مولتیپل اسکلروزیس پیشرونده ثانویه

بازدید از این مطلب: 1610 | | تاریخ نگارش:فراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس پیشرونده ثانویه (SPMS) با نوع دیگری از ام اس یعنیعودکننده - فروکش کننده شروع می کنند.

اگر تشخیص داده شده است که شما SPMS  را دارید، که شما ممکن است MS  عودکننده-فروکش کننده  برای یک دهه یا بیشتر داشته بوده باشید.  این زمانی است که شما ممکن است یک تغییر در بیماری خود را شروع به احساس کرده اید.

تغییرات اغلب برای تشخیص  آسان نیستند. اما شما ممکن است متوجه شده باشید عود تان احتمالا به طور کامل از بین نرفته است.

بسیاری از افراد با عودکننده - فروکش کننده MS - حدود 80٪ - در نهایت MS پیشرونده ثانویه  را دچار می شوند. عود و فروکشی برای رفت و آمد تغییر درعلائم که به طور پیوسته بدتر و بدترمی شود، استفاده می شود. تغییر به طور معمول شروع می شود 15 تا 20 سال پس از زمانی که شما برای اولین بار تشخیص به MS  می دهید.

از آنجا که به مولتیپل اسکلروزیس یک بیماری پیچیده است، به سختی می توان آن تغییرات سیگنال SPMSرا حتی برای متخصصان سلامت، کشف کرد. پزشکان اغلب برای تشخیص SPMS حداقل 6 ماه صبر کنند.

علائم ام اس پیشرونده ثانویه

عود کننده بهبود یابنده MS غیر قابل پیش بینی است، اما معمولا یک الگوی حملات روشن و پس از هر بار بهبودی وجود دارد. با SPMS، عود، کمتر تشخیص داده می شود. ممکن است کمتر یا نه در همه اتفاق بیفتد. هنگامی که شما به بیماری عود مجبورید ، بهبود به عنوان کامل نیست.

همراه با این علائم، علائم دیگری که ممکن است نشان دهد که شما در حال انتقال به SPMS وجود دارد:

  • ضعف بیشتر و مشکل بیشتر با هماهنگی
  • سفتی و محکی عضلات پا
  • مشکلات روده و مثانه
  • یک زمانبه همراه  خستگی، افسردگی، و مشکلات فکر

فقط دکتر شما می توانید SPMS  را با مقایسه علائم شما را در طول زمان تشخیص دهد. بنابراین این مهم است که شما در مورد هر گونه تغییر در علائم اطلاع دهید.


علل ام اس پیشرونده ثانویه

هنوز مشخص نیست که چرا مردم از عود کننده فروکش کننده به MS پیشرونده ثانویه می رسند.

بعضی از دانشمندان فکر می کنند ممکن است یک اثر ثانوی از آسیب های عصبی که در اوایل بیماری اتفاق افتاده است تاثیر گذاشته باشد. اما آنها نیاز به تحقیقات بیشتری برای درک آنچه در پس این تغییر در این بیماری هست، دارند.


درمان ام اس پیشرونده ثانویه

اغلب عود کننده فروکش کننده از MS پیشرونده ثانویه سخت تر است.

نوع اصلی از مواد دارویی برای MS، به نام داروهای اصلاح کننده بیماری( (DMD ها، عود را کمتر و شدت علائم را کمتر. برای افراد مبتلا به SPMS که هنوز عود دارند، DMD ها هنوز هم می تواند کمک کند. اما برای کسانی که علائم به تدریج بدتر می شود، مواد دارویی واقعا کار نمی کنند.

FDA به یکی از مواد مخدر اصلاح کننده بیماری به نام میتوکسانترون (نووانترون) برای درمان SPMS را تایید کرده است. اما هنوز به طور عمده برای درمان عود کار می کند.
میتوکسانترون دارای عوارض جانبی جدی، از جمله مشکلات قلبی و سرطان خون است. بنابراین تعداد مردم محدود دمی توانند آن را در طول عمر خود استفاده کنند.  این معمولا برای افراد بیماری که به سرعت بدتر می شوند درمان های دیگر کار نمی کنند.

داروی دیگری به نام متوترکسات، اغلب برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده می شود، ممکن است علائم در افراد مبتلا به SPMS را بهبود بخشد.


مدیریت نشانه های شما

داروهای که می تواند بسیاری از علائم شما با SPMS را سهولت بخشند وجود دارد. به عنوان مثال، به بطور منظم احساس درد، مشکلات مثانه، خستگی و سرگیجه را درمان می کند.

تغییر در شیوه زندگی نیز می تواند متفاوت باشد. پزشکان توصیه استفاده از یک رژیم غذایی سالم و تلاش برای تحت کنترل نگه داشتن وزن خود را توصیه می کنند.

ورزش هم برای SPMS و انواع دیگر این بیماری خوب است. سعی کنید فعالیت هایی که ضربان قلبتان را، مانند پیاده روی سریع یا شنا،افزایش می دهد استفاده کنید  واز کسانی که به شما کمک کند کشش و تقویت عضلات خود و دامنه حرکاتیتان را بهبود کمک بگیرید. آنها به شما انرژی بیشتری می دهد. و موجب افزایش روحیه و یک راه خوب برای کنترل وزن تان می باشد.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: Secondary Progressive Multiple Sclerosis MS مولتیپل اسکلروزیس پیشرفت ام اس

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.