تبخال تناسلی چیست؟

بازدید از این مطلب: 1773 | | تاریخ نگارش:تبخال یک بیماری منتقله از راه جنسی (STD) ناشی از ویروس تبخال سیمپلکس (HSV) است. نوع اول HSV معمولا باعث تاول در دهان و صورت (تبخال دهانی) می­ شود، در حالی که نوع دوم  HSV معمولا ناحیه تناسلی (تبخال تناسلی) را تحت تاثیر قر ار می ­دهد. هرچند، هر دو نوع ویروس می­ توانند باعث عفونت­ های تناسلی و یا دهانی شوند. اکثر مواقع،  HSV-1 و HSV-2 غیر فعال و یا "خاموش" هستند و هیچ علامتی ایجاد نمی­ کنند، اما برخی از افراد آلوده، "بروز" تاول و زخم دارند. افرادی که یک­بار با HSV آلوده می­ شوند، در طول زندگی آلوده باقی می ­مانند.

تبخال تناسلی چگونه گسترش می یابد؟

HSV-2 و HSV-1  از طریق تماس مستقیم شامل بوسیدن، تماس جنسی ( واژینال، دهانی و رابطه جنسی مقعدی) یا تماس پوست به پوست منتقل می ­شوند. تبخال تناسلی می ­تواند با حضور یا عدم حضور زخم یا علائم دیگر منتقل شود. اغلب توسط افرادی منتقل می­ شود که از عفونت خود آگاه نیستند یا افرادی که تشخیص نمی ­دهند که عفونت­شان می­تواند حتی وقتی­ که هیچ علائمی ندارد، نیز منتقل شود.

تبخال تناسلی چقدر شایع است؟

نتایج یک مطالعه اخیر در سراسر کشور نشان می ­دهد که عفونت تبخال تناسلی در ایالات متحده شایع است. در سرتاسر کشور، 45 میلیون نفر در سنین 12 و بالاتر و یا یکی از پنج نفر از کل جمعیت نوجوانان و بزرگسالان، به HSV-2 مبتلا می­ شوند.

عفونت HSV-2 در زنان (تقریبا یکی از چهار زن) نسبت به مردان (تقریبا یک نفر از پنج) شایع تر است. این ممکن است به این دلیل باشد که انتقال از مرد به زن موثرتر از انتقال زن به مرد است. عفونت  HSV-2در سیاه پوستان (9/45 درصد) از سفیدپوستان (6/17 درصد) شایع تر است. نژاد و قومیت در ایالات متحده تعیین کننده خطر همراه با دیگر عوامل اساسی سلامت مانند فقر، دسترسی به مراقبت­های بهداشتی با کیفیت، رفتارهای جستجوی مراقبت­ های بهداشتی، استفاده از داروی غیر مجاز و زندگی در جوامع با شیوع بالای بیماری های مقاربتی (STD) هستند.

از آنجا که در اواخر 1970، تعداد آمریکایی­ های مبتلا به عفونت تبخال تناسلی (درجه شیوع) 30 درصد افزایش یافته است. شیوع به طور چشمگیرتری در میان نوجوانان سفید پوست در حال افزایش است؛ شیوع HSV-2 در میان سفید پوستان 12 تا 19 ساله در حال حاضر پنج برابر بالاتر از آن 20 سال پیش بود. بزرگسالان جوان سنین 20 تا 29 در حال حاضر دو برابر احتمال ابتلا به HSV-2هستند.

آیا تبخال تناسلی جدی است؟

 HSV-2 معمولا سبب علائم خفیف می­ شود و بسیاری از افراد با عفونت HSV-2 هیچ نشانه شناخته شده ای ندارند. هرچند، HSV-2  می تواند باعث زخم ­های تناسلی دردناک مکرر در بسیاری از بزرگسالان شود و عفونت HSV-2  می­ تواند در افراد با سیستم ایمنی سرکوب شده، شدید باشد. صرف نظر از شدت علائم، تبخال تناسلی اغلب باعث پریشانی روانی در میان افرادی می ­شود که از آلوده شدن خود آگاه هستند.

علاوه بر این، اگر مادر هنگام زایمان ویروس را منتقل کنند، HSV-2  می ­تواند باعث عفونت­ های بالقوه کشنده در نوزادان شود. زنان باید از برداشتن تبخال در طول بارداری اجتناب کنند، زیرا مرحله ابتدایی در دوران بارداری خطر بیشتری از انتقال به نوزاد را ایجاد می­ کند. اگر زن دارای تبخال تناسلی فعال در زمان وضع حمل است، زایمان سزارین معمولا انجام می­شود. خوشبختانه، عفونت نوزاد در زنان مبتلا به HSV-2 نادر است. در ایالات متحده، HSV-2  ممکن است نقش مهمی در گسترش HIV، ویروسی که ایدز را منتقل می­ کند، به جنس مخالف را بازی کند. تبخال می­ تواند مردم را بیشتر مستعد ابتلا به عفونت HIV کند و افراد آلوده به HIV  را بیش­تر عفونی کند.

چه اتفاقی می افتد وقتی­که فردی به تبخال تناسلی مبتلا شده است؟

اکثر افراد آلوده به HSV-2 از بیماری خود آگاه نیستند. هرچند، اگر علائم در ابتدا رخ دهد، آن­ها می­ توانند کاملا مشخص شوند. مراحل ابتدایی معمولا در عرض دو هفته پس از این­که ویروس منتقل شد، رخ می دهد و ضایعات معمولا در عرض دو تا چهار هفته التیام می یابند. علائم دیگر در طول مراحل ابتدایی ممکن است شامل محصول دوم ضایعات یا علائم شبیه سرماخوردگی، از جمله تب و تورم غدد باشد. هرچند، برخی از افراد با عفونت  HSV-2 ممکن است هرگز سبب ضایعات نشود و یا ممکن است دارای علائم بسیار خفیف باشد که آنها حتی متوجه آن نمی­ شوند و یا این­که با نیش حشرات و یا بثورات (جوش) اشتباه گرفته می ­شوند.

انتظار  می­رود اکثر مردم در مراحل اولیه تبخال تناسلی تشخیص داده شوند، چند علامت عود کننده در یک سال داشته باشند (به طور متوسط چهار یا پنج). این عود معمولا در سال اول بعد از اولین مرحله قابل توجه است.

چطور تبخال تناسلی تشخیص داده می­ شود؟

علائم و نشانه های مرتبط با HSV-2 تا حد زیادی می­ تواند در میان افراد مختلف متفاوت باشد. پزشکان سلامت می توانند تبخال تناسلی را توسط معاینه بصری با در نظر گرفتن یک نمونه از زخم (ها) و با آزمایش آن اگر ویروس تبخال موجود است، تشخیص دهند.

آیا درمانی برای تبخال هست؟

هیچ درمانی که بتواند تبخال را درمان کند، وجود ندارد. اما درمان­ های ضد ویروسی می­ تواند آن را تقلیل دهد و از شیوع آن در طول مدتی که افراد تحت درمان هستند، جلوگیری کند.

چطور می­ توان از خود در برابر عفونت محافظت کرد؟

استفاده مداوم و صحیح از کاندوم لاتکس بهترین حفاظت است. هرچند، کاندوم حفاظت کامل را فراهم نمی­ کند، زیرا یک ضایعه تبخال ممکن است توسط کاندوم پوشیده نشود و انتقال ویروسی ممکن است رخ دهد. اگر شما یا شریک جنسی شما تبخال تناسلی دارد، بهتر است در هنگام بروز علائم از رابطه جنسی خودداری کنید و در فواصل بین بروز از کاندوم لاتکس استفاده کنید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: تبخال تناسلی هرپس تبخال ژنیتال علت تبخال تناسلی درمان تبخال تناسلی

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.