سرطان سینه


اگر شما یا فرد نزدیکتان مبتلا به بیماری سرطان مباشد تشخیص گرفته یا در حال درمان یا مراحل بعد از درمان می باشد مطالب زیر می تواند کمک کننده باشد و جوابگوی بسیاری از سوالات شما باد.

جزئیات بیماری سرطان سینه


 

سرطان سینه چیست؟

سرطان سینه چه زمانی شروع می شود؟

سرطان سینه زمانی شروع می شود که سلولها شروع به رشد کنترل نشده ای می کنند. پس از آن سلول های که در اطراف آن هستند شروع به سرطانی شدن می کنند و می توانند بسیار سریع در بدن پخش شوند. در ادامه برای اینکه بدانیم سرطان چگونه ایجاد و پخش می شود  باید اول بدانیم سرطان چیست؟ سرطان پستان تومور بدخیمی است که در سلول های پستان شروع می شود. تومور بدخیم گروهی از سلول های سرطانی هستند که می توانند با حمله به بافت های اطراف و یاسایرمناطق دورتر از آن منتشر شوند (متاستاز). این بیماری تقریبا در زنان به طور کامل رخ می دهد، اما مردان هم می توانند آن را دریافت  کنند.

این اطلاعات تنها به سرطان پستان در زنان اشاره دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درسرطان پستان در مردان ، باید مطالب مربوط به سرطان پستان در مردان را مطالعه بفرمایید.

پستان طبیعی

برای درک بیشتر سرطان پستان ، می توانید نگاهی به عکس صفحه بعدی بکنید که آن را با کمک برخی از دانش های پایه ، ساختار سینه نرمال را نشان می دهد .

پستان زنان  به طور عمده از لوبول ( غدد  تولید شیر ) تشکیل شده ، مجاری ( لوله کوچکی که شیرساخته شده در لوبول را به نوک پستان حمل میکند ) و استروما   که از بافت چربی ، بافت همبند اطراف مجاری و لوبول ، رگ های خونی وعروق لنفاوی  تشکیل شده است .

بیشتر سرطان های سینه از سلولهای مجاری ( سرطان داکتال ) آغاز می شود ولی تعدادی درسلولهای لوبول ( سرطان لوبولار ) هم می توانند شروع به رشد کنند و احتمال رشد در بافت های دیگر کمتر می باشد.

سیستم لنفاوی ( غدد لنفاوی ) پستان

سیستم لنفاوی از اهمیت زیادی برخوردار می باشند، زیرا یکی از راه های گسترش سرطان پستان می باشد . این سیستم دارای چندین بخش است. گره های لنفاوی کوچک و شکل لوبیا می باشند و از مجموعه سلول های سیستم ایمنی بدن هستند (سلول هایی هستند که در مبارزه با عفونت استفاده می شوند) که به عروق لنفاوی متصل می باشد .

عروق لنفاوی مانند رگ های کوچکی هستند که درآنها یک مایع روشن به نام لنف (به جای خون) جریان دارد  و دورتر ازغدد پستان قرار دارند.

غدد لنفاوی ، حاوی بافت مایع و مواد زائد وهمچنین  شامل سلول های سیستم ایمنی بدن می باشند. سلول های سرطانی پستان می توانند  وارد عروق لنفاوی شده و شروع به رشد در گره های لنفاوی  کنند.

اکثر عروق لنفاوی در سینه به غدد لنفاوی در زیر بغل اتصال دارند. برخی از عروق لنفاوی به غدد لنفاوی داخل قفسه سینه هم اتصال دارند (داخلی  گره پستان ) و یا در بالا تا زیر استخوان ترقوه ادامه دارند.

اگر سلولهای سرطانی به غدد لنفاوی گسترش یابند، شانس بیشتری وجود دارد که این سلول ها بتوانند با وارد شدن به جریان خون و گسترش آن در بدن پخش شوند و به دیگر اجزاء بدن سرایت کنند ( متاستاز ).

هر چه گره های لنفاوی با سلول های سرطانی پستان بیشتری همراه باشد ،احتمال سرطانی شدن بافت ها در سایراندام ها بیشترمی شود. به این دلیل یافتن سرطان در یک یا چند گره  لنفاوی اغلب در طرح درمان  بسیار تاثیر می گذارد. با این حال اینطور نیست که در همه زنان که دارای سلول های سرطانی می باشند توسعه متاستاز را درگره های لنفاوی خود داشته باشند ، و حتی برخی از زنان می توانند بدون داشتن سلول های سرطانی در خود غدد لنفاوی ،توسعه متاستاز داشته باشند.

توده خوش خیم پستان

اغلب غدد  سرطانی شده پستان خوش خیم نیستند. با این حال برخی ممکن است نیاز به بیوپسی یا نمونه برداری در زیر میکروسکوپ داشته باشند . برای  اینکه ثابت شود سلول های سرطانی شده  نیستند .

فیبروز یا کیست

اغلب غده ها تبدیل به فیبروز و یا کیست می شوند . دربسیاری از زنان در طول زندگی شان    تغییرات خوش خیمی  در پستان ایجاد می شود که به نام تغییرات فیبروکیستیک ویا  بیماری فیبروکیستیک شناخته می شوند.

 فیبروز تشکیل شده  به صورت اسکار در بافت، و کیست که یک کیسه پر ازمایع می باشد در بافت پستان  توسط پزشک تشخیص داده می شود که  با   علائمی مانند توده های پستانی ، تورم و یا تن درد همراه است . این نشانه ها تمایل به بدتر شدن دارند و  درست قبل از زمان قاعدگی زن آغاز خواهد می شوند و ممکن است آن زن احساس داشتن غده در سینه خود کند و گاهی اوقات ممکن است او متوجه روشنتر شدن  و یا ترشح  نوک پستان شود.

فیبروآدنوم ها و برآمدگی

تومورهای خوش خیم پستان مانند فیبروآدنوم ها یا برآمدگی ها یی هستند که رشد غیرطبیعی در پستان دارند اما سرطانی نیستند و در خارج از پستان به دیگربخشهای بدن پخش نمی شوند و زندگی را تهدید نمی کنند.

 با این حال برخی از شرایط خوش خیم پستان مهم است چرا که با این شرایط زنان در معرض  بیشترابتلا به سرطان سینه قرار می گیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش مربوط مراجعه کنید." عوامل خطر گرفتن سرطان پستان چیست؟ " و اطلاعات  مکفی ما درزمینه غیر سرطانی بودن پستان .

انواع سرطان سینه 

سرطان پستان را می توان به انواع مختلف بر اساس شکل سلول های سرطانی درزیر میکروسکوپ تقسیم کرد. بیشتر سرطان های سینه،  ازسلول های اپیتلیالبافت پستان که شکل خطی دارد شروع می شود . در واقع سرطان پستان اغلب یک نوعی از رشد بدخیم سلولهاست به نام سرطان که بشکل غده سرطانی در بافت شروع می شود.انواع دیگر سرطان ها مانند: سارکوم، که در شروع همان سلول های عضلانی، چربی، یا بافت همبند هستند می توانند  در پستان بیش از حد رشد می کند .

در برخی از موارد تومور پستان تنها می تواند یک ترکیبی از انواع مختلف و یا یک مخلوطی ازسلولهای سرطان تهاجمی دریک جا باشد و در برخی از انواع نادر سرطان های پستان، ممکن است سلولهای سرطانی اصلا بصورت تومور نباشند.

سرطان پستان نیز می تواند براساس پروتئین ها طبقه بندی شوند و یا در سلول های سرطانی بر اساس گروه هایی مانند هورمون های گیرنده مثبت یا سه گانه منفی طبقه بندی شوند  . بحث در این مورد را در بخش " چگونه سرطان پستان طبقه بندی شده است ؟ " دنبال کنید.

کارسینوم مجرایی درجا

DCIS،  همچنین به عنوان سرطان شناخته شده غیر تهاجمی می باشد که همان سرطان پستان قبل از تهاجم می باشد.

, DCIS  بدان معنی است که سلولهای مجاری اندود بشکل سلولهای سرطانی در آمده اند. تفاوت بین DCIS و سرطان مهاجم این است که سلولها را از طریق دیواره های مجاری به اطراف بافت پستان گسترش نمی یابند و این به دلیل آن است  که حمله نمی کند، DCIS نمی تواند گسترشی (متاستاز) در خارج از پستان داشته باشد. ,DCIS در واقع حالت قبل از سرطان می باشد و میتواند تبدیل به سرطان تهاجمی شود. در حال حاضرهیچ راه حل خوبی برای تشخیص اینکه کدام مورد تبدیل به سرطان مهاجم میشود یا نه وجود ندارد.

در حدود یک پنجم از سرطانهای پستان های جدید DCIS هستند . تقریبا تمام زنانی که در این مرحله تشخیص داده می شوند یعنی مرحله زودرس سرطان پستان قابل درمان هستند.

داکتال کارسینوم  تهاجمی

این رایج ترین نوع سرطان پستان است . داکتال کارسینوم تهاجمی(IDC ) از مجاری شیر در پستان شروع می شود واز طریق  شکستن دیواره مجاری می تواند در قسمت بافت چرب پستان رشد کند . در این مرحله حتی ممکن است قادر به گسترش (متاستاز) به دیگر بخش های بدن از طریق سیستم لنفاوی و جریان خون باشد. تقریبا 0.8% سرطانهای مهاجم پستان قادربه نفوذ  در کارسینومای داکتال می باشد.

 

سرطان لوبولارمهاجم

سرطان لوبولار تهاجمی (ILC) ازغدد تولید شیر( لوبول) شروع می شود مانند IDC،و می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد (متاستاز). حدود10/1 سرطانهای تهاجمی پستان ILC است. تشخیص ماموگرافی سرطان لوبولار تهاجمی ممکن است سخت تر از تشخیص ماموگرافی  کارسینوم  داکتال تهاجمی باشد.

انواع کمتر از شایع سرطان پستان

سرطان پستان التهابی

این نوع نادر از انواع سرطانهای مهاجم پستان حدود 1٪ تا 3 ٪ از کل سرطانهای پستان است. معمولا هیچ توده یا تومور بتنهایی علامتی  ندارند امادر سرطان التهابی پستان (IBC)  پوست سینه قرمزمی شود وباعث می شود احساس  گرمی کنید. همچنین ممکن است پوست پستان ضخیم شده و ظاهری حفره دارداشته باشد و بنظر شبیه به پوست می شود .  در حال حاضر پزشکان اعلام کردند می دانیم که این تغییرات التهابی به دلیل عفونت نیست بلکه سلول های سرطانی غدد عروق در پوست را مسدود می کنند و پستان مبتلا  به این بیماری ممکن است بزرگتر ، سفت یاخارش دار باشد.

اغلب در مراحل اولیه سرطان التهابی پستان با التهاب ناشی از عفونت  اشتباه گرفته می شود و درمان با آنتی بیوتیک شروع می شود . برای تشخیص این علائم  سرطان التهابی  باید یک نمونه برداری از سلولهای التهابی بعمل آید. چون هیچ توده واقعی وجود ندارد  ممکن است در ماموگرام نشان داده نشود و  تشخیص اولیه آن را حتی سخت تر بکند.  این نوع از سرطان پستان تمایل زیادی برای گسترش و پیش آگهی بدتری نسبت به  سرطان داکتال مهاجمی معمولی و یا سرطان لوبولار دارد . برای جزئیات بیشتر در مورد این بیماری به قسمت سرطان پستان التهابی را مراجعه کنید.

بیماری پاژه از نوک پستان

این نوع از سرطان پستان از مجاری پستان شروع می شود و به پوست و به نوک پستان گسترش می یابد و سپس به محوطه دایره شکل و تیره مانند اطراف نوک پستان سرایت می کند . این نوع بسیارنادر از سرطان است وتنها حدود 1٪ از تمامی موارد سرطان پستان را شامل میشود. پوست نوک پستان اغلب  پوسته پوسته و قرمزشده و بهمراه خونریزی یا ترشح است . زن ممکن است احساس سوزش یا خارش داشته باشد .

بیماری پاژه که تقریبا همیشه با کارسینوم مجرایی ثابت( DCIS) همراه است و یا مرتبط  با کارسینوم مجرایی است ، درمان این بیماری اغلب نیاز به عمل جراحی ماستکتومی دارد . اگر هیچ توده ای در بافت پستان قابل لمس نباشد و نمونه برداری DCIS  را نشان ندهد اما سرطان  غیرمهاجم باشد نشانه خوبی است. ولی اگر سرطان مهاجم وجود داشته باشد این نشانه خوبی نیست وتبدیل به سرطان خواهد شد  ونیازهست که تحت درمان قرار بگیرد همانند هر سرطان مهاجم دیگر.

تومور فیلودس

این تومور بسیار نادراست که در سینه استروما و یا بافت همبند در پستان می باشد و برخلاف سرطان که در مجاری ویا لوبول هست که نامهای دیگراین تومور شامل phylloides تومور و فیلودس cystosarcoma می باشد. این تومورها معمولا موارد خوش خیم هستند اما درموارد نادر ممکن است بدخیم شوند.

تومورهای خوش خیم یا فیلودس ها با از بین بردن تومورهای همراه به درمان بافت پستان طبیعی کمک می کند. تومور فیلودس بدخیم است و  استفاده از ماستکتومی  کمک می کند که به درمان بهتر و وگسترده تری  بافت طبیعی پستان . اغلب در همه این موارد جراحی لازم است اما درمان این سرطان ها ممکن است با این روش هم جواب ندهد و باید از روش دیگری برای درمان سرطان پستان استفاده می شود . هنگامی که یک تومور فیلودس بدخیم گسترش یافته است می توان آن را با شیمی درمانی  برای سارکوم بافت نرم درمان کرد. لطفا قسمت سارکوم  سرطان بافت نرم بزرگسالان مراجعه کنید.

Angiosarcoma

این شکل از سرطان در سلول های که در عروق خونی یا عروق لنفاوی  هست شروع می شود و به ندرت در سینه رخ می دهد. هنگامی که این اتفاق می افتد  آن را معمولا به عنوان یک عارضه قبلی تشخیص میدهند. این عارضه بسیار نادر می باشد که حدود 5 تا 10 سال بعد از پرتو درمانی رخ می دهد.

   Angiosarcoma ، می تواند در بازوی زنان مبتلا ایجاد شود و تورم غدد لنفی هم از عوارض عمل جراحی غدد لنفاوی و یا تابش درمانی است که در درمان سرطان پستان بوجود می آید. ( برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد تورم غدد لنفاوی، به بخش "چگونه سرطان پستان درمان می شود؟ "  مراجعه کنید). این نوع از سرطان تمایل به رشد و گسترش بسیار سریع دارند و درمان آن به طور کلی همان درمانی هست  که برای دیگر سارکوم ها استفاده می شود . برای اطلاعات بشیتر در مورد سارکوم به قسمت "سرطان بافت نرم بزرگسالان" مراجعه شود .

انواع خاصی از سرطان های مهاجم پستان

برخی از انواع خاص سرطان پستان مهاجم را در قسمت پایین مشاهده میکنید که اغلب  اینها پس از ویژگی های  دیده زمانی خاص که اغلب در زیر میکروسکوپ قابل مشاهده می باشد و مانند سلولهای مجاری مرتب شده اند. برخی از اینها ممکن است یک پیش زمینه بهتری از سرطان داکتال استاندارد انتشار یافته  داشته باشند. که شامل بخشهای زیر می باشد:

 • آدنوئید سیستیک (یا adenocystic ) سرطان
 • سرطان آدنواسکواموس درجه پایین ( این یک نوع از سرطان metaplastic است )
 • کارسینوم مدولاری
 • Mucinous وجود (یا کلوئید ) سرطان
 • سرطان برآمدگی ها
 • سرطان لوله

برخی از انواع زیر حتی به همان اندازه و یا شاید بدتر از داکتال استاندارد پیشرفته باشند.

این نوع سرطان خود شامل:

 • سرطان Metaplastic ( انواع ، از جمله سلول دوک نخ ریسی و سنگفرشی)
 • سرطان Micropapillary
 • سرطان های مختلط ( دارای ویژگی های هر دو مهاجم داکتال و لوبولار )

به طور کلی برای تمام انواع های نامبرده ،درمانشان مثل داکتال  استاندارد پیشرفته است .

آمارهای کلیدی در مورد سرطان پستان چیست ؟

سرطان پستان  یکی از شایع ترین سرطانها در میان زنان آمریکایی است ، البته به جز سرطان پوست. در حدود 1 در 8 (12٪) زنان در ایالات متحده مبتلا به سرطان پستان مهاجم توسعه یافته در طول عمر خود می باشند .

در زیر بعضی ازآمارهای انجمن سرطانهای آمریکا در مورد سرطانهای پستان در ایالات متحده در سال 2015 را مشاهده میکنید.

- تقریبا نزدیک به 231840 مورد جدید سرطان پستان مهاجم در زنان تشخیص داده شد.

- تقریبا نزدیک به 60290 مورد جدید سرطان در محل (CIS) تشخیص داده شده (CIS غیر تهاجمی است و اولین شکل از سرطان پستان است ) .

 -تقریبا نزدیک به 40290  زنان ازگرفتن سرطان سینه می میرند .

پس از افزایش آمار سرطان  پستان در زنان که بیش از 2 دهه پیش آغاز شده و افزایش داشته،  ولی در سال 2000 کاهش داشته و پس از آن در حدود 7٪ در سال 2002 تا سال 2003 کاهش داشته است. این کاهش زیاد به علت کاهش در استفاده از هورمون درمانی پس از یائسگی تصور می شد که پس از اعلام نتایج دربرنامه سلامت زنان در سال 2002  رخ داده است.  این مطالعه منتشر شده نشان می دهد که استفاده از هورمونهای درمانی به افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان و بیماری قلبی کمک می کند. در سال های اخیر بروز این سرطان بیشتردر زنان سفید پوست بوده است، اما کمی در زنان آفریقایی آمریکایی تبار نیز افزایش یافته است.

سرطان سینه دومین علت مرگ میر ناشی از سرطان در زنان می باشد که تنها پس از سرطان ریه می باشد. شانس مرگ یک زن که دارای سرطان پستان است فقط در حدود 1 در 36 (حدود 3 درصد)خواهد بود. نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در این زمان رو به کاهش بوده است این آماردرسال 1989 کاهش بیشتری در زنان جوان تر از50سال داشته است. این کاهش به این دلیل است که  تشخیص زود و بموقع سرطان از طریق غربالگری و افزایش آگاهی و همچنین درمان بهبود یافته است.

تا این زمان بیش از 2.8 میلیون بازماندگان از سرطان پستان در ایالات متحده وجود دارند.(این آمار شامل زنانی است  که هنوز تحت درمان هستند و کسانی که درمان انها تکمیل شده است.) میزان زنده ماندن را در بخش مورد نظر "میزان زنده ماندن سرطان پستان"پیگیری کنید.


ترجمه شده از وبسایت: www.cancer.org

عوامل خطرزا در سرطان پستان چیست؟

عامل خطر می تواند هر چیزی که شانس ابتلا به بیماری سرطان را افزایش بدهد باشد. سرطان های مختلف عوامل خطر متفاوتی دارند. به عنوان مثال، قرار گرفتن پوست درمعرض نور قوی خورشید خود یک عامل خطرناک برای گرفتن سرطان پوست است. سیگار کشیدن یک عامل خطرناک برای گرفتن سرطان های ریه ، دهان، حنجره، مثانه، کلیه، و چندین ارگان های دیگراست .

اما این عوامل خطر به ما همه چیز را نمی گوید. داشتن یک عامل خطر و یا حتی چند تا ازآن بدان معنی نیست که شما به این بیماری را مبتلا می شوید . بیشتر زنانی که در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستند یک یا چند عوامل این بیماری را دارا هستند و این در حالی  است که بسیاری از زنان مبتلا به سرطان پستان هیچ یک ازعوامل خطر شناخته شده به غیر از زن بودن و در رشد بیشترپستان ندارند.

 حتی در زمانی که یک زن با عوامل خطرناکی از جمله پیشرفت سرطان پستان همراه است، خیلی سخت است  که بدانیم چقدر این عوامل خطر زا ممکن است کمک کرده باشد.

برخی ازعوامل خطرناک مانند سن یک شخص و یا نژاد، نمی تواند تغییر کند. برخی دیگر مرتبط با عوامل سرطان زا در محیط زیست است. هنوز هم برخی از آنها به رفتارهای شخصی مربوط است مانند سیگار کشیدن، نوشیدنی ها و رژیم غذایی.  با رعایت برخی از راهکارها می توان عوامل خطر را کاهش داد، وخطر ابتلا به سرطان سینه مانند پیری با تغییر شیوه زندگی  کاهش دهید .

عوامل خطری که به انتخاب شخص مربوط نیست

جنسیت

 زن بودن یک عامل خطر اصلی برای ابتلا به سرطان پستان است. مردان می توانند هم سرطان پستان بگیرند ، اما این بیماری در حدود 100 برابر بیشتر در میان زنان  نسبت به مردان شایع تر است.  احتمالا بدلیل اینکه مردان کمتر از زنان هورمون های استروژن و پروژسترون  دارند که می توانند باعث رشد سلول های سرطان پستان شوند.

سالخورده شدن

خطر ابتلا به سرطان پستان در سن بالا افزایش پیدا می کند. نزدیک 8/ 1سرطان های مهاجم پستان در زنان جوان تر از 45 سال اتفاق می افتد،  این در حالی است که در مورد3/ 2سرطان های مهاجم های سینه در زنان بالاتر از 55 سالگی اتفاق می افتد.

عوامل خطر ژنتیکی

حدود 5٪ تا 10٪ از موارد سرطان پستان اینطور بنظر می آید که ارثی باشد و این بدین معنی است که آنها نتیجه ای مستقیم دارند با نقص ژنی (به نام جهش) که از پدر و مادر به ارث برده می شود.  لطفا به بخش مراجعه کنید در مورد "آیا ما می دانیم چه چیزی باعث سرطان پستان می شود؟"  و برای اطلاعات بیشتر در مورد ژن ها وDNA و چگونه آنها می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان تاثیر بگذارند.

BRCA1 و BRCA2: شایع ترین علت سرطان پستان ارثی است. در افرادای که سابقه فامیلی دارند این ژن ها ( BRCA1 و BRCA2 ) در آنها دیده می شود .  اگر درسلول های طبیعی شما این ژن های غیر طبیعی که آمادگی رشد دارند را داشته باشید  و یک کپی از هردو ژن جهش یافته از پدر و مادر را به ارث برده باشید، شما در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان پستان در طول عمر خود قرار دارید.

اگر چه در برخی از خانواده ها با جهش BRCA1 خطر سرطان پستان به بالا ی 80٪ می رسد اما بطورمتوسط ​​به نظر می رسد که این خطردر محدوده 55 تا 65 درصد باشد. برای BRCA2 جهش خطر کمتر است و در حدود 45٪ سرطان پستان مرتبط با این جهش اغلب در زنان جوان تر رخ می دهد . اغلب هر دو سینه بر اثر این جهش تحت تاثیر سرطان هستند . زنانی که این ژن را به ارث می برند  در معرض خطر سرطان های دیگرهم به ویژه سرطان تخمدان هستند.

بطور آشکاری در ایالات متحده جهش BRCA دریهودیانی که از اروپای شرقی مهاجرت کردن  شایع تر است اما می تواند در  گروه های نژادی و قومی دیگرهم  رخ دهد.

تغییرات در ژنهای دیگر: ژنهای جهش یافته دیگرسرطان پستان نیز می توانند  به ارث برده شوند .این جهش های ژنی بسیار نادر هستند واغلب خطرابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی دهند و بعنوان ژن BRCA که علل سرطان پستان است را به ارث نمی برند.

ATMمعمولا ژن ATM به DNA آسیب دیده کمک می کند تا ترمیم شود. در برخی از خانواده ها  وارث 2  نسخه های غیر طبیعی از ژن ATM را دارند که عامل بیماری عدم تعادل تلانژکتازی است . وارث 1 هم که نسخه جهش یافته این ژن را دارند  به میزان بالایی به سرطان پستان مبتلا می شوند .

TP53ژن TP53 که دستورالعمل ساخت پروتئین p53 را به همراه دارد رشد سلول های غیر طبیعی بدن رامتوقف می کند.  جهش به ارث برده از این ژن که عامل Li-Fraumeni syndrome است  ( پس از انکه 2 محقق آنرا را برای اولین بار توصیف کرد که این بنام آنها شد) در افراد مبتلا به این بیماری درخطر افزایش ابتلا به سرطان سینه و همچنین  درخطر چندین سرطان های دیگر مانند سرطان خون، تومورهای مغزی و سارکوم (سرطان استخوان یا همبند بافت) قرار دارند. این نوع از سرطان پستان بسیار نادر  است.

CHEK2سندرم    Fraumeniهمچنین می تواند از جهش به ارث برده از ژن   CHEK2 ایجاد شود. حتی زمانی که آن این سندرم یا بیماری اتفاق نمی افتد ، می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را  حتی دو برابر زمانی که آن جهش یافته است ، افزایش دهد .

PTENژن PTEN به طور معمول در تنظیم رشد سلولی کمک می کند. جهش به ارث برده در این ژن می تواند سندرم Cowden باشد که یک اختلال نادر است که باعث افزایش خطر سرطان سینه درمردان می شود. همچنین خوش خیم و بدخیم آن می تواند  به رشد سرطان در دستگاه گوارش، تیروئید، رحم و تخمدان تاثیر بگذارد.

 نقص در این ژن همچنین می تواند به علت سندرم های مختلف به نام سندرم Bannayan-Riley-Ruvalcaba باشد اما فکر نمی کنند به خطر ابتلا به سرطان پستان مرتبط باشد. به تازگی سندرم ناشی از PTEN با یکی از سندرم های مارتوم به نام تومور NPTE ترکیب و یکی شده است.

CDH1: علت ارثی جهش ها در این ژن باعث سرطان معده شده و افراد دارنده این ژن سن درسنین به یک نوع نادرسرطان معده می شوند. همچنین زنانی که دارای  این  ژن جهش یافته می باشند در معرض خطر گرفتن سرطان لوبولار پستان تهاجمی هستند.

STK11: نقص در این ژن می تواند به نشانه پوتز- جگرز منجر شود. افراد مبتلا به این بیماری در خطراختلال درنقاط رنگدانه ای  لب ودهان ، پولیپ درمجاری ادرار و دستگاه گوارش و همچنین افزایش خطر ابتلا به بسیاری از انواع سرطان از جمله سرطان پستان قرار دارند .

PALB2: ژن PALB2 باعث ایجاد یک پروتئین می شود که با پروتئین های ساخته شده توسط ژن BRCA2 تعامل دارد. نقص (جهش) در این ژن می تواند به افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان منجر شود. بهمین دلیل است که هنوز مشخص نیست که جهش ژنهای PALB2 باعث خطر ابتلا به سرطان تخمدان و همچنین سرطان پستان را در مردان افزایش می دهد.

آزمایش ژنتیک: آزمون های ژنتیکی می تواند برای نگاه به جهش  BRCA1و ژن BRCA2 انجام شود . (و یا برخی از ژن های دیگر مرتبط با خطر ابتلا به سرطان پستان). اگر چه ممکن است این تست در برخی شرایط مفید باشد اما جوانب مثبت و منفی آن باید به دقت در نظر گرفته شود. برای اطلاعات بیشتر به بخش "آیا می توان از سرطان پستان جلوگیری کرد؟" مراجعه کنید.

سابقه خانوادگی در سرطان پستان

خطر ابتلا به سرطان پستان در زنانی  بستگان آنها ناقل این بیماری در خونشان هستند ، بیشتر است.داشتن یکی از بستگان درجه یک ( مادر، خواهر، یا دختر) مبتلا به سرطان پستان خطر ابتلا به سرطان پستان را در این افراد افزایش می دهد  . داشتن2 نفر ازبستگان درجه یک به این نوع از سرطان خطر ابتلا اشخاص دارنده این ژن  به سرطان را حدود 3 برابرافزایش می دهد.

این خطر دقیقا شناخته شده نیست ،اما زنان با سابقه خانوادگی سرطان پستان  پدریا برادر نیز با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان روبرو هستند. درمجموع کمتر از 15 ٪ از زنان مبتلا به سرطان پستان یکی ازاعضای خانواده آنها این بیماری را داشته است.این به این معنی است که بیشتراز 85٪ زنانی که دچار سرطان پستان هستند هیچیک از افراد خانواده آنها دارای سابقه  به این بیماری را ندارند.

سابقه شخصی سرطان پستان

یک زن مبتلا به سرطان پستان در یک سینه ،3 یا 4 برابر خطر افزایش ابتلا به گرفتن سرطان جدید در پستان دیگر و یا در بخش های دیگری از همان پستان را دارد که این از عود یا بازگشت سرطان اول متفاوت است.

نژاد و قومیت

به طور کلی زنان سفید پوست احتمال بیشتری به گرفتن سرطان پستان نسبت به زنان آفریقایی آمریکایی دارند . اما احتمال میزان مرگ و میر در زنان آفریقایی - آمریکایی تبار بیشتراست. با این حال در زنان آفریقایی - آمریکایی زیر 45 سال سرطان پستان بسیار شایع تر است. خطر پیشرفت ابتلا به سرطان و مرگ و میرناشی از آن در زنان آسیایی، اسپانیایی، و بومی آمریکا پایین تر است .

بافت پستان متراکم

سینه ها از بافت چربی، بافت فیبری و بافت غده ای ساخته شده است. بافت پستان متراکم  (  در ماموگرام دیده می شود)  غده و بافت فیبری ببیشتر اما بافت چربی کمتری دارند. زنان با سینه های متراکم در ماموگرافی 1.2تا2% باخطر ابتلا به سرطان پستان  نسبت به زنان با تراکم متوسط ​​پستان روبرو هستند .

هم چنین ماموگرافی از بافت پستان متراکم می تواند دقت کمی داشته باشد. تعدادی از عوامل می تواند در تراکم پستان تاثیر داشته باشد. مانند سن، وضعیت یائسگی ، داروها (از جمله هورمون درمانی یائسگی ) ​​، بارداری، و ژنتیک تاثیر می گذارد.

برخی شرایط خوش خیم سرطان پستان

زنان مبتلا به بیماری های خوش خیم خاص پستان  با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان را مواجه هستند . برخی از این شرایط بیشتر به خطر ابتلا به سرطان پستان نزدیک می باشد تا چیزهای دیگر. پزشکان اغلب شرایط خوش خیم پستان را بطور کلی به 3 گروه تقسیم کردند که بسته به چگونگی آنها این خطر تاثیر می گذارد.

ضایعات غیر پرولیفراتیو : این شرایط با رشد بیش از حد بافت پستان همراه نیست و بنظر نمی رسد که تحت تاثیر خطر ابتلا به سرطان پستان قرار بگیرد و یا اگر خطر موجود باشد بسیار کم و ناچیز است. آنها عبارتند از:

 • فیبروز ویا کیست های ساده ( این مورد به نام بیماری فیبروکسیتیک و یا تغییرات استفاده می شود)
 • هیپرپلازی خفیف
 • Adenosis ( غیر اسکلروزان )
 • مجرایی گشاد
 • تومور فیلودس (خوش خیم)
 • پاپیلومای تنها
 • چربی نکروز
 • فیبروز Periductal
 • سنگفرشی و apocrine متاپلازی
 • کلسیفیکاسیون مرتبط با اپیتلیال
 • سایر تومورهای خوش خیم (