمام فرصت ها به عنوان لحظه های آموزشی استفاده کنند. این لحظات فرصت هایی برای مشارکت کودک و ایجاد مهارت های اجتماعی مناسب تر هستند.

از آنجایی که آموزش RDI نسبتا جدید است، شواهد بالینی زیادی برای نشان دادن کارآمدی آن وجود ندارد. مطالعات انجام شده توسط توسعه دهنده های RDI با این حال بهبود قابل توجهی در کودکان درمان شده با RDI بر اساس دو تست تشخیصی متداول استفاده شده برای اتیسم نشان داده است.

چطور آموزش RDI کار می کند؟

آموزش RDI با ارزیابی حرفه ای کامل کودک شروع می شود. این بررسی شامل ویزیت نورولوژیست و ارزیابی با استفاده از مقیاس تشخیصی اتیسم استاندارد می باشد.

والدینی که تمایل دارند از RDI استفاده کنند، ترغیب می شوند که در کارگاه متمرکز شرکت کنند یا DVD پنج ساعته خاصی را مشاهده کنند. کارگاه و DVD والدین را با اصول مداخله توسعه روابط آشنا می کند.

یک برنامه RDI توسط مشاور برنامه مداخله توسعه رابطه مجاز ایجاد می شود. اهداف تعیین شده برای کودک به صورت منظم با استفاده از فیدبک از والدین و ضبط ویدئویی به روز رسانی می شوند. ضبط ویدئویی جلسات والدین با کودک را ثبت می کند. در مراحل اول درمان، والدین نقش مربی اصلی کودک را دارند. نقش مشاور کمک به والدین برای کار با کودک به صورت کارآمد است.

مشاور به والدین آموزش می دهد که به کودکان کمک کنند، رابطه اجتماعی با آن ها را توسعه دهند و نهایتا دیگران، از طریق فعالیت های مختلف، هدف ارتباط قرار می گیرند. این فعالیت ها ممکن است شامل بازی هایی مثل تقلید حالات صورت در تصاویر صورت باشد.

آیا آموزش RDI برای من و کودکم مناسب است؟

توسعه دهنده های RDI معتقدند که آموزش RDI زمانی کارآمد تر است که کودک شروع به درمان در سن پایین می کند. آن ها همین طور معتقد هستند که این کار می تواند برای افراد با اتیسم در تمام سنین مفید باشد.      

برای فراهم کردن آموزش RDI برای کودکتان، شما باید زمانی را به مشارکت در کارگاه ها یا مشاهده ویدئوها اختصاص دهید. با انجام این کار، یاد خواهید گرفت که چطور برای کودک خود برنامه مداخله کارآمدی ارائه کنید. آموزش می تواند زمان بر و گران قیمت باشد. شما همین طور باید به ارتباط منظم با مشاور برنامه RDI خود متعهد باشید. این کار شامل ضبط منظم تعامل خود با کودکتان می باشد.


یکپارچگی حسی و درمان های مرتبط دیگر چیست؟

بسیاری از کودکان متبلا به اتیسم مشکلات حسی دارند. آنها به محرک هایی مثل نور، صدا و لمس بیش از حد حساس هستند. بقیه به اندازه کافی به این محرک ها حساسیت نشان نمی دهند.

انواع درمان های حسی وجود دارد که نشان داده شده است که مشکلات حسی کودکان با اتیسم را بهبود می بخشد. اگرچه این درمان ها می تواند کمک کند، هیچ سند علمی وجود ندارد که درمان های حسی در درمان اتیسم موثر است.

چطور درمان حسی کار می کند؟

درمانگر با مهارت در اجرای درمان حسی برای اتیسم به صورت تک به تک با کودک کار می کند. هدف، کمک به تنظیم واکنش کودک به محرک خارجی است.

برای مثال اگر کودک به لمس بیش از حد حساس است، درمانگر برای حساسیت زدایی کودک طی زمان نسبت به تحریک لمسی کار خواهد کرد. درمانگر ممکن است محکم پوست کودک را با مواد دارای بافت های مختلف مالش دهد. هدف این است که کودک به حس ها عادت کند. درمانگر تلاش می کند که فعالیت ها را لذت بخش و شبیه به بازی کند. از این طریق، درمان حسی برای کودک دشوار نمی شود. کودک مجبور نیست کاری انجام دهد. اما درمانگر باید مرزهای کودک را گسترش بدهد تا به بهبود کودک کمک کند.

درمان های حسی مختلف می تواند برای پرداختن به مشکلات مختلفی که بر کودکان مبتلا به اتیسم اثر می گذارد، استفاده شود. برای مثال، چرخیدن در صندلی می تواند بیش فعالی را در بخشی از کودکان مبتلا به اتیسم کاهش دهد و تحریک فشار عمیق می تواند آرام کننده باشد. یک راه که درمانگر ممکن است این فشار را اعمال کند با پیچیدن آرام کودک در تشک است. دیگر درمان های حسی شامل تاب دادن، ویبره درمانی و تمرینات هوازی است.

آیا درمان حسی برای من و کودکم مناسب است؟

بر خلاف آموزش ABA و RDI، درمان حسی برای اتیسم نیاز به تعهد زمانی زیادی برای شما یا کودکتان ندارد.

شما و درمانگر کودک شما ممکن است لازم باشد انواع گزینه های درمانی را امتحان کنید تا مشخص شود کدام یک به بهبودی کودک کمک می کند. اگر درمانی موثر است، نوعا نتایج نسبتا سریع به دست می آید. درجه بهبودی که می تواند با درمان حسی به دست آید بستگی به کودک دارد.


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: ABA RDI اتیسم درمان حسی حسی حرکتی بیش فعال

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان acupuncture toronto آموزشگاه زبان
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.