کلاستر اسکلروز چندگانه به چه چیزی اشاره می کند

بازدید از این مطلب: 1707 | | تاریخ نگارش:یافته هایی که می تواند منجر به یافتن درمان های جدید برای MS شود

28 سپتامبر 2008 (سن دیگو) – جامع ترین مطالعه ژنتیکی تا به امروز بر روی MS که به کلاستری (خوشه ای) از ژن های کروموزوم 6 اشاره دارد و نقش عمده ای در ایجاد این اختلال دارد.

به گفته ی محققان، این یافته ها در نهایت به پزشکان کمک خواهد کرد تا درمان های بهتری برای MS ارائه دهند.

پژوهشگری با نام Margaret Pericak-Vance, MD مدیر مرکز ژنتیک انسانی در دانشگاه Duke در Durham, N.C می گوید که مطالعات قبلی در این حوزه به کروموزوم 6 به عنوان عامل اصلی این بیماری اشاره داشته اند.

او ادامه می دهد: تفاوت در اینجاست که اکنون ما می دانیم که این کروموزوم تاثیر عمده ای دارد – یعنی ژن های دیگر تاثیر زیادی بر MS ندارند.


داشتن این ژن معادل با MS نمی باشد

فردی که حامل این نقص ژنتیکی است، قطعاً به MS مبتلا نخواهد شد، Pericak-Vance افزود: هر چند که برای ابتلا به این بیماری مستعدتر هستند. او می گوید، توصیه نمی کنم مردم برای این ژن مورد آزمایش قرار گیرند. بر طبق انجمن ملی MS، نزدیک به 400,000 آمریکایی مبتلا به MS هستند. در سراسر جهان، بیش از 2.5 میلیون نفر مبتلا به این بیماری مزمن مغز و نخاع هستند.

در افراد سالم، رشته های عصبی در یک پوشش محافظ با عنوان میلین (myelin) قرار دارند. اما MS موجب التهاب یا خرابی میلین می شود و جریان تکانه های عصبی را قطع می کند. این امر می تواند موجب مشکلاتی در کنترل و قدرت ماهیچه، بینایی، تعادل، حواس، و عملکرد ذهنی شود.


ژن ها و محیط زیست در ایجاد MS نقش دارند

Pericak-Vance می گوید هیچ کس دقیقا نمی داند دلایل MS چه هستند، اما تصور می شود نوعی تعامل پیچیده بین فاکتورهای زیست محیطی و ژنتیکی باشد.

ژن های واقع در کروموزوم 6 را با عنوان ژن های اصلی و پیچیده ی سازگاری بافتی (histocompatibility) می شناسند.

Pericak-Vance می گوید این ها ژن هایی هستند که نقش حیاتی در کمک به بدن برای تشخیص سلولهای خاص خود ار مهاجمان بیگانه مانند باکتری ها یا سایر میکربها  دارند. اگر این سیستم دچار اختلال شود، سیستم ایمنی ممکن است سلول هی خود بدن را مورد حمله قرار دهد، پدیده ای که در MS روی می دهد.

در مطالعات ارائه شده در انجمن سالانه نورولوژی آمریکا، محققان جدیدترین تکنیک های ژنتیکی را برای آنالیز داده های به دست آمده از 730 خانوار بکار بردند، که در آنها بیش از یکی از اعضای خاتواده تحت تاثیر این اختلال قرار داشت. Pericak-Vance ادامه دارد در مرحله بعذ، سایر ژن هایی که ممکن است نقش کوچکتری در ایجاد بیماری نقش داشته باشند، بررسی می شوند.

Henry McFarland, MD رئیس شعبه نوروایمونولوژی  موسسه ی ملی اختلالات عصبی و سکته در Bethesda, Md می گوید این یافته ها قابل توجه هستند. او ادامه می دهد شناسایی این ژن ها سرنخ های جدیدی در مورد دلایل MS و همچنین چگونگی درمان آنها ارائه می دهند.


ترجمه شده از وبسایت: www.wenmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: ام اس ژن ام اس ژنتیک مولتیپل اسکلروزیس کلاستر اسکلروز چندگانه به چه چیزی اشاره می کند MS درمان های جدید برای MS درمان های جدید MS درمان ام اس

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.