چه کسانی تیم مراقبت از سلامتی MS شما را تشکیل می دهند؟

بازدید از این مطلب: 1567 | | تاریخ نگارش:اگر MS شما تازه تشخیص داده شده، بهتر است با دکترتان درباره یک تیم پشتیبانی صحبت کنید. یا شاید گروهی از پزشکان و دیگر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در یک مرکز MS به کارتان بیایند. در هر صورت، فهمیدن و مدیریت کردن مراقبت های مرتبط با MS می تواند گیج کننده باشد؛ مخصوصا اگر همه وظایف بر روی دوش شما باشد. حتی اگر علائم تغییر و یا بیماری بدتر شود باز هم کار گروهی باید در اولویت باشد. به یاد داشته باشید که شما بهتر از هر کسی می دانید بدن، ذهن و احساسات شما چگونه تحت تاثیر MS قرار می گیرد. باید بدانید که چگونه ارتباط با تیم مراقبتی تفاوت بزرگی را در کیفیت زندگی روزمره شما ایجاد خواهد کرد. شما می توانید یاد بگیرید چطور به شریکی واقعی در جریان مراقبت از خود تبدیل شوید به طوری که به هر یک از اعضا بدن خود توجه کافی را داشته باشید. در اینجا چند چیز را در ذهن داشته باشید:

گروه خود را بشناسید

رئیس تیم مراقبت اغلب دکتری است که نئورولوژیست (متخصص مغز و اعصاب) نامیده می شود. کسی که متخصص درمان وضعیت هایی شبیه MS که سیستم عصبی را درگیر می کنند می باشد. او می تواند به شما برای مدیریت کردن علائمی مثل ضعف، لرزیدن و تغییر طرز فکر شما که به دلیل اختلالات عصبی اتفاق می افتد کمک کند. همچنین شما به حمایت عاطفی هم نیاز دارید، توانبخشی برای کمک به شما در مراقبت از کار روزانه، حمایت عملی به وسیله اشتغال یا بیمه و راه کارهایی که با رعایت آن ها تا حد ممکن سلامت بمانید.داشتن یک تیم برای مراقبت های بهداشتی که اعضای آن با یکدیگر همکاری دارند به نفع شماست.

اعضای تیم درمانی شما ممکن است شامل این افراد باشد:

 • یک پرستار : که می تواند درباره MS و حمایت از برنامه درمانی شما به شما مطالبی را بیاموزد و هماهنگی های لازم را انجام دهد.
 • یک متخصص توانبخشی : دکتری که یک برنامه درمانی را برای کمک به حرکات بهتر شما طراحی می کند.
 • یک فیزیوتراپیست : که با ایجاد یک برنامه ورزشی باعث افزایش قدرت، بهبود تعادل و هماهنگی بهتر بدن شما می شود.
 • یک مددکار اجتماعی : کسی که به شما برای بهبود مهارت های ارتباطی و اجتماعی کمک می کند؛ مانند برنامه های توانبخشی
 • یک کاردرمانگر : کسی که با استفاده از ابزار ها و راهکارهای مختلف به شما کمک می کند در خانه و محیط کار فعال بمانید.
 • یک متخصص تغذیه : کسی که به شما می گوید چگونه یک رژیم غذایی سالم داشته باشید.
 • یک آسیب شناس گفتار و زبان : کسی که می تواند در درمان مشکلات فکری، صحبت کردن و بلعیدن به شما کمک کند.
 • یک متخصص سلامت روانی : شخصی که به شما برای تطبیق با تغییرات وضعیت سلامتی تان کمک می کند. او همچنین می تواند در تشخیص و درمان مشکلات روحی و فکری مربوط به MS به شما کمک کند.
 • یک متخصص مجاری ادراری : کسی که تخصصش در مجاری ادراری زنان و مردان و مشکلات مرتبط با اندام تناسلی در مردان است.

اگر شما بیماری دیگری هم داشته باشید چه؟ در اینصورت دکتر مراقبت های اولیه شما هم باید بخشی از تیم باشد. او نقش مهمی را ایفا می کند. برای مثال، به شما اطمینان می دهد داروهایی که استفاده می کنید با یکدیگر تداخل ندارند. در هر شرایطی تنها از متخصصان کارآمد کمک بگیرید و از این بابت اطمینان کسب کنید.

بهترین استفاده را از ملاقات با دکترتان داشته باشید

بسیار مهم است که بتوانید درباره هر چیز مرتبط با MS که شما را نگران می کند بحث و صحبت کنید. بهترین راه پیدا کردن دکتری است که با او راحت هستید –کسی که به شما احترام می گذارد و به صحبت های شما گوش می دهد – فاکتور های دیگر مثل زمان لازم برای ملاقات ها و پوشش بیمه را هم در نظر داشته باشید. وقتی دکتری را پیدا کردید که کارش خوب است سعی کنید با همان دکتر ادامه دهید.

در قرار ملاقات های خود می توانید این موارد را در نظر داشته باشید:

 • آنچه را حس می کنید در یک دفترچه یادداشت بنویسید؛ اما به خاطر داشته باشیدکه همه علائم الزاما از MS ناشی نمی شوند. توجه داشته باشید که اغلب علائم چگونه اتفاق می افتند، چه زمانی آنها را دارید و اینکه معمولا علائم تا چه اندازه بد و وخیم هستند.
 • یک لیست بروز شده از داروهایتان و همچنین اطلاعات تماس دیگر پزشکان خود را به دکتر ارائه کنید. در هر ملاقات سوال های مهم خود را به صورت یک لیست آماده کنید.
 • از دکتر درباره بزرگترین نگرانی خود بپرسید. آیا احساس افسردگی یا اظطراب دارید؟ مشکلی دارید که ذهن شما را به خود درگیر کرده است؟ دکتر قادر نخواهد بود چیزی را که در ذهن شماست حدس بزند.
 • صحبت کنید. حتی در مورد مسائلی که بحث کردن درباره آن ها مشکل است. مانند تغییرات جنسی، مشکلات خلق و خوی یا مشکل روده ها.
 • سعی کنید تا جایی که می توانید صریح و رک باشید. اما از سوال کردن برای درک بهتر مسائل و اطلاعات بیشتر نترسید.

بگذارید دکتر شما بداند اگر:

 • احساس نا امیدی می کنید یا فکر می کنید نمی توانید بیماری را تحمل کنید.
 • از انجام مراحل درمانی واهمه دارید. مانند سوزن آمپول یا عوارض جانبی
 • تجربه بدی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی داشته اید.
 • از اطلاعات مختلف یا متضاد اعضای تیم مراقبت گیج شده اید.

نسبت به همه چیز مثبت گرا باشید

اگر شما بیش از یک متخصص در تیم خود دارید، مطمئن شوید که همه آنها در دسترس هستند. اگر شما وضعیت سلامتی خاصی به غیر از MS دارید این قضیه بسیار مهم خواهد بود. در صورت امکان تنها از یک داروخانه خرید کنید. به یاد داشته باشید که داروساز شما فرد خوبی برای جواب دادن به سوالات شما درباره داروها می باشد. اگر احساس ضعف و ناتوانی می کنید یکی از اعضای تیم مراقبت را فرا بخوانید. لازم نیست کارها را به تنهایی انجام دهید، این امر باعث می شود تا حد امکان تمرکز کنید و راهی که تا حد امکان می تواند به حفظ سلامتی تان کمک کند را بیابید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: ms ا اس پزشک درمان درمانی مولتیپل اسکلروزیس

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.