دیابت بارداری


دیابت حاملگی فقط در دوران بارداری اتفاق می افتد. اگر شما آن را داشته باشد، با کمک  پزشک خود و با انجام کارهای ساده در هر روز برای مدیریت قند خون تان شما هنوز هم می توانید یک نوزاد سالم داشته باشید.

جزئیات بیماری دیابت بارداری


دیابت بارداری چیست ؟

دیابت حاملگی فقط در دوران بارداری اتفاق می افتد. اگر شما آن را داشته باشد، با کمک  پزشک خود و با انجام کارهای ساده در هر روز برای مدیریت قند خون تان شما هنوز هم می توانید یک نوزاد سالم داشته باشید.

پس از تولد فرزند تان، شما ممکن است دیگر دیابت نداشته باشید. دیابت بارداری باعث می شود شما بیشتر احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 را داشته باشید، اما این قطعاً اتفاق نمی افتد.


علل دبابت بارداری

در دوران بارداری، جفت هورمونی می سازد که این هورمون باعث می شود که می تواند به تجمع قند در خون شما منجر شود. معمولا، لوزالمعده خود می تواند انسولین کافی جهت اداره این شرایط بسازد. اگر نتواند، سطح قند خون شما افزایش می یابد و می تواند باعث دیابت حاملگی شود.


آیا شما در خطرهستید؟

شما بیشتر احتمال دارد به دیابت حاملگی مبتلا شوید اگر:

 • قبل از اینکه باردار شوید دچار اضافه وزن بودید.
 • شما آفریقایی- آمریکایی، آسیایی، اسپانیایی، و یا از بومیان آمریکایی هستید.
 • سطح قند خون شما بالا است، اما به اندازه کافی بالا نیست که دیابت باشد.
 • در خانواده خود سابقه دیابت دارید.
 • شما قبلا دیابت حاملگی داشته اید.

تشخیص دیابت بارداری

پزشک شما را بررسی خواهد کرد تا بفهمد ، به احتمال زیاد به دیابت بارداری مبتلا می شوید یا آن را دارید، و یا بین هفته های 24 تا 28 بارداری ، اگر شما در معرض خطر بالا نیست شما را چک می کند.

برای تست دیابت بارداری، شما به سرعت باید یک نوشیدنی شیرین را بنوشید . این سطح قند خون تان را بالا می برد. یک ساعت بعد، شما یک آزمایش خون خواهید داد تا ببینید چگونه بدن شما قند را اداره کرده است. اگر نتیجه نشان دهد که قند خون شما مساوی 140 میلی گرم در هر دسی لیتر (mg / دسی لیتر) یا بیشتر است، شما  برای چند ساعت  چیزی نمی خورید و سپس آزمایش خون دیگری می دهید.

اگر نتایج آزمایش هایتان طبیعی هستند اما شما بدر احتمال بالای خطر ابتلا به دیابت حاملگی را دارید، شما ممکن است یک آزمون پیگیری در دوران بارداری نیاز داشته باشید تا مطمئن شوید که شما هنوز آن را ندارید.


درمان دیابت بارداری

برای درمان دیابت بارداری، دکتر از شما تقاضا خواهد کرد:

 • چهار بار یا بیشتر در روز سطح قند خون خود را بررسی کنید.
 • آزمایش ادرار برای بررسی کتونها انجام دهید، که به معنی این است که دیابت تان تحت کنترل نیست.
 • یک رژیم غذایی سالم بخورید که در مسیر توصیه های پزشک تان باشد.
 • به ورزش عادت کنید.

دکتر پیگیری خواهد شد که چقدر وزن به دست آورده اید و به شما خبر میدهد اگر شما نیاز به انسولین یا داروهای دیگر برای دیابت بارداری خود داشته باشید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

در دوران بارداری، یک اندام به نام جفت در رحم توسعه می یابد. جفت مادر و نوزاد متصل هستند و مطمئن شوید که نوزاد غذا و آب به اندازه کافی دارد. همچنین باعث چندین هورمون می شود. برخی از این هورمون کار را برای انسولین سخت  می کند تا کار کنترل قند خون را انجام دهد -چون بدن مادر انسولین بیشتری برای نگه داشتن سطح قند در محدوده ایمنی تولید می کند. دیابت حاملگی زمانی گسترش می یابد که ارگانی که انسولین تولید می کند، لوزالمعده نمی تواند انسولین کافی برای نگه داشتن سطح قند خون در محدوده مورد نظر تولید کند.


پیشگیری

در بعضی از زنان، از وقوع دیابت بارداری نمی توان جلوگیری کرد. اما شما ممکن است قادر به کاهش احتمال ابتلا به دیابت بارداری با ماندن در یک وزن سالم و به دست نیاوردن اضافه وزن بیش از حد در دوران بارداری، باشید. ورزش منظم همچنین می تواند سطح قند خون تان را در محدوده هدف و پیشگیری از دیابت بارداری نگه دارد.

اگر شما مبتلا به دیابت حاملگی بوده اید، در معرض خطر دوباره ابتلا به آن در حاملگی های آینده هستید. شما همچنین در معرض خطر دیابت نوع 2، یک نوع دائمی از دیابت هستید. یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از دیابت بارداری در حال پیشرفت دوباره ، ماندن در یک وزن سالم است.

اگر شما به دیابت بارداری مبتلا هستید،از داروهایی که باعث افزایش مقاومت به انسولین می شوند، مانند دارو نیکوتینیک اسید و گلوکوکورتیکوئید (برای مثال، پردنیزون و دگزامتازون)، پرهیز کنید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

از آنجا که دیابت بارداری علائمی را بروز نمی دهد شما باید برای این وضعیت آزمایش دهید. این تست معمولا بین هفته 24 و 28 بارداری انجام می شود. شما ممکن است تعجب کنید اگر آزمایش سطح قند خون تان را بالا نشان می دهد. این برای شما مهم است که برای دیابت حاملگی آزمایش دهید، به دلیل این که قند خون بالا می تواند مشکلاتی را هم برای شما وهم  کودک شما ایجاد کند.

گاهی اوقات، یک زن باردار بدون دانستن دیابت با آن زندگی می کند. اگر شما دچار علائم ناشی از دیابت هستید، آنها ممکن است شامل:

 • افزایش تشنگی
 • افزایش ادرار
 • افزایش گرسنگی
 • تاری دید

بارداری باعث می شود که بسیاری از زنان ،اغلب بیشتر ادرار کردن و احساس گرسنگی بیشتر را داشته باشند، بنابراین داشتن این

علائم همیشه به این معنی نیست که یک زن مبتلا به دیابت است. اگر شما این علائم را دارید با دکتر خود صحبت کنید،به این ترتیب می توانید برای دیابت آزمایش دهید.


ترجه شده از وبسایت: www.webmd.com

ایالات متحده کارگروه خدمات پیشگیری توصیه می کند که تمام زنان که در حال حاضر مبتلا بودن به دیابتشان تشخیص داده نمی شود برای دیابت حاملگی پس از هفته 24 باید آزمایش شوند.

انجمن دیابت آمریکا (ADA) توصیه می کند که تمام زنان باردار که در حال حاضر مبتلا به دیابت تشخیص داده نمی شود برای دیابت حاملگی بین 24 و هفته 28 بارداری تست شوند. روش برای آزمایش ممکن است متفاوت باشد. کارشناسان فکر می کنم که روش ها به خوبی روش های دیگر عمل می کنند.

روش اول را می توان در دو مرحله انجام می شود. شما لازم نیست خوردن و آشامیدن را قبل از مرحله اول نگه دارید. در این مرحله، شما مایع که حاوی 50 گرم قند (گلوکز) هست را می نوشید. نمونه خون شما 1 ساعت بعد گرفته می شود. اگر شما مقدار زیادی قند در خون تان نداشته باشید، شما به دیابت حاملگی مبتلا نیستید. اگر مقدار قند در خون شما زیاد باشد، از شما می خواهد که مرحله دوم، آزمون تحمل گلوکز خوراکی (OGTT) را انجام دهید.

برای  OGTT، شما نمی توانید حداقل 8 ساعت قبل از آزمایش چیزی بخورید یا بیاشامید. شما یک مایع که حاوی 100 گرم قند (گلوکز) است را می نوشید. نمونه خون شما را 3 ساعت بعد می بینند که چقدر قند در خون شما قرار گرفته است. اگر مقدار زیادی قند در خون شما نباشد، شما مبتلا به دیابت حاملگی ندارد. اگر مقدار زیادی از قند در خون شما بود ، شما مبتلا به دیابت حاملگی هستید.

برخی از کارشناسان از روش دو مرحله ای استفاده نمی کند. آنها فقط از نسخه دیگری از مرحله OGTT استفاده می کنند. شما نمی توانید حداقل 8 ساعت قبل از آزمایش چیزی بخورید و یا بیاشامید. شما یک مایع که حاوی 75 گرم قند (گلوکز) است رامی نوشید. نمونه خون شما گرفتهمی شود و پس از 1 ،2 ساعت بعد مقدار قند خون دیده میشود. اگر مقدار زیادی قند در خون شما نبود، شما به دیابت حاملگی مبتلا نیستید. اگر مقدار زیادی از قند در خون شما بود، شما مبتلا به دیابت حاملگی هستید.

تست در دوران بارداری

اگر شما مبتلا به دیابت حاملگی هستید ، دکتر شما فشار خون خود را در هر مراجعه چک می کند. همچنین شما آزمایش های خاص در طول بارداری انجام می دهید، سلامت شما و کودک تان را بررسی می کنید. این آزمایشات عبارتند از:

 • نظارت بر قند خون در منزل. آزمایش قند خون کمک می کند تا شما بدانید آیا سطح قند خون تان در محدوده مورد نظر است.
 • سونوگرافی جنین. این آزمایش ممکن است به منظور برآورد سن، وزن، و سلامت نوزاد خود مورد استفاده قرار گیرد. آزمون سونوگرافی همچنین می توانید اندازه سر و شکم کودک شما را اندازه گیری کند. این اندازه گیری به همراه دیگر اطلاعات می توان برای کمک به تصمیم گیری دکتر شما در مراقبت از شما مورد استفاده قرار گیرند.
 • آزمون بدون تنش. آزمون بدون تنش می تواند به شما کمک کند با چک کردن ضربان قلب کودک در پاسخ به حرکت که بدانید آیا کودک به خوبی در حال فعالیت است.

 برخی از پزشکان ممکن است به شما یک هموگلوبین A1C(هموگلوبین گلیکوزیله) و یا یک آزمایش مشابه در هر ماه در دوران بارداری تان راتوصیه کنند. آزمایش A1C تخمین سطح قند خون به طور متوسط ​​ در بیش از 2 تا 3 ماه گذشته است.


آزمایش هایی در طی زایمان و فارغ شدن

در طول زایمان، شما و کودک شما بسیار زیاد بررسی گردید.

 • نظارت بر قلب جنین برای به خوبی دیدن چگونگی فعالیت کودک خود در حالی که شما در حال زایمان هستید، استفاده می شود.
 • تست قند خون به طور منظم انجام می شود تا مطمئن شوند که سطح قند خون شما را در محدوده مورد نظر است.

آزمون پس از زایمان

پس از اینکه کودک شما متولد شد، سطح قند خون شما چندین بار بررسی می شود. سطح قند خون کودک شما همچنین چندین بار در چند ساعت اول پس از تولد بررسی می شود.


پیگیری

حتی اگر دیابت بارداری شما احتمالا بعد از زایمان از بین برود، شما دوباره در معرض خطر دیابت حاملگی و دیابت نوع 2 در مراحل بعدی زندگی هستید.

از شما ممکن است یک تست تحمل گلوکز پیگیری 6 تا 12 هفته پس از تولد نوزادتان و یا بعد از اینکه شما تغذیه با شیر مادر کودک را متوقف کردید گرفته شود. اگر نتایج حاصل از این آزمایش طبیعی بود، کارشناسان به شما  توصیه می کنند که هر 3 سال آزمایش دیابت نوع 2 را انجام دهید. حتی اگر سطح قند شما طبیعی بود، شما در خطر ابتلا به دیابت در آینده می باشید. خوردن غذاهای سالم و ورزش منظم، می تواند به جلوگیری به دیابت نوع 2 کمک کند.

اگر می خواهید دوباره باردارشوید، این یک ایده خوبی است که دو قبل از بارداری و در اوایل دوران بارداری خود برای دیابت آزمایش شوید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

اگر شما مبتلا به دیابت حاملگی هستید، شما به تحت کنترل قرار دادن قند خون خود و نگه داشتن آن به این ترتیب، برای حفظ سلامت خود و کودک تان، نیاز دارید. شما باید تغییراتی در شیوه زندگی برای این اتفاق بدهید.

روی رژیم غذایی خود  کار کنید

پزشک ممکن است ملاقات با یک متخصص تغذیه را به شما پیشنهاد دهد تا به شما برای ایجاد یک برنامه رژیم غذایی که با آن سازگار هستید،کمک کند. باید بر دیابت حاملگی نظارت شود، اما هنوز هم باید برای کودک در حال رشدتان به اندازه کافی  کالری و مواد مغذی فراهم شود.

متخصص تغذیه توصیه خواهد کرد مقدار کل کالری روزانه که یک زن با قد و وزن شما باید دریافت کند. حدود 2،200 تا 2،500 کالری در روز برای زنان با وزن متوسط مناسب است. اگر اضافه وزن دارید، شما ممکن است به کالری کمتر یعنی حدود 1،800 کالری در روز نیاز داشته باشید.

متخصص تغذیه می تواند به شما آموزش دهد که چگونه رژیم غذایی خود را متعادل کنید. او احتمالابه شما پیشنهاد می دهد که دریافت کنید:

 • 10٪ تا 20٪ از کالری خود را از منابع پروتئینی مانند گوشت، پنیر، تخم مرغ، غذاهای دریایی، حبوبات
 • کمتر از 30٪ از کالری خود را از چربی ها
 • کمتر از 10٪ از کالری چربی خود را از چربی های اشباع
 • 40٪ باقی مانده و یا بیشتر کالری خود را از کربوهیدرات مثل نان، غلات، ماکارونی، برنج، میوه ها، و سبزیجات

 بیشتر ورزش کنید

پزشک ممکن است به شما بگوید که ورزش را به روال هفتگی خود اضافه کنید اگر برای شما و کودک تان مناسب باشد. سعی کنید فعالیت خفیف تا متوسط، برای 15 دقیقه یا نیم ساعت یا بیشتر در روزانجام دهید . این به بدن تان کمک خواهد کرد که انسولین را بهتر استفاده کند، و به کنترل سطح قند خون نیز کمک می کند. دستورالعمل های دکتر خود را در مورد مقدار ورزش مناسب برای شما دنبال کنید.

 قند خون تان را آزمایش کنید

اطمینان حاصل کنید که تغییر رژیم غذایی واضافه کردن ورزش سطح قند خون تان را تحت کنترل قرار داده است. به طور منظم، سطح قند خود را 1ساعت قبل از غذا  یا 2 ساعت بعد از غذا تست کنید. اگر شما در حال حاضر یک دستگاه اندازه گیری قند خون bloodglucose meter) ) برای استفاده در خانه ندارید، دکتر احتمالا به شما یکی می دهد و به شما می آموزد که چگونه به از آن استفاده کنید.

از دارو استفاده کنید

اگر قند خون شما با وجود این تغییرات بالا باقی می ماند، دکتر ممکن است قرص های دیابت تجویز کند تا آن را تحت کنترل قرار دهد و از کودک تان محافظت کند. اگر آنها این کار را انجام ندهند، گام بعدی ممکن است تزریق انسولین باشد.

رشد کودک تان را بر نمودار ترسیم کنید

بسته به اینکه چقدر دیابت خود را به خوبی کنترل کرده اید و چگونه دوران بارداری تان در حال پیشرفت است، دکتر ممکن است اندازه کودک تان را بیشتر در جریان آخرین هفته ها یا ماه های قبل از موعد مقرر پیگیری کند. او ممکن است سونوگرافی درخواست کند اگر نوزاد در حال رشد بسیار بزرگ به نظر برسد.

در حالی که بسیاری از زنان مبتلا به دیابت حاملگی قادر به زایمان طبیعی هستند، برخی از پزشکان زایمان زودتر از موعد را ترجیح می دهند. به شما ممکن است یک عمل سزارین پیشنهاد شود اگر کودک بیش از حد رشد کرده باشد.
پس از زایمان، دکتر سطح قند خون شما را بررسی خواهد کرد تا مطمئن شود به حالت عادی بازگشته است. شما باید سطح قند خون خود را حدود 6 هفته پس از زایمان دوباره بررسی کنید، و پس  از آن سالانه چک شود.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.comمقالات مرتبط با دیابت بارداریآکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.