نوروم آکوستیک


نوروم آکوستیک رشد غیر سرطانی است که در عصب هشتم مغز گسترش می یابد. همچنین  به عصب دهلیزی حلزونی نیز شناخته شده، که گوش داخلی را به مغز متصل می کند و دارای دو بخش متفاوت است. 

جزئیات بیماری نوروم آکوستیک


نوروم آکوستیک رشد غیر سرطانی است که در عصب هشتم مغز گسترش می یابد. همچنین  به عصب دهلیزی حلزونی نیز شناخته شده، که گوش داخلی را به مغز متصل می کند و دارای دو بخش متفاوت است. یک بخش برای انتقال صدا است. بخش دیگر برای ارسال اطلاعات تعادلی از گوش داخلی به مغز کمک می کند.

نوروم آکوستیک - در برخی مواقع به نام شوانوم دهلیزی یا neurolemmomas نیز شناخته شده است - معمولا به آرامی در طول  چندین سال رشد می کنند. اگر چه آنها در واقع به مغز حمله نمی کنند، اما با بزرگتر شدنشان می توانند به آن فشار وارد کنند. فشار تومورهای بزرگتر نزدیک اعصاب جمجمه می تواند عضلات چهره و احساس را تحت تاثیر قرار دهد. اگر تومور به اندازه کافی بزرگ شود با فشار بر روی ساقه مغز و یا مخچه می تواند کشنده باشد.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

علائم اولیه یک نوروم آکوستیک ظریف هستند. بسیاری از مردم علائم را به تغییرات طبیعی پیری نسبت می دهند، پس از آن علایم زود رس باشند  تشخیص بیماری داده می شود.

اولین علامت معمولا از دست دادن تدریجی شنوایی یک گوش است، اغلب با زنگ گوش (وزوز گوش) و یا احساس پری در گوش  همراه است. به ندرت ممکن است، نوروم آکوستیک موجب از دست دادن ناگهانی شنوایی شود.

علائم دیگر، که ممکن است در طول زمان رخ می دهد، عبارتند از:

 • مشکلات تعادلی
 • سرگیجه (احساس کنید که اشیا اطراف در حال چرخش اند)
 • بی حسی و سوزن سوزن شدن صورت، که ممکن است دائمی و یا موقت باشد
 • ضعف صورت
 • تغییرات طعم و مزه
 • مشکلات بلع و خشونت صدا
 • سردرد
 • ناراحتی و یا بی قراری
 • آشفتگی

 اگر شما این علائم را تجربه کردید، باید به دکتر خود مراجعه کنید. نشانه هایی مانند ناراحتی و سردرگمی ذهنی می تواند علامت یک مشکل جدی باشند که به درمان فوری نیاز دارد.


ترجه شده از وبسایت: www.webmd.com

دو نوع از نوروم آکوستیک وجود دارد: که شامل فرم پراکنده و فرم همراه با یک سندروم به نام نوروفیبروماتوز نوع 2 NF2 هستند. NF2 یک اختلال ارثی است که با رشد تومور غیرسرطانی در سیستم عصبی شکل می گیرد. نوروم آکوستیک رایج ترین این تومورها هستند و اغلب در سن 30 سالگی در هر دو گوش فرد رخ می دهد.

NF2 یک اختلال نادر است. آن را برای تنها 5٪ از نوروم آکوستیک حساب. این به این معنی است که اکثرا  به فرم پراکنده هستند. پزشکان نیز هنوز علت تشکیل فرم پراکنده را در نیافتند. یکی از عوامل خطرزا برای نوروم آکوستیک قرار گرفتن در معرض دوزهای بالای تابش به خصوص به سر و گردن است.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

سه دوره های اصلی درمان برای نوروم آکوستیک وجود دارد:

 1. نظارت
 2. جراحی
 3. پرتو درمانی

ملاحظات را نیز انتظار هوشیارانه می نامند. از آنجا که نوروم آکوستیک سرطانی نیستند و به آرامی رشد می کنند، به درمان فوری لازم نیست. اغلب پزشکان تومور را با اسکن MRI دوره ای ملاحظه میکنند و اگر تومور  بسیار رشد کند و یا علائم آن جدی باشد ، درمانهای دیگر را پیشنهاد می دهند.

عمل جراحی برای نوروم آکوستیک میتواند  همه یا بخشی از تومور را از بین ببرد.

سه روش اصلی جراحی برای از بین بردن یک نوروم آکوستیک وجود دارد:

 • Translabyrinthine، که یک برش در پشت گوش ایجاد می شود و  استخوان پشت گوش و برخی از قسمت های میانی گوش از بین برده می شود. این روش برای تومورهای بزرگتر از 3 سانتی متر استفاده می شود. دست آورد این رویکرد این است که به جراح اجازه می دهد قبل از برداشتن تومور عصب جمجمه (عصب صورت) به وضوح ببیند. نقطه ضعف این روش از دست دادن شنوایی دائمی شود.
 • رتروسيگموئيد / زیر اکسیپیتال، که با باز کردن جمجمه در نزدیکی پشت سربه پشت تومور می رسند. این رویکرد برای از بین بردن تومورها با اندازه های مختلف استفاده می شود و شنوایی را حفظ می کند.
 • حفره میانه ، که برای دسترسی و حذف تومورهای کوچک محدود به کانال گوش داخلی، گذرگاه های باریک مغز به گوش میانی و داخلی یک قطعه کوچک از استخوان بالا کانال گوش را از بین می برند. با استفاده از این روش احتمال دارد که جراح بتواند شنوایی بیمار را حفظ کند. جدیدا روش های ناگستر تمامی جراحان را به برداشتن آندوسکوپی فراخوان می کنند تا نوروم آکوستیک را با استفاده از یک دوربین کوچک وارد شده از طریق یک سوراخ در جمجمه از بین ببرند. این روش تنها در مراکز پزشکی عظیم با جراحان خاص آموزش دیده ارائه شده است. مطالعات اولیه نشان می دهد میزان موفقیت این عمل مشابه با عمل جراحی معمولی است.

پرتو درمانی در برخی موارد برای نوروم آکوستیک توصیه می شود. مطالبق پیشرفت های اخیر، تکنیک های حاصله، ارسال دوز بالایی از اشعه به تومور با کمترین آسیب به بافت اطراف آن را ممکن ساخته اند.

 • جراحی تشعشعی استریوتاکتیک تک جلسه (SRS)، که در آن صدها پرتو کوچک در یک جلسه تومور را هدف می گیرند.
 • پرتودرمانی استریوتاکتیک چند جلسه ای (FSR) ، که دوزهای کمتری از اشعه روزانه را در طول چند هفته ارائه می دهند. 

هر دو این روش ها سرپایی هستند، به این معنی که نیازی به بستری شدن ندارند. آنها سلول های تومور را از بین می برند. رشد تومور ممکن است کم و یا متوقف گردد و یا حتی ممکن است کوچک شود، اما تابش به طور کامل تومور را حذف نمی کند.
انواع دیگر پرتو درمانی نیز استفاده می شود. دکتر شما گزینه هایی را به شما پیشنهاد می دهد.

انتخاب روش درمانی مناسب بستگی به برخی عوامل، از جمله موارد زیر دارد:

 • اندازه تومور
 • آیا تومور در حال رشد است
 • سن شما
 • سایر شرایط پزشکی ممکن است شما داشته باشید
 • شدت علایم شما و تاثیر آنها بر زندگی تان

ترجه شده از وبسایت: www.webmd.comمقالات مرتبط با نوروم آکوستیکآکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.