آزمایش دیابت

بازدید از این مطلب: 1694 | | تاریخ نگارش:اگر شما علائمی مانند افزایش شدید تشنگی، تکرر ادرار، کاهش وزن بدون علت، افزایش گرسنگی، سوزن سوزن شدن دست یا پا را تجربه می کنید، ممکن است پزشک شما باید یک آزمایش برای دیابت تجویز نماید.

بر اساس اطلاعات مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، امروز حدود 29 میلیون کودک و بزرگسال در آمریکا، یا بیش از 9% جمعیت مبتلا به دیابت هستند. با این حال، میلیون ها آمریکایی از ابتلا به دیابت بی اطلاع هستند، زیرا ممکن است هیچ علائم هشدار دهنده ای وجود نداشته باشد.

برای تایید تشخیص دیابت نوع 2 ، دکتر شما تست قند خون ناشتا یا تست قند خون گاه به گاه تجویز می کند.


دیابت و تست قند خون ناشتا

تست قند خون ناشتا (FPG) روش ارجح برای تشخیص دیابت است، زیرا انجام آن راحت است، و بر اساس انجمن دیابت آمریکا، کم هزینه تر از تست های دیگر است.

چگونه برای تست قند خون آماده شوم؟

قبل از انجام تست خون، حداقل هشت ساعت قبل از آزمایش نباید چیزی خورده باشید.

در طی تست قند خون چه اتفاقی می افتد؟

در طول تست قند خون، خون کشیده شده و برای آنالیز به آزمایشگاه ارسال می شود.

نتایج حاصل از تست قند خون چه معنی می دهد؟

قند خون ناشتای نرمال – یا قند خون – بین 70 تا 100 میلی گرم در دسی لیتر یا mg/dL برای افرادی که مبتلا به دیابت نیستند، می باشد. تشخیص استاندارد دیابت زمانی انجام می شود که دو آزمایش خون جداگانه نشان دهند که سطح قند خون ناشتا بیشتر یا معادل با 126 mg/dL باشد.

با این حال، اگر قند خون ناشتای نرمال داشته باشید، اما عوامل خطر ساز دیابت یا نشانه های دیابت داشته باشید، پزشک شما تصمیم می گیرد تست تحمل گلوکز (پایین را ببینید) را انجام دهد تا مطمئن شود که دیابت ندارید.

برخی از افراد دارای قند خون ناشتای طبیعی هستند، اما به محض اینکه چیزی می خورند، قند خون آنها به سرعت افزایش می یابد. این افراد ممکن است دچار اختلال عدم تحمل گلوکز باشند. اگر سطح قند خون آنها به اندازه کافی بالا باشد، ممکن است مبتلا به دیابت تشخیص داده شوند.


تست قند خون گاه به گاه برای دیابت

تست قند خون گاه به گاه، روش دیگری برای تشخیص دیابت است.در طی این آزمایش، قند خون بدون توجه به زمانِ آخرین وعده ی غذایی تست می شود. قبل از تست لازم نیست پرهیز از خوردن داشته باشید.

سطح گلوکز بالاتر از 200 mg/dL ممکن است دیابت را نشان دهد، به ویژه اگر این آزمون در زمان بعدی تکرار شود و نتایج مشابهی را نشان دهد.


تست دهانی تحمل قند برای دیابت

تست دهانی تحمل قند نیز روشی دیگر برای کشف دیابت است، اما معمولاً فقط در زمان بارداری انجام می شود تا دیابت حاملگی تشخیص داده شود یا برای کسانی که مظنون به دیابت نوع 2 هستند، در عین حال دارای سطح قند ناشتای طبیعی هستند. این تست همچنین برای تشخیص پیش دیابت نیز انجام می شود.


دیابت و تست هموگلوبین A 1 c

تست هموگلوبین A 1 c (همچنین با نام تست هموگلوبین glycated یا Hb A 1c شناخته می شود)، یک آزمایش خون دیابت مهم است که برای تعیین چگونگی کنترل دیابت بکار می رود. این تست دیابت، میانگین کنترل قند خون را در یک دوره زمانی شش تا 12 هفته ای ارائه می دهد و در رابطه با نظارت قند خون خانگی مورد استفاده قرار می گیرد تا در داروهای دیابت مصرفی تنظیماتی ایجاد گردد. سطح HbA1c را می توان زمانی برای تشخیص دیابت بکار برد که معادل با یا بیش از 6.5%  باشد.


سایر آزمایشات دیابت

در کنار تست هموگلوبین A1c، برای افراد مبتلا به دیابت مهم است تا حداقل سالی یکبار به عنوان بخشی از معاینه کامل چشم، معاینه ی اتساع چشم را انجام دهند. این آزمایش مهم می تواند نشانه های اولیه ی رتینوپاتی را کشف نماید، که ممکن است در ابتدا هیچ علامتی نداشته باشند. معاینه ی پا یک یا دو بار در سال – یا در هر بار ویزیت دکتر – نیز ضروری است تا کاهش گردش خون و زخم هایی که ممکن است درمان نشوند، کشف شوند. تشخیص زود هنگام مشکلات چشم و پا در افراد دیابتی به دکتر اجازه می دهد تا در موثرترین زمانِ ممکن، داروی مناسب تجویز شود.


تست دیابت در کودکان

در بسیاری از کودکان، قبل از تشخیص دیابت نوع 2، هیچ نشانه ای وجود ندارد. بیشتر اوقات، دیابت در هنگام آزمایش خون یا آزمایش ادرار برای سایر مشکلات بهداشتی و سلامتی، تشخیص داده می شود.

با پزشک خود در مورد خطر ابتلای کودک به دیابت صحبت نمایید. اگر آزمایشات قند خون فرزند شما بالاتر از نرمال است، اما هنوز به سطح دیابت نرسیده است (با نام پیش دیابت)، ممکن است پزشک دستورات غذایی خاص و تغییرات در تمرینات ورزشی تجویز نماید تا به کودک کمک شود کاملاً از ابتلا به دیابت دور نگهداشته شود. کودکان مبتلا به دیابت نوع 2 یا پیش دیابت تقریباً همیشه اضافه وزن دارند یا چاق هستند.


درک تشخیص دیابت شما

دیابت می تواند باعث مشکلات عمده بهداشتی شود، اگر قند خون خود را تحت کنترل نداشته باشید. با این حال، اگر شما برنامه های درمانی پزشکتان را دنبال کرده و سبک زندگی سالمی داشته باشید، با وجود تشخیص دیابت هم می توانید سالم بمانید و احساس خوبی داشته باشید. با انتخاب عاقلانه ی غذاها، ورزش منظم، حفظ وزن نرمال، کاهش سطح استرس، و سایر اغییرات در شیوه ی زندگی، زندگی با دیابت ساده تر خواهد شد.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: آزمایش های دیابت تست دیابت تست های دیابت

مقالات پیشنهادی مرتبط با: آزمایش دیابت


پر بیننده ترین مطالب مرتبط با: آزمایش دیابت


نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.