ام اس و کشیدن مایع نخاعی

بازدید از این مطلب: 7652 | | تاریخ نگارش:مغز و نخاع در یک مایع قرار دارند. سوراخ کردن کمر یا پونکسیون کمری روشی است که پزشکان اقدام به برداشتن و آزمایش مقداری از این مایع، به نام مایع مغزی نخاعی (CSF) می کنند.

این روش به آنها کمک می کند تا اختلالات مغز و نخاع، از جمله اسکلروز چندگانه را تشخیص دهند.

 کشیدن مایع نخاعی چگونه به تشخیص ام اس کمک می کند؟ 

نتایج حاصل از این روش می تواند به پزشکان کمک کند تا ببینید که آیا سیستم ایمنی بدن شما به خودش حمله کرده است، چیزی که در اسکلروز متعدد اتفاق می افتد. اگر شما این بیماری را داشته باشید، CSF (مایع نخاعی) به مقادیر بالاتری از پروتئین های خاصی دارد.

اگر CSF یک نفر این پروتئین را نداشته باشد، باز هم ممکن است به اسکلروزیس چندگانه مبتلا باشد - 5٪ تا 10٪ از افراد مبتلا به این بیماری، هرگز نشانه هایی در مایع نخاعی خود نشان نمی دهد.

همچنین، این علائم می تواند در برخی بیماری های دیگر موجود باشند، بنابراین روش سوراخ کردن کمر به خودی خود نمی تواند موجب تایید و یا رد تشخیص اسکلروزیس متعدد شود. این تست باید بخشی از تصویر کل آزمایشات برای این بیماری باشد.

من چگونه می توانم برایکشیدن مایع نخاعی آماده شوم؟

شما لازم نیست برای آماده شدن کاری انجام دهید، مگر اینکه دکتر شما دستورالعمل خاصی به شما ارائه دهد .

در اغلب موارد، شما نیاز به قطع مصرف داروهای رقیق کننده ی خون ، از جمله آسپیرین، چند روز قبل از تست دارید. و اگر شما به لاتکس یا هر داروی دیگری آلرژی  دارید، به دکتر خود بگویید.

در طول کشیدن مایع نخاعی چه اتفاقی می افتد ؟

برای شروع، شما به پهلو خوابیده در حالیکه زانوی شما تا حد امکان به قفسه سینه نزدیک شده است. یا در حالیکه دست ها و سر شما بر یک میز تکیه دارد، می نشینید.

سپس پوست اطراف کمر شما پاکسازی و با کاور پوشیده می شود. شما دارویی را برای  بی حسی بخشی از بدن دریافت می کنید. دکتر شما یک سوزن بلند، نازک و توخالی در قسمت پایین کمر،  بین دو استخوان در ستون فقرات تحتانی و فضای پر از CSF قرار می دهد. او 1-2 قاشق غذاخوری از مایع را می گیرد و سوزن را خارج می کند. این روش، نخاع شما را لمس نمی کند.

بعد از آن چه اتفاقی می افتد ؟

شما باید به پشت و یا روی معده خود برای چند ساعت دراز بکشید. همچنین ممکن است نیاز به ارائه ی یک نمونه از خون خود نیز داشته باشید.

یک روز یا مدتی از عمل از ورزش شدید اجتناب کنید.

آیا کشیدن مایع نخاعی (Spinal Tap) بی خطر است؟

بله. درست مثل اکثر آزمایشات، چند خطر جزئی وجود دارد. که عبارتند از:

  • سردرد. حدود 10 درصد از مردم سردرد نخاعی دارند - که هنگام نشستن و یا ایستادن بدتر می شود و زمانی که شما دراز بکشید، فورا احساس بهتری خواهید داشت. اگر شما این حس را داشتید، تا آنجا که ممکن است دراز بکشید و مقدار زیادی مایعات بنوشید.
  • عفونت. اما خطر بسیار کم است.
  • سوراخ خونین. گاهی اوقات در این روش ممکن است یک رگ خونی کوچک سوراخ شود، به طوری که خون با CSF سفید مخلوط می شود. نیازی به درمان آن نیست، اما در برخی موارد، ممکن است برای دریافت نمونه واضح به تکرار آزمایش نیاز باشد.

اگر شما متوجه هر گونه خروج غیر معمول مابعات شدید، از جمله ترشح خونی یا دردی که بدتر می شود با دکتر خود تماس بگیرید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: Spinal Tap ms

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.