کلیاتی در مورد هرپس تناسلی

بازدید از این مطلب: 2292 | | تاریخ نگارش:هرپس تناسلی بیماری است که به واسطه ویروس سیمپلکس هرپس ( HSV ) رخ می دهد و دو نوع از ان وجود دارد . نوع اول (HSV1 ) معمولا باعث هرپس دهانی می شود ، که عفونتی در دهان و لب هاست .  علایم رایج ان تاول تبخالی و تاول های دهانی همراه با تب است . در گذشته HSV-1 به عنوان عامل هرپس های تناسلی شناخته نمی شد اما افرادی که مخصوصا فعالیت جنسی را در ابتدای جوانی شروع کرده اند شرایط تغییر می کند . با این حال در بیشتر موارد هرپس های تناسلی با نوع دوم ویروس هرپس ایجاد می شوند (HSV-2).

HSV-2) ) در عصب ها زندگی می کند . وقتی فعال است به سطح ناحیه عفونی می رود ( پوست یا غشای مخاطی ) و چند کپی از خودش درست می کند که shedding نامیده می شود زیرا این ویروس های جدید می توانند اکنون شخص دیگری را الوده کنند . سپس ویروس به قسمت پشت پایینی عصب و به غده عصبی  (توده ای از بافت عصبی ) می رود که معمولا برروی نخاع است جاییکه تا مدتی در حال سکون می ماند .

چه کسانی مبتلا به هرپس تناسلی می شوند ؟

در حدود یک پنجم از تمام افراد بالای 12 سال در امریکا با ویروس HSV-2 )) مبتلا به عفونت می شوند که سبب هرپس تناسلی می شود اما 99 درصد از ان خبر ندارند .  (با مقایسه ای کارشناسان تخمین می زنند 50 تا 80 درصد از افراد بزرگسال هرپس تناسلی دارند . ) زنان بیشتر از مردان  - در هر چهار نفر یک نفر  و در مردان در هر پنج نفر یک نفر مبتلا هستند .  ممکن است به این دلیل باشد که اندام تناسلی زنان اسانتر از مردان عفونی می شود . هرپس های تناسلی در میان سیاه پوستان نسبت به سفید پوستان ودر افراد بزرگسال شیوع بیشتری دارد . درافرادی که شریکان جنسی بیشتری دارند شیوع بیشتراست .

هرپس های تناسلی یا دهانی چطور شیوع می یابند ؟

HSV-1  از طریق بوسیدن معمولا از فردی به فرد دیگر منتقل می شود .هم چنین در حین سکس دهانی از دهان به اندام تناسلی منتشر شود  (تحریک الت تناسلی با زبان ،تحریک مقعد با دهان ). اگر چنین اتفاقی بیافتد موردی از هرپس تناسلی ابجاد می شود .

HSV-2 اغلب با سکس واژینال و سکس مقعدی منتقل می شود . اما درست شبیه   HSV-1 می تواند اندام تناسلی را عفونی کند و باعث هرپس تناسلی شود و از اندام تناسلی فردی به دهان فرد دیگری منتقل شود و سبب هرپس دهانی شود . این نوع ویروس به مدت طولانی در یک سطح غیر زنده نمی تواند زنده بماند ، پس ابتلا به ان از طریق صندلی دستشویی یا وان اب گرم خطر واقعی محسوب نمی شود.

چگونه می توان از ابتلا به هرپس های تناسلی جلوگیری کرد ؟

استفاده از پوشش های محافظ لاستیکی (یک کاندوم یا مانع دندانی ) در حین سکس ممکن است شما و شریک جنسی تان را در برابر ابتلا به هرپس های تناسلی محافظت کند فقط در صورتیکه  منطقه ای که ویروس ریزش دارد را پوشش دهد .  باید از انجام سکس خودداری کنید اگر شما یا شریک جنسی تان تاولهای قابل مشاهده ای بر روی اندام تناسلی دارید و هم چنین نباید با افرادی که تاول هایی در دهانشان دارند سکس دهانی انجام دهید.

مهم است بدانید حتی وقتی هیچ علامت قابل مشاهده ای وجود ندارد ویروسHSV  می تواند واگیر دار باشد .


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: تبخال تناسلی هرپس درمان هرپس علت هرپس پیشگیری از هرپس کلیاتی در مورد هرپس تناسلی هرپس تناسلی

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.