التهاب اتوایمیون (گاستریت) معده


التهاب اتوایمیون (گاستریت) معده تورم ایمنی و غیرعفونی معده (التهاب معده) می باشد که ناشی از پادتن هایی(پادتن های خودکار یا ذاتی) است که به دلیلی نامشخص در بدن تولید می شوند.

جزئیات بیماری التهاب اتوایمیون (گاستریت) معده


التهاب اتوایمیون (گاستریت) معده تورم ایمنی و غیرعفونی معده  (التهاب معده) می باشد که ناشی از پادتن هایی (پادتن های خودکار یا ذاتی) است که به دلیلی نامشخص در بدن تولید می شوند.
واکنش سیستم ایمنی مستقیما در برابر نوع خاصی از سلول است که سلول جداری یا اوکسینتیک نامیده می شود و در مخاط/ جدار داخلی ناحیه نزدیک مبدا (2/3 فوقانی) معده قرار دارد. این واکنش سیستم ایمنی موجب تخریب سلول می شود.
سلول های جداری به طور معمول اسید کلریدریک (به نحو مطلوبی در محتویات معده وجود دارد) و ماده ای که عامل داخلی نامیده می شود را تولید می کنند که به جذب ویتامین B12 کمک می کنند.

تخریب التهابی سلول های جداری موجب کاهش اسیدکلریدریک (هیپوکلریدریا یا آچلورهیدریا) می شود که ممکن است منجر به کم خونی ناشی از کمبود آهن و کمبود ویتامین B12 شود که به کم خونی مهلک یا مگالوبلاستیک می انجامد.

چه افرادی به آن مبتلا می شوند؟ (توزیع سن و جنس)

ابتلا به التهاب اتوایمیون (گاستریت) معده در زنان شایع تر از مردان است.

اکثر افراد مبتلا بزرگسالان سالمند هستند(معمولا بالای 60 سال) اگر چه ممکن است که این بیماری بر روی افراد جوان تر(بین 30 تا 60 سال) هم اثر بگذارد. ابتلا به این بیماری در افراد زیر 30 سال نسبتا نادر است.

عوامل خطر

عوامل خطرآفرین التهاب اتوایمیون (گاستریت) معده عبارتند از:

سابقه عفونت هلیکوباکتر (این احتمال وجود دارد که ارگانیسم های هلیکوباکتر پیلوری به عنوان عامل بعدی تولید پادتن ها باشند) مهم است.

این التهاب با سایر بیماری های اوتوایمیون نظیر تیروئید اوتوایمیون (بیماری هاشیموتو)، دیابت شیرین، و سایرین نظیر لک و پیس، ریزش مو، و غیره در ارتباط است.

سابقه خانوادگی ابتلا به التهاب اتوایمیون (گاستریت) معده یا به طور کلی بیماری های اوتوایمیون

زمینه ی ژنتیکی با درصد بالای بروز در دوقلوهای همسان و بستگان درجه یک

مهم این است که توجه داشته باشید همراه داشتن یک عامل خطرآفرین به این معنی نیست که فرد به بیماری مبتلا خواهد شد. یک عامل خطرآفرین در فرد احتمال ابتلای او را نسبت به فرد بدون عامل خطرآفرین افزایش می دهد. برخی از عوامل خطرآفرین از سایر عوامل مهم تر هستند.

همچنین نبود عامل خطرآفرین در فرد به این معنی نیست که به بیماری مبتلا نخواهد شد. این همیشه مهم است که در مورد اثر عوامل خطرآفرین با پزشک خود صحبت کنید.

علل

دلیل بروز اوتوایمیون التهاب معده ناشناخته است.

عوامل سرعت بخش ممکن است شامل گاستریت ناشی از هلیکوباکتر، زمینه ژنتیکی، و سایر بیماری های اوتوایمیون باشند.

واکنش سیستم ایمنی مستقیما در برابر انواع خاصی از سلول ها است که سلول جداری یا اوکسینتیک نامیده می شود و در مخاط/ جدار داخلی ناحیه نزدیک مبدا معده قرار دارد. این واکنش سیستم ایمنی موجب تخریب  می شود.مقالات مرتبط با التهاب اتوایمیون (گاستریت) معدهآکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان Holland park flower shop آموزشگاه زبان Chelsea flower delivery THE WORLD'S FIRST FITNESS SOCIAL MEDIA PLATFORM FITNESS SOCIAL MEDIA
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.