اسکلروز چندگانه و تحریک عمقی مغز

بازدید از این مطلب: 2028 | | تاریخ نگارش:تحریک عمقی مغز (یا DBS) یک نوع عمل جراحی قدیمی است که ممکن است برای درمان لرزش در افراد با بیماری هایی مانند مولتیپل اسکلروزیس (MS)، بیماری پارکینسون، و ترمور (رعشه) اساسی استفاده شود. در 1960، این جراحی برای از بین بردن یک منطقه کوچک در اعماق مغز به نام تالاموس (تالاموتومی) و یا بخش دیگری از مغز به نام globus pallidus (pallidotomy) استفاده شد.

امروزه این جراحی هنوز هم انجام می شود، هر چند که کمتر شده زیرا تحریک عمقی مغز در دسترس می باشد. این جراحی خطرات قابل توجهی دارد: هر دو thalamotomy و pallidotomy نیاز به تخریب هدفمند مغز دارند. اگر جراحی حتی در کسری از یک اینچ خطا داشته باشد، این عمل جراحی ممکن است عوارض موثر و شدیدی مانند فلج، از دست دادن بینایی، یا از دست دادن کلام منجر شود.

تحریک عمقی مغز یک راه برای غیر فعال کردن قسمت هایی از مغز، بدون تخریب هدفمند مغز است. بنابراین، خطرات بسیار کمتر است. در تحریک عمقی مغزی، نوک الکترود در تالاموس (برای لرزش و اسکلروز متعدد) و یا در pallidus یا هسته ی subthalamic (برای بیماری پارکینسون) قرار داده می شود.

الکترود برای تحریک عمیق مغزی در سمت چپ مغز گذاشته می شود. و از طریق یک سیم به یک دستگاه شبیه دستگاه تنظیم ضربان قلب متصل می شود که در زیر پوست بر روی قفسه سینه کاشته می شود. این دستگاه شوک الکتریکی تولید می کند.

مزایای استفاده از تحریک عمقی مغزی چیست؟

تحریک عمقی مغز مزایای بسیاری دارد. تحریک الکتریکی قابل تنظیم است، در حالی که تخریب جراحی قابل تنظیم نیست. الکترود دارای چهار تماس (کنتاکت) فلزی که می توان آن را در بسیاری از ترکیبات مختلف استفاده نمود. حتی اگر یک الکترود تماس در محل دقیق خود نباشد، به احتمال زیاد یکی دیگر از آنها و یا ترکیبی از تماس های الکتریکی به هدف مناسب نزدیک تر باشند. با توجه به تغییر پاسخ بیمار به عمل جراحی در طول زمان، می توان بدون نیاز به تکرار جراحی، تحریک  را تنظیم نمود.

یکی دیگر از مزایای قابل توجه تحریک عمیق مغزی مربوط به درمان های آینده است. جراحی تخریبی، مانند thalamotomy یا pallidotomy ، ممکن است توان بیمار را جهت بهره مندی از درمان های آینده کاهش دهد. با تحریک عمیق مغزی، می توان هنگام امتحانِ سایر درمان ها، محرک را خاموش نمود.

چگونه عمیق مغزی تحریک به درمان مولتیپل اسکلروزیس کمک می کند؟

هدف اصلی از تحریک عمقی مغز برای افراد مبتلا به اسکلروز متعدد کنترل لرزش شدید مربوط به این بیماری است. در مورد بیماری MS، تحریک عمیق مغزی به درمان سایر مشکلات مانند از دست دادن بینایی، احساس، و یا قدرت کمک نمی کند.

آیا تحریک عمیق مغزی می تواند MS را درمان کند؟

خیر.  تحریک الکتریکی، نه اسکلروز متعدد را درمان می کند و نه مانع بدتر شدن این بیماری می شود. بلکه به کاهش علائم لرزش مربوط به MS کمک می کند.

آیا تحریک عمقی مغز، در مرحله ی آزمایشگاهی است؟

تحریک عمقی مغز در مرحله تجربی و آزمایشگاهی نیست. FDA برای درمان بیماری پارکینسون، ترمور اولیه، و دیستونی، DBS را تایید نموده است. دیستونی (dystonia) یک نوع اختلال حرکتی است که با حالت غیر طبیعی و حرکات پیچشی شناخته می شود.

سازمان غذا و دارو  (FDA) تحریک عمقی مغز برای تالاموس را برای درمان مولتیپل اسکلروزیس تایید نموده است. با این حال، این به این معنا نیست که این درمان تجربی است یا تحت پوشش بیمه نمی باسد. نمونه های بسیاری از درمان ها وجود دارد که هر روز استفاده می شوند اما برای شرایط پزشکی خاص مورد تایید FDA نیست.

چه کسی باید تحریک عمیق مغزی را مورد ملاحظه قرار دهد؟

 مشکلات مهم بسیاری وجود دارد که باید هنگام بررسی تحریک عمقی مغز  مورد توجه قرار گیرد. این مسائل باید با یک متخصص اختلالات حرکتی و یا متخصص آموزش دیده  ی مغز و اعصاب مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

قبل بررسی این جراحی، شما باید ابتدا داروها را امتحان کنید. شود اگر داروها قادر به کنترل علائم بیماری باشند، عمل جراحی نباید انجام شود. با این حال، عمل جراحی باید زمانی در نظر گرفته شود که با استفاده از مصرف دارو به نتایج رضایت بخهشی دست نیافته باشید.. اگر مطمئن نیستید آیا DBS برای شما مناسب است یا خیر، با یک متخصص اختلالات حرکتی و یا متخصص مغز و اعصاب که دارای تجربه در خصوص اختلالات حرکتی باشند، مشورت نمایید.

کجا باید تحریک عمیق مغز انجام شود؟

تحریک عمقی مغز باید در مرکزی انجام شود که در آن یک تیم از کارشناسان برای مراقبت از شما حضور داشته باشند. یعنی متخصصین مغز و اعصاب و جراحان مغز و اعصاب که تجربه گسترده و آموزش های تخصصی در انجام این نوع عمل جراحی داشته باشند. همواره از یک پزشک بپرسید چه تعداد از یک روش خاص انجام شده است.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: Deep Brain Stimulation درمان ام اس MS اسکلروز تحریک عمقی مغز درمان لرزش مولتیپل اسکلروزیس ترمور رعشه

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.