سرطان کبد


کبد مرکز سم زدایی بدن است. بسیاری از مواد دفعی از این راه خارج می شوند. به علاوه کبد در ساخت پروتئین های انعقادی هم نقش دارد. تومور کبدی مشکلات جدی را برای بیمار ایجاد می کند.

جزئیات بیماری سرطان کبد


 

سرطان کبد چیست؟

کبد به طور مداوم خونی را که در بدن گردش می کند، تصفیه کرده، مواد غذایی و داروهایی را که به وسیله ی دستگاه گوارش جذب شده اند به مواد شیمیایی آماده برای استفاده تبدیل می کند. کبد بسیاری از وظایف مهم دیگر نظیر از بین بردن سموم و دیگر مواد شیمیایی موجود در خون و آماده سازی آن ها برای دفع را بر عهده دارد. از آن جا که خون باید از تمام بدن عبور کند، کبد به طور غیر منتظره ای در دسترس سلول های سرطانی موجود در جریان خون قرار دارد.

این احتمال وجود دارد که کبد تحت تاثیر سرطان اولیه کبد که در کبد به وجود می آید یا ابتدا در سایر قسمت های بدن تشکیل شده و سپس به کبد سرایت می کند، قرار گیرد. اکثر سرطان های کبد ثانویه یا متاستاتیک هستند یعنی می توانند در هر جای بدن شروع به فعالیت کنند. سرطان اولیه کبد که در خود کبد آغاز به فعالیت می کند، در ایالات متحده حدود 2% از سرطان ها می باشد، در صورتی که در برخی کشورهای توسعه نیافته تا نیمی از سرطان ها می باشد. این حالت عمدتا ناشی از شیوع هپاتیت از یک ویروس مسری بوده که شخص را مستعد ابتلا به سرطان کبد می سازد. سرطان کبد اولیه در ایالات متحده مردان حدود 67 سال را دو برابر زنان مبتلا می سازد. 

انواع سرطان کبد:

از آن جا که کبد از چندین نوع مختلف سلول به وجود آمده است انواع مختلفی از تومورها می توانند در آن جا تشکیل شوند. برخی از آن ها خوش خیم (غیر سرطانی) و برخی سرطانی هستند و می توانند به سایر نقاط بدن (متاستاز) انتقال یابند. بروز این تومورها علل متفاوتی داشته و نیز به گونه های مختلف درمان می شوند. چشم انداز سلامتی یا بهبودی بستگی به نوع تومور شما دارد. 

شایع ترین تومورهای خوش خیم کبد شامل موارد زیر می شوند:

- همانژیوم.

- آدنوم کبدی.

- هیپرپلازی ندولر کانونی.

- کیست.

- لیپوم.

- فیبروم.

- لیومیوم.

هیچ کدام از این تومورها به مانند سرطان کبد درمان نمی شوند. اگر موجب درد و خونریزی شوند به وسیله جراحی برداشته می شوند.

سرطان های کبد عبارتند از:

- کارسینوم هپاتوسلولار(HCC)

- کلانژیوکارسینوما (این نوع در حقیقت سرطان مجرای صفرا می باشد که در این مقاله مورد بحث قرار نمی گیرد.)

این مقاله کارسینوم هپاتوسلولار را مورد بحث قرار می دهد. مهم است که بدانید، مبتلا به چه نوع تومور کبدی هستید. حتما اطلاعات لازم را از طریق مراکز ارئه دهنده خدمات بهداشتی درمانی کسب نمایید.

چه عواملی موجب بروز سرطان کبد می شوند؟

سرطان اولیه کبد (کارسینوم هپاتوسلولار) بیشتر در کبدهای آسیب دیده ناشی از مشکلات مادرزادی، مصرف الکل یا عفونت مزمن در اثر بیماری هایی نظیر هپاتیت B و C، هموکروماتوز (یک بیماری ارثی که ناشی از وجود آهن زیاد در کبد) رخ می دهد و سیروز به وجود می آید. بیش از نیمی از افراد مبتلا به سرطان اولیه کبد دچار سیروز هستند که معمولا بر اثر مصرف الکل به وجود می آید. ابتلا به هپاتیت B و C و هموکروماتوز می توانند موجب آسیب دائمی و نارسایی کبد شود. این امکان وجود دارد که سرطان کبد با بیماری چاقی و کبد چرب مرتبط باشد. مواد سرطان زا نظیر علف کش و مواد شیمیایی خاصی مانند کلرید وینیل و آرسنیک با سرطان اولیه کبد مرتبط هستند. همچنین کشیدن سیگار به خصوص اگر همراه با مصرف الکل باشد موجب افزایش خطر می شود. همچنین آفلاتوکسین مواد سرطان زای ساخته شده از گیاه نیز تاثیر گذار هستند. آفلاتوکسین می تواند گندم، بادام زمینی، برنج، ذرت و سویا را آلوده کند. این ها مشکلات غیر معمولی هستند که در اکثر کشورهای توسعه یافته نظیر ایالات متحده وجود دارد. دیگر دلایل هورمون های آندروژن و استروژن و رنگی که در گذشته در آزمایش های پزشکی مورد استفاده قرار می گرفت و توروتراست نامیده می شد، می باشند.

سایر عوامل خطر آفرین سرطان کبد شامل موارد زیر می شوند:

- جنسیت شما. مردان بیشتر از زنان مستعد ابتلا به کارسینوم هپاتوسلولار هستند.

- وزن شما. چاقی می تواند خطر ابتلا به کارسینوم هپاتوسلولار را افزایش دهد.

- نژاد شما. در ایالات متحده سرطان کبد در آمریکایی های آسیایی تبار و ساکنین جزایر اقیانوس آرام شایع تر است.

- استفاده از استروئید آنابولیک. تحریک هورمون های مردانه به وسیله ورزشکاران به منظور افزایش توده عضلانی در دراز مدت می تواند اندکی خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش دهد. 

تاریخچه مطالعات در مورد دیابت ارتباط بین دیابت و سرطان کبد را نشان می دهد. احتمالا این حالت به دلیل ارتباط بین دیابت و بیماری کبد چرب است.

بیماری های متابولیک ارثی. ثابت شده است که بیماری هایی که سوخت و ساز طبیعی بدن را مختل می کنند خطر ابتلای شما به سرطان کبد را نیز افزایش می دهند.

بیماری های نادر. مطالعات ارتباطی را بین سرطان کبد و برخی از بیماری های نادر نظیر آلفا 1، کمبود آنتی تریپسین، تیروزینمی و ویلسون نشان می دهد.بیماری های این مجموعهمقالات مرتبط با سرطان کبدآکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery THE WORLD'S FIRST FITNESS SOCIAL MEDIA PLATFORM FITNESS SOCIAL MEDIA
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.