سلامت جنسی و تبخال تناسلی

بازدید از این مطلب: 1446 | | تاریخ نگارش:تبخال تناسلی یکی از مسری ترین عفونت هایی است که معمولا از طریق روابط جنسی با شخصی که دارای این تبخال ها می باشد منتقل می شود . این ویروس حتی از طریق روابط دهانی یا مقعدی نیز قابل انتقال می باشد . پنهان بودن تبخال ها مانع سرایت این ویروس نمی شود.

تبخال تناسلی از مادری که به این ویروس مبتلا می باشد به نوزاد تازه به دنیا آمده قابل سرایت است.

علل تبخال تناسلی

معمولا منشا این ویروس هرپس (تبخال) سیمپلکس نوع دو می باشد  اما عامل به وجود آمدن این ویروس بیشتر هرپس سیمپلکس نوع یک  که به صورت تبخال دهانی نمایان می شود می باشد. این ویروس می تواند از همسری که این ویروس را در بدن خود دارد حتی اگرتبخالی نداشته باشد به فرد دیگر انتقال یابد.

میزان شیوع تبخال تناسلی

دست کم 45 میلیون نفر از جوانان و بزرگسالان آمریکایی تبخال تناسلی دارند. این ویروس یکی از انواع بیماری های مقاربتی است که از هر 4 یا 5 نفر یک نفر به آن مبتلا می باشد. از اواخر دهه 1970 تعداد آمریکاییان مبتلا به این ویروس بیشتر در بین جوانان و نوجوانان 30 درصد افزایش یافته است.

زنان بیش از مردان به این ویروس مبتلا می باشند.

آگاهی از وجود تبخال تناسلی

بسیاری از افرادی که تبخال تناسلی دارند نشان یا علائم آشکاری از این بیماری در خود مشاهده نمی کنند . این ویروس خود را به روش های زیر نشان می دهد:

 • در صورت داشتن تبخال تناسلی پوست  در نواحی اندام های جنسی ملتهب می شود .
 • پوست این قسمت ها ممکن است دچار سوختگی و خارش شود و یا فرد احساس درد کند.
 • تبخال های تاول مانند روی و یا نزدیک اندام های جنسی
 • تبخال ها سر باز می کنند و سپس التیام می یابند.

از جمله علائمی که برای اولین بار این ویروس از خود نشان می دهد:

 • غدد برآمده
 • تب
 • سردرد
 • سوزش به هنگان دفع ادرار
 • درد های ماهیچه ای

مدت زمان ماندگاری این ویروس  برای بار اول چند هفته می باشد. پس از آن این ویروس سیستم عصبی را تا زمانی که تحریک بعدی رخ دهد غیر فعال نگاه می دارد.

معمولا نمود بعدی این ویروس چند هفته و یا چند ماه پس از بار اول رخ می دهد که نسبت به آن کوتاه تر و ضعیف تر است. اگرچه که این ویروس در بدن می ماند با این حال تعداد دفعات نمود این بیماری در طول زمان کاهش می یابد.

هرچند وقت یک بار این ویروس در بدن آشکار می شود؟

مدت زمان بین هر دفعه که این ویروس آشکار می شود به فرد بستگی دارد. معمولا افرادی که این ویروس را دارا می باشند در سال چهار بار تبخال می زنند. اولین تب خال ها دردناک هستند و مدت زمان التیان آنها طولانی می باشد که در دفعات بعدی درد و طول درمان کاهش می یابد.

چه عواملی منجر به تبخال می شود؟

این امر نیز به فرد بستگی دارد . برخی از عوامل گزارش شده شامل:

 • استرس
 • بیماری
 • جراحی
 • روابط جنسی شدید
 • رژِیم غذایی
 • دور ه های ماهانه

چگونگی شناسایی تبخال تناسلی

پزشک شما می تواند تبخال تناسلی را با معاینه چشمی و آزمایش یک نمونه از تبخال ها و معاینه داخلی دهانه رحم در زنان و و مجرای ادرار در آقایان شناسایی کند. اما در هر دفعه از نمود این ویروس شناسایی ویروس تبخال سیمپلکس مشکل می باشد. آزمایش خون که آنتی بادی های ویروس تبخال سیمپلکس نوع یک و دو را شناسایی می کند نیز مفید است  اگرچه که همیشه قبه آسانی قابل تفسیر نمی باشد.

چگونگی شیوه درمان تبخال تناسلی

درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد اما دکتر شما می تواند داروها ضد ویروسی را به شکل قرص یا پماد برای درمان سریعتر تجویز کند.

داروهای مسکن نیز موثر خواهند بود.

اگر درمان تبخال تناسلی شما نتوالی می باشد پزشک شما بهتر است دارو ضد ویروس  مثل زوویراکس، فامسیکلوویر، فامویرو والترکس برای شما تجویر کند.

تاثیر تبخال تناسلی بر مادر و نوزاد

نمود ویروس تبخال در طول دوره بارداری منجر به سقط جنین، زایمان جنین مرده، زایمان زودرس و صدمات جدی ذهنی و نابینایی برای نوزاد میشود. در بیشتر موارد زنانی که این ویروس را دارا می باشند نوزادان سالمی را به دنیا می آورند. اگر مبتلا به این ویروس می باشید قصد بارداری دارید با پزشک خود مشورت کنید.

پیشگیری از ابتلا به این ویروس

برای پیشگیری از ابتلا به تبخال تناسلی  از برقراری رابطه نسی با افرادی که دارای تبخال های سرباز در اندام جنسی خود می باشند دوری کنید .

 • حین رابطه جنسی از روکش استفاده کنید.
 • دفعات روابط جنسی خود را محدود کنید

آیا تبخال قابل درمان است؟

هیچ درمانی برای این ویروس وجود ندارد. این ویروس در بدن افراد باقی می ماند. ویروس تبخال در سلول های عصبی تا زمانی که محرکی آن را تحریک نکند غیر فعال می ماند .  نمود این ویروس به شکل تبخال (زخم ) دردناک است که با دارو قابل کنترل است.

اقدامات لازم برای افرادی که به این ویروس مبتلا اند.

بسیاری از مردمی که این ویروس را در بدن خود شناسایی کرده اند از اینکه این ویروس همیشه در بدنشان می ماند و به دیگران منتقل می شود ناراحت می باشند . اما شما تنها نیستید. اگر شما تبخال دارید اطلاعات لازم در این مورد را بیایبید. این اطلاعات به شما کمک می کند تا بیماری را کنترل کنید و احساس بهتری داشته باشید. صبت با یک دوست قابل اعتماد در باره بیماری تان به شما کمک می کند.

اگر تبخال دارید هنوز هم می توانید به روابط جنسی خود با روکش ادامه دهید با همسر خود در این مورد گفت و گو کنید . شما هنوز هم می توانید صاحب فرزند شوید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: تبخال جنسی هرپس تبخال ژنیتال روابط جنسی

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.