دلایل بیماری ام اس چیست؟

بازدید از این مطلب: 2301 | | تاریخ نگارش:دلایل اسکلروز چندگانه چیست؟

پزشکان هنوز نمی دانند دلایل MS چیست، اما اطلاعات جالبی وجود دارد که حاکی از دخالت عوامل ژنتیکی، محیطی و احتمالاً ویروسی می باشد.

محیط چگونه بر خط ابتلای فرد به MS تاثیر دارد؟

داده های اپیدمیولوژیک نشان دهنده ی چندین روند جالب در ارتباط با اسکلروز متعدد می باشند: جمعیت ها و گروه های قومی مختلف، تفاوت قابل ملاحظه ای در شیوع MS دارند. این بیماری در اسکاتلند، اسکاندیناوی، و در سراسر شمال اروپا به خصوص رایج است. در ایالات متحده، شیوع MS در سفید پوستان بیشتر از دیگر گروه های نژادی است.

مطالعات نشان می دهد که MS در بخش های خاصی از جهان متداول تر است، اما اگر شما از یک منطقه با خطر بالاتر به یکی از مناطق با خطر کمتر حرکت نمایید، اگر این حرکت قبل از نوجوانی رخ  دهد، خطر ابتلا را در خانه جدید را دریافت می کنید. این داده ها نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض برخی عوامل زیست قبل از بلوغ ممکن است یک فرد را مستعد به دریافت MS کند.

علاوه بر این، MS بیماری آب و هوای معتدل است. در هر دو نیمکره، شیوع آن با فاصله از خط استوا افزایش می یابد.

همچنین "اپیدمی" MS - برای مثال، در گروهی از مردم ساکن در سواحل دانمارک پس از جنگ جهانی دوم وجود داشته است، که بیانگر دخالت محیط زیست است.

ژنتیک چه نقشی در ام اس دارد؟

محققان معتقدند که بیماری MS ممکن به ارث برده می شود (ژنتیک به افزایش خطر ابتلا به MS دیده می شود در اعضای خانواده کمک). اول، بستگان درجه دوم و سوم از افراد مبتلا به MS در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند. خواهر و برادر از فرد مبتلا یک 2٪ -5٪ خطر ابتلا به MS.

محققان معتقدند که تا حدی ممکن است MS موروثی باشد، (ژنتیک در افزایش ریسک MS در اعضای خانواده سهیم است). بستگان درجه یک، دو و سه افراد مبتلا به MS در معرض خطر ابتلای به این بیماری قرار دارند. خواهر و برادرها ی فرد مبتلا به MS، 2 تا 5%  در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

محققان معتقدند که بیش از یک ژن موجب می شود تا فردی به  MS مبتلا شود. برخی از دانشمندان معتقدند که MS به این دلیل توسعه می یابد که یک فرد با استعداد ژنتیکی، متولد به برخی از عوامل زیست محیطی واکنش نشان دهند، و در معرض پاسخ خود ایمنی قرار گیرند.

تکنیک های پیچیده و جدید برای شناسایی ژن، ممکن است پاسخ به سوالات در مورد نقش ژنتیک در توسعه MS پاسخ دهد.

چه ویروس هایی با ام اس در ارتباط هستند؟

برخی از مطالعات نشان داده اند که ویروس ها بسیاری از جمله Epstein-Barr (مونونوکلئوز)، آبله مرغان، و واکسن هپاتیت ممکن است علت  MSباشند. ، با این حال، تا به امروز هنوز این باور ثابت نشده است.

آیا عوامل بالقوه دیگری وجود دارد که باعث ام اس شود؟

شواهد نشان می دهد که هورمون ها، از جمله هورمونهای جنسی، می تواند تاثیر گذاشته وتحت تاثیر سیستم ایمنی بدن قرار گیرند. به عنوان مثال، هر دو هورمون استروژن و پروژسترون، دو هورمون جنسی زنانه مهم، ممکن است برخی از فعالیت های ایمنی بدن را سرکوب کنند. تستوسترون، هورمون اصلی مردانه ، نیز ممکن است به عنوان یک سرکوبگر پاسخ ایمنی عمل کند. در دوران بارداری، سطوح ستروژن و پروژسترون بسیار بالا هستند، که ممکن است توضیح دهد که چرا زنان باردار مبتلا به MS معمولا فعالیت بیماری کمتری دارند. سطوح بالاتر هورمون تستوسترون در مردان ممکن است توضیحی برای این واقعیت باشد که چرا زنان بیش از مردان به MS مبتلا می شوند.


ترجه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: علت بیماری ms ms مولتیپل اسکلروزیس

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.