تشخیص علائم بیماری مولتیپل اسکلروزیس

بازدید از این مطلب: 2152 | | تاریخ نگارش:افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) برای اولین بار نشانه های خود را بین سنین 20 و 40 آگاه می شوند. معمولا علائم بهتر می شود، اما دوباره بر میگردند. برخی ممکن است بیایند و بروند، در حالی که موارد دیگری وجود دارند.

سر نخ علائم تان را برای کمک به دکترتان به منظور اینکه بداند آیا به علت MS  و یا دیگر وضعیت است، نگه دارید.

این که آیا شما یک تشخیص داده اید و یا در مورد علائم نگران هستید، بدانید که MS  زندگی تان را کنترل نمی کند.  شما می توانید با دکتر خود را برای درمان و مدیریت علائم تان همکاری کنید بنابر این شما می توانید سالم بمانید و بقایتان برای زندگی هر طور که می خواهید ، ادامه دهید.


علائم اولیه ام اس 

  • تاری دید یا دو بینی
  • مشکلات فکری
  • بد ترکیبی و یا عدم هماهنگی
  • از دست دادن تعادل
  • بی حسی
  • سوزن سوزن شدن
  • ضعف در یک بازو یا پا

هیچ دو نفری که دقیقا همان علائم MS نمی باشد.

شما ممکن است فقط یک علامت داشته باشید، و پس از آن ماه ها یا سالها بدون علایم دیگر باشید. مشکل همچنین می تواند فقط یک بار اتفاق می افتد، و از بین رود، و هرگز اتفاق نیفتد.  برای برخی افراد، علائم درطول هفته ها یا ماه ها بدتر می شود.


علائم شایع ام اس

شایع ترین تغییرات در ذهن و بدن در فرد مبتلا به MS عبارتند از:

احساس غیر معمول: افراد مبتلا به MS می گویند که احساس " سوزن سوزن" می کند. آنها همچنین ممکن است بی حسی، خارش ، سوزش، سلاح سرد، و یا پاره شدن درد داشته باشند. حدود نیمی از افراد مبتلا به MS این علائم ناراحت کننده را دارند. خوشبختانه، آنها می توانند مدیریت و یا درمان شود.

مشکلات مثانه: در حدود 8 از 10 نفر که مشکلات مثانه دارند، می تواند درمان شوند. شما ممکن است نیاز به دفع ادرار در اغلب موارد، به صورت فوری،نیازبه رفتن در شب، و یا مشکل عدم تخلیه  کامل مثانه خود را داشته باشید.  مشکلات روده، به خصوص یبوست، نیز رایج است.

مشکل در راه رفتن: MS  می تواند ضعف عضلانی یا اسپاسم را موجب شود، که راه رفتن سخت تر شود. مشکلات تعادل، پا، بی حس و خستگی نیز می توانید راه رفتن را سخت کند.

سرگیجه: احساس سرگیجه یا سبکی سر معمول است. شما معمولا سرگیجه، و یا این احساس که از اتاق در حال چرخش است، را ندارید.

خستگی: حدود 8 از 10 نفر احساس خستگی می کنند. اغلب در بعد از ظهر می آید و عضلات ضعیف، تفکرآهسته، یا خواب آلودگی را باعث می شود.  آن معمولا ارتباطی با مقدار کاری که انجام می دهید، ندارد. برخی از افراد مبتلا به MS می گویند آنها می توانند حتی بعد از یک خواب خوب شب احساس خستگی کنند.

اسپاسم های عضلانی: آنها معمولا عضلات پا تاثیر می گذارد.در  حدود 40 درصد از افرادی از اولین علائم MS می باشد. در MS پیشرونده، اسپاسم عضلانی را حدود 6 در 10 نفر را تحت تاثیر قرار میدهد. شما ممکن است سفتی خفیف یا قوی، اسپاسم های عضلانی دردناک را احساس می کنید.

مشکل جنسی: این موارد شامل خشکی واژن در زنان و مشکلات نعوظ در مردان است.  مردان و زنان ممکن است کمتر پاسخگو به لمس، میل جنسی کمتر، و یا مشکل رسیدن به اوج لذت جنسی باشند.

مشکلات گفتاری: گاهی اوقات MS می تواند افراد را به مکث طولانی مدت در بین کلمات و بریده بریده و یا سخنرانی نا مطلوب وا دارد.در برخی از افراد نیز مشکلات بلع در مراحل پیشرفته تر از MS ایجاد می شود.

فکر مشکلات: در حدود نیمی از افراد مبتلا به MS در تمرکز کردن مشکل دارند که پیش می آید و می رود.  برای بسیاری، این به معنی تفکر کند، بی دقتی ، و یا حافظه فازی می باشد. به ندرت، مردم  دچار مشکلات شدید می شوند که انجام کارهای روزانه شان را سخت کند.MS معمولا عقل و توانایی خواندن و درک مکالمه تان را تغییر دهید.

لرزش: حدود نیمی از افراد مبتلا به MS لرزش دارند. آنها می توانند حرکت جزئی و یا سخت را که انجام فعالیت های روزمره را سخت می کند، داشته باشند.

مشکلات بینایی: مشکلات با چشمتان به یکی از اولین علائم ربط دارد. آنها معمولا فقط روی یک چشم تاثیر می گذارد و به دور خود به خود از بین میروند. نگاه شما ممکن است تار، خاکستری شود و یا یک نقطه تاریک در مرکز داشته باشید. شما ممکن است به طور ناگهانی دچار درد چشم و از دست دادن بینایی به طور موقت شوید.

خیلی به ندرت، افراد مبتلا به MS ممکن است مشکلات تنفسی یا تشنج داشته باشد.


چه عواملی باعث علائم ام اس می شود؟

پزشکان علائم را به سه گروه تقسیم می کنند.

علائم اولیه از آسیب به غلاف های محافظ اطراف عصب در ستون فقرات و مغز شما می زند. آسیب باعث زخم می شود، که آن را برای حرکت سیگنال به بین مغز و بدن سخت تر می کند.

این فرآیند می تواند به مشکلات مثانه و روده، از دست دادن تعادل، بی حسی، فلج، سوزن سوزن شدن، لرزش، مشکلات بینایی، یا ضعف منجر شود.

پزشکی، درمان فیزیکی، و درمان های دیگر می تواند بسیاری از این مشکلات را تحت کنترل نگه دارد.

علائم ثانویه به دنبال مشکلات اصلی  MSمی باشد. به عنوان مثال، که عدم توانیی به دفع ادرار تان می تواند به عفونت مثانه منجر شود.

پزشکان می توانند علائم ثانویه درمان کنند، اما هدف جلوگیری از آنها با درمان علائم اولیه است.

علائم دوران سوم مشکلات اجتماعی، روانی و مربوط به شغل زندگی MS  ها می باشد. برای مثال، اگر MS راه رفتن یا رانندگی را برای شما سخت کند، شما ممکن است قادر به انجام کار خود را به خوبی نباشید.

از آنجا که MS انواع بسیاردارد، بهتر است که خودتان را با سایر افرادی که دارای MS هستند مقایسه نکنید. تجربه تان به احتمال زیاد به متفاوت است. اکثر افراد مدیریت نشانه هایشان را یاد میگیرند و می توانند منجر به نگه داشتن زندگی کاملا فعال شود.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: علایم ام اس MS علایم اولیه ام اس

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.