سوالات متداول بعد از تشخیص تبخال ژنیتال

بازدید از این مطلب: 1864 | | تاریخ نگارش:اگر متوجه شدید که تبخال ژنیتال دارید، ممکن است این سوالات متداول را بپرسید. برخی از پاسخ­ ها را در زیر ببینید.

اگر من همچنان به داشتن رابطه جنسی ادامه دهم، آیا شریک جنسی خود را به تبخال ژنیتال آلوده می­ کنم؟

این قطعا امکان پذیر است. می ­توانید خطر انتقال به شریک جنسی خود را با داشتن رابطه جنسی تنها زمانی که هیچ علائمی ندارید، کاهش دهید. هرچند، این ویروس می­ تواند بدون هیچ نشانه قابل توجهی از جمله زخم و یا جوش بر روی پوست مسری باشد. به همین دلیل شما همیشه باید از یک کاندوم لاتکس استفاده کنید. کاندوم به طور کامل خطر را از بین نمی ­برد، زیرا ممکن است منطقه آسیب دیده را پوشش ندهد، اما برخی مواقع موثر است.

داروهای آسیکلوویر ضد ویروسی ( زویراکس ) ، والترکس و فامویر می­ توانند سبب بروز علائم کمتر و کاهش شدت آن­ها شوند. شواهدی وجود دارد که این داروها ممکن است در برابر انتقال نیز اثر محافظتی داشته باشند.

آیا راهی برای خلاص شدن از تبخال ژنیتال وجود دارد؟

هیچ درمانی برای تبخال ژنیتال وجود ندارد. مگر اینکه دانشمندان در آینده راهی را پیدا کنند، شما همیشه این ویروس را دارید. اما مصرف داروهای ضد ویروسی می ­تواند به کنترل بیماری کمک کند. در مورد گزینه های درمان از پزشک خود بپرسید.

چقدر تبخال ژنیتال جدی است؟

تبخال ژنیتال می ­تواند دردناک، ناخوشایند و ناراحت کننده باشد، اما به­ عنوان یک بیماری تهدید کننده زندگی در نظر گرفته نمی­ شود. با این حال، ممکن است خطر ابتلا به HIV، ویروسی که عامل بیماری ایدز است، را افزایش دهد زیرا زخم­ها موضع­ های نخست برای ورود HIV به بدن هستند. هر چیزی که بیشتر با HIV و ویروس تبخال آلوده شود، ممکن است هر دو بیماری را بدتر کند.

یک زن باردار می­ تواند تبخال ژنیتال را به نوزاد خود منتقل کند، بنابراین به­ طور ویژه در دوران بارداری جدی است. اگر شما در نزدیکی پایان بارداری آلوده شده اید، خطر ابتلا بیش­تر است. حداقل 30 درصد و حداکثر 50 درصد از زنان باردار که به تازگی مبتلا به ویروس شده اند، آن را به نوزادان خود می ­دهند. برای مادرانی که به مدت طولانی قبل از زایمان آلوده شده اند، خطر بسیار پایین تر است. کمتر از 1 درصد از نوزادان متولد شده از مادران دارای عفونت تبخال ژنیتال قدیمی ویروس را می­ گیرند. همچنین، اگر زن در هنگام زایمان این بیماری را بروز دهد، پزشکان معمولا یک عمل سزارین (بخش C) را انجام می­ دهند.

هر چند وقت یکبار علائم تبخال ژنیتال را دارم؟

به نوع ویروس تبخال بستگی دارد. پس از عفونت، افراد مبتلا به ویروس تبخال سیمپلکس یک - (HSV-1) دارای بروز کمتر بیماری با شدت کم نسبت به افراد آلوده به ویروس تبخال سیمپلکس - 2 ( (HSV-2 هستند. هر دو نوع می­ توانند باعث تبخال ژنیتال شوند. بسیاری از مردم هرگز علائمی ندارند و حتی نمی دانند که مبتلا شده انددر کسانی که علائم را دارند، زمان ظاهر شدن و طول مدت آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. استرس، بیماری، دوران قاعدگی و عوامل مختلف دیگر می­ توانند شعله ور شدن آن را تحریک کنند.

آیا باید به شریک جنسی خود بگویم که تبخال ژنیتال دارم؟

شما باید به شریک جنسی خود بگویید که تبخال ژنیتال دارید. مهم است که هر آن­چه می توانید در مورد بیماری خود یاد بگیرید و اطلاعات را به اشتراک بگذارید. سپس شما و شریک شما می­توانید تصمیم آگاهانه در مورد رابطه جنسی بگیرید. به شریک خود بگویید که همیشه شانس گرفتن این ویروس را از شما دارد، اما راه هایی برای کاهش خطر مانند استفاده از کاندوم لاتکس و اجتناب از رابطه جنسی هنگامی که شما علائم را دارید، وجود دارد. دلایل زیادی وجود دارد که چرا شما باید آشکارا ارتباط برقرار کنید. شریک جنسی  ممکن است از شما آلوده شده باشد و او باید بداند. همچنین می ­تواند به ارتباط شما در دراز مدت کمک کند. احتمالا شریک شما از صداقت شما قدردانی کند .

در هنگام گفتن این خبر، توضیح دهید که چقدر تبخال ژنیتال شایع است: حدود یک پنجم بزرگسالان در ایالات متحده مبتلا می­ شوند. شما می­ توانید بگویید که مانند زخم ­های سرد روی دهان است (که 50 درصد تا 80 درصد از تمام بزرگسالان در ایالات متحده دارند)، به جز این­که ویروسی است که ناحیه ژنیتال را آلوده می­ کند. اگر شما هنگام صحبت با شریک جنسی خود آرام باشید و  بحث را با یک نگرش مثبت شروع کنید: "من فکر می کنم ما می توانیم این کار را طوری انجام دهیم که هر دو خوشحال باشیم،" نه، "این احتمالا ما را از هم دور می­کند، اما .... "

اگر با شریک جنسی خود از نظر جنسی صمیمی بودید قبل از این­که بیماری تشخیص داده شود، او باید برای ویروس تست شود.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com


این مطلب را به اشتراک بگذارید

برچسب های این مطلب: هرپس تب خال ژنیتال تبخال تناسلی

نظرات کاربران


%name%

%text%


مشکلی پیش آمده است.


آکادمی بسکتبال اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان آموزشگاه زبان مرکز آزمون ÖSD در تهران خرید مودم خرید مودم همراه
�?یسبوک آی تی طب توییتر آی تی طب گوگل پلاس آی تی طب اینستاگرام آی تی طب آر اس اس آی تی طب

به آی تی طب خوش آمدید. این وب سایت خدمات پزشکی ارائه نمی کند.

طراحی اپلیکیشن و طراحی وب سایت : پردو وب


کلیه حقوق متعلق به مرجع پزشکی ایران، آی تی طب می باشد.