ام اس و مبارزه با خستگی

بازدید از این مطلب: 1756 | | تاریخ نگارش:چندین راه ساده برای افزایش انرژی وجود دارد، تا شما بتوانید از چیزهایی را که دوست دارید،  لذت ببرید.

برنامه ریزی کنید. روز خود را با توجه به سطح انرژی زمان بندی کنید. اگر شما همیشه در بعد از ظهر خسته  هستید، سعی کنید بسیاری از کارهای خود را در صبح انجام دهید.

ببینید آیا شما می توانید برنامه کار خود را به گونه ای تنظیم نمایید که صبح زود به محل کار بروید و بعد از ظهر قبل از اینکه شما بیش از حد خسته شویذد، از سر کار برگردید. ابتدا کارهای مهم را انجام دهید . کارهای بزرگ را به بخش های کوچکتر قابل کنترل تر تقسیم کنید.

استراحت کنید. جهت بازگرداندن انرژی خود از زمان استراحت اشتفاده کنید . شما حتی می توانید یک چرت 10- تا 15 دقیقه  یا چرت طولانی تر 1 تا 2 ساعت داشته باشید.

فقط بیش از حد چرت نزنید. زیرا اینکار برنامه خواب خود را خراب می کنید و موجب بیداری شما در شب می شود.

فعال باقی بمانید. ممکن است بخواهید سینه خیز حرکت کنید، اما سعی کنید تحرک داشته باشید. یک پیاده روی کوتاه و یا 15 دقیقه یوگا انجام دهید.

ورزش یکی از بهترین راههای مبارزه با خستگی است. که در طول روز به شما انرژی بیشتر می دهد و کمک می کند تا شما در شب بهتر بخوابید. ورزش منظم موجب بهبود تعادل می شود. هرگز تا رسیدن به نقطه خستگی ورزش نکنید، زیرا به زمان طولانی تری برای بازیابی بدن نیاز خواهد بود.

برنامه تناسب اندام ایده آل برای MS ترکیبی از ایروبیک و تمرینات قدرتی است. قبل از شروع، با دکتر خود را مشورت نمایید و مطمئن شوید که ورزش روتین شما بی خطر است.

خود را خنک نگه دارید. گرما و رطوبت می تواند موجب خستگی شود. اگر هنگام افزایش دما دچار خستگی و کندی می شوید در داخل خانه که هوا  مطبوع باشد باقی بمانید. یا سعی کنید جلیقه خنک کننده بپوشید. رایج ترین نوع آن دارای جیب هایی عایق برای نگهداشتن بسته های یخ کوچک عایق می باشد. هنگامی که آن را می پوشید برای چند ساعت خنک هستید. اما بسیاری از محصولات جدید و کوچکتر ی هستند هستند ه می توانید در زیر لباس بپوشیذ.

برای کسب انرژی بخورید. سه وعده غذای بزرگ در روز می تواند شما را سنگین کند، به خصوص اگر غنی از چربی، شکر و کربوهیدرات باشند. در عوض، چند وعده ی غذایی کوچکتر با مواد مغذی بیشتر در طول روز مصرف نمایید.

غلات سبوس دار، پروتئین بدون چربی مثل سینه مرغ یا بوقلمون قطعه قطعه، میوه ها و سبزیجات همه شما انرژی بیشتری می دهند.

بهتر بخوابید. بعد از 8 ساعت خواب کافی در شب، شادابتر و با انرژی بیشتری از خواب بیدار می شوید. برای کمک به خود برای خواب بهتر، تکنیک های تمدد اعصاب را قبل از خواب امتحان کنید. مدیتیشن یا گوش دادن به موسیقی آرامش بخش نیز مناسب است.

در صورت وجود اسپاسم های عضلانی و یا نیاز به رفتن مکرر به دستشویی در شب، اقدام به درمان کنید تا بتوانید بی وقفه بخوابید. و اگر بی خوابی همچنان به صورت یک مشکل ادامه داشت، در مورد دارو های خواب آور از دکتر بپرسید.

برای حرکت کمک بخواهید . اگر ماهیچه های شما درد می کنند و یا ضعیف هستند، هنگام حرکت، انرژی بیشتری مصرف می کنید. سعی کنید از عصا، واکر، یا اسکوتر برای تحرک بیشتر همراه با تلاش کمتر استفاده کنید.

سازماندهی دوباره داشته باشید. تغییراتی در خانه و فضای کار خود بدهید تا در حفظ انرژی به شما کمک کند. یک درمانگر می تواند چگونگی انجام کار را به شما نشان دهد. به عنوان مثال، ظروف روزمره خود را به قفسه های پایین تر اتتقال دهید، بنابراین مجبور نیستید برای دستیابی به آنها خود را بکشید. لباس های خود را در کشویی قرار دهید که به راحتی در دسترس باشند.

مصرف دارو. زمانی که درمان های خانگی تاثیر نکند، داروها را به عنوان آخرین پناه در نظر بگیرید. Provigil (مدافینیل) و Symmetrel (آمانتادین هیدروکلراید) توسط FDA برای خستگی تایید نشده اند، اما مطالعات نشان می دهد آنها می توانند کمک کند. مصرف روزانه دو آسپرین کودک نیز ممکن است خستگی را کاهش دهد، اما می تواند عوارض جانبی مانند خونریزی معده داشته باشد، بنابراین قبل از مصرف آن با دکتر خود مشورت نمایید.

با دکتر خود صحبت کنید. گاهی اوقات خستگی بیش از عارضه جانبی MS است. که می تواند نشانه ی بیماری هایی مانند مثل افسردگی یا بیماری تیروئید باشد. برخی از داروهای مصرفی نیز موجب خواب آلودگی می شوند.

به دکتر مراجعه کنید تا دلیل اصلی خستگی را بدانید . ممکن است علاوه بر MS  مجبور شوید برای بیماری دیگری درمان شوید یا درمان را با داروهایی ادامه دهید که موجب خستگی شما نشوند.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: ام اس مولتیپل اسکلروزیس خسته شدن درمان خستگی

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.