درمان های جایگزین و مکمل برای MS

بازدید از این مطلب: 1299 | | تاریخ نگارش:اگر شما به مولتیپل اسکلروزیس (MS) مبتلا هستید، بسیاری از درمان های پزشکی وجود دارند که شما می توانید برای درمان بیماری خود استفاده کنید، مانند داروها و یا درمان های فیزیکی. اما بسیاری از مردم برای احساس بهتر به دنبال راه های دیگر هستند ، مانند طب سوزنی، یوگا، ریلکسیشن، داروهای گیاهی، و ماساژ. آنها را جایگزین و طب مکمل می نامند.

این درمان ها، بیماری را درمان نمی کنند. اما شواهدی وجود دارد که برخی از آنها را هنگامی که شما همراه با درمان به طور منظم استفاده می کنید، کمک کننده می باشند. برای موارد دیگر، از نظر علمی روشن نیستند. هنگامی که شما تصمیم دارید چیزی جدیدی را امتحان کنید، مهم است که بدانید احتمال دارد چه کمکی به شما کند و چه مضرراتی می تواند داشته باشد.

بهترین شرط این است که شما برنامه درمانی تان را کاملا اجرا کنید و با دکتر خود قبل از شروع هر نوع درمان جدیدی مشورت کنید. در کنار اینها شما می توانید تصمیم بگیرید که چه کمکی به به بهتر شدن حالتان خواهد کرد.

درمان های جایگزین توصیه شده برای مولتیپل اسکلروزیس

 • خوش بین بودن. خوش بین بودن نمی تواند وضعیت شما را درمان کند، اما آن می تواند استرس شما را تسکین و به شما کمک کند که احساس بهتری کنید.
 • ورزش. برخی از انواع، مانند تای چی و یوگا، می توانند استرس را کاهش دهند، به آرامش شما کمک  کنند، و انرژی ، تعادل و انعطاف پذیری شما را افزایش دهند. همچنین هر برنامه ورزشی را، قبل از اینکه شروع کنید با دکتر خود بررسی کنید.
 • رژیم غذایی. برای افراد مبتلا به MS به خوردن مقدار مناسب از غذاهای مغذی مهم است. از دکتر خود بپرسید که چه نوع رژیم غذایی برای شما مناسب است.

دیگر گزینه های جایگزین / مکمل

 • ماساژ. بسیاری از افراد مبتلا به MS ماساژ درمانی به طور منظم  با آنها جهت ریلکسیشن و کاهش استرس و افسردگی کمک می کند. هیچ شواهدی وجود ندارد که ماساژ در این دوره از بیماری  موجب تغییر شود. معمولا برای افراد مبتلا به MS ماساژ داشتن بی خطر است، اما اگر شما پوکی استخوان دارید باید به درمانگر خود اطلاع دهید. اول به دکتر خود بگویید.
 • طب سوزنی. برخی از افراد گزارش کردند که طب سوزنی، یک عمل است که سوزن در نقاط خاص از بدن فرو میرود، علائم مانند درد، اسپاسم های عضلانی، و یا مشکلات کنترل مثانه را تسکین می دهد. اما مطالعات علمی برای اطمینان از عملکرد مناسب آن برای افراد مبتلا به MS حاصل نگردیده است.
 • روغن گل پامچال (اسید لینولئیک). شما می توانید اسید لینولئیک در دانه های آفتابگردان و روغن گلرنگ پیدا کنید. شواهدی وجود دارد که مصرف آن به عنوان یک مکمل ممکن است موجب بهبود اندکی در علائم MS شود.
 • ماری جوانا. برخی از افراد مبتلا به MS می گویند که کشیدن و یا خوردن آن به از بین بردن اسپاسم های عضلانی و سایر علائم مربوط- MS کمک می کند. اما دانشمندان چگونگی عملکرد آن و اینکه چه کسانی باید از آن استفاده کنند را تشخیص نداده اند. اگر شما در ایالتی زندگی می کنید که در آن دلروی ماری جوانا قانونی است، با دکتر خود آن را بررسی کنید.

چگونه می توانم بگویم که این درمان ها ارزشمند هستند؟

درمان های جایگزین می تواند در بسیاری از موارد مفید باشند، اما برخی از درمان های کار نمی کنند و می توان پر هزینه و حتی خطرناک باشند. بهترین راه برای ایمن ماندن این است که در مورد یک محصول قبل از استفاده مطالعه کنید. نکات خوب برای تحقیق:

 • درمان آن چیست؟
 • چه موادی دارد؟
 • چگونه کار می کند؟
 • آیا خطری دارد؟
 • عوارض جانبی آن چیست؟
 • آیا موثر است؟ (برای شواهد و یا اثبات درخواست کنید!)
 • چقدر هزینه دارد؟

هنگامی که برای این سوال ها شما پاسخ یافتید، در مورد گزینه های خود فکر کنید و تصمیم بگیرید که آیا مزایای بیشتر از خطرات است یا خیر.

اگر شما تصمیم دارید که یک جایگزین و یا درمان مکمل را امتحان کنید، از پشتیبانی سلامتی و کیف پول تان مطمئن شوید. در اینجا چند راهنمایی وجود دارد.

به ارزش اسمی کالا هیچگونه اهمییتی ندهید. با سازمانی قابل اعتماد تماس بگیرید و در مورد آن درمان صحبت کنید. با دیگر گروه های پشتیبانیتان، خانواده تان، و تیم مراقبت های بهداشتی تان صحبت کنید. اگر چه آنها ممکن است همیشه حمایت نکنند، آنها می توانند در تصمیم گیری تحقیق شده به شما کمک کنند.

در مورد درمان با دکتر خود بحث کنید. مطمئن شوید که او از چگونگی درمان  مورد نظر شما اطلاع دارد به بنابراین او می تواند عوارض جانبی احتمالی و اینکه چگونگه ممکن است درمان های فعلی شما را تحت تاثیر قرار دهد، با شما بحث کند. دکتر شما همچنین می توانید به شما درباره بیماران دیگری که احتمالا درمان های مشابه شما را امتحان کرده اند، اطلاع دهد.

با افرادی که این درمان را استفاده کرده اند، صحبت کنید. از آنها چگونگی درمان را برسید. تنها به توصیفات شخص یا شرکت ارائه دهنده درمان اعتماد نکنبد. از منابع شخصیتان هم پیگیری کنید و نظرت آنها را.

به سابقه ارائه دهنده مراجعه کنید. با یک اداره کسب و کار خوب تماس بگیرید و درباره ارائه دهنده درمان به طور کامل ، از جمله مدت ارائه خدمات و اعتبار آنها تحقیق کنید.

از تولید کنندگانی که دکتر شما را رد می کنند یا تمایلی به کار با آن را ندارند دوری کنید. مطمئن شوید که فردی که مراجعه کنندگان ب آن ارجاع داده میشود حتما یک دکتر معمولی باشد.

از ابتدا به کل  مقدارهزینه درمان اطمینان حاصل کنید. بسیاری از این درمان ها توسط بیمه پوشش داده نمی شوند.

به چه خط قرمز هایی باید توجه کنم؟

 • توسعه: نسبت به محصولات یا ارائه دهندگانی که از طریق بازاریابان از راه دور، پستی مستقیم، اطلاعات تبلیغاتی، تبلیغات مبدل به عنوان اخبار مقالات معتبر، و یا تبلیغات در پشت مجلات ترویج شده، محتاط باشید.
 • ادعاهای بزرگ: اگر یک ارائه دهنده و یا محصول ادعا "درمانی" برای MS و یا دیگر ادعاهای مطلق دارد، نسبت به  آن محتاط باشند.
 • منبع: محتاط باشید اگر این محصول تنها از طریق یک تولید کننده ارائه شده است.
 • مواد لازم: اطمینان حاصل کنید که همه از مواد تشکیل دهنده به کار برده شده، ذکر شده است. به "فرمول مخفی." اعتماد نکنید.
 • از زبان مشتریان: شما معمولا تنها نظر افرادی که از محصول راضی هستند را می شنوید، پس مراقب باشید، به خصوص اگر شما "هزینه تایید" را در نظرات آن دیده و یا شنیده اید. همچنین، به توصیفات توسط افرادی که تنها با حروف اول، مکان، و یا اسم کوچک ذکر شده اند، توجه کنید.

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: ام ای مولتیپل اسکلروزیس درمان

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.